تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل پزشکی در هلند و شرایط تحصیل پزشکی در هلند 2018جهت متقاضیان خارجی و ایرانی مهاجرت به هلند چگونه است ، قوانین جدید اخذ پذیرش پزشکی از هلند و تحصیل پزشکی در هلند چیست ، آیا علاقمند به تحصیل پزشکی در هلند هستید ؟ شرایط تحصیل پزشکی در هلند چیست ؟ هزینه های تحصیل پزشکی در هلند را می دانید ؟ آیا تحصیل پزشکی در هلند شرایط سنی خاصی دارد ؟ هزینه های تحصیل پزشکی در هلند چقدر است ؟ تحصیل پزشکی در هلند به چه زبانی امکان پذیر است ؟ آیا با تحصیل پزشکی در هلند می توان به اقامت هلند رسید ؟ آیا برای تحصیل پزشکی در هلند باید دوره متوسطه را در هلند سپری کرد ؟ در این مقاله با کمک وکیل مهاجرت به بررسی شرایط و هزینه های تحصیل پزشکی در هلند میپردازیم.

 

آیا تحصیل پزشکی در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا امکان پذیر است ؟ یکی از نکاتی که قبل از اقدام برای تحصیل پزشکی در هلند باید بدان توجه شود این است که پزشکی در هلند به چه زبانی امکان پذیر است . چراکه اکثر دانش آموزان بین المللی علاقمند تحصیل در خارج از کشور تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند . و آنها می دانند رقابت در کشورهای اروپایی برای تحصیل پزشکی  به زبان اصلی آن کشورها بسیار دشوار است .

نظام آموزشی هلند برای تحصیل پزشکی  متفاوت از سایر کشورهای اروپایی است. و تحصیل به زبان انگلیسی تا اتمام دوره غیر ممکن است .

زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از تحصیل پزشکی در هلند است .در زیر مراحل تحصیل پزشکی در هلند بیان می شود :

  • کارشناسی پزشکی در پزشکی (۳ سال)
  • کارشناسی ارشد در پزشکی (۳ سال )
  • آموزش (یک سال)

سه سال اول را می توان به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلندی تحصیل کرد،  دانش و تسلط به زبان هلندی برای زمانی که با بیماران سروکار دارید  بسیار مهم است.

سه سال اول  (دوره کارشناسی )  متقاضیان پزشکی در هلند می توانند به زبان انگلیسی در دانشگاههای معتبر هلندی تحصیل نمایند .اما باید دقت داشته باشند  که از مجموع دانشگاههای هلند فقط  دو دانشگاه به زبان انگلیسی وجود دارند و ظرفیت های کمی برای پذیرش دانشجو در این دو دانشگاه وجود دارد. این دو دانشگاه شامل دانشگاه خرونینگنن و دانشگاه ماستریخت  می شوند .
چنانچه ملاحظه فرمودید مقطع کارشناسی در هلند ۳ سال تحصیلی  است . متقاضیان پذیرش و تحصیل در این مقطع تحصیلی باید مدرک دیپلم خود را با معدل بسیار عالی ارائه نمایند .

از آنجا که زبان تحصیل در اکثر دانشگاهها هلندی است . دانش آموزان علاقمند تحصیل در هلند جهت اخذ پذیرش  باید مدرک B1 هلندی ارائه نمایند . متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس اکادمیک ۶ ارائه کنند .

در مقطع کارشناسی ارشد رشته  فن آوری پزشکی به زبان انگلیسی  نیز تدریس می شود اما برای شخصی که تمایل به تحصیل پزشکی به عنوان دکتردارد فقط زبان هلندی در دانشگاه تدریس می شود .

بنابراین دروس دانشگاهی در رشته پزشکی درمقطع فوق لیسانس فقط  به زبان هلندی تدریس می شود  و دانشجویان باید بتوانند حداقل  مدرک زبان هلندی B2  را ارائه نمایند .

در سال آخر نیز شامل کار در بیمارستان های هلند می گردد که جهت این امر داشتن دانش زبان هلندی از اهمیت خاصی برخوردار میباشد.

سال آخر این دوره که به دوره  (آموزش)  معروف است فقط  به صورت  کار در بیمارستان های هلند است  که قطعا دانشجویان باید تسلط کافی به زبان هلندی  برای برقراری ارتباط  با بیمار داشته باشند .

متقاضیان  تحصیل دندانپزشکی درهلند باید بدانند که در تمام دانشگاههای هلند هر سه این مقاطع  به زبان هلندی تدریس می شود . داشتن مدرک زبان هلندی برای ثبت نام در دانشگاهها اجباری است .

هزینه زندگی  در هلند :

هزینه های زندگی در هلند برای دانشجویان همانند سایر کشورها رابطه مستقیم با نوع زندگی دانشجوی متقاضی تحصیل در هلند دارد .در هلند چون سایر کشورهای اروپایی دانشجویان خارجی بیشترین  هزینه را برای محل اقامت خود می پردازند . شهری که دانشجویان در آن اقامت دارند نیز عامل بسیار تاثیرگذاری در هزینه های دانشجویی دارد . قطعا در شهرهای  کوچکتر و دور از پایتخت هزینه های اقامت پایینتر از آمستردام است . به طور میانگین هزینه های زندگی  دانشجویی در کشور هلند در شهرهای مختلف  بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود .

در واقع تقریبا در حدود یک سوم این هزینه ها  شامل  محل اقامت دانشجو می شود. اقامت در خوابگاههای دانشجویی در هلند  تقریبا در حدود ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو برای هر ماه است .

شهر محل تحصیل و امکاناتی که محل زندگی دانشجو دارد عامل تعیین کننده این اختلاف هزینه است . قطعا هزینه های محل اقامت در امستردام بسیار بیشتر از شهر های کوچک در هلند است .

در کنار شهر محل اقامت خدماتی از قبیل داشتن  اینترنت و تلوزیون گرمایش خانه و … قطعا روی هزینه های محل اقامت دانشجو تاثیر می گذارد .

 

هزینه های دیگر شامل هزینه های رفت و آمد و خورد و خوراک و بیمه دانشجویی است . اکثر خوابگاهها در هلند غذای گرم در اختیار دانشجویان می گذارند . که ارزانتر از رستوران است . اما دانشجویان برای تعدیل هزینه ها بهتر است خودشان آشپزی کنند .

 

کار دانشجویی در هلند :

دانشجویان در  مقطع کارشناسی  کارشناسی ارشد در هلند همچون اکثر کشورهای اروپایی اجازه کار پاره وقت به شکل قانونی در حدود  ۱۰ و ۲۰ ساعته  در هفته را دارند . میانگین حقوق دانشجویان در هلند برای این کار پاره وقت  تقریبا بین ۸ تا۱۰  یورو برای  هر ساعت است  .
با احتساب این اطلاعاتی که به خدمت شریف شما رسانده شد  تحصیل  پزشکی در هلند امکان پذیر خواهد بود ، لکن می تواند تا حدودی به زبان انگلیسی انجام گردد و متقاضیان محترم میبایست  تحصیلشان را به زبان هلندی به اتمام برسانند .

متقاضیان تحصیل پزشکی در هلند بهتر است دوره متوسطه و یا حداقل سال دوازدهم رادر هلند به زبان هلندی تحصیل کنند و بتوانند معدل و نمرات خوبی ارائه نمایند که بتوانند در هلند به تحصیل پزشکی بپردازند .

 

تحصیل در دانشگاههای هلند برای دانش آموزان بین المللی رایگان نبوده و می توان گفت کمی پر هزینه است . دانش آموزان هلندی یا دانش آموزان اتحادیه اروپا می توانند برای تحصیل در هلند وام دانشجویی دریافت کنند و این امر برای دانشجویان خارج از اتحادیه غیر ممکن است .

  • در هلند فارغ التحصیلان باید وام های خود را پس از ۱۵ سال بازپرداخت کنند، اگر فقط وام های تحصیلی دارند. بازپرداخت وام دو سال پس از فارغ التحصیلی شروع می شود.

در جدول زیر هزینه های تحصیل و زندگی در هلند و انگلستان مقایسه می شود :

انگلستان هلند
هزینه های دانشگاه
هزینه های تحصیل ۹،۲۵۰ پوند ۱،۷۵۰ پوند
محل اقامت £ ۴،۲۰۰ ۳،۵۰۰ پوند
هزینه های زندگی ۵۰۰۰ پوند £ ۴،۱۰۰
جمع £ ۱۸،۴۵۰ £ ۹،۳۵۰
کمک در دسترس
حقوق و دستمزد وام ۹،۲۵۰ پوند ۱،۷۵۰ پوند
هزینه های زندگی وام £ ۳،۹۵۱ £ –
جمع £ ۱۳،۲۰۱ ۱،۷۵۰ پوند
کمبود سالانه – £ ۵،۲۴۹ – ۷،۶۰۰ پوند
بدهی پیش بینی شده پس از فارغ التحصیلی
امور مالی دانشجویی (وام) – £ ۳۹،۶۰۳ – ۵،۲۵۰ پوند
دیگر – £ ۱۵،۷۴۷ – ۲۲۸۰۰ پوند
جمع – ۵۵۳۵۰ پوند   – ۲۸۵۰ دلار  

 

چنانچه ملاحظه فرمودید هزینه کلی یک مدرک دانشگاهی  پزشکی در دانشگاههای هلندی تقریبا نصف هزینه دانشگاههای انگلیس  است.

اما تحصیل در هلند به زبان هلندی برای دانشجوی بین الملل امر ساده ای نیست و همچنان انگلیس با وجود هزینه های بالاتر تحصیل و زندگی مقصد دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی بسیاری است .

در این مقاله تحصیل پزشکی در هلند و هزینه های تحصیل پزشکی در هلند را بررسی کامل و جامع نمودیم . چنانچه علاقمند به تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستید قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان مجرب و وکلای ارشد موسسات حقوقی معتبر تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان این موسسات  برخوردار شوید .

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در هلند و قوانین اخذ اقامت هلند و راههای کسب آن و اخذ اقامت و تابعیت در سایر کشورها با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران بصورت رایگان تماس بگیرید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید .