تحصیل پزشکی دومینیکا و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی دومینیکا، شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پزشکی دومینیکا و به طور کلی اقامت دومینیکا از طریق تحصیل پزشکی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. اما تحصیل پزشکی دومینیکا انتخاب خوبی برای ایرانیان محسوب می شود؟ و یا مشاغل مورد نیاز در رشته های پزشکی و میزان حقوق پزشکان در دومینیکا چگونه است؟ از این رو تحصیل پزشکی در این کشور از جهات مختلف قابل بحث می باشد، بنابراین سعی گردیده در این مقاله به صورت ساده و خلاصه اساسی ترین و مهم ترین نکات مربوط به تحصیل پزشکی دومینیکا را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. دومینیکا به خاطر طبیعت دست نخورده به عنوان طبیعت کارائیب نامیده شده است، از این رو توانسته با توجه به جاذبه های طبیعی گردشگران بسیاری را به خود جذب کند و در این میان تحصیل پزشکی دومینیکا مورد توجه علاقه مندان به این جزیره قرار گرفته است که در ادامه مقاله می توانید شرایط تحصیل پزشکی دومینیکا را مطالعه نمایید. امید است با مطالعه این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده است بتواند تمام سوالات و ابهامات ذهنی شما را پاسخ دهد. در این راستا شما متقاضیان گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل پزشکی دومینیکا با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش، تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید.

تحصیل پزشکی دومینیکا 1 تحصیل پزشکی دومینیکا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی تحصیل پزشکی دومینیکا و شرایط عمومی آن

دانشجویان و متقاضیانی که به دنبال تحصیل پزشکی دومینیکا هستند در ابتدا باید با قوانین و شرایط این جزیره آشنا شوند که در ابتدا به آن خواهیم پرداخت. دومینیکا کشوری است در جزیره کارائیب که پایتخت آن روسو می باشد. دومینیکا در جنوب گوادلوپ و در شمال مارتینیک واقع شده است. دمونیکا در حال حاضر محل زندگی طیف گسترده ای از مردم می باشد. در حالی که گذشته تنها برخی از شهروندان اروپایی به در این جزیره زندگی می کردند. بنابراین گویش و زبان رسمی این کشور انگلیسی است و از زبان فرانسوی به عنوان زبان های گفتاری استفاده می شود. حکومت این کشور بر اساس دموکراتیک و مردم سالار است. بنابراین رئیس جمهور و رئیس دولت با رای مستقیم مردم برگزیده می شود.

تحصیل پزشکی دومینیکا دارای استاندارد علمی، معادل دانشگاه های علوم پزشکی ایالات متحده است. برنامه های تحصیل پزشکی دومینیکا به صورت دوره ای به روز می شود و با آخرین اطلاعاتی که در مدارس پزشکی ایالات متحده وجود دارد، مطابقت داده می شود. علاوه بر آن روش های تدریس، برنامه های درسی و کتب های درسی با همان کیفیتی که در مدارس پزشکی ایالات متحده دیده می شود، طراحی شده است. قابل ذکر است امتحانات رشته های پزشکی بسیار سختگیرانه می باشد و به گونه ای طراحی شده است که در کل اقامت تجصیلی دانشجویان بر روی تحصیلات دانشگاهی خود متمرکز خواهند بود. با این حال آموزش جامع پزشکی در Saints University Saints نقاط قوت و در کل توانایی های فردی دانشجویان را ارتقا می دهد و باعث موفقیت دانشجویان در امتحانات می شوند.

تحصیل پزشکی دومینیکا و شرایط ورود به رشته پزشکی

شرایط ورود به رشته پزشکی در دومینیکا و برنامه های پزشکی در دومینیکا در شش رشته ( لیسانس پرستاری برنامه 5 ساله برای دریافت درجه MD، برنامه های 4 ساله برای ادامه تحصیل در تخصص و کسب درجات دکتری، لیسانس میکروبولوژی تا مقطع دکتری و لیسانس ایمونولوژی تا مقطع دکتری ) ارائه می گردد.

برنامه 4 ساله تحصیل برای دریافت MD :

برای ورود به رشته MD، دانشجویان مستلزم داشتن مدرک لیسانس هستند و یا دانشجویان با پشت سر گذاشتن دو سال تحصیلی پس از دوره های متوسطه و موفقیت کامل و قبولی در رشته های زیر می توانند وارد دوره های MD شوند.

Biology – 90 semester hours

Chemistry – 90 semester hours

Physics – 90 semester hours 

تحصیل پزشکی دومینیکا به شرح زیر می باشد.

16 هفته اول شامل:

 • GROSS ANATOMY
 • HISTOLOGY AND CELL BIOLOGY
 • MEDICAL EMBRYOLOGY
 • EPIDEMIOLOGY AND PREVENTIVE MEDICINE
 • PATIENT-DOCTOR RELATIONSHIP I
 • RESEARCH PROJECT

16 هفته دوم شامل:

 • BIOCHEMISTRY
 • PHYSIOLOGY
 • GENETICS
 • NEUROSCIENCE
 • PATIENT-DOCTOR RELATIONSHIP II
 • RESEARCH PROJECT

16 هفته سوم شامل:

 • MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY
 • PSYCHOLOGY
 • GENERAL PATHOLOGY (PATHOLOGY I)
 • MEDICAL ETHICS
 • PATIENT-DOCTOR RELATIONSHIP III
 • RESEARCH PROJECT

16 هفته چهارم شامل:

 • SYSTEMIC PATHOLOGY (PATHOLOGY II)
 • PHARMACOLOGY AND THERAPEUTICS
 • PHYSICAL DIAGNOSIS
 • RESEARCH PROJECT

16 هفته پنجم شامل:

 • INTRODUCTION TO CLINICAL MEDICINE
 • BOARD REVIEW
 • EXAM PREPARATION
 • RESIDENCY INFORMATION

برنامه های 4 ساله و دریافت مدرک دانشگاهی شامل 5 ترم آموزش در رشته های علوم پایه و به دنبال آن 72 هفته کار آموزی بالینی است.

تحصیل پزشکی دومینیکا و دانشگاه های پزشکی

 از سال 2009، سه دانشگاه بین الملی دومینیکا در صدد بالا بردن کیفیت آموزش هستند به گونه ای که در هر سه مورد دوره ها و آموزش پزشکی در دانشگاه های بین المللی دومینیکا در حال تقویت می باشد. به طور کل سه دانشگاه اصلی دومینیکا شامل موارد زیر می باشد.

 • دانشگاه پزشکی راس

  دانشگاه پزشکی ROSS در سال 1978 در پورتسموت تاسیس شد. این دانشگاه با در نظر گرفتن منطقه اقتصادی اقدام به تاسیس دانشگاه در پورتسموت کرده است. دانشجویان و علاقه مندان رشته پزشکی در دانشگاه ROSS می توانند سه بار در سال اقدام به ثبت نام نمایند. دانشگاه ROSS برنامه های پزشکی را در مدت زمان 4 ساله ارائه می دهد. بنابراین دانشجویان دانشگاه ROOS بعد از 4 سال تحصیل می توانند برای تحصیلات تکمیلی به ایالات متحده روند و سال پنجم را در ایلات متحده بگذرانند همینطور دوره های کارآموزی بالینی را در بیمارستان های ایالات متحده پشت سر گذارند.

 • All Saints University

  دانشگاه All Saints University به طور موقت در پایتخت دومینیکا واقع شده است. اما بیشتر دانشجویان می توانند برنامه های تحصیلی خود را در جنوب جزیره در منطقه Grandbay بگذرانند. این دانشگاه در سال 2006 تاسیس گردیده است و قابل توجه است که دانشجویان و ساکنین آمریکا و اروپا واجد شرایط دریافت 50 درصد بورس تحصیلی از کل شهریه دانشگاه می باشند. این دانشگاه توسط ( NCFMEA ) هیئت پزشکی دومینیکا و کشورهای مشترک المنافع شناخته شده است. این دانشگاه نیز همانند دانشگاه ROOS برنامه های تحصیل پزشکی را در 4 سال ارائه می دهد.

 • University of The West Indies - UWI

  یک دانشکده پزشکی نیست بلکه یک دانشگاه مشهور و وقی می باشد که در جزایر کارائیب تاسیس گردیده است. موسسه UWI یک موسسه شناخته شده و بسیار معتبر می باشد. UWI معمولا به عنوان یک موسسه خودگردان اداره می شود که در 16 کشور انگلیسی زبان از موسسه UWIپشتیبانی می شود.

تحصیل پزشکی دومینیکا 3 تحصیل پزشکی دومینیکا

تحصیل در دومینیکا

تحصیل پزشکی دومینیکا و مدارک لازم برای پذیرش

دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش و تحصیل پزشکی دومینیکا را دارند می توانند در سال سه بار برای پذیرش در ماه های ژانویه، مه و سپتامبر در خواست پذیرش دهند. در این راستا کمیته پذیرش ظرف مدت 2 الی 6 هفته از زمان درخواست تکمیل شده به متقاضی شرایط را ابلاغ می کند. مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش به شرح زیر می باشد.

 • فرم تکمیل شده در خواست تحصیل
 • ارائه یک مقاله ( حداقل یک صفحه ای ) و ذکر دلیل تحصیل در رشته پزشکی
 • رونوشت رسمی از سوابق تحصیلی اعم از تحصیل در دبیرستان و کالج
 • ارائه 2 توصیه نامه
 • 2 قطعه عکس رنگی
 • ارائه امتیازات MCAT در صورت موجود بودن
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • 100 دلار بابت در خواست پذیرش تحصیلی

تحصیل پزشکی دومینیکا و هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی دومینیکا می بایست در زمان درخواست پذیرش و هزینه های ثبت نام خود 1،000 دلار پرداخت نمایند. علاوه بر آن دانشجویان بین المللی باید هزینه های بیمه درمانی خود را در هر ترم معادل 100 دلار پرداخت کنند. لازم به ذکر است که در این میان هزینه های زندگی و مسئولیت پرداخت هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی بر عهده خودشان می باشد.

جلسات مدت زمان هزینه
سال اول
ترم 1 16 هفته 4،995 دلار
ترم 2 16 هفته 4،995 دلار
ترم 3 16 هفته 4،995 دلار
سال دوم
ترم 4 16 هفته 4،995 دلار
ترم 5 16 هفته 4،995 دلار
علوم بالینی
ترم 6 12 هفته 7،995 دلار
سال سوم
ترم 7 12 هفته 7،995 دلار
ترم 8 12 هفته 7،995 دلار
ترم 9 12 هفته 7،995 دلار
سال چهارم
ترم 10 12 هفته 7،995 دلار
ترم 11 12 هفته 7،995 دلار

تحصیل پزشکی دومینیکا 4 تحصیل پزشکی دومینیکا

تحصیل پزشکی دومینیکا و هزینه زندگی

هزینه های زندگی برای دانشجویان تحصیل پزشکی دومینیکا بسته به عادت ها و ترجیحات زندگی فرد اعم از هزینه های غذا، اقامتگاه می باشد اما به طور کل هزینه های زندگی در دمونیکا بین 450 دلار الی 1،000 دلار در ماه باشد. هزینه های مسکن بسته به نوع آپارتمان و اینکه آیا آپارتمان برای یک نفر و یا دو نفر است. اما معمولا بین 200 دلار الی 450 دلار در هر ماه متفاوت است. به طور کلی می توانید برخی از هزینه های زندگی یک دانشجو را در جدول زیر مشاهده نمایید.

غذا
غذا برای 1 نفر در رستوران ارزان 13.5
غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 134
نوشابه 0.33 لیتری 4
1 بطری آب 0.33 لیتری 3.12
خوراک
1 کیلو گرم برنج 3.95
12 عدد تخم مرغ 10.5
1 کیلو گرم پنیر 10
1 کیلو گرم مرغ 12.5
1 کیلو گرم سیب 22.42
1 کیلو گرم موز 5.43
1 کیلو گرم پرتقال 12
1 کیلو گرم گوجه 18
1 کیلو گرم شیب زمینی 10.75
1 کیلو گرم پیاز 6
حمل و نقل
1 بلیط یک طرفه 2.5
1 کیلومتر با تاکسی 6.21
1 لیتر بنزین 3.17
هزینه های (اب، برق، گاز و…) برای آپارتمان 85 m 125
اجاره مسکن
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1200
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 616.67
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 2500
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1375

هزینه های زندگی و تحصیل در دومینیکا

تحصیل پزشکی دومینیکا و سایر رشته های علوم پزشکی

سایر رشته های پزشکی نیز مورد توجه بسیاری از افراد می باشد از این رو در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در سایر رشته های پیراپزشکی پرداخته شده است.

 • تحصیل دندانپزشکی در دومینیکا

  Universidad Odontologica Dominicana در سال 1983 در این کشور تاسیس شد. این دانشگاه به عنوان یک موسسه آموزش عالی در شهر بزرگ سانتودومینگو واقع شده است. اعتبار این دانشگاه و رسمی بودن آن توسط وزرارت آموزش عالی و علوم و فناوری جمهوری دومینیکا مورد تائید قرار گرفته است. از این رو محدودیتی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد اما سیاست دانشگاه جهت پذیرش و میزان پذیرش بر حسب تحصیل، مدرک تحصیلی، تابعیت دانشجو و سایر معیار های مورد نظر دانشگاه متفاوت می باشد. رتیه جهانی این دانشگاه 12452 است.

 • تحصیل پرستاری در دومینیکا

  کلیه دانشگاه های دومینیکا رشته پرستاری را در برنامه های 4 ساله ( 8 ترم ) و 3 ساله ( 6 ترم ) در مقطع لیسانس ارائه می دهد. در این راستا متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری باید دارای مدرک دیپلم باشند و گواهی تحصیل آنان باید در موضوعات ریاضی، زبان انگلیسی، شیمی و زیست شناسی نمرات و درجات خوبی را کسب نموده باشند. دانشجویان با اتمام تحصیل در رشته پرستاری و پس از گذراندن کلیه دوره های بالینی در رشته خود می توانند مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایند.

  دانشحویانی که دوره های 2 ساله پرستاری را گذرانده باشند می توانند وارد مقط لیسانس شوند و از سال دوم تحصیلات خود را دادامه دهند و در نهایت با اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند. همینطور دانشجویانی که در رشته های علوم پایه مدرک لیسانس خود را دریافت کرده اند می توانند در دوره های 3 ساله رشته پرستاری شرکت کنند و مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی دومینیکا و دریافت ویزا

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در دومینیکا را دارند باید در نظر داشته باشند که قبل از ورود به این کشور در خواست ویزا نمایند. بنابراین طبق قانون دمونیکا دانشجویان غیر بومی موظف به دریافت ویزا و ملزوم به داشتن گذرنامه معتبر و بلیط رفت و برگشت به کشور مبدا خود داشته باشند. اگر چه دمونیکا فرودگاه بین المللی ندارد و دانشجویان باید با اتصال پرواز های پورتوریکو، آنتیگوا، سنت مارتین بتوانند به این کشور وارد شوند. در ادامه این نوشتار به بررسی مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانشجویی خواهیم پرداخت.

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • 2 قطعه عکس 3*4
 • کپی های رنگی از ویزای قبلی خود
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه نامه عدم سو پیشینه
 • گواهی پزشکی جهت تشخیص سلامت کلی متقاضی
 • اثبات بودجه مکفی جهت ادامه تحصیل در دومینیکا
 • ارائه پاسپورت و یک کپی از آن

از الزامات پاسپورت می توان به اعتبار حداقل 6 ماه پس از ورود به دومینیکا اشاره کرد. علاوه بر آن حداقل یک صفحه از گذرنامه برای تمبر ویزای جمهوری دومینیکا باید خالی باشد.

تحصیل پزشکی دومینیکا 5 تحصیل پزشکی دومینیکا

مهاجرت تحصیلی به دومینیکا

تحصیل پزشکی دومینیکا و کار پس از تحصیل

بر خلاف بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، دومینیکا تنها ویزای کار تخصصی را ارائه نمی دهد. این در صورتی است که متقاضیان کار در این کشور نیاز به مجوز کار خواهند داشت و اگر مجوز کاری که به متقاضیان داده می شود بالای شش ماه و بیشتر طول بکشد، آن مجوز می تواند به صورت خودکار اقامت کاری را به وی اعطا نماید.

فلذا مجوز های کاری به مدت یک سال کامل اعتبار دارد بنابریان متقاضیان می توانند در زمان موافقت اقامت کاری خود را تمدید کنند. از این رو دانشجویان و فارغ التحصیلان از این قائده مستثنا نخواهند بود و در زمان فراغت از تحصیل در صورتی که بتوانند از سمت کارفرما و یا یک شرکت دعوتنامه کاری به دست آورند، امکان تبدیل اقامت تحصیلی را به اقامت کاری خواهند داشت. متقاضیان برای دریافت مجوز کار در دومینیکا نیاز به مدارک زیر دارند.

 • یک نسخه از برنامه کاری خود در دومینیکا
 • دریافت پیشنهاد کاری و نامه تائیدیه کار از سمت کارفرما
 • ارائه سوابق کیفری متقاضی
 • 2 قطعه عکس 3*4
 • گواهی ازدواج در صورت لزوم
 • ارائه سه نسخه چاپ شده از نامه کاری و موقعیت شغلی متقاضی
 • ارائه گذرنامه معتبر

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل پزشکی دومینیکا و سخن پایانی

تحصیل پزشکی دومینیکا و شرایط تحصیل پزشکی در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت. از آنجا که کشور دومینیکا به سبب موقعیت مکانی مد نظر برخی از متقاضیان قرار گرفته است، بر آن شدیم تا پیرامون کسائل مهم اعم از شرایط برای ورود به دانشگاه های پزشکی دومینیکا، هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل و در نهایت شرایط کار پس از تحصیل را به نگارش درآوردیم تا راهنمای شما مخاطبان همیشگی ما باشد. مطلبی که با استناد به قوانین جمهوری دمونیکا قابل شرح می باشد به این موضوع اشاره گردیده که فارغ التحصیلان در صورتی که اجازه کار در این کشور داشته باشند قادر به تبدیل اقامت خود خواهند بود در غیر این صورت می بایست به کشور مبدا خود بازگردند. علاوه بر آن قانون منع مالکیت برای شهروندان دومینیکا وجود دارد و خرید و یا مالکیت اراضی و ملک در دومینیکا محدود می باشد وحتی با داشتن مجوز کار افراد و متقاضیان از این قانون معاف نمی باشند. با توجه به قانون و قواعد مهاجرت در جمهوری دومینیکا، متقاضیان و دانشجویان بین المللی می توانند با انتخاب درست کشور مورد نظر مسیر را برای آینده خود هموارتر سازند. از این جهت شما عزیزان می توانید با مقایسه قوانین مهاجرتی دیگر کشورها، کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، اتریش، سوئیس، آلمان، هلند و کشورهای اسکاندیناوی با آگاهی کامل اقدام به مهاجرت نمایید. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما در باب تحصیل پزشکی در دمونیکا پاسخ دهیم و شما را با شرایط تحصیل پزشکی در این کشور آگاه سازیم. فلذا در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این زمنیه می توانید با مشاوران وکارشناسان مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. همچنین می توانید در قسمت نهایی مقاله در قسمت دیدگاه، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.