ترک تابعیت نیوزیلند

آیا از ترک تابعیت نیوزیلند اطلاع دارید ؟ آیا می دانید ترک تابعیت نیوزیلند چه آثاری دارد ؟ آیا چالش های ترک تابعیت نیوزیلند را که متقاضی با آن روبه رو می شود می شناسید ؟ در مقاله حاضر با عنوان ترک تابعیت نیوزیلند شما را با موارد مذکورآشنا می کنیم .
ترک تابعیت از مباحث زیر مجموعه بحث از دست دادن تابعیت می باشد . به طور کلی از دست دادن تابعیت از طرق مختلفی صورت می گیرد مانند ازدواج ، جدا شدن قسمتی از خاک یک کشور و تقاضای شخص که بحث حاضر ، راه سوم را توضیح می دهد . البته در قدبم راه دیگری در اثر مجازات وجود داشت اما در حال حاضر به هیچ عنوان مورد تأیید و پذیرش مراجع بین المللی نیست . به طور کلی در گذشته  دولت ها کمتر قبول می کردند که افراد تابعیت خود را ترک نمایند ، اما امروزه به تدریج این تفکر مورد قبول واقع شده زیرا که از یک سو افراد دلایل موجهی برای ترک تابعیت دارند و از طرف دیگر نفع دولت ها در این است که افرادی تایعیت کشور را داشته باشند که به آن کشور علقه دارند .

اما باید دانست که دولت ها همچنان می توانند اجازه ترک تابعیت را حتی در صورتی که فرد از شرایط لازم برخوردار باشد را ندهند زیرا هنوز اعتقاد بر این است که تابعیت امری در حوزه اختیار دولت ها است و اعطا و سلب آن بستگی کامل به نظر دولت دارد . لذا در قانون هر کشوری با توجه به مقتضیات سیاسی ، اجتماعی ، جغرافیایی کشور ، شرایطی برای امکان ترک تابعیت مقرر شده است که معمولا مقام یا مرجعی پس از احراز وجود این شرایط ، مجوز ترک تابعیت را فرد اعطا می کند .
ترک تابعیت نیوزیلند شرایطی دارد . افراد تبعه نیوزیلند می توانند تایعیت نیوزیلندی خود را ترک کنند در صورتی که :
•    فرد ۱۸ سال سن یا بیشتر داشته باشد .( این در حالی است که در قانون ایران فرد باید به سن ۲۵ سال تمام رسیده باشد )
•    فرد تبعه کشور دیگری باشد .
•    فرد قصد واقعی و آگاهی از تبعات اقدام خود داشته باشد .

همانطور که ملاحظه می شود در قوانین نیوزیلند ، امکان ترک تابعیت تنها در صورتی میسر است که فرد دارای تایعیت دیگری باشد و این به معنای وجود یک ممنوعیت است برای افراد به این توضیح که  افراد با ترک تابعیت ، به طور کلی نباید بی تایعیت شوند و در این صورت امکان ترک تابعیت برای افراد وجود ندارد . لذا ممکن است فرد با یک حالت منتاقض حقوقی رو به رو شود . در  جایی که شرط اصلی کشور جدید برای به دست آوردن تابعیت این کشور ، ترک تابعیت کشور قدیم است و شرط کشور جدید برای پذیرش درخواست ترک تابعیت ، به دست آوردن تابعیت کشور جدید است . مثالی که در این مورد می توان زد تقاضای به دست آوردن تابعیت سنگاپوری توسط فرد نیوزیلندی است که فرد دچار تعارض مذکور خواهد شد زیرا کشور سنگاپور نیز شرط اعطای تابعیت خود را ترک تابعیت قدیم فرد تعیین کرده است .

در مواردی که قانون کشور جدید ، ترک تابعیت قدیم را شرط اعطای تابعیت می داند از فرد متقاضی می خواهد که نداشتن تابعیت قدیم خود را اثبات نماید . در این موارد فرد متقاضی نیوزیلندی باید فرم درخواستی را با عنوان فرم انکار تابعیت پر کند و به آدرس ایمیل citizenship@dia.govt.nz     ارسال نماید . مجوز انکار تابعیت ظرف ۲ هفته آماده و برای متقاضی ارسال خواهد شد . هزینه این درخواست ۱۱۲٫۴۰ دلار نیوزیلند می باشد .
علاوه بر شرایط مذکور در بالا ، در صورت وجود ۲ حالت امکان رد تقاضای ترک تابعیت وجود دارد : ۱ ) در صورتی که در نیوزیلند زندگی می کنید و ساکن هستید ، امکان ترک تابعیت وجود دارد اگرچه فرد تابعیت کشور دیگری را دارا باشد . ۲) در زمان درخواست ، نیوزیلند در حال جنگ به سر برد .
در مورد شرط اول باید دانست که در صورتی که در زمان درخواست ترک تابعیت نیوزیلند فرد در نیوزیلند اقامت داشته باشد ، چنانچه حتی ضمن درخواست یا بعد از نیز قصد ادامه اقامت را داشته باشد ، وزیر امور داخلی تنها در صورتی این ترک تابعیت ثبت می کند که فرد به طور قانونی در نیوزیلند اقامت داشته باشد ، مثلا حق اقامت قانونی داشته باشد یا تبعه استرالیا باشد.
چناچه فرد با توجه به موارد بالا ، دارای شرایط لازم باشد پس از آن باید فرم تقاضا را به مراجع ذی صلاح تقدیم کند . علاوه بر این ، فردی باید به عنوان شاهد این فرم نعیین شود . همچنین برای احراز هویت شخص باید مدارکی به شرح ذیل ارائه شود :
۱)    تمام پاسپورت های قدیمی و جدید فرد
۲)    مدرک اثبات کننده تابیعت نیوزیلندی فرد
۳)    بیانیه ای از طرف اداره مهاجرت نیوزیلند مبنی بر اینکه وضعیت مهاجرتی فرد پس از ترک تابعیت چه خواهد بود .
برای احراز اخذ یا داشتن تابعیت کشور دیگر هم شما باید موارد زیر را ارائه نمایید :
۱)    مدرک رسمی اثبات کننده تابعیت
۲)     تایید مدارک تابعیت
تمامی مدارک مذبور باید به زبان انگلیسی ارائه شود .
نکته بسیار مهم آن است که شما نمی توانید پاسپورت یا شناسنامه را به عنوان مدرک اثبات کننده تابعیت کشور دیگر تقدیم کنید . همچنین نمی توان از بیانیه دولت دیگر مبنی بر این که پس از ترک تابعیت به شما تابعیت کشور خود را اعطا می کند ، نیز استفاده نمود . در صورتی که فرد در نیوزیلند زندگی می کند باید به صورت یک بیانیه قانونی ، توضیح دهد چرا قصد ترک تابعیت نیوزیلند را دارد .
تقاضای ترک تابعیت خود هزینه ای به مبلغ ۳۹۸٫۵۰ دلار نیوزیلند را دارد که می تواند به انحا مختلف نظیر چک یا کارت اعتباری پرداخت شود . در صورتی که تقاضای ترک تابعیت فرد رد شود هیچ گونه مبلغی به فرد استرداد نمی شود . در نهایت اگر درخواست ترک تابعیت پذیرفته شود ، نام فرد از دفتر ثبت رسمی تابعیت حذف خواهئد شد و در دفتر اداره تابعیت نگه داری خواهد شد و عموم مجاز به مشاهده موارد مندرج در دفتر ثبت مذکور می باشند . باید دانست که نهایتا این وزیر امور داخلی است که می تواند در رابطه با ترک تابعیت فرد تصمیم گیری کند و می تواند درخواست ترک تابعیت نیوزیلند را حتی با وجود همه شرایط رد نماید .
با توجه به آنچه گفته شد ترک تابعیت نیوزیلند ممکن است در مواردی به نفع یا به ضرر متقاضی باشد . در واقع ترک تابعیت نیوزیلند امری است که باید دو جانبه ، یعنی هم از زاویه متقاضی و هم از زاویه دولت بررسی شود . چنانچه سوال و یا ابهامی در مورد ترک تابعیت نیوزیلند و یا سایر امور حقوقی و یا مهاجرتی دارید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید .
نگارنده: سالار پیوسته

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ