تفاوت های حقوق بین الملل خصوصی و عمومی

در مقاله پیش رو قصد داریم به بررسى تفاوت هاى حقوق بین الملل خصوصىوصی وعمومى و حتى به معنى آنها بپردازیم که در این راستا ناچار به بررسى منابع موجود در این باب و در واقع رسیدن به تلفیق و چکیده اى از کل منابع موجود هستیم  در خصوص تفاوت حقوق بین الملل خصوصی و حقوق بین الملل عمومی آنچه شایان ذکر است اینکه؛ تفاوت ها و تمایزات دو رشته مذکور از دیدگاههای مختلفی مورد مطالعه قرار گرفته است.با این حال، تفکیک بین این دو حقوق تابع اصل مطلقی نیست.

تفاوت این دو رشته بِنَا بر آنچه مورد توافق اکثر نویسندگان است و در دکترین حقوقى مورد بحث قرارگرفته بررسى مى شود

علم حقوق را در إبتدائى ترین شکل خودش مى توان به دو شاخه اصلیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی، تقسیم شده نمود.حقوق بین‌الملل عمومی، به مناسبات بین‌المللی دولتها، سازمانهای بین‌المللی، شرکتها و افراد از آن حیث که به حاکمیت مربوط می‌شوندــ می‌پردازد.

به بیان دیگر، حقوق مجموعه قواعد لازم الاجرایی می باشد که در روابط  بین افراد حاکم می باشد ، تعریف مذکور را هم می‌توان در حقوق خصوصی یافت که اگر این حاکمیت قواعد، طرف دیگرش دولت باشد جنبه عمومی خواهد یافت که این همان حقوق داخلی است و اگر از این فراتر رفته و این الزام از مرزهای جغرافیایی ( ملی ) بگذرد جنبه بین المللی خواهد یافت و می توان آن را به عنوان مجموعه قواعدی در نظر گرفت که روابط حقوقی در آن دست کم یک عامل خارجی داشته باشد حقوق بین الملل ، همانند حقوق ملی خود به دو شاخه عمومی و خصوصی تقسیم می شود( ۱- حقوق بین الملل عمومی ۲- حقوق بین الملل خصوصی . )

حقوق بین الملل عمومی به مجموعه قواعد پذیرفته شده ای که گفته مى شود که رابطه ى بین دولت ها را تنظیم مى نماید حقوق بین‌الملل عمومی به بررسی موارد زیر می‌پردازد: ۱- رابطه دولت‌ها با یکدیگر -۲-رابطه دولتها با سازمانهای بین‌المللی -۳-رابطه سازمانهای بین‌المللی با یکدیگر.

بنابراین حقوق بین‌الملل، شاخه‌ای از علم حقوق است که شامل قواعد حاکم بر آن دسته از روابط افراد، سازمانها و دولتها است که دارای حداقل یک عنصر خارجی و بین‌المللی باشند.

در تعریف حقوق بین الملل خصوصی می توان گفت :

به رشته‌ای از علم حقوق اطلاق می­شود که از روابط افراد در زندگی بین‌المللی بحث می‌کند؛ برخلاف حقوق بین‌الملل عمومی که از روابط دولت‌ها با یکدیگر یا با مؤسسات بین‌المللی بحث می‌کند.که بر خلاف حقوق بین الملل عمومی دارای قواعدی است که ضمانت اجرایی کافی و موثر دارند و از سه موضوع اصلی گفتگو می کند : ۱- تقسیم جغرافیایی اشخاص ( شامل تابعیت ، اقامتگاه ) ۲- وضع حقوقی خارجیان ۳- تعارض ها ( اعم از تعارض دادگاه ها ، تعارض قوانین ، تعارض مراجع رسمی ) .

در عـبارت«حقوق بین الملل خصوصی»، صفت «بین الملل» موضوع‌ این رشته را مشخص می‌سازد و نـه مـنبع‌ قواعد‌ آن‌ حقوق بین المل خصوصی در هـر کـشور نـظام نکاح‌ بین المللی و قرارداد بین المللی و داوری‌ بین‌ المللی و… را تعیین مـی‌نماید. مهمترین مباحث در این زمینه عبارتند از:ضرورت حلّ‌ تعارض‌ قوانین‌ و گاهی اجرای قاعده مادّی که درباره روابط بـین المـللی‌ تدوین یـافته است.این قاعده خود می‌تواند‌ مبنای‌ ملّی یا‌ بین المللی‌ داشته باشد.در هر مـورد،نظام حـقوقی متفاوتی به اجرا درمی‌آید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ