تحصیل پزشکی هند و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی هند ، شرایط تحصیل پزشکی هند  و نحوه دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای متقاضیان در این مقاله به طور کامل و جامع مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. مخاطبین عزیز توجه داشته باشند که ما در این مقاله سعی به بررسی تمام موارد و سوالات شما داشته ایم. از جمله هزینه های زندگی در این کشور چقدر می باشد؟ نحوه دریافت ویزای تحصیلی این کشور چگونه می باشد؟ شرایط تحصیل پزشکی هند  چگونه می باشد؟ با توجه به این که هند از دسته کشور هایی می باشد که در سال های اخیر پر طرفدار بوده، افراد قابل توجهی جهت تحصیل پزشکی هند  اقدام به مهاجرت به این کشور می نمایند. لذا پیشنهاد می شود متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هند قبل از هرگونه اقدام با دریافت مشاوره های رایگان تلفنی از مشاورین و وکلای بین المللی مؤسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش از اطلاعات دقیق و اساسی در باب تحصیل پزشکی هند  مطلع شوند.

تحصیل پزشکی هند تحصیل پزشکی هند

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی هند و شرایط عمومی

تحصیل پزشکی هند نیازمند شناخت کلی از این کشور می باشد. هند دومین کشور پر جمعیت جهان محسوب می شود و این جمعیت بالا باعث می شود تا این کشور از دسته کشور های مهاجر پذیر به شمار نرود. هند از نظر جغرافیایی در جنوب آسیا قرار گرفته است. هند با کشورهای چین، پاکستان، بوتان، نپال و بنگلادش همسایه می باشد. پایتخت کشور هند شهر دهلی نو می باشد، در حالی که بزرگترین شهر این کشور بمبئی است. کشور هند سه مرز آبی با خلیج بنگال، دریای عمان و اقیانوس هند دارد. لازم به ذکر است که در آخرین سرشماری رسمی از سوی این کشور جمعیت آن ۱٬۳۵۱٬۵۹۰٬۰۰۰ نفر اعلام شده است. هند از جمله کشور های کهن و دارای تمدن به شمار می رود.
در حال حاضر مردم کشور هند علاوه بر زبان هندی به زبان انگلیسی نیز مسلط می باشند، اما جالب است بدانید که در برخی از ایالت های این کشور 22 زبان رایج می باشد و مردم با این زبان ها با همدیگر ارتباط برقرار می نمایند. نکته جالب درباره این کشور این است که قبل از سلطه انگلستان زبان دوم کشور هند فارسی بوده است. دانشجویانی که مشغول تحصیل پزشکی هند می باشند باید به روپیه در این کشور هزینه نمایند.

شرایط عمومی هند تحصیل پزشکی هند

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی هند

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی هند

تحصیل پزشکی هند و شرایط ورود به رشته پزشکی

کشور هند در 2 دهه اخیر بزرگترین پرورش دهنده پزشک در دنیا محسوب شده است و جالب است بدانید که بزرگترین دانشکده های پزشکی در این کشور قرار گرفته اند. دانشجویانی که جهت تحصیل پزشکی درهند اقدام می نمایند، باید مدت 4 الی 5 ساله را جهت تحصیل خود در این کشور مد نظر قرار دهند. اکثر دوره های درسی به زبان انگلیسی می باشد و برخی از دوره ها نیز به زبان هندی تدریس می شود. اصولا افرادی که تحصیل پزشکی هند را انتخاب می نمایند باید به زبان انگلیسی تسلط کافی را داشته باشند، زیرا در صورت عدم تسلط به این زبان شما در فراگیری رشته های پزشکی در درس های مربوطه دچار مشکل می شوید.
جالب است بدانید که 57% پزشکانی که در این کشور تحصیل می نمایند از مهاجرین می باشند و بعد از اتمام تحصیل خود به کشور های خود باز می گردند. جالب است بدانید که اکثر دانشگاه های هند آزمون ورودی دارند ولی دانشگاه ها و کالج هایی هستند که بدون آزمون ورودی دانشجویان را پذیرا هستند. از نکات بسیار مهم در امر پذیرش ارائه مدرک 12 ساله دیپلم می باشد.

تحصیل پزشکی هند و دانشگاه های پزشکی

هند از دسته کشور هایی می باشد که دانشگاه های زیادی در این کشور مشغول فعالیت می باشند. باید توجه داشته باشید که دانشگاه های بسیاری از ملیت های متفاوت در این کشور مشغول فعالیت می باشد. با توجه به تمامی موارد شناخت دانشگاه های برتر این کشور و اعتبار جهانی آنها از اساسی ترین شرایط ورود به این کشور می باشد. ما در ادامه مطالب به تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور اشاره کرده ایم:

نام دانشگاه رنک بین المللی رنک کشوری
دانشگاه علوم پزشکی هند 732 1
دانشگاه پزشکی نیرو های مسلح 1120 2
کالج پزشکی مسیحیان 1378 3
دانشگاه پزشکی کینگ جورج 1698 4
دانشگاه پزشکی لیدی هاردینژ 1821 5
دانشگاه پزشکی گرانت 1950 6
کالج پزشکی بمبئی 2056 7
انستیتوی علوم پزشکی وارتلسی 2783 8
موسسه تحقیقاتی بنگلور 3236 9
دانشگاه علوم پزشکی دهلی نو 3872 10

تحصیل پزشکی هند و مدارک لازم برای پذیرش

افرادی که درخواست ورود به این کشور جهت تحصیل پزشکی هند را دارند، نیاز به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارد. دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف نیاز به ارائه مدارک متفاوتی دارد. ما در این بخش به بررسی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی هند اشاره کرده ایم:

 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک دیپلم 12 ساله
 • ارائه مدارک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • ارائه انگیزه نامه جهت ادامه تحصیل در این کشور
 • ارائه تمکن مالی و پرداخت هزینه های دانشگاه
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی تا سقف 30 هزار یورو

venturebeat com India e1562591994909 تحصیل پزشکی هند

مهاجرت تحصیلی به هند

تحصیل پزشکی هند و هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل پزشکی هند و هزینه های تحصیلی دانشگاه از نکات مهم برای متقاضیان محسوب می شود. خیلی از افراد با تفکر اشتباه بر اینکه کشور هند از دسته کشور های ارزان می باشد اقدام به تحصیل و مهاجرت به این کشور می نمایند. هزینه تحصیل پزشکی هند حدودا 15 الی 20 هزار دلار برای هر سال است. البته باید توجه داشت که این هزینه فقط یک هزینه تقریبی می باشد و امکان کاهش و افزایش این هزینه نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های این کشور هزینه تحصیل شما را به پوند دریافت می نمایند. افرادی که توانایی ورود به دانشگاه های این کشور را دارند باید توجه داشته باشند که هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها از 500 پوند معادل 43.000 روپیه تا 30.000 پوند معادل 2.600.100 روپیه متغیر می باشند.
البته شایان ذکر است که اصولا در مراحل ابتدایی و ترم های اولیه هزینه تحصیل بسیار اندک می باشد اما با توجه به ارتقاع سطح علمی هزینه ها در ترم های بعدی به صورت هرمی افزایش یافته و شما در ترم های پایانی باید هزینه های بسیار زیادی را جهت تکمیل تحصیل خود پرداخت نمایید. هزینه های تحصیل پزشکی هند متغییر می باشد اما به صورت میانگین هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و شاخه های آن را برای شما عزیزان به روپیه قرار داده ایم:

رشته ها هزینه ها به روپیه
پزشکی 1 الی 1.5 میلیون
دندانپزشکی 571.000 الی 1.143.000
داروسازی 428.000 الی 857.000

تحصیل پزشکی هند و هزینه زندگی

هزینه های تحصیل و زندگی از موارد بسیار مهم می باشد که متقاضیان تحصیل پزشکی هند  باید به آن دقت لازم را داشته باشند. هزینه های زندگی در هند حدودا 38 درصد کمتر از ایران می باشد. دانشجویانی که درخواست اجاره ملک در این کشور را دارند باید توجه داشته باشند هزینه های اجاره ملک در این کشور 58 درصد ارزان تر از ایران می باشد. همچنین می بایست بدانید که هزینه زندگی در هند بسته به سبک زندگی شخص و شهر و منطقه سکونت متفاوت است. در ادامه، میانگین هزینه های زندگی در هند را مشاهده می نمایید:

لوازم زندگی هزینه ها به روپیه
هزینه غذار در رستوران ارزان 150
هزینه غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 700
هزینه بطری آب 0.33 لیتری 13.94
هزینه نوشابه 0.33 لیتری (کوکا/پپسی) 30.16
هزینه یک فنجان قهوه 108.37
هزینه بطری شیر 1 لیتری 46.55
هزینه نان 500 گرمی 30.01
هزینه 1 کیلو گرم برنج 50.48
هزینه 1 کیلو سینه مرغ 218
هزینه 1 کیلو گرم گوشت گاو 331
هزینه 1 لیتر بنزین 76.23
اجاره آپارتمان 1 خوابه داخل شهر 11.469 در هر ماه
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج شهر             7.064 در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه داخل شهر 26.242 در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج شهر 16.180 در هر ماه

تحصیل پزشکی هند و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی هند  تنها در ارتباط با رشته پزشکی نمی باشد. سالانه علاقه مندان زیادی جهت تحصیل در شاخه های پزشکی وارد این کشور می شوند. رشته هایی همچون دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری علاقه مندان بسیاری دارد و وجود دانشگاه های مجهز و برتر در این کشور دلیلی بر ورود داشنجویان بین المللی جهت تحصیل پزشکی هند  و شاخه های پزشکی می شود. ما در این بخش به بررسی و تحلیل برخی شاخه های پزشکی پرداخته ایم:

 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • داروسازی

  داروسازی از رشته های بسیار پر طرفدار در جهان می باشد. سالانه افراد زیادی جهت تحصیل این رشته به هند سفر می نمایند. متقاضیانی که وارد این رشته تحصیلی می شوند ابتدا باید یک دوره 2 ساله دیپلم را سپری نمایند و بعد از آن وارد دوره های لیسانس شوند. دانشجویان دوره لیسانس، زمانی 4 ساله را باید جهت تحصیل خود سپری نمایند. توجه داشته باشید شما بعد از اتمام هر کدام از دوره های دیپلم و لیسانس نیاز به دوره های 6 ماه کار آموزی در این کشور دارید. اصولا افرادی که وارد این رشته می شوند می توانند تحصیل خود را به زبان انگلیسی پشت سر بگذارند. دانشجویانی که در آزمون های ورودی PCAT امتیاز لازم را کسب می نمایند اجازه ورود به این رشته را دارند و مستقیما تحصیل 6 ساله را سپری می نمایند.

 • دندانپزشکی

  دانشجویانی که در خواست تحصیل پزشکی هند و ورود به رشته دندانپزشکی را دارند می بایست توجه داشته باشند که مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در این کشور 5 ساله می باشد. افرادی که درخواست ورود به دانشگاه های این کشور جهت تحصیل دندانپزشکی را دارند باید در آزمون ورودی مرتبط شرکت نمایند و در صورت قبولی اجازه ورود به این رشته تحصیلی را خواهند داشت. البته قابل ذکر است که کالج های زیادی در این کشور بدون آزمون ورودی اقدام به جذب دانشجو می نمایند. علاقه مندانی که دوره های 5 ساله در این کشور را سپری می نمایند دوره های 1 ساله کار آموزی اجباری را نیز باید سپری نمایند. دانشجویان برای ورود به بخش های مختلف درسی مدت 1 ماه بالینی را صرف مهارت های خود می نمایند. تحصیل پزشکی هند و ورود به رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی می باشد.

 • پرستاری

  افرادی که قصد ورود به هند و تحصیل پرستاری در هند را دارند باید مدت 4 ساله را جهت تحصیل خود مد نظر قرار دهند. علاقه مندان که درخواست تحصیل در این رشته را دارند می توانند از سن 17 سال تا سن 35 سال اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور نمایند. ورود به دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک دیپلم 12 ساله دارد. متقاضیان تحصیل پرستاری در هند توجه داشته باشند که پذیرش در رشته پرستاری 1 بار در سال می باشد. افرادی که درخواست خود جهت ورود به این کشور را به این منظور ارائه می نمایند باید تست های پزشکی را پشت سر بگذارند و همچنین به زبان انگلیسی مسلط باشند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

تحصیل پزشکی هند و دریافت ویزا

شما جهت ورود به هند باید از سفارت این کشور در خواست ویزا نمایید. افرادی که اقدام به اخذ پذیرش می نمایند می توانند با ارائه پذیرش خود درخواست ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند. متقاضیان تحصیل پزشکی هند می توانند مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هند را در ادامه مشاهده نمایند:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه عکس 3*4
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه نامه فارغ التحصیلی دانشگاه
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های زندگی
 • ارائه مدارک هویتی معتبر
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی هند و کار پس از تحصیل

دانشجویانی که اقدام به تحصیل پزشکی هند می نمایند می توانند با استفاده از بسته های حمایتی کشور انگلیس شانس خود را جهت ورود به بازار کاری این کشور فراهم نمایند. داشنجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می نمایند می توانند مدت 6 ماه را جهت جست و جوی کار خود وارد کشور انگلیس شوند و اما دانشجویان دکترا مدت 1 ساله جهت جست و جوی کار در این کشور و ورود به بازار کاری این کشور دارند. متقاضیان تحصیل پزشکی هند توجه داشته باشند که 3 ماه قبل از اتمام تحصیل اجازه درخواست ویزای نیروی کار ماهر از کشور انگلستان را بنا بر توافق بین دو کشور خواهند داشت. دانشجویانی که بعد از تحصیل به کشور خود باز می گردند می توانند طی مدت 2 سال بعد از اتمام تحصیل خود نیز درخواست ویزای نیروی کار ماهر این کشور داشته باشند.
اصولا افرادی که وارد بازار کاری کشور انگلستان می شوند می توانند با کار 10 ساله و پرداخت مالیات در این کشور اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. متقاضیان تحصیل پزشکی هند می توانند بعد از اتمام تحصیل خود با 7 سال حضور در این کشور به صورت قانونی و ورود به بازار کاری که منجر به پرداخت مالیات شود اقامت دائم و پاسپورت این کشور را درخواست نمایند. البته باید توجه داشت در برخی موارد اخذ تابعیت شما بین 7 الی 12 سال طول می کشد. در نمودار زیر نرخ بیکاری هند را مشاهده می فرمایید:

نرخ بیکاری هند تحصیل پزشکی هند

تحصیل پزشکی هند و سخن پایانی

تحصیل پزشکی هند و دریافت مدرک تحصیلی در این کشور در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. پیشینه تاریخی و فرهنگی هند و همچنین هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در این کشور باعث جذب دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در کشور شده است. متقاضیانی که درخواست ورود به این کشور و تحصیل پزشکی هند را دارند می بایست قبل از اقدام تمامی جوانب را در نظر بگیرند. خیلی از افرادی که جهت تحصیل پزشکی هند اقدام می نمایند به مورد تایید نبودن این مدارک از نظر وزارت علوم توجه نمی نمایند. همراهان گرامی می توانند جهت اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی هند از مشاوره های تلفنی رایگان مؤسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش استفاده نمایند. همراهان می توانند قبل از دریافت هرگونه مشاوره از مقالات و ویدیو های رایگان سایت و همچنین ویدیوی راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت استفاده نمایند. متقاضیان تحصیل پزشکی هند و دریافت اقامت و تابعیت این کشور می توانند سوالات خود را در این زمینه در بخش دیدگاه های این مقاله قرار دهند تا کارشناسان ما پاسخگوی آن باشند.