تحصیل پزشکی یونان و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی یونان، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در کشور یونان و مهاجرت به یونان از طریق تحصیل در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار می گیرد. شاید برخی از افراد گاهی به تحصیل پزشکی یونان فکر کرده باشند. اما قبل از آن با سوالاتی مواجه می شوند، از جمله اینکه هزینه های تحصیل در یونان به چه صورت است؟ مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی یونان کدام است؟ شرایط پذیرش پزشکی در یونان چگونه است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات به صورت دقیق پاسخ داده شده است. اما علاوه بر تحصیل پزشکی یونان می توان در خصوص تحصیل پزشکی در بهترین کشورهای دنیا نیز اطلاعات کسب نمود و بهترین کشور را برای تحصیل پزشکی انتخاب نمود. شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین تماس حاصل نموده و در خصوص تحصیل پزشکی در اروپا و یا تحصیل پزشکی در کانادا و یا تحصیل پزشکی در انگلستان با مشاورین و کارشناسان ارشد صحبت نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی یونان 3 تحصیل پزشکی یونان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی یونان

در ابتدای بحث تحصیل پزشکی یونان بهتر است که به توضیح شرایط عمومی در خصوص این کشور بپردازیم؛ یونان در جنوب اروپا در تقاطع اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد و کشوری با جمعیتی حدود 11 میلیون نفر و مساحتی حدود ۱۳۱٬۹۹۰کیلومتر مربع است. آتن پایتخت کشور و بزرگترین شهر یونان است. یونان در نوک شمالی شبه جزیره بالکان واقع شده است و مرزهای خود را با آلبانی در شمال غربی، جمهوری مقدونیه و بلغارستان در شمال و ترکیه در شمال شرقی تقسیم می­کند. کشور یونان هر ساله مقصد توریستی افراد زیادی از سراسر دنیا است. غذاهای منحصر به فرد آن، زبان، فرهنگ، سواحل و عجایب معماری، از جمله پارتنون، آکروپلیس و معابد متعدد خدایان باستانی یونان، میلیون ها بازدید کننده را برای کشف یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان جذب می­کند. واحد پول این کشور یورو می باشد. یکی از راه های مهاجرت به این کشور، مهاجرت تحصیلی است که در این مقاله سعی می­شود در این خصوص توضیحاتی شرح داده شود.

تحصیل پزشکی یونان تحصیل پزشکی یونان

شرایط ورود به رشته پزشکی در یونان

تحصیل پزشکی در یونان همانند سایر کشورها دارای شرایط عمومی و اولیه ای می باشد که هر فردی باید آن را رعایت کند. دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی و علوم پایه علاوه بر زبان انگلیسی عمدتا باید به زبان یونانی نیز تسلط و آگاهی داشته باشند. همچنین باید مدرک دیپلم 12 ساله و مدرک پیش دانشگاهی را نیز بتوانند ارائه دهند. از دیگر شرایط مهم این است که نمرات و معدل افراد معمولا نباید از نمره 12 پایینتر باشد. دانشجویان در ابتدا باید یک دوره پیش پزشکی یک ساله را به اتمام برسانند. در این دوره دروس علوم پایه از جمله زیست، فیزیک، شیمی و ریاضی به دانشجویان آموزش داده می شود و دانشجویان باید در پایان دوره یک ساله از این دروس یک آزمون داده و نمره لازمه را به دست آورند تا بتوانند وارد دانشگاه های پزشکی شوند. از جمله شرایط مهم برای قبولی در این آزمون، دانش زبان یونانی است. با توجه به اهمیت این موضوع و زبان سخت و غریب یونانی، لازم به ذکر است که دانشجویان با یک دانش اولیه از زبان انگلیسی می توانند در بهترین کشورهای دنیا به تحصیل رشته پزشکی بپردازند و کشور یونان را از گزینه های مورد نظر خود حذف نمایند.

تحصیل پزشکی یونان 5 تحصیل پزشکی یونان

دانشگاه های پزشکی یونان

در هنگام تحصیل پزشکی یونان این نکته نیز مهم می باشد که در کدام دانشگاه این کشور بخواهید تحصیل نمایید. معمولا هر کشوری تعدادی دانشگاه معتبر و تعدادی دانشگاه معمولی دارد. کشور یونان نیز به همین ترتیب می باشد که در ادامه به بررسی دانشگاه های آن برای افرادی که قصد تحصیل در یونان را دارند می پردازیم. نظام آموزشی این کشور به دو صورت دانشگاه و دیگری موسسات آموزشی و تکنولوژی تقسیم شده اند. در این کشور تقریبا 20 دانشگاه و حدود 15 موسسه وجود دارد. در این کشور حدود 6 دانشگاه وجود دارد که در سطح جهان جزء 700 دانشگاه برتر جهان محسوب می شوند. نکته ای که وجود دارد این است که تمام این دانشگاه ها و موسسات آموزشی و فنی حرفه ای دولتی می باشند.

 • دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان

  این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های یونان می باشد که در سال 1925 تاسیس شد که در سال 2018 در رتبه 501 تا 550 در سطح بین الملل قرار گرفت. بسیاری از رشته ها از جمله رشته های پزشکی در این دانشگاه تدریس می شود.

 • دانشگاه ملی آتن

  این دانشگاه در 3 مه 1837 در شهر آتن افتتاح شد. در رتبه بندی جهانی دارای رتبه 700 در سطح بین الملل می باشد که در حدود 125،000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته های مختلف از جمله رشته های پزشکی می باشند.

 • دانشگاه کرت یونان

  این دانشکده پزشکی که در اصل در سال 1976 به عنوان بخشی از دانشکده علوم بهداشت پیش بینی شده بود، در سال 1983 تأسیس شد و اولین دانشجویان خود را در سال های 1984-85 پذیرش کرد. از سال 1989 دانشکده پزشکی در پردیس Voutes Heraklion، مجاور بیمارستان دانشگاه فعالیت می کند که در همان سال نیز به طور رسمی افتتاح شد. در حال حاضر حدود 19،000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 • دانشگاه پاتراس یونان

  دانشگاه پاتراس در سال 1964 در شهر پاتراس تأسیس شد و فعالیت آن در سال تحصیلی 67-67 آغاز شد. تأسیس این دانشگاه نقش بسزایی در تمرکز آموزش دانشگاهی در یونان داشت. در ژوئن 2013، دانشگاه یونان غربی در دانشگاه پاتراس گنجانیده شد.

معرفی دانشگاه های یونان

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در یونان

برای تحصیل پزشکی یونان یک سری مدارک مورد نیاز می باشد که دانشجویان باید آن ها را به صورت دقیق تهیه نموده و به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند تا بتوانند پذیرش را اخذ نمایند. پس از اخذ پذیرش تحصیلی نیز پروسه اخذ ویزا باید طی شود. در زیر به مدارک مورد نیاز اشاره می کنیم.

 • پاسپورت شخص متقاضی که باید حداقل ۳ ماه دارای اعتبار باشد.

 • سه قطعه عکس رنگی ۵ * ۴ شخص متقاضی

 • تمام مدارک تحصیلی 12 ساله مقطع متوسطه شخص متقاضی و ترجمه آن (که شامل یعنی مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی می باشد.)

 • ریز تمامی نمرات تحصیلی شخص متقاضی به همراه ترجمه آن ها

 • یک انگیزه نامه موجه و قابل قبول از سوی شخص دانشجو که دانشگاه به هدف تحصیل شخص متقاعد شود.

 • پرداخت هزینه های مربوطه که از طرف دانشگاه برای شخص دانشجو تعیین می شود.

 • نشان دادن تمکن مالی مناسب و اثبات آن از طریق پرینت حساب بانکی

تحصیل پزشکی یونان 7 تحصیل پزشکی یونان

هزینه های تحصیل پزشکی یونان

تحصیل پزشکی یونان همانند سایر کشورها نیازمند پرداخت هزینه می باشد اما این هزینه برای افراد و دانشجویان مختلف متفاوت می باشد. برای دانشجویان یونانی و اروپایی تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور از جمله دانشگاه کرت، دانشگاه ارسطو تسالونیکی، دانشگاه ملی آتن و دانشگاه پاتراس یونان رایگان و بدون هزینه می باشد. در مقابل آن تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی مشمول هزینه می باشد. هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی معمولا بین 6،000 الی 10،000 یورو در سال می باشد. طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور بین 5 الی 6 سال می باشد. نکته بسیار مهم این است که دانشجویان باید هزینه ای در حدود 3 الی 4 هزار یورو را نیز بابت یادگیری زبان یونانی پرداخت کنند، ضمن اینکه تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی مستلزم داشتن مدرک زبان آیلتس 6 یا 6.5 می باشد. توصیه می شود که به جای تحصیل در این کشور به زبان غریب و پیچیده یونانی، در کشورهای برتر اروپایی با زبان انگلیسی و با مناسب ترین هزینه تحصیل نمایید.

بورسیه تحصیلی در یونان

هزینه زندگی در یونان

افرادی که می خواهند تحصیل پزشکی یونان داشته باشند لازم است که از هزینه های زندگی در این کشور نیز آگاهی داشته باشند. بر اساس آخرین آمار هزینه های زندگی به استثنای هزینه اجاره مسکن در یونان و در تمام شهرهای آن حدود 92 درصد از هزینه ها در ایران بالاتر است، اما هزینه های اجاره مسکن به صورت تقریبی در تمام شهرهای این کشور 33 درصد از ایران پایین می باشد. جدول زیر حاکی از هزینه های مورد نیاز در کشور یونان می باشد.

  قیمت ها    مایحتاج زندگی 
10،00 یورو غذا در یک رستوران ارزان قیمت
32.50 یورو غذا در یک رستوران متوسط برای 2 نفر
0.50 یورو یک بطری آب 1 و نیم لیتری
1.17 یورو یک بطری شیر 1 لیتری
1.55 یورو 1 کیلو گرم برنج سفید
2.94 یورو تخم مرغ
7.83 یورو 1 کیلو گرم پنیرمحلی
8.89 یورو 1 کیلوگرم گوشت گاو
6.49 یورو 1 کیلو گرم گوشت مرغ
1.40 یورو بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی
3.50 یورو تعرفه تاکسی عادی
513.29 یورو اجاره آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر
435.80 یورو اجاره آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز شهر
1،475.83 یورو قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر
1،332.40 یورو قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر

مهاجرت تحصیلی به یونان

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در یونان

غیر از تحصیل پزشکی یونان، تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی نیز از جمله تحصیل داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری امکان پذیر می باشد. دانشجویان برای ورود به هر کدام از این رشته ها باید شرایط خاصی را پذیرا باشند. در زیر به صورت مختصر به بررسی این رشته ها می پردازیم.

 • تحصیل داروسازی در یونان

  تحصیل در رشته داروسازی در کشور یونان همانند پزشکی عمومی نیازمند تسلط به زبان یونانی و انگلیسی می باشد. طول دوره تحصیل در این رشته بین 5 الی 6 سال می باشد، دانشجویان یونانی و اروپایی می توانند به زبان یونانی و به صورت رایگان در این رشته در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند اما دانشجویان بین المللی و غیر اروپایی هم باید به زبان یونانی و انگلیسی آگاهی داشته باشند و هم باید هزینه پرداخت نمایند. دانشجویان مدارکی از جمله دیپلم 12 ساله و پیش دانشگاهی را باید ارائه نمایند و در آزمون ورودی این رشته، قبول و نمره مورد نظر را به دست آورند. هزینه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه های این کشور بین 5،000 تا 8،000 یورو در سال می باشد.

 • تحصیل دندان پزشکی در یونان

  تحصیل دندان پزشکی نیز در کشور یونان امکان پذیر می باشد. برای این رشته نیز افراد تا 6 سال تحصیل می کنند که برای این موضوع باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و دوره پیش پزشکی را بگذرانند و در آزمون ورودی پزشکی نیز نمره قبولی را به دست آورده باشند. هزینه تحصیل برای دانشجویان یونانی و اروپایی رایگان و به زبان یونانی می باشد، اما برای دانشجویان بین المللی این رشته هم به زبان یونانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می گردد. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان آیلتس 6 به بالا را ارائه نمایند و هزینه ای بین 8،000 تا 12،000 یورو را در سال متقبل شوند.

 • تحصیل پرستاری در یونان

  دانشجویان برای تحصیل در رشته پرستاری در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع فوق لیسانس نیز 2 سال تحصیل می نمایند. در این رشته نیز دانشجویان بین المللی باید به دو زبان یونانی و انگلیسی تسلط داشته باشند و مدرک آیلتس حداقل 6 را ارائه نمایند. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی نیز از 5،000 الی 8،000 یورو در سال می باشد اما دانشجویان یونانی و اروپایی به صورت رایگان تحصیل می کنند. این مطلب توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نمی باشد.

دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی یونان

متقاضیان تحصیل پزشکی یونان نیازمند دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستند. برای دریافت این ویزا مدارک خاصی مورد نیاز است که باید همه آن ها را ارائه داد. مهم ترین مدارک مورد نیاز این اقدام، در زیر ذکر شده اند.

 • دریافت نمودن وقت سفارت برای انجام مصاحبه شخص متقاضی با افسر ویزای یونان
 • ترجمه پاسپورت معتبر شخص متقاضی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ترجمه شناسنامه شخص متقاضی و ارائه ترجمه آن
 • نامه پذیرش تحصیلی دانشگاهی شخص متقاضی
 • تمامی مدارک تحصیلی مقاطع پیشین شخص متقاضی
 • بیمه دانشجویی شخص متقاضی
 • یک اجاره نامه دارای اعتبار از کشور مقصد
 • نامه تمکن مالی مناسب شخص متقاضی از طرف بانک
 • پرداخت هزینه مورد نیازی که برای اخذ وقت سفارت یونان لازم است.

علاوه بر اسناد ذکر شده، برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در اتریش به مدارک زیر نیز احتیاج خواهید داشت.

اقامت پس از تحصیل کشور یونان

کار پس از تحصیل پزشکی یونان

متقاضیان تحصیل پزشکی یونان به صورت معمول قصد دارند که بعد از اتمام تحصیلات در این کشور کار پیدا کرده و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند و در نهایت نیز به اخذ اقامت اروپا برسند. اما در این خصوص می توان بیان نمود که کشور یونان از نظر شرایط کاری و اقتصادی به نسبت کشورهای برتر اروپایی وضعیت و شرایط مناسبی ندارد و افراد به راحتی نمی توانند مرتبط با رشته خود کار پیدا کنند. نرخ بیکاری در این کشور از سال 2010 بالای 12 درصد بوده است و در سال 2013 به بالاترین حد ممکن یعنی حدود 28 درصد رسیده است. بر اساس آخرین تغییرات اقتصادی در این کشور، نرخ بیکاری در سال 2018 حدود 19 درصد اعلام شده است. بنابراین توصیه می شود به جای فکر به تحصیل پزشکی در این کشور، به فکر تحصیل در بهترین کشورهای دنیا از جمله انگلستان، کانادا، استرالیا، سوئیس، اتریش، آلمان و… باشید که پس از آن بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید. نمودار زیر نرخ بیکاری کشور یونان را در 8 سال گذشته به خوبی بازگو می کند.

تحصیل پزشکی یونان 2 تحصیل پزشکی یونان

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

تحصیل پزشکی یونان و شرایط آن را در این مقاله مورد تحلیل و ارزیابی علمی قرار دادیم. آنچه که از موضوع تحصیل پزشکی یونان می توان استنباط کرد این است که شرایط مطلوب و مناسبی برای دانشجویان بین المللی ندارد و گزینه خوبی محسوب نمی شود. زیرا کشورهای درجه اول و ممتازی در سطح دنیا وجود دارد که تحصیل پزشکی را با بهترین شرایط و با مناسب ترین هزینه ارائه می دهند و افراد به جای تحصیل پزشکی یونان می توانند این کشورهای سطح بالا از جمله انگلستان، کانادا، آلمان، اتریش، سوئیس و… را انتخاب نمایند. همواره می توانید در خصوص انواع راه های مهاجرت و تحصیل در بهترین کشورهای دنیا با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و با کارشناسان ارشد و متخصص به صورت کاملا تخصصی به روزترین اطلاعات را دریافت نمایید.