تولد در آلمان و بررسی اخذ تابعیت از طریق تولد

تولد در آلمان و شرایط اخذ اقامت و تابعیت در آلمان از طریق تولد، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور آلمان، از طریق تولد در آلمان چگونه است؟ آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت برای والدین کودکان متولد شده در آلمان، وجود دارد؟ کشور آلمان، به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، از مقاصد پر طرفدار مهاجران خارجی به حساب می آید. که از جمله علت های این محبوبیت، می توان به داشتن اقتصاد پایدار و قوی و امنیت بالای این کشور اشاره نمود. برای مهاجرت به کشور آلمان و اخذ اقامت و پاسپورت این کشور راه های مختلفی وجود دارد و تولد در آلمان یکی از این راه ها محسوب می شود. پس از مطالعه این مقاله و کسب آگاهی های لازم پیرامون روش مهاجرتی تولد در آلمان، می توانید با بهره گیری از مشاوره تلفنی رایگان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش، تصمیم گیری دقیق تری در رابطه با شرایط و روش مهاجرت خود اتخاذ نمایید.

 • تولد در آلمان و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد
 • تولد در آلمان و پاسپورت آلمان
 • تولد در آلمان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین
 • تولد در آلمان و بررسی دوتابعیتی در آلمان
 • تولد در آلمان و آثار حقوقی آن
 • تولد در آلمان و ویزای توریستی آلمان
تولد در آلمان 5 تولد در آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تولد در آلمان و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

کشور آلمان، جزو اتحادیه اروپا و با جمعیتی حدود 83 میلیون، دومین کشور پر جمعیت این قاره بعد از روسیه به شمار می رود. این کشور از شمال با دانمارک، از جنوب اتریش و سوئیس، از غرب با فرانسه، لوگزامبورک، بلژیک و هلند، از شرق با لهستان و جمهوری چک همسایه است. زبان رسمی این کشور آلمانی بوده و به شیوه جمهوری فدرال پارلمانی اداره می گردد. اطلاعات کلی در رابطه با کشور آلمان در تصویر زیر نمایش داده شده است.

تولد در آلمان 2 تولد در آلمان

برای بررسی شرایط تولد در آلمان، خوب است که بدانیم به طور کلی سیستم خاک و خون دو قاعده کلی حاکم بر شرایط تابعیت از طریق تولد به حساب می آیند. قاعده خاک به معنای اخذ تابعیت یک کشور به واسطه تولد در خاک آن کشور است و قاعده خون به اعطای تابعیت از والدین به فرزند گفته می شود. در آلمان در حالت کلی قاعده خون حاکم است، اما در شرایطی قاعده خاک را نیز در نظر می گیرند. بدین صورت که کودک متولد شده از پدر یا مادر آلمانی، تابعیت این کشور را دریافت می کند. اما اگر والدین کودکی که در این کشور متولد شده، نامعلوم یا بدون تابعیت باشند، نیز تابعیت آلمان به وی اعطا می گردد. کودکانی که پس از 1 ژانویه سال 2000 از والدین غیر آلمانی متولد شده اند، تابعیت آلمان را دریافت می کنند اگر حداقل یکی از والدین آن ها شرایط زیر را داشته باشد.

 • اقامت دائم داشته باشد.
 • حداقل هشت سال در آلمان زندگی کرده باشد.

اینگونه افراد برای حفظ شهروندی خود باید، تا قبل از سن 23 سالگی و انقضای تابعیت، معیارهایی را که پیوند شخص با کشور آلمان اثبات می کند را، تأیید نمایند. برای اثبات این پیوند داشتن حداقل یک مورد از شرایط زیر الزامی است.

 • در 21 سال ابتدای زندگی خود حداقل هشت سال در آلمان اقامت داشته باشد.
 • مدت حداقل شش سال را در یکی از مدارس آلمان گذرانده باشد.
 • از یک مدرسه در آلمان فارغ التحصیل شده باشد.
 • یک آموزش حرفه ای و یا تخصصی را در آلمان به پایان رسانیده باشد.

تولد در آلمان و پاسپورت آلمان

پاسپورت کشور آلمان یکی از پاسپورت های قدرتمند جهان است، به طوری که بر اساس آخرین رتبه بندی سال 2019، پاسپورت این کشور به همراه پاسپورت کشورهای لوگزامبورک، فنلاند و اسپانیا در جایگاه دوم بعد از پاسپورت امارات قرار دارد. همچنین امکان سفر به 168 کشور دنیا، از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا و غیره را بدون نیاز به اخذ ویزا برای دارندگان این پاسپورت فراهم می کند. بنابراین تولد در آلمان، به عنوان یکی از روش های اخذ تابعیت، می تواند امکان داشتن این پاسپورت قدرتمند را برای افراد به وجود آورد. در تصویر زیر وضعیت دریافت ویزا برای کشورهای مختلف توسط پاسپورت آلمان مشاهده می شود.

تولد در آلمان 3 تولد در آلمان

آلمان
تردد آزاد
بدون نیاز به ویزا
ویزا در زمان ورود
ویزای الکترونیکی
ویزا در زمان ورود و آنلاین
اخذ ویزا قبل از اقدام به سفر

پاسپورت آلمان

تولد در آلمان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین

خوب است که بدانیم به طور کلی تولد در آلمان، منجر به اخذ تابعیت برای والدین کودک نخواهد شد و افراد برای دریافت تابعیت این کشور نیازمند داشتن شرایط زیر هستند.

 • حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد (در مواردی این مدت ممکن است کمتر باشد).
 • تعهد کنونی و گذشته خود را نسبت به سیستم پارلمانی دموکراتیک آزاد که توسط قانون اساسی آلمان تقویت شده است، تأیید کند. یا در حال حاضر به چنین اصولی متعهد است و تفکرات قبلی متضاد با این اصول را کنار گذاشته است.
 • شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس است و مجوز جابجایی آزادانه دارد و یا شهروند این کشورها نبوده ولی دارای مجوز اقامت دائم و یا بلوکارت اروپا است.
 • توانایی حمایت از خود بدون کمک را دارد.
 • سوء پیشینه کیفری ندارد.
 • به زبان آلمانی تسلط کافی دارد.
 • با سیستم قانونی و شرایط اجتماعی و زندگی در جمهوری فدرال آلمان آشنا است.
 • در آزمون شهروندی موفق شده است.

فردی که این شرایط را دارا باشد، می تواند همزمان جهت اخذ تابعیت برای همسر خود نیز اقدام کند و نیازی با اقامت 8 ساله همسر در آلمان نیست.

در تصویر زیر اطلاعاتی کلی از تعداد افرادی که در سال 2017 موفق به اخذ تابعیت آلمان شده اند به تفکیک کشور اولیه آن ها نمایش داده شده است.

تولد در آلمان 4 تولد در آلمان

 در نمودار زیر نیز تعداد ایرانیانی که در سال های پیشین موفق به اخذ تابعیت آلمان شده اند نشان داده شده است.

تولد در آلمان تولد در آلمان

اخذ اقامت در المان

تولد در آلمان و بررسی دوتابعیتی در آلمان

دو تابعیتی یا تابعیت مضاعف زمانی است که افراد ضمن داشتن یک تابعیت، تابعیت جدیدی دریافت می نمایند. این امر کشورهایی را که فرد تابعیت آن ها را دارد، مستلزم حمایت سیاسی از وی می نماید. همچنین به علت قوانین مختلف کشورها، ممکن است شخص را با مشکلاتی در خصوص خدمت نظام وظیفه، پرداخت مالیات و غیره مواجه کند. کشور آلمان عموماً قانون دو تابعیتی را نمی پذیرد مگر شخص تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس را دارا باشد. در غیر این صورت معمولاً افراد باید تابعیت قبلی خود را ابطال کنند تا بتوانند تابعیت کشور آلمان را دریافت نمایند.

کشور آلمان همچنین تابعیت مضاعف کودکانی که یکی از والدین آن ها آلمانی نبوده و به واسطه قاعده خون تابعیت پدر یا مادر غیر آلمانی خود را هنگام تولد در آلمان دریافت نموده است، می پذیرد. این امر همچنین در مورد کودکان والدین آلمانی که به واسطه محل تولد خود و قاعده خاک، تابعیت مضاعف دارند، نیز صادق است.

تولد در آلمان و آثار حقوقی آن

در آلمان قوانین و شرایط مناسبی برای تولد در این کشور وجود دارد. این قوانین مادران باردار شاغل را از خطرات محیط کار مصون داشته و از احتمال اخراج آنان در طول بارداری جلوگیری می کند. همچنین کار کردن فرد در شش هفته آخر ماه های بارداری اجباری نیست و اجازه مرخصی حدود هشت هفته بعد از زایمان را برای مادران فراهم می کند. همچنین برای جلوگیری از ضررهای مالی مادران در این دوره، سند حمایت از مادران شاغل را شامل قوانین متنوع حمایتی، وضع نموده است.

از جمله قوانینی حمایتی در رابطه با تولد در آلمان، وجود کمک هزینه برای حمایت مالی خانواده هایی است که قصد دارند در راستای تربیت فرزند خود ساعت کاری خود را کاهش داده یا مدتی از آن خارج شوند. به طور کلی امکان استفاه از این کمک هزینه در مورد کودکانی که در آلمان زندگی می کنند و یکی از والدین آن‌ها شاغل است (یا در گذشته شاغل بوده) وجود دارد. همچنین شرایط زیر برای دریافت این کمک هزینه لازم است.

 • در ماه هایی که کمک هزینه دریافت می کنند، بیش از 30 ساعت در هفته مشغول به کار نباشند.
 • شخصاً به تربیت و مراقبت از کودک بپردازند.
 • در محل نگهداری کودک سکونت داشته باشند.
 • در آلمان اقامت و منزل داشته باشند.

همانطور که گفته شد در راستای حمایت از فرزندآوری و تربیت صحیح آنان، مزایای مختلفی در این کشور در نظر گرفته شده است، که جذابیت و تمایل به اقامت در این کشور را در میان افرادی که قصد مهاجرت دارند، افزوده است. شما معمولاً برای فرزندان خود تا 18 سالگی مزایا و خدمات متنوعی دریافت خواهید کرد و پس از این سن نیز در شرایط ویژه ای، قوانین حمایتی مختلفی وجود دارد. خواننده گرامی در نظر داشته باشید که تمامی این مطالب توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تدوین و گردآوری شده است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد.

تولد در آلمان و ویزای توریستی آلمان

قبل از هر گونه تصمیم برای مهاجرت بهتر است که دیدی کلی از وضعیت و شرایط کشور مورد نظر داشته باشیم، بنابراین پیش از تصمیم نهایی، سفر به آن کشور بسیار به ما کمک خواهد کرد. بدین منظور می توانیم از ویزای توریستی استفاده کرده و مدتی را در آنجا سپری کنیم. کشور آلمان، از کشورهای حوزه شینگن است بنابراین با داشتن ویزای توریستی این کشور می توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کرده و به مدت 90 روز در یک دوره شش ماهه، در هر یک از این کشورها اقامت داشته باشید.

برخی افراد با اخذ ویزای توریستی و به دنیا آوردن فرزند خود در کشور مورد نظر اقدام به اخذ اقامت و تابعیت برای کودک خود می نمایند، اما باید در نظر داشت که این امر برای کشورهایی امکان پذیر است که بر اساس قاعده خاک عمل کرده و به نوزادان متولد شده در آن کشور بدون توجه به تابعیت والدین، تابعیت کشور خود را اعطا می نمایند. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز بدان اشاره شد، قاعده کلی حاکم در زمینه تولد در آلمان، قاعده خون بوده و با استفاده از ویزای توریستی و صرف به دنیا آوردن نوزاد خود در این کشور، امکان اقدام برای اخذ اقامت و تابعیت وجود نخواهد داشت.

البته توریست ها و کسانی که اقامت کشور آلمان را ندارند، می توانند فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند و از خدمات بهداشتی و درمانی بسیار حرفه ای آن بهره مند شوند. اما باید از داشتن بیمه بین المللی سفر اطمینان حاصل کنند تا متحمل هزینه های سنگین بیمارستان نشوند. اگر شما بازدیدکننده موقت و غیر اروپایی هستید، در صورتی که کشور شما با آلمان توافق نامه متقابل داشته باشد، می توانید خدمات درمانی درخواست نمایید، در غیر این صورت باید یک بیمه سلامت خصوصی و یا بیمه سفر داشته باشید.

ویزای توریستی آلمان

در آخر با توجه به شرایطی که بیان شد، می توان گفت که اغلب افراد از طریق تولد در آلمان قادر به اخذ تابعیت این کشور نمی باشند. بنابراین پیشنهاد ما به شما انتخاب روش های دیگر جهت مهاجرت به آلمان و یا انتخاب کشورهای تابع قانون خاک می باشد. در محصول ویدئویی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت می توانید با شرایط مهاجرت به کشور های برتر دنیا آشنا شوید.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تولد در آلمان و سخن پایانی

تولد در آلمان و امکان اخذ اقامت و تابعیت این کشور در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت. همانطور که گفته شد به علت شرایط اقتصادی مناسب و امنیت بالای این کشور، حجم زیادی از مهاجران سراسر جهان متقاضی اخذ اقامت و تابعیت این کشور هستند. بنابراین بر آن شدیم که در این مقاله به توضیح یکی از روش های مهاجرتی که همان تولد در آلمان است، بپردازیم و مواردی همچون شرایط عمومی، اخذ اقامت و تابعیت برای والدین، موضوع دو تابعیتی و آثار حقوقی پیرامون مبحث تولد در آلمان را شرح دهیم. در خاطر داشته باشید که فرآیند مهاجرت، چه استفاده از روش تولد در آلمان و چه از طریق راه های دیگر، یک امر حساس و مهم است که با کمک وکیل مهاجرت حرفه ای درصد موفقیت شما در این مسیر بسیار بالا خواهد بود. شما می توانید از طریق تماس با موسسه و برخورداری از مشاوره تلفنی رایگان، اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید. همچنین با درج نظرات و سوالات خود در قسمت دیدگاه، در کمترین زمان ممکن پاسخ کارشناسان ما را دریافت نمایید.

law تولد در آلمان
15 پاسخ
 1. شاهين عارف گفته:

  با عرض سلام . همسر من در سال ١٩٧٤ در برلين متولد شده ( از والدين ايرانى ) در ١٢ سالگى به ايران آمدند . آيا امكان اخذ اقامت براى ايشان و فرزندانمان وجود دارد ؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام‌ و عرض ادب. آلمان از کشورهای تابع اصل خون می باشد و تولد از والدین غیر آلمانی در این کشور حقی برای اخذ اقامت برای ایشان ایجاد نخواهد کرد.

   پاسخ
 2. کوروش گفته:

  سلام ممنون از لطفتون برای امکان پرسیدن سوالات من المان بدنیا اومدم و پدرم جز اتاق بازرگانی فرانکفورت بوده و یک سالگیم برگشتیم ایران الان ۳۵سال سن دارم میخوام ببینم چه ویزایی به من میدن که کشورمو ببینم و اونجا برای پناهندگی اقدام کنم و آیا دولت المان من رو پذیرا خواهد بود یا خیر؟

  پاسخ
 3. Khodadad jafari گفته:

  سلام اگر بچه از پدر مادر خارجی در آلمان به دنیا بیاد هیچ کمکی در پرونده پناهندگی آن خانواده دارد ؟؟

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و احترام. بزرگوار در خصوص پناهندگی خدماتی ارایه نمیشود و برای پاسخ گویی به این سوالات نیاز به اطلاعات جامع تری است. اگر قصد دارید از طرق قانونی مهاجرت کسب اطلاعات نمایید پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 4. M.SH گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.همسر بنده 3 ماهه بارداره و خواهر من در آلمان زندگی میکنه اگه خواهرم برای همسرم دعوت نامه بفرسته میتونه بره اونجا بچه مو به دنیا بیاره و اقامت بچه رو بگیره و برگرده؟این پروسه از تولد تا اقامت بچه معمولا چه مدت زمانی طول میکشه؟و ما چه مدتی زمان داریم که 3 تایی بریم آلمان برای اقامت منو همسرم اقدام کنیم؟

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب. بزرگوار سوالات شما بسیار مهم و حساس و تخصصی میباشد اتفاقاً پرونده شما نیاز به اخذ وکیل متخصص در این امر داشته بنابراین باید شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد. پیشنهاد میکنیم جهت اخذ مشاوره با دفتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 5. محمد رضا یوسفی گفته:

  با سلام و احترام
  من 32 سالمه و متولد آلمان هستم و پدر و مادرم ایرانی هستند و بعد از 2 سال به ایران آمدیم و دیگر هیچ اقدامی نکردم و البته اینکه پدرم اقامت دائم آلمان را دارد آیا با این تفاسیر من میتونم اقدامی برای اقامت آلمان بکنم یا نه و اینکه در آلمان به دنیا اومدن اصلا برای ما مزیتی داره نسبت به بقیه یا نه
  ممنون

  پاسخ
  • ghazaleh salehi گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما نیاز به اخذ وکیل متخصص در این امر داشته بنابراین باید شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد. پیشنهاد میکنیم جهت اخذ مشاوره با دفتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 6. سروناز گفته:

  سلام من متولد فرانکفورت آلمان هستم و تا سن 4 سالگی هم در آلمان بودم بعد از اون پدرم به ایران آورده و بعد از اون هیچ اقدامی برای برگشت نکرده الان 24 ساله هستم آیا شانسی برای برگشت دارم؟ خیلی با دفتر شما تماس گرفتم اما پاسخی نگرفتم!

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما بسیار حساس و تخصصی میباشد اتفاقاً اینگونه پرونده ها می بایست با راهنمایی شخص آقای ملک پور مشاوره گردد. پیشنهاد میکنیم در این باب با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 7. یاسمین حقانی گفته:

  سلام و سپاس فراوان از راهنمایی هاتون.متولد اکرن فورد المان هستم و بعد از دو سال پدر و مادرم منو به ایران اوردند و هیچ اقدامی برای من نکرده اند و ۲۶ سالمه والدین من ایرانی هستند در حال حاضر زبان المانی میخونم و میخوام برم تو خاکی که متولد شدم حس خاصی نسبت به خاکم دارم فقط اونجا متولد شدم میشه بگید من چطور میتونم از امتیازم استفاده کنم و حاصرم هر کاری بکنم که خاکم رو ببینم و اونجا زندگی کنم حتی اگر از امریکا هم اقامت داشته باشم میخوام تو خاکم باشم?

  پاسخ
 8. شیرین پرهیزکار گفته:

  با سلام
  من آلمان متولد شدم ولی پدر و مادرم ایرانی هستند دو سه سال بعد از تولد برگشتیم ایران و هیچ اقدامی برای تابعیت آن کشور انجام ندادم مبخواستم بدونم میشه اقدامی کرد الان بعد ۲۶ سال از طریق تولد در آن کشور یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 4