تحصیل پزشکى در کانادا و بررسی شرایط آن

بررسی کلی تحصیل پزشکى در کانادا

 • تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های دنیا
 • اخذ اقامت کانادا برای خانواده و فرزندان زیر 19 سال
 • اخذ اقامت کانادا برای فرزندان وابسته با سن بیش از 19 سال
 • امکان کار پاره وقت در زمان تحصیل
 • مجوز کار تمام وقت برای همسر متقاضی
 • امکان کار در کانادا پس از پایان تحصیلات
 • امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از پایان تحصیلات

خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور

 • مشاوره تلفنی رایگان جهت بررسی شرایط و پاسخ گویی به سوالات
 • ارایه مشاوره تخصصی توسط کارشناسان ارشد موسسه در کانادا
 • امکان عقد قرار رسمی در دفاتر مؤسسه در سراسر ایران و یا عقد قرار مستقیم با دفتر وین
 • بهره گیری از وکیل رسمی مهاجرت در کانادا در پیشبرد پرونده
 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر کانادا
 • اخذ ویزای تحصیلی کانادا

جهت بررسی شرایط خود و دریافت مشاوره رایگان برای تحصیل پزشکی در کانادا می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و یا در صورت تمایل می توانید جهت اخذ مشاوره رایگان با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.

مسائلی که در این مقاله بررسی می شود:

 • تحصیل پزشکی در کانادا و شرایط عمومی آن
 • تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی شرایط آن
 • تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی رشته دندانپزشکی در کانادا
 • تحصیل پزشکی در کانادا به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل پزشکی در کانادا و هزینه های تحصیل و زندگی
 • تحصیل پزشکی در کانادا و کار دانشجویی
 • تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل پزشکی در کانادا و معرفی دانشگاه های برتر
 • تحصیل پزشکی در کانادا و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی
 • تحصیل پزشکی در کانادا و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل پزشکی در کانادا و اقامت پس از تحصیل
تحصیل پزشکی در کانادا 2 1 تحصیل پزشکى در کانادا

نگاهی کوتاه بر شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا 3 تحصیل پزشکى در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و شرایط عمومی آن

تحصیل پزشکى در کانادا باب میل بسیاری از دانش آموزان متقاضی مهاجرت به کانادا است، مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل بالاخص ورود به تحصیل پزشکى در کانادا سوالات بسیاری از دانشجویان و خانواده های آنها را شامل می شود. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکى در کانادا شرایط و نکات حقوقی خاصی دارد که باید در خانواده تحصیل در کانادا به صورت کامل بررسی می شود.

این روزها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با بازار کار خوب و طرفداران زیادی روبرو شده است. کانادا کشوری بزرگ و پیشرفته در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان و یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا بوده و دارای استاندارد های جهانی و همچنین مدارک دانشگاهی با اعتبار بین المللی است.

در حال حاضر اطلاع از مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکى در کانادا، شرایط سنی و شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل پزشکى در کانادا و هزینه ها ی تحصیل پزشکى در کانادا و هزینه های زندگی و سکونت در این کشور از نکات فوق العاده مهم و حائز اهمیت است. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه MIE اتریش درصدد است تا به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیل پزشکى در کانادا به شما عزیزان اطلاع رسانی نماید.

تحصیل پزشکی در کانادا 4 تحصیل پزشکى در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی شرایط آن

دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه پزشکی و قبل از اقدم به تحصیل پزشکى در کانادا باید یک دوره لیسانس علوم پایه گذرانده باشند، در این جا لازم دانستیم که این نکته را لحاظ کنیم که برای ورود به تحصیل پزشکى در کانادا دانش آموز باید لیسانس و یا معادل تحصیلی آن را در رشته های علوم پایه از جمله زیست و شیمی و فیزیک و یا رشته های مرتبط گذرانده باشد.

دانشکده های پزشکی در کانادا، در یکی از دانشگاه های کانادا بوده و آموزش های آنها در زمینه  دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی درنهایت منجر به ارائه ی مدارک 3 یا 4 ساله  دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) و یا مدارک 2 ساله دستیار پزشکی می شود. معدل( GPA) مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا در دانشکده های پزشکی کانادا بین 3.5 تا 4 از 4 نمره می باشد. بر طبق آمار انجمن دانشکده های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که پذیرش شده اند دارای حداقل معدل 3.80 در مقیاس 4 نمره ای (95.5٪) بوده اند.

حال باید در نظر داشت پس از ۳ تا ۴ سال پشت سر گذاشتن مقطع لیسانس در علوم پایه باید شخص متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا آزمون MCAT را که مخفف Medical College Admission Test است را با موفقیت پشت سر بگذارد، این آزمون ظرفیت محدودی در کشور کانادا دارد و باید این سد از سر راه متقاضیان تحصیل پزشکى در کانادا برداشته شود.

ازمون MCAT یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان متقاضی پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا و در جهت برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی است. البته این تست در همه دانشکده های پزشکی اجبار نیست. دانشجویان غالبا در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و قبولی در این آزمون در دانشکده ای که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش آن دانشگاه است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود.

دروس پیش نیاز تحصیل پزشکی در کانادا به شرح زیر می باشد.

 • بیولوژی با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه
 • شیمی آلی با آزمایشگاه
 • فیزیک با آزمایشگاه
 • انگلیسی
اعزام دانشجو به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی رشته دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی در کانادا یک رشته پرطرفدار است که طول دوره تحصیل ان 5 ساله است. دندانپزشکی در کانادا (Dentistry)، شاخه ای از پزشکی بوده که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت ها و استخوان های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت است. برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیاز به گذراندن آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) و معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از 70) است. برخی از دانشکده های دندانپزشکی دوره های تلیفقی همراه با دوره های DDS یا DMD برگزار می کنند. پس داندانپزشکی در کانادا آزمون های خاص خود را خواهد داشت که متقاضی پس از گذراندن لیسانس علوم پایه باید بعد از پاس کردن یکی از دو دوره (DMD) (Doctor of Dental Medicine) یا (DDS) (Doctor of Dental Surgery) وارد دوره دکترای دندانپزشکی شود.

دانشگاه های برتر جهت تحصیل دندانپزشکی در کانادا شامل موارد زیر می باشد.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه وسترن آنتاریو
 • دانشگاه مک گیل (پذیرش در این دانشگاه نیاز به گذراندن آزمون DAT ندارد)
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه ساسکاچوان
شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا به همراه بورس تحصیلی

امکان دریافت بورسیه برای تحصیل پزشکى در کانادا برای دانشجویان خارجی در این کشور وجود خواهد داشت  اما دانشجویان ضمن دارا بودن شرایطی امکان دریافت بورسیه را دارند. به عنوان مثال در صورتی که دانش آموز نتواند از عهده پرداخت شهریه و هزینه تحصیل خود بر آید، در این شرایط دانشگاه صرف نظر از آنکه آیا دانش آموز صلاحیت علمی دارد یا خیر، امکان دریافت بورسیه GRANTS و BURSARIES را برای دانشجو متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا فراهم خواهد کرد.

اما در نظر داشته باشید که دریافت بورسیه یا SCHOLARSHIPS در صورتی امکان پذیر خواهد بود که شرایط تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار بگیرد. به عبارت دیگر دانش آموزان در صورت داشتن معدل بالا، همچنین داشتن مدرک زبان با نمره بالا و سایر موارد که توسط اساتید مورد بررسی قرار می گیرد، امکان دریافت این بورسیه را خواهند داشت.

اقامت بعد از تحصیل در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و هزینه های تحصیل و زندگی

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه و شهر متفاوت است اما تقریبا ۱۱،۰۰۰ تا ۱۳،۰۰۰ دلار کانادا در سال می باشد. هزینه زندگی در کشور کانادا برای متقاضیانی که به قصد تحصیل پزشکى در کانادا به این کشور مهاجرت می کنند حدود ۱،۲۰۰ تا ۲،۵۰۰ دلار در ماه می باشد. اما هزینه خوابگاه ها با توجه به امکانات قابل ارائه متفاوت می باشد و مبلغی حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه می باشد. در مجموع هزینه زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشور های اروپایی (انگلستان، استرالیا و آمریکا)  نسبتاً متفاوت می باشد.

هزینه های ذکر شده در جدول زیر برای شهریه دانشگاه ها به صورت سالیانه می باشند.

نام دانشگاه شهریه
دانشگاه تورنتو 27,850 دلار کانادا
دانشگاه بریتیش کلمبیا 17,755.38 دلار کانادا
دانشگاه آلبرتا 12,044.16 دلار کانادا
دانشگاه کلگری 15,986 دلار کانادا
دانشگاه دالهاوزی 17,616 دلار تا 18,300 دلار کانادا
دانشگاه لاوال 16,559.19 تا 19,971.96 دلار کانادا
دانشگاه ساسکاچوان 16,236 دلار کانادا
دانشگاه شربروک 12,660 دلار کانادا
دانشگاه کوئین 24,260 دلار کانادا
دانشگاه وسترن آنتاریو 26,456.10‌ دلار کانادا
دانشگاه اتاوا 22,500 دلار کانادا
دانشگاه مک مستر شهریه کل دوره برای دانشجویان بین المللی: 95,955.02 دلارکانادا
دانشگاه مک گیل 37,396.17 دلار کانادا
دانشگاه مموریال نیوفاندلند 30,000‌ دلار کانادا
دانشگاه لیکهد 23,432 دلار کانادا
دانشگاه مونترال 14,310 دلار کانادا
هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و کار دانشجویی

هزینه های تحصیل در کشور کانادا شامل هزنیه شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی می باشد که برخی از افراد تمایل دارند که برای تأمین قسمتی از این هزینه به کار دانشجویی بپردازند. خوشبختانه دارندگان ویزای تحصیلی در کانادا که مدت زمان تحصیل آن ها بیش از 6 ماه می باشد، اجازه کار در کشور کانادا را دارند. البته این مجوز برای مشاغل پاره وقت می باشد و دانشجویان مجازند که در هفته تا سقف 20 ساعت به کار بپردازند. مسلماً از این طریق نمی توان تمامی هزینه ها را تامین نمود اما بخشی از آن از طریق کار پاره وقت قابل تأمین می باشد.

تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی ویزای همراه

افراد متأهل معمولاً تمایل دارند که در زمان تحصیل پزشکی در کانادا، خانواده خود را نیز در کنار خود داشته باشد. خوشبختانه بر اساس قوانین کشور کانادا امکان اخذ ویزا برای همراهان فرد نیز فراهم می باشد. البته توجه داشته باشید که منظور همراه در واقع همسر و فرزندان با سن کمتر از 19 سال می باشد. البته فرزندان بالای 19 سال نیز در صورتی که به خانواده وابسته باشند می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند. 

نکته مثبت دیگر در این خصوص این است که همسر دانشجو اجازه کار تمام وقت در کانادا را نیز دارد و محدودیتی در انتخاب کارفرما نیز برای وی وجود دارد. در صورتی که دانشجو پس از پایان تحصیل اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کند، اقامت خانواده وی نیز تمدید خواهد شد.

تحصیل پزشکی در کانادا و معرفی دانشگاه های برتر

در این کشور تنها ۱۷ دانشگاه وجود دارد که به صورت تخصصی اجازه تحصیل پزشکى در کانادا را به دانش آموزان خواهد داد. ظرفیت کم و سختی آزمون های ورودی باعث شده است تا بسیاری از دانش آموزان به جای تحصیل پزشکى در کانادا به فکر تحصیل در کشور های دیگر از جمله انگلستان باشند.

12 دانشگاه لیست زیر جز 200 دانشگاه برتر جهان هستند. لیست دانشگاه هایی که در کانادا دوره های پزشکی و دندانپزشکی و دارو سازی ارائه می دهند به شرح ذیل است.

دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه تورنتو 11
دانشگاه مک گیل 22
دانشگاه بریتیش کلمبیا 27
دانشگاه مک مستر 35
دانشگاه مونترال 100-51
دانشگاه آلبرتا 100-51
دانشگاه کلگری 150-101
دانشگاه اتاوا 150-101
دانشگاه وسترن آنتاریو 150-101
دانشگاه دالهاوزی 200-151
دانشگاه لاوال 200-151
دانشگاه کوئین 200-151
دانشگاه شربروک 350-301
دانشگاه ساسکاچوان 400-351
دانشگاه مانیتوبا 400-351
دانشگاه مموریال نیوفاندلند 450-401
دانشگاه لیکهد

تحصیل پزشکی در کانادا و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

مهم ترین مدارک و شرایط تحصیل پزشکى در کانادا به شرح زیر می باشد.

 • داشتن مدرک دیپلم و ریز نمرات ( با معدل بالای ۱۵ )
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات ( با معدل بالای ۱۵ )
 • داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۵
 • قبولی در آزمون MCAT
 •  نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کانادا
 • نامه هدف از تحصیل
 • مدرک زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در کانادا و موقعیت کار پس از تحصیل

جهت اجازه کار پس از  تحصیل پزشکى در کانادا باید در نظر داشته باشید که در قدم اول باید مدرک MD را داشته باشید، مدرک MD اولین قدم برای اجازه طبابت در کانادا می باشد و مدرک حرفه ای تر و مناسب تر برای طبابت در کانادا و به نوعی تخصص در این کشور Post-MD خواهد بود. همچنین پس از تحصیل پزشکی در کانادا و اخذ اجازه کار و طبابت و اقامت در این کشور نیاز است تا پزشکان در انجمن (National Dental Examining Board of Canada (NDEB عضو باشند تا به آنها اجازه کار داده شود.

تحصیل پزشکی در کانادا و اقامت پس از تحصیل

در صورت اشتغال به کار تمام وقت در کشور کانادا و پرداخت مالیات های مربوطه اقامت دائم میسر می شود. مالیات معمولا در اکثر کشورها همچنین کانادا درصدی از حقوق دریافتی و یا درآمد اکتسابی بر اساس میزان ساعات کاری است. اهمیت اشتغال به طور تمام وقت انقدر بالاست که می تواند موجب تغییر نوع ویزای اشخاص شود. چرا که انواع ویزا ها قابلیت تغییر به نوعی دیگر از ویزا را دارد البته لازم به ذکر است که تنهاد ویزاهای توریستی از استثنائات این امر است و تبدیل آن به نوع دیگر غیرممکن است.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل پزشکی در کانادا و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در کانادا و تمامی جنبه های مهم آن بررسی شد، در آخر شایان ذکر است که بسیاری از دانش آموزانی که قصد تحصیل پزشکى در کانادا را دارند باید اطلاعات کاملی در زمینه های مختلف تحصیل در کانادا و شرایط کار در کانادا پس از پایان تحصیلات داشته باشند. امروزه به علت های متعددی بسیاری از نوجوانان و جوانان به فکر تحصیل پزشکى در کانادا هستند که از آنها موقعیت اجتماعی و درخواست نیاز این کشور به نیروی متخصص و همچنین اقامت پس از تحصیل پزشکى در کانادا را می توان نام برد. در این مقاله سعی بر آن بود تا اطلاعاتی در زمینه تحصیل پزشکى در کانادا را به کوشش مشاورین ارشد حقوق بین الملل خصوصی موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش به شما عزیزان عرضه کنیم. درصورت نیاز به اخذ مشاوره در باب تحصیل در کانادا و بررسی راه های دیگر مهاجرت به کانادا با مشاورین ما در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران و بلاروس تماس حاصل بفرمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.