تفاوت عوارض و مالیات

در این مقاله سعی داریم تفاوت عوارض و مالیات را یکی از زیرمجموعه های حقوق مالی می باشد را شرح دهیم.

آیا تفاوت عوارض و مالیات را می دانید؟آیا با تعریف مالیات آشنایی دارید؟عوامل تشخیص دهنده مالیات کدام اند؟آیا می دانید نرخ مالیاتی چیست؟آیا در رابطه با نرخ تصاعدی اطلاعاتی دارید ؟

همانطور که می دانید حقوق مالی یا به تعبیر دیگر مالیه عمومی باعث گسترش و پیشرفت جوامع بشری در سطح گسترده شده است به طوری که می توان یکی از عوامل رشد و پیشرفت دولتها در سطح جهانی را مالیه عمومی نامید. حقوق مالی یا به تعبیر دیگر مالیه عمومی مجموعه قوانین و مقرراتی است که برنامه های دولت و چگونگی فعالیت های دولت ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله برآن شده تا تفاوت عوارض ومالیات در حقوق مالی را به عرض شما برساند و به سوالات شما عزیزان در زمینه حقوق مالی و همچنین تفاوت عوارض ومالیات پاسخ دهد.

می توانیم اینگونه عنوان کنیم که محل مصرف مالیات به طور کامل مشخص نشده است و همچنین پرداخت مالیات صرف مخارج جامعه  می شود و اینکه مالیات به تمام مردم جامعه تعلق دارد.اما عوارض صرفا یک سری خدمات مشخص می باشد که این عوارض به افراد پرداخت کننده داده می شود.

تعریف مالیات:

در تعریف مالیات بهتر است اینگونه بیان شود که مالیات برای پرداخت مخارج عمومی می باشد و پرداخت مالیات برای اجرای سیاستگذاری های مالی می باشد.

عوامل تشخیص دهنده مالیات:

۱:ماخذ و مبنا           ۲:مبلغ مالیات            ۳:نرخ مالیات

۱:ماخذ و مبنا:ماخذ و مبنا موضوعی است که مالیات به آن تعلق می گیرد  که خود ۲ دسته تقسیم می شود:

۱:مبنای اقتصادی         ۲:مبنای غیر اقتصادی

مبنای اقتصادی شامل درآمد،مصرف،ثروت می باشد.

مبنای غیر اقتصادی شامل مالیات و مالیات سرانه می باشد.

۲:مبلغ مالیات: در این قسمت بهتر است عنوان کنیم که مبلغ مالیات به نرخ  مالیاتی و ماخذ مالیات بستگی دارد. برای محاسبه مبلغ مالیات باید ماخذ مالیات در نرخ مالیات ضرب شود که در این صورت مبلغ مالیات بدست خواهد آمد.

۳:نرخ مالیات: نرخ مالیات خود به ۳ دسته تقسیم می شود:

۱:نرخ تناسبی          ۲:نرخ تنازلی        ۳:نرخ تصاعدی

نرخ تناسبی:نرخ تناسبی به نرخی می گویند که بدون در نظر گرفتن تغییراتی که در مبنای مالیات اتفاق می افتد همیشه ثابت است و این نرخ به نسبت مساوی  به مالیات تعلق میگیرد.

نرخ تنازلی: در نرخ تنازلی  هر چه میزان مالیات گسترده تر شود از نرخ مالیات کاسته می شود.

نرخ تصاعدی: نرخ تصاعدی به نرخی گفته می شود که هرچه مبلغ مالیات افزوده شود به مقدار نرخ هم افزوده می شود.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه این امکان را دارد که شما را در زمینه مهاجرت،حقوق داخلی و حقوق بین الملل یاری دهد

نرخ تصاعدی به ۳ بخش تقسیم می شود:

۱:نرخ تصاعدی کلی        ۲:نرخ تصاعدی متمایل        ۳:نرخ تصاعدی طبقه ای

نرخ تصاعد کلی:در نرخ تصاعد کلی  مبنا مالیات به چند قسمت تقسیم می شود که هر قسمت نرخ مشخصی دارد که با نرخ قبلی کاملا متفاوت می باشد و روز به روز در حال افزایش است.در نرخ تصاعد کلی درآمد با یک نرخ بررسی می شود و فاصله نرخها یکسان نیستند بلکه کاملا متفاوت می باشند.

نرخ تصاعدی متمایل: در نرخ تصاعد متمایل  نرخ تصاعدی کاهش می یابد و هرچه مبنا وسیعتر باشد نرخ  مالیات افزایش کمتری دارد و یا به عبارتی کاهش می باید.در نرخ تصاعد متمایل  نرخ افزایش می یابد ولی از سرعت آن کاسته می شود و اینکه نرخ تصاعدی نوعی نرخ تشویقی محسوب می شود.

نرخ تصاعدی طبقه ای:در این قسمت از نرخ مالیاتی  نسبت به مازاد طبقات قبل نرخ تصاعد طبقه ای محاسبه می شود.

در نهایت می توان گفت که نرخ عوارض با نرخ مالیات کاملا متفاوت می باشد و اخذ مالیات صرف جامعه می شود اما پرداخت عوارض یک سری خدمات مشخص شده می باشد ودر کل می توانیم بگوییم که حقوق مالی و به خصوص تفاوت عوارض و مالیات باعث پیشرفت و رشد اقتصادی جامعه شده است واین هزینه ها خرج عمومی جامعه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید و یا با دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید.

 

 

منابع:

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکتر کامران فقیهی

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکتر ولی رستمی

 

نگارنده: نگار ولی یاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.