تحصیل پزشکی کانادا و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی کانادا و راه های اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در این مقاله مورد تحلیل و نقد علمی قرار خواهد گرفت. آیا تحصیل پزشکی کانادا باعث اخذ اقامت کانادا می شود؟ دانشگاه های پزشکی کانادا از چه رتبه ای برخوردار هستند و آیا مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان ایران می باشد؟ مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی در کشور کانادا چیست؟ در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تدوین شده، سعی شده است تا به سئوالات شما همراهان گرامی در خصوص تحصیلی پزشکی در کانادا پاسخ لازم را ارائه نماید. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی کانادا تحصیل پزشکی کانادا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی کانادا و شرایط عمومی آن

تحصیل پزشکی کانادا هرساله مورد توجه دانشجویان فراوانی از کل دنیا می باشد و شرایط تحصیلی مناسب، استاندارد زندگی بالا و زبان تحصیل در این کشور و زیر ساخت های عالی دانشگاه های این کشور از دلایل این انتخاب می باشد. کشور کانادا به مساحت 9984670 کیلومتر مربع چهارمین کشور پهناور دنیا بوده و از تراکم جمعیت پایینی به نسبت این وسعت برخوردار است و جمعیت این کشور حدود 36000000 نفر می باشد. زبان تحصیل پزشکی کانادا عمدتاً انگلیسی می باشد اما در برخی از دانشگاه های ایالت کبک تحصیل به زبان فرانسوی امکان پذیر می باشد. 10 دانشگاه علوم پزشکی این کشور دارای رتبه جهانی بین 23 تا 300 جهانی می باشد و 26 دانشگاه علوم پزشکی کانادا تأییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران را دارا  هستند. یکی از دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی کانادا ارزان تر بودن هزینه ها در این کشور به نسبت کشورهای انگلیسی زبان دیگز مانند آمریکا و انگلستان می باشد. کانادا 17 دانشگاه معتبر در رشته پزشکی دارد.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا 1 تحصیل پزشکی کانادا

تحصیل پزشکی کانادا و شرایط ورود به رشته پزشکی

تحصیل پزشکی کانادا به این ترتیب است که متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی ابتدا بایستی یک مدرک لیسانس در دوره هایی مانند زیست شناسی که به نوعی با رشته های پزشکی در ارتباط باشد اخذ نمایند. از سوی دیگر دانشجویان باید مدرک دیپلم علوم تجربی داشته باشند. پس از اخذ مدرک لیسانس متقاضیان تحصیل در کانادا در رشته پزشکی باید در آزمون MCAT شرکت نمایند و در صورت قبولی در این آزمون می توانند در رشته پزشکی تحصیل کنند. مدت زمان تحصیل پزشکی بعد از دوره چهارساله لیسانس در دانشگاه های مختلف متفاوت است و معمولاً از 3 سال تا 5 سال متفاوت است. آزمون MCAT یک آزمون چهار گزینه ای است که از دروس پایه و پیش نیاز پزشکی مطرح می شود و به ارزیابی دانشجو می پردازند. این آزمون شامل چهار بخش است: استدلال کلامی، فیزیک، زیست و بخش نوشتن مقاله و هر قسمت 15 نمره دارد و نمره پایین J و بالاترین نمره T می باشد. این آزمون حدود 4 ساعت و نیم طول می کشد. در برخی از دانشگاه های کانادا نمره نهایی این آزمون مد نظر قرار می گیرد ولی ممکن است در دانشگاه دیگری نمره نگارش مقاله مهم تر باشد. باید در نظر داشت که برای تحصیل پزشکی کانادا داشتن نمره زبان آیلتس 6.5 و یا 7 لازم است و یا داشتن نمره 80 یا 90 در آزمون تافل و اگر در دانشگاه های فرانسوی زبان قصد تحصیل دارید داشتن مدرک زبان فرانسوی لازم است. دانشجویان پس از اتمام دوران تحصیل خود موظفند در بیمارستان ها یا کلینیک های این کشور به کارآموزی بپردازند.

مدارس کانادا

تحصیل پزشکی کانادا و دانشگاه های پزشکی

تحصیل پزشکی کانادا با توجه به شرایط تحصیلی مناسبی که دانشگاه های پزشکی این کشور ارائه می نمایند و رتبه خوبی که این دانشگاه ها در رتبه بندی دانشگاهی دارا می باشند با اهمیت می باشد. نکته حائز اهمیت در این خصوص برای ما ایرانی ها این است که 26 دانشگاه این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است. در ادامه به رتبه بندی کشوری و جهانی 10 دانشگاه برتر این کشور می پردازیم:

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی تأییدیه وزارت بهداشت
دانشگاه تورنتو 1 23 دارد
دانشگاه بریتیش کلمبیا 2 43 دارد
دانشگاه مک گیل 3 70 دارد
دانشگاه مک مستر 4 86 دارد
دانشگاه آلبرتا 5 150-101 دارد
دانشگاه مونترال 6 150-101 دارد
دانشگاه کلگاری 7 200-151 دارد
دانشگاه اتاوا 8 200-151 دارد
دانشگاه واترلو 9 200-151 دارد
دانشگاه لاوال 10 300-201 دارد

 

تحصیل در دبیرستان های کانادا

تحصیل پزشکی کانادا و مدارک لازم برای پذیرش

تحصیل پزشکی کانادا به واسطه اخذ پذیرش تحصیلی از این کشور امکان پذیر است و ویزای تحصیلی کانادا با داشتن پذیرش تحصیلی از این کشور ممکن است. جهت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی کانادا مدارک زیر لازم است.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • دیپلم 12 ساله در رشته علوم تجربی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل یا مدرک زبان فرانسوی
 • ریز نمرات 3 سال آخر
 • مدارک هویتی
 • انگیزه نامه
 • بیمه درمانی مناسب
 • فیش واریزی مبلغ شهریه
 • واریز هزینه بررسی مدارک

تحصیل پزشکی کانادا و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی کانادا برای دانشجویان بین المللی مستلزم هزینه می باشد و این هزینه ها با توجه به دانشگاه و شهر بسیار متفاوت است. دانشجویان کانادایی امکان تحصیل رایگان در کانادا را دارند و یا در برخی از دانشگاه ها با هزینه های بسیار پایین تری به نسبت دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تدوین شده است و هرگونه کپی برداری یا تغییر در آن چه از نظر شرعی و چه عرفی پذیرفته نیست در جدول زیر شهریه رشته پزشکی برخی از دانشگاه های کانادا به اطلاع شما همراهان می رسد:

اسم دانشگاه شهریه به دلار کانادا در سال
دانشگاه تورنتو 73000
دانشگاه مک گیل 40000
دانشگاه بریتیش کلمبیا 20000
دانشگاه مک مستر 96000
دانشگاه دالوسی 21000

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل پزشکی کانادا و هزینه زندگی

تحصیل پزشکی کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باید با علم و آگاهی کامل از تمامی مسائل پیرامون تحصیل و زندگی در این کشور صورت پذیرد. هزینه های زندگی هر فرد بستگی به سبک زندگی او دارد و پرداختن به هزینه های زندگی صرفاً به استانداردهایی که برای این کشور معرفی شده است پرداخته می شود. در جدول زیر به مبالغ برخی از کالاهای اساسی و خدمات جاری زندگی در کانادا اشاره می شود.

کالا یا خدمات هزینه ها به دلار کانادا
یک بطری شیر 1 لیتری 2.33
یک قرص نان 500 گرمی 2.85
برنج 1 کیلو 4.06
تخم مرغ 12 عدد 3.32
گوشت مرغ 1 کیلو 13.34
گوشت گوساله 1 کیلو 14.83
سیب 1 کیلو 3.94
سیب زمینی 1 کیلو 2.67
آب 1.5 لیتر 2.26
ایاب و ذهاب ماهیانه 95
هزینه های برق سرمایش و گرمایش و آب برای اپارتمان 85 متری 147.56
اینترنت پرسرعت 60MBPS نامحدود 73.89
اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر 1238.39
اجاره خانه یک خوابه در حومه شهر 1008.90

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

تحصیل پزشکی کانادا و سایر رشته های علوم پزشکی

سایر رشته های پزشکی نیز مورد توجه بسیاری از افراد می باشد از این رو در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در سایر رشته های پیراپزشکی پرداخته شده است.

 • تحصیل داروسازی در کانادا

  تحصیل داروسازی در کانادا در ابتدا بایستی یک دوره 1 ساله یا 2 ساله را طی نمایید و پس از آن وارد یک دوره 4 ساله جهت تبدیل شدن به یک داروساز می باشید. 10 دانشگاه معتبر داروسازی در کانادا وجود دارد که 8 دانشگاه به زبان انگلیسی و 2 دانشگاه که در کبک قرار دارد به زبان فرانسوی می باشد. داشتن تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی در این دوره و مدرک دیپلم در رشته علوم تجربی از الزامات ورود به تحصیل داروسازی در کانادا می باشد. دانشگاه بریتیش کلمبیا بهترین دانشگاه داروسازی در کانادا می باشد و دانشگاه های واترلو، آلبرتا و دالهوسی رتبه های بعدی بهترین دانشگاه های تحصیل داروسازی در کانادا را دارند.

 • تحصیل دندان پزشکی در کانادا

  تحصیل دندانپزشکی در کانادا مستلزم گذراندن یک دوره 5 یا 6 ساله می باشد و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا داشتن نمره آیلتس 7 و یا نمره تافل 100 لازم است البته دانشگاه هایی در کبک قرار دارند که تحصیل در آنها به زبان فرانسوی امکان پذیر است. دانشجویان رشته دندانپزشکی در کانادا بایستی در آزمون NDEB شرکت نموده و در صورت قبولی در این آزمون می توانند به عنوان یک دندانپزشک در این کشور فعالیت کنند. این آزمون جهت معادلسازی مدرک افرادی که در خارج از کانادا مدرک دندانپزشکی گرفته اند و قصد معادلسازی مدرک خود را دارند تا در کانادا فعالیت دندانپزشکی داشته باشند نیز اعمال می شود.

 • تحصیل پرستاری در کانادا

  تحصیل پرستاری در کانادا در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد. دوره کارشناسی پرستاری در کانادا 4 ساله می باشد. برای تحصیل در رشته پرستاری در کانادا داشتن مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه های انگلیسی زبان و مدرک زبان فرانسوی در دانشگاه های فرانوی زبان الزامی می باشدو دانشجویان باید دیپلم 12 ساله در رشته علوم تجربی را داشته باشند. مراحل تحصیل پرستاری در دو دوره تئوری و بالینی صورت می پذیرد. دوره کارشناسی ارشد در رشته پرستاری در کانادا باید 2 سال تحصیل کرد. البته در کانادا امکان تحصیل 2 ساله در کالج ها بعد از مقطع دیپلم در کانادا فراهم است و فارغ التحصیلان این مقطع می توانند مدرک کاردانی پرستاری را اخذ نمایند.

تحصیل پزشکی کانادا و دریافت ویزا

در برخی از مواقع ممکن است سفارت کانادا از متقاضی مدارک اضافه تری تقاضا نماید و شخص موظف است مدارک لازم را به سفارت این کشور ارائه نماید.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • پذیرش قطعی دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • بیمه نامه معتبر
 • نامه تمکن مالی
 • نامه عدم سوءپیشینه
 • مدرک زبان
 • گواهی سلامت

علاوه بر اسناد ذکر شده، برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در اتریش به مدارک زیر نیز احتیاج خواهید داشت.

تحصیل پزشکی کانادا و کار پس از تحصیل

تحصیل پزشکی کانادا از محبوبیت خاصی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور خود را دارند برخوردار است و یکی از همین دلایل وضعیت کار پس از تحصیل در این کشور است. فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کانادا به راحتی می توانند وارد بازار کار در این کشور شده و بنا به قانون این کشور فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی کانادا به مدت یک سال تا سه سال فرصت دارند در این کشور دنبال کار باشند که با توجه به نیاز این کشور به پزشک خیلی زود تر از این مدت وارد بازار کار می گردند. به صورت میانگین یک پزشک در کانادا 244721 دلار کانادا درآمد دارد. درآمد پزشکان در کانادا در استان های مختلف متفاوت است به عنوان مثال یک پزشک در ایالت بریتیش کلمبیا سالانه 273000 دلار کانادا درآمد دارد و این درآمد برای پزشکان در ایالت آلبرتا 380384 دلار کانادا در سال می باشد. یا در ایالت ساسکاچوان 288995 دلار کانادا درآمد یک پزشک در یک سال می باشد.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا 2 تحصیل پزشکی کانادا

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل پزشکی کانادا و سخن پایانی

تحصیل پزشکی کانادا در این مقاله مورد نقد و بررسی علمی قرار گرفت. همچنین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و همچنین اخذ ویزای تحصیلی کانادا عنوان شد و دانشگاه های پزشکی برتر کانادا معرفی گردید. شرایط کار پس از تحصیل در کانادا شرح داده شد. تحصیل پزشکی کانادا به واسطه تحصیل به زبان انگلیسی و همچنین دوره پیش پزشکی چهار ساله که به دانشجو اجازه می دهد که اگر در آزمون MCAT قبول نشد با همان مدرک لیسانس که مورد تأیید است مشغول به کار شود یکی از بهترین انتخاب ها می تواند برای افرادی باشد که در بیرون از کشور خود قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند. امید است این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته گردیده است توانسته باشد به تمامی سئوالات شما عزیزان در خصوص تحصیل پزشکی کانادا پاسخ داده باشد در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران موسسه تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید و همچنین می توانید در انتهای همین مقاله در قسمت دیدگاه سئوالات خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ آن را دریافت دارید.

law تحصیل پزشکی کانادا
2 پاسخ
 1. سحر گفته:

  سلام خسته نباشید . دانشجوی پزشکی در ایران آیا می‌تواند بعد از امتحان علوم پایه برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در کانادا اقدام کند ؟ و چون مدرک لیسانس ندارد هنگام درخواست چه مدرکی را باید ارائه دهد ؟ مراحل کار به چه شکل است ؟
  و اگر صبر کند تا در ایران در رشته پزشکی فارغالتحصیل شود آیا برای درخواست کار باید از طریق اکسپرس انتری اقدام کند ؟ اگر توانست از این طریق پذیرش بگیرد اقامت دائم به او‌میدهند که شهریه معادل سازی رشته اش ارزان‌تر شود ؟ ممنون از پاسخگویی

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. تحصیل پزشکی در کانادا نیازمند گذراندن دور های پیش پزشکی به همراه داشتن مدرک زبان انگلیسی حداکثر بعد از گذشت دو ترم از تحصیل پزشکی شما می باشد. مدارک و شرایط دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود. شما اطلاعات کامل و دقیق را برای ارزیابی ارائه نکرده اید تا بتوانیم دقیق تر شما را راهنمایی نماییم.
   در ضمن با داشتن ویزای کار کانادا نمی توان همزمان ویزای تحصیلی نیز دریافت نمود و این امکان برای شهروندان کانادایی امکان پذیر است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5