تحصیل پزشکی در ژاپن و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در ژاپن و شرایط تحصیل پزشکی در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی تخصصی قرار می گیرد که شما عزیزان بتوانید به راحتی با مطالعه این نوشتار تصمیم معقولانه ای برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اتخاذ نمایید. اما شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن چگونه می باشد؟ و آیا تحصیل پزشکی در ژاپن منجر به اقامت دائم شما در این کشور می شود؟ موسسه حقوقی ملک پور در این نوشتار سعی نموده که به طور اختصاصی به مقوله تحصیل پزشکی در ژاپن بپـردازد و شمـا عـزیـزان را با یکی از راه های ورود به این کشور آشنا نماید. بنابراین در ادامه مقاله جهت شناخت بیشتر از کشور ژاپن وشرایط ادامه تحصیل پزشکی در ژاپن به طور مختصر به بررسی کشور ژاپن خواهیم پرداخت. علاوه بر آن شما منتقاضیان گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین وکارشناسان ارشد موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

تحصیل پزشکی در ژاپن تحصیل پزشکی در ژاپن

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در ژاپن و شرایط عمومی

مجمع الجزایر ژاپن کشوری است در آسیای شرقی که یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های جهان از نظر تولید ناخالصی می باشد. ژاپن یک کشور پادشاهی است که بر مبنای قانون اساسی اداره می شود. این کشور با کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، کره شمالی و روسیه همر مرز است. در ادامه باید اشاره کرد که این کشور با جمعیتی در حدود 126 میلیون نفر، یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است که به شدت زلزله خیز می باشد. ژاپن عضو سازمان ملل متحد می باشد که در اقتصاد رشد چشمگیری داشته است. در سال 2018 وزارت بهداشت، کار و رفاه نظر سنجی در مورد میزان حقوق را انجام داد که بر اساس آن بیشترین حقوق و درآمد در شغل هواپیمایی و خلبانی با میانگین حقوق 17.121 ین در سال می باشد که بعد از آن رشته پزشکی سومین شغل پر درآمد با 174 ساعت متوسط کار ماهانه با میانگین حقوق 11.540 ین در سال به حساب می آید.

تحصیل پزشکی در ژآپن عموماً شش ساله می باشد که به طور معمول شامل چهار سال تحصیل و دو سال آموزش بالینی می باشد. ژاپن دارای 79 دانشکده پزشکی است که از این 79 دانشکده، 42 دانشکده آن ملی، 8 دانشکده که توسط یک دولت محلی تاسیس گردیده است و 29 دانشکده آن به صورت خصوصی می باشد. فارغ التحصیلان دبیرستان واجد شرایط جهت ورود به رشته های پزشکی می باشند. در بین 36 مدرسه ژاپن که فارغ التحصیلان واجد شرایط پذیرش در رشتـه پـزشـکی می باشند، تنها کمتر از 10 درصد از آنان می توانند وارد رشته های پزشکی شوند. از سال 1990 تحصیل پزشکی در ژاپن تغییرات قابل توجه ای داشته است. بدین شکل که برخی از دانشکده های پزشکی در ژاپن، برنامه های تحصیلی را به طور یکپارچه ارائه می دهند که مجدد این تغییرات در سال 2001 با ساختار مدل هسته ای جهت آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی ارائه گردید.

بعد از آن در سال 2005 یک دستاورد مشترک در سراسر کشور ژاپن ایجاد شد که بر اساس این  دستاورد دانش آموزان باید برای ورود به رشته پزشکی به شکل رقابتی در آزمون شرکت نمایند. آزمون ملی جهت تحصیل پزشکی در ژاپن فقط یک بار در سال برگزار می گردد. با این حال می توان گفت در سیستم اعتبار بخشی، دانشکده های پزشکی ژاپن ( JACME ) تا سال 2017 نتوانست از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی ( WFME ) اعتباری دریافت کند. در هر کشوری، دانش رشته پزشکی بسیار وابسته به فرهنگ و ملیت آن کشور می باشد و تغییر این موضوع بسیار دشوار تلقی می گردد. کشورهای آسیایی شرقی که دارای یک پس زمینه فرهنگی مشابه بر اساس کنفوسیوسمی هستند، دارای یک درک پزشکی بر اساس تاریخ خود دارند.

شرایط عمومی ژاپن تحصیل پزشکی در ژاپن

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در ژاپن

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن و شرایط ورود به رشته پزشکی

در سال 1874 یک سیستم جهت صلاحیت دانش آموزان برای ورود به رشته پزشکی ایجاد گردید و اولین مجوز برای آزمون آزمایشی در سال 1875 صادر شد و تا سال 1879 یک سیستم نظارتی در سطوح مدارس جهت برقراری مقررات در امتحانات پزشکی راه اندازی گردید. از آن بعد دبیرستان ها به عنوان آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه های پزشکی معرفی شدند. رویکرد دانشگاه های ژاپن برای ورود به رشته پزشکی می تواند کاملا متغیر باشد، اما با این حال و به طور کلی می توان گفت شرایط ورود به رشته های پزشکی، ترکیبی از آزمونهای ورودی، مصاحبه ، گزارش معدل و نمرات دوره متوسطه، توصیه نامه های مدیران دبیرستان می باشد. ازاین رو تمام 43 مدرسه ملی و 8 مدرسه پزشکی ( پیش دانشگاهی ) از یک آزمون ملی به سرپرستی مرکز ملی امتحانات ورودی دانشگاه استفاده می کنند. مفاد آزمون ورود به رشته پزشکی در ژاپن شامل : زبان ژاپنی، زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم طبیعی ( زیست شناسی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی و … )، تاریخ ژاپن و تاریخ جهان می باشد.
بنابریان معیار ورود به دانشگاه های پزشکی ژاپن آزمون CATO به عنوان کنسرسیومی از کلیه دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی های ژاپن می باشد. آزمون CATO یک معیار جهت تضمین تسلط دانش آموزان برای ورود به رشته های پزشکی در ژاپن می باشد. این آزمون از دو مرحله تشکیل شده است : آزمون CBT و آزمون

 • آزمون CBT

  زمان آزمون CBT ، شش ساعت می باشد و مفاد آزمون از دانشکده های پژشکی ژاپن تهیه می شود.
  5٪ از اصول پزشکی
  20٪ از اصول کلی علوم طبیعی
  40٪ از علوم پاتوفیزیولوژی
  10٪ از علم فیزیولوژیکی
  15٪ معرفی پزشکی بالینی
  10٪ مراقبت از بیمار و ارتقای سلامت بیماران

 • آزمون OSCE

  این آزمون شامل ارزیابی و مصاحبه پزشکی از دانش آموزان رشته پزشکی می باشد.

mount fuji تحصیل پزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن و دانشگاه های پزشکی

بهترین دانشگاه های پزشکی در ژاپن که در تحقیقات مرتبط ، مباحث پزشکی و زیست شناسی شامل قلب و عروق، پزشکی عمومی و داخلی، دستگاه گوارش ، چشم و رادیولوژی قدرتمند بوده اند و بر اساس تحقیقات دانشگاه های ذیل جز برترین دانشگاه های ژاپن می باشد در این بخش معرفی می شوند:

 • دانشگاه توکیو

  دانشگاه توکیو یک دانشگاه ملی ژاپن می باشد که در سال 1877 تاسیس شده است. این دانشگاه دارای سه پردیس اصلی – پردیس های هونگو، کومبا و کاسیوا است.این دانشگاه دارای دو بیمارستان به نام های بیمارستان دانشگاه و بیمارستان انستیتو مرتبط با علوم پزشکی می باشد. البته قابل ذکر است که دانشگاه توکیو در 10 بخش اصلی در مقطع کارشناسی : کشاورزی، هنر، اقتصاد، حقوق، رشته های فنی مهندسی، داروسازی و پزشکی  است. تقویم دانشگاه توکیو در 4 دوره تحصیل می باشد و زبان اصلی آموزش در این دانشگاه زبان ژاپنی است. اما در مقطع کارشناسی ارشد و در بعضی رشته های تحصیلی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی خواهند داشت. در رتبه بندی ها و شاخصه های مورد نظر در بین دانشگا ها در سال 2019 دانشگاه توکیو توانست در منطقه در بین دانشگاه های آسیایی توانست رتبه 4 و در رتبه بندی گشوری توانست رتبه 1 را به خود اختصاص دهد و همینطور در رتبه بین رشته ای رشته پزشکی در دانشگاه توکیو توانست رتبه 86 را کسب نماید.

  11 تحصیل پزشکی در ژاپن

 • دانشگاه اوزاکا

  دانشگاه اوزاکا یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ملی ژاپن است که در سال 1931 به عنوان دانشگاه امپراتوری تاسیس گردیده است. این دانشگاه نیز دارای سه پردیس اصلی که بالغ بر 23000 دانشجو در سال می باشد که حدود دو سوم از این دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. به طور تقریبی می توتن گفت سالیانه 9 در صد از دانشجویان این دانشگاه دانشجویان بین المللی می باشند. دانشجویان در این دانشگاه می توانند در 11 رشته اصلی : علوم انسانی، مطالعات خارجی، حقوق، اقتصاد، پزشکی و دندن پزشکی، علوم دارویی و … ادامه تحصیل دهند. تقویم دانشگاهی اوزاکا مبنی بر ترم می باشد و زبان اصلی تدریس در این دانشگاه زبان ژاپنی می باشد. این دانشکاه دارای چندین کتابخانه برجسته و یک کتابخانه برای مطالعات بین المللی می باشد. این دانشگاه در رتبه بندی منطقه ای و جز بهترین دانشگاه های آسیا در رتبه 24 و رتبه 3 کشوری است، همینطور این دانشگاه در رتبه بندی رشته و موضوعی در رشته پزشکی رتبه 181 را به خود اختصاص داده است.

  22 تحصیل پزشکی در ژاپن

 • دانشگاه توهوکو

  دانشگاه توهوکو جز دانشگاه های ملی ژاپن است که در سال 1907 تاسیس گردیده که در حدود 225 مایلی شمال توکیو واقع شده است. بیش از 1700 دانشجو در سال پیش برای این دانشگاه اقدام کردند که بیش از 60٪ دانشجویان برای مقطع کارشناسی ارشد ورود داشتند. این دانشگاه دارای 10 دانشکده در رشته های متفاوت می باشد و زبان اصلی تحصیل ر این دانشگاه ژاپنی است. در رتیه بندی سال 2019 در منطقه، این دانشگاه توانست رتبه 28 را به خود اختصاص دهد علاوه بر آن دانشگاه توهوکو در کشور ژاپن توانست رتیه 4 و در رشته پزشکی رتبه 215 را کسب نماید.

  33 تحصیل پزشکی در ژاپن

معرفی دانشگاه های ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن و مدارک لازم برای پذیرش

تحصیل پزشکی در ژاپن و تحصیل در هر دانشگاه قبل از پذیرش حداقل به یک دوره امتحان نیاز دارد. البته برای پذیرش در دانشگاه های معتبر همانند دانشگاه توکیو غالبا چند دوره امتحان برگزار می گردد و این آزمون های چند مرحله ای باعث می شود ورود به رشته های پزشکی کاملا رقابتی باشد و بهترین دانش آموزان بتوانند وارد دانشگاه شوند، اما دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ژاپن را دارند باید شرایط زیر را رعایت نمایند:

 • لازمه تحصیل در رشته های پزشکی در ژاپن برای دانشجویان بین المللی قبولی در امتحان پذیرش دانشگاه می باشد. این آزمون شامل تست های آکادمیک و آزمون زبان می باشد
 • البته متقاضیان اگر جز دانشجویانی باشند که زبان انگلیسی زبان رسمی و بومی آنان نمی باشد باید حتما مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهند
 • دانشجویان بین المللی برای ورود به اکثر دانشگاه ها علاوه بر پر کردن فرم ثبت نام، باید یک انگیزه نامه State Of Purpose را پر نمایند. اضافه کردن این نکته الزامی است که دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام می نماییند باید یک توصیه نامه از اساتید دانشگاه Recommendation Letter ارائه کنند
 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی + دیپلم 12 ساله الزامی می باشد

در آخر باید خاطر نشان کرد که دانشگاه های ژاپن جهت ارائه پذیرش تحصیلی ممکن است مدارک متفاوتی را از دانشجویان در خواست نماید. بنابراین بهترین منبع جهت بررسی ارائه مدارک و شرایط ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش همان سایت رسمی دانشگاه مورد نظر می باشد.

病院調査・頭頸部がん) しかけP1(大きく使う方)20180626055500124 Data تحصیل پزشکی در ژاپن

اعزام دانشجو به ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در ژاپن به دلیل پیشرفته بودن آن مورد توجه بسیاری از متقاضیان و دانشجویان بین المللی قرار می گیرد اما بعد از بررسی های اولیه و اطلاع از شرایط تحصیل و هزینه های تحصیل در این کشور با تردید رو به رو می شوند. علاوه بر آن به دلیل عدم مهاجر پذیر بودن کشور ژاپن دانشجویان بین المللی بلافاصله بعد از تحصیل باید ازطریق یک کارفرما وارد بازرا کار شوند که در غیر این صورت امکان کسب اقامت و در نهایت تابعیت برای آنان وجود نخواهد داشت. بنابراین به اجبار دانشجویان بین المللی باید پس از اتمام تحصیل این کشور را ترک نمایند، اما در باب هزینه های تحصیل پزشکی در کشور ژاپن می توان گفت بسته به نوع دانشگاه ( دانشگاه ملی-دانشگاه بین المللی ) کاملا متغیر است و ازبین 10 هزار دلار تا بیش از 40 هزار دلار در سال تحصیل در ژاپن هزینه بردار می باشد.

تحصیل پزشکی در ژاپن و هزینه های زندگی

تحصیل پزشکی در ژاپن و هزینه های زندگی در ژاپن یکی دیگر از دغدغه های دانشجویان بین المللی در این کشور می باشد چرا که در تحقیقاتی که انجام می دهند متوجه خواهند شد که هزینه های زندگی در ژاپن در مقایسه با هزینه های زندگی در  ایالات متحده آمریکا، 24 درصد بیشتر می باشد. در ادامه این بخش می توانید هزینه های اصلی یک دانشجوی بین المللی را در ژاپن برآورد نمایید.

خوارک
غذا برای 2 نفر در رستوران میان رده 4000
کاپوچینو 395.35
پپسی 0.33 لیتری 136.07
آب 0.33 لیتری 107.29
بازار
1 لیتر شیر 184.88
1 کیلوگرم برنج 499.26
12 عدد تخم مرغ 225.88
1 کیلو گرم پنیر 1.607.94
1 کیلو گرم مرغ 782.39
1 کیلو گرم سیب 736.18
1 کیلو گرم موز 306.38
1 کیلو گرم پرتقال 559.11
1 کیلو گرم پیاز 333.61
1 کیلو گرم سیب زمینی 402.85
حمل و نقل
بلیط یک طرفه 210
1 کیلو متر با تاکسی 410
1 لیتر بنزین 143.35
هزینه های ماهانه
برق، گرمایش، سرمایش و … برای آپارتمان 85 متری 20.528.95
ADSL با سرعت 60 Mbs 4.757.21
اجاره مسکن
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 88.912.21
آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر 58.419.35
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 202.863.16
آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر 107.163.68
توجه: تمام هزینه های درج شده به یورو می باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

تحصیل پزشکی در سوئد و ژاپن رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در ژاپن سایر شاخه های این رشته مانند داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری نیز امکان پذیر است که در ادامه شرایط تحصیل در هر کدام از این رشته ها را بیان خواهیم نمود:

 • داروسازی

  دانشگاه هوکایدو یکی از دانشگاه هایی است که ارائه دهنده رشته داروسازی می باشد. این دانشگاه در تلاش است تا محققان علمی و داروسازان برجسته را پرورش دهد. از این رو آموزش و تحقیقات در رشته داروسازی مبنی بر دروس اصلی همانند شیمی آلی، بیولوژیکی و فیزیک با تاکید بر درک درست از خصوصیات شیمی داروها و تعامل دارو با موجودات زنده می باشد. فارغ التحصیلان رشته داروسازی از این دانشگاه  با هدف تحقیقات دارویی در صنعت و دانشگاه، همچنین تمرین داروسازی در سطح بین الملل به فعالیت خود ادامه دهند. دانشجویان موضوعات مورد نیاز برای رشته داروسازی همانند داروسازی، مکانیسم های تحویل دارو، فارماکوکینتیک، فارماکوتراپی، شیمی درمانی، بیوشیمی بالینی و انفورماتیک پزشکی را مطالعه نمایید.

  شرایط پذیرش در رشته داروسازی برای دانشجویان غیر ژاپنی:

  • ارائه مدرک تحصیلی + دیپلم 12 ساله
  • متقاضیان موظف هستند که توانایی های زبان انگلیسی خود را در قالب نمرات آزمون ارائه نمایند
 • دندانپزشکی

  دانشحویان در رشته دندان پزشکی در ژاپن با یک برنامه درسی شش ساله روبرو خواهند شد. هدف از ارائه برنامه تحصیلی رشته دندان پزشکی در ژاپن ، آشنا نمودن دانشجویان با علوم پایه زندگی، دندان پزشکی بالینی و دندان پزشکی جامع برنامه ریزی شده است. دانشجویان در سال اول و دوم با مطالعه رشته دندان پزشکی جهت گسترش علوم زیست پزشکی و یاد گیری علومی شفاهی خواهند بود. همچنین دانشجویان با مطالعه دروس اصلی مهارت PBL را می آموزند. PBL در رابطه با مورفولوژی دهان و محیط دهان و دندان است. در سال سوم دانشجویان با مهارت های درسی اعم از اتیولوژی، اپیدمیولوژی و ویژگی های بالینی در درمان دهان آشنا می شوند و مهارت های یک دندان پزشک عمومی اعم از آسیب شناسی دهان و دندان، رادیولوژی و تصویر برداری را می گذرانند. در سال چهارم دانشجویان با آموزش مراقبت های جامع دندان پزشکی از جمله جراحی فک و دهان و ارتودنسی بیشتر آشنا می شوند و با پست سر گذاشتن آزمون ملی می توانند در آموزش های بالینی شرکت نمایند.

 • پرستاری

  از الزامات تحصیل در رشته پرستاری در ژاپن، گذراندن دوره 12 سال تحصیـل و اخـذ دیپـلم 12 سـاله می باشد.بعد از آن دانشجویان باید به مدت چهار سال در دانشگاه پرستاری تحصیل نمایند و لیسانس علوم پرستاری را به دست آورند. مطالعات رشته پرستاری شامل  دوره های مربوط به آناتومی، سلامت بزرگسالان، سلامت کودکان، مطالعات بیماری و بهبودی آن، پرستاری تخصصی برای بیماران جراحی شده، پشتیبانی سلامت و سیستم اجتماعی، سلامت روان و … مورد نیاز می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل باید در امتحانات شرکت نمایند تا بتوانند مجوز لازم را از وزارت بهداشت، کار و رفاه دریافت نمایند. پرستاران خارجی که مایل به کار در ژاپن هستند، موظف اند آزمون پرستاری را بگذرانند و گواهینامه و مجوز لازم را دریافت نمایند.

  رشته پرستاری در ژاپن به سه دسته تقسیم می شود:

  • پرستار خبره
  • مدیر پرستار خبره
  • متخصص پرستاری

تحصیل پزشکی در ژاپن و دریافت ویزا

متقاضیان تحصیل پزشکی در ژاپن مادامی که بتوانند پذیرش خود را از دانشگاه های ژاپن به دست آورند از آنان خواسته می شود که فرمی را پر نمایند و گواهی واجد شرایط بودن برای ادامه تحصیل در ژاپن را در زمان مراجعه به سفارت ارائه دهند، چرا که در نظر سفارت، دانشجویان بین الملی برای ادامه تحصیل در ژاپن نباید منع تحصیلی داشته باشند. علاوه بر آن ارائه مدارک زیل الزامی است:

 • ارائه پاسپورت و کپی آن
 • مدارک مالی مربوط به پشتوانه مالی و پرینت موجودی حساب

  در این راستا باید دانشجویان بین المللی ثابت کنند در زمان حضورشان در کشور ژاپن بتوانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند

 • ارائه مدارک و فرم های مربوط به Application دانشگاه
 • یک قطعه عکس
 • پر کردن فرم مربوط به ویزای دانشجویی
 • در مرحله آخر و در صورت نیاز باید مدرک زبان ژاپنی با نمره N2 را ارائه نمایید

نکته قابل توجه برای اخذ پذیرش و اخذ ویزای دانشجویی کشور ژاپن، ارائه مدارک در زمان مناسب برای اخذ پذیرش می باشد. از این رو دانشجویان می توانند بلافاصله بعد از اخذ پذیرش برای روادید و ویزای تحصیل خود اقدام نمایند که ممکن است این پروسه بین 2 الی 4 هفته زمان بر باشد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در ژاپن و کار پس از تحصیل

کار پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی و پروسه یافتن کار تمام وقت منوط به قرارداد کاری با یک شرکت و یا یک کافرمای ژاپنی در آن کشور می باشد. اصولا دانشجویان بین المللی برای یافتن کار در ژاپن باید تحقیقات زیادی را در زمینه استخدام فراهم نمایند. ازاین رو بسیاری از انشجویان بین المللی در حین تحصیل به صورت پاره وقت کار می کنند تا بتوانند به عنوان منبع درآمد تا حدودی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند و علاوه بر آن با فضای کاری و شرایط کار در ژاپن آشنا شوند. تا بتوانند بعد از تحصیل با مراجعه به مراکز خدمات اشتغال برای اتباع خارجی و یا از طریق مجلات کاریابی در ژاپن اقدام به کاریابی نمایند. بنابراین دانشجویان بین المللی که قصد دارند بعد از فارغ التحصیلی نوع اقامت خود را به اقامت دائم تغییر دهند می توانند وضعیت اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهند و از طریق کار در این کشور اقامت موقت خود را به اقامت طولانی مدت تغییر دهند.
در نمودار زیر نرخ بیکاری در ژاپن را مشاهده می نمایید:

نرخ بیکاری در ژاپن تحصیل پزشکی در ژاپن

نرخ بیکاری در ژاپن

امکان کار و اقامت دایم پس از تحصیل در ژاپن
تحصیل پزشکی در ژاپن و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در ژاپن با گذراندن دوره های بالینی همراه می باشد. بنابراین فارغ التحصیلان رشته پزشکی با شرکت در آزمون های مورد نیاز که در این نوشتار به آن اشاره شد و بعد از تائیدیه نظام آموزشی و نظام پزشکی کشور ژاپن واجد شرایط کار می شوند. بر این اساس کمیته پزشکی ژاپن الزاماتی را برای دانشجویان رشته پزشکی در نظر گرفته است که در ادامه به آن می پردازیم :
1- تمام اقدامات فارغ التحصیلان در دوره کارآموزی باید تحت نظر دقیق دانشکده مربوطه انجام شود.
2- صلاحیت ورود به دوره های کارآموزی و دوره های بالینی باید از قبل ارزیابی شود تا واجدین شرایط بتوانند در این دوره ها شرکت نمایند.
3- در دوره کارآموزی فارغ التحصیلان باید، رضایت خانواده بیمار و خود بیمار را به دست آورند.
بنابراین می توان گفت هر کدام از دانشکده های پزشکی در ژاپن مسئولیت تعیین اقدامات پزشکی و تعیین سطح کارآموزان را بر عهده دارد. که در پایان سال تحصیلی، یک امتحان فارغ التحصیلی توسط هر دانشکده پزشکی از دانشجویان اخذ می شود که در صورت موفقیت آمیز بودن این موضوع، مدارک پزشکی را می توانند دریافت نمایند. در این مقاله سعی گردید مباحث مربوط به تحصیل پزشکی در ژاپن کاملا تخصصی بررسی شود تا شما عزیزان بتوانید بیشتر با هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن آشنا شوید و با کمی تامل و بررسی بیشتر در کشورهای دیگر اعم از تحصیل در اتریش، هلند، کانادا و انگلیس بتوانید نتیجه بهتری را کسب نماید. امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم به سوالات و ابهامات ذهنی شما متقاضیان عزیز پیرامون تحصیل پزشکی در ژاپن پاسخ داده باشیم. با این حال می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نماید و با بیان شرایط خود به صورت رایگان از مشاوره تلفنی بهره مند شوید. همچنین می توانید سوالات خود را در این زمینه در بخ دیدگاه های این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در زمانی کوتاه پاسخ آن را ارائه نمایند.