مهاجرت به امارات از طریق تولد

درخواست ثبت تولد باید در فرمت مقرر باشد. (ثبت تولد یک کودک متولد شده در دبی و یا هر دیگر امیرنشین های شمالی باید از طریق کنسولگری دبی در یک دوره ۱ ساله از تاریخ تولد انجام شود).
تمام موارد موجود در فرم درخواست ۱ EAP باید توسط هر دو والدین به موقع تکمیل و امضا شود.
۳ قطعه عکس جدید و واضح در ابعاد ۵۱ میلی متر در ۵۱ میلی متر با پس زمینه سفید / روشن و لباس تیره و تمام رخ که گوش ها، پیشانی و چانه به طور کامل قابل مشاهده باشد. چشم ها کاملا باید باز و بدون آرایش باشد.
گواهی تولد کودک که از طرف وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت دولت امارات متحده عربی تایید شده باشد، همراه با فتوکپی آن لازم است. نسخه ترجمه شده و معتبر گواهی تولد به زبان انگلیسی در صورتی که اصل گواهی تولد به زبان عربی است.
حضور شخصی هر دو والدین همراه کودک الزامی است.
اثر انگشت باید با جوهر سیاه تیره باشد و باید روی خطوط اطراف کادر فرم درخواست قرار نگیرد.
گذرنامه های معتبر هر دو والدین (نسخه اصلی) و فتوکپی واضح از تمام صفحات گذرنامه ها (۲ صفحه اول، دو صفحه آخر شامل صفحه ECR / ECNR و دیگر صفحات لازم و صفحه حاوی ویزای معتبر امارات متحده عربی).
در مورد فرم درخواست کودکان تازه متولد شده، ذکر نام همسر در حداقل یکی از گذرنامه های والدین الزامی است.
اگر نام همسر در هیچ یک از گذرنامه های والدین ذکر نشده باشد، ابتدا نیاز به تایید CGI دبی است. در واقع تنها پس از دریافت گذرنامه های والدین از CGI دبی و درج نام همسر در گذرنامه ها، می توان برای گذرنامه کودک تازه متولد شده درخواست داد. افزودن نام همسر باید طبق روند «صدور گذرنامه جدید با تایید نام همسر در گذرنامه» انجام شود.
اگر هر دو والدین خواستار درج نام همسر خود در گذرنامه یکدیگر باشند، آنگاه نیاز به تایید CGI دبی نیست.
اگر آدرس محل زندگی هر دو والدین در گذرنامه ها متفاوت باشد، آنگاه نیاز به NOC از طرف دیگر پدر یا مادر است. (به عنوان مثال: اگر آدرس پدر در گذرنامه کودک تازه متولد شده تغییر کند، آنگاه NOC مادر مورد نیاز است.)
اسم کوچک (حروف اول اسم) کودک تازه متولد شده در گواهی تولد مجاز نیست. در صورتی که چنین باشد، باید با نام و نام خانوادگی کامل کودک در گواهی تولد ذکر شود.
اگر والدین بخواهند تنها اسم کوچک کودک در گذرنامه او قید شود، در آن صورت تاییدیه ICAO (سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری) همراه با درخواست باید ارائه شود (توضیح این که آنها اطلاع دارند که تنها ذکر اسم کوچک در گذرنامه مطابق با قانون سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری مجاز نیست و در صورتی که متقاضی با مشکل مواجهه شود، مسئولیت آن بر عهده خود آنها است.)
اگر نام خانوادگی در گواهی تولد کودک ذکر نشده باشد و نیاز به درج آن در گذرنامه جدید باشد، آنگاه به استشهادیه نیاز است. ثبت نام خانوادگی هر یک از والدین در گذرنامه کودک مجاز است.
در مواردی که پدر کودک در خارج از امارات متحده عربی اقامت دارد، امضای اصلی او در درخواست مورد نیاز است.
والدین باید آدرس جدید خود در امارات متحده عربی را در گذرنامه کودک تازه متولد شده ثبت کنند. همچنین ثبت و تایید شرایط اجاره مسکن توسط والدینی که برای بیش از یک سال در امارات متحده عربی اقامت دارند، لازم است.
توجه: دارندگان ویزای ابوظبی / العین که در دبی یا امیرنشین های شمالی درخواست دهند، باید تاییدیه آدرس محل اقامت خود در دبی / امیرنشین های شمالی یعنی قرارداد اجازه / قبض برق به نام خود را ارائه دهند. در مورد کسانی که در منزل بستگان خود اقامت دارند، موافقت نامه از طرف حامی مالی با ذکر جزئیات محل اقامت و قرارداد اجاره به نام او همراه با کپی گذرنامه معتبر او مورد نیاز است. اگر در محل اقامتی که شرکت در اختیار شما گذاشته است، ساکن باشید، باید موافقت نامه شرکت (به زبان انگلیسی) مبنی بر این که ویزای شما صادره از ابوظبی است اما در حال حاضر محل کار و اقامت شما در دبی / امیر نشین های شمالی است.
توجه داشته باشید که در تمام موافقت نامه ها از طرف حامی مالی متقاضیان باید حاوی عکس آنها باشد و امضا یا مهر شرکت حامی باید روی عکس متقاضیان باشد.
دفتر بین المللی BLS خدمات دیگری نیز برای راحتی متقاضیان در مراکز خود ارائه می دهد.
در نهایت می توان گفت کشور امارات به طور اصلی سیستم خون را پذیرا می باشد و تولد در امارات باعث تحصیل تابعیت این کشور نمی‌گردد مگر آنکه پدر و مادر این طفل نامعلوم باشند یا اینکه هر طفلی که بعد از ژانویه ۱۹۷۲ از پدر اماراتی در هر کجای دنیا متولدگردد تبعه امارات محسوب می‌گردد و  یا طفلی که از مادر اماراتی و پدر نامعلوم در هر کجای دنیا متولد گردد اماراتی محسوب می‌شود.
موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) با داشتن کارشناسان و حقوقدانان مجرب همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان است. در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به مختصر اطلاعاتی در مورد مهاجرت به امارات از طریق تولد بپردازیم و اگر به اطلاعات بیشتری در مورد روش های مهاجرتی دیگر به امارات نیاز دارید میتوانید در همین بخش از سایت مراجعه نمایید.

نگارنده : سیاوش امیری

2 پاسخ
 1. نیل گفته:

  سلام، من یک سوال داشتم، من ۱۹ سال پیش در امارات متولد شدم، ولی پاسپورت ایرانی دارم، آیا امکان گرفتن اقامت امارات برای من هست؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.