تحصیل پزشکی در پرتغال و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در پرتغال، مهاجرت تحصیلی به پرتغال و شرایط اخذ ویزای تحصیلی پرتغال در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار می گیرد. ممکن است برخی از افراد به فکر تحصیل پزشکی در پرتغال باشند اما قبل از آن با سوالاتی مواجه می شوند از جمله اینکه مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکی در پرتغال چه مدارکی است؟ شرایط تحصیل پزشکی در پرتغال به چه صورت است؟ هزینه های تحصیل پزشکی در پرتغال به چه صورت است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات و موراد دیگری از جمله شرایط تحصیل دندان پزشکی در پرتغال، شرایط تحصیل داروسازی در پرتغال و شرایط ورود به رشته های پزشکی در کشور پرتغال پاسخ داده شده است. همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص تمامی کشورها مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی در پرتغال 4 تحصیل پزشکی در پرتغال

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در پرتغال

در ابتدای بحث تحصیل پزشکی در پرتغال لازم است که در خصوص این کشور توضیحاتی ارائه شود. پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است، پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است. کشور پرتغال دارای آب و هوای معتدل است، الگوی آب و هوای این کشور در فصل زمستان مانند شهرهای ساحلی اسپانیا می باشد برای مثال میانگین دمای هوا در طول روز حداکثر تا 16 درجه سانتی گراد می شود اما رطوبت هوا در کشور پرتغال بسیار بیشتر از شهر های ساحلی اسپانیا می باشد. جمعیت این کشور حدود 11 میلیون نفر و مساحت آن نیز حدود ۹۲٬۲۱۲ کیلومتر مربع می باشد. واحد پول این کشور نیز یورو می باشد. این کشور دارای دانشگاه های معتبر زیادی است که دانشجویان بین المللی را نیز می پذیرد. البته دانشجویان در رشته های مختلف برای ورود، از شرایط خاص و متفاوتی باید برخوردار باشند. دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید مدرک 12 ساله دبیرستان و دیپلم را داشته باشند و به زبان انگلیسی و پرتغالی نیز باید تسلط داشته باشند.

تحصیل پزشکی در پرتغال 1 تحصیل پزشکی در پرتغال

شرایط ورود به رشته پزشکی در پرتغال

در خصوص تحصیل پزشکی در پرتغال، دانشجویان باید شرایط اولیه ای را داشته باشند. از جمله این شرایط این است که متقاضیان باید بتوانند مدرک زبان آیلتس بالا و مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه دهند، ضمن اینکه باید به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند. متقاضیان زمانی که پذیرش دانشگاه های پزشکی را گرفتند باید همانند سایر کشورها در ابتدا یک دوه 1 ساله پیش پزشکی را بگذرانند و دروس پایه را مطالعه نمایند و پس از آن در صورتی که از دروس ارائه شده نمره لازمه را کسب نمودند می توانند وارد دانشگاه شوند. با توجه به این شرایط افرادی که بخواهند تحصیل پزشکی در پرتغال داشته باشند باید از شرایط سختی از جمله تسلط به زبان پرتغالی برخوردار باشند، به همین دلیل این گزینه به افراد توصیه نمی شود، زیرا زبان پرتغالی نیز در ایران آموزش داده نمی شود و دانشجویان نمی توانند به راحتی این زبان سخت را یاد بگیرند. دانشجویان می توانند کشورهای ساده تری را برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی انتخاب نمایند.

تحصیل در پرتغال

دانشگاه های پزشکی در پرتغال

از مهم ترین مباحث مربوط به تحصیل پزشکی در پرتغال، انتخاب دانشگاه در این کشور می باشد. از جمله دانشگاه های پزشکی در این کشور دانشگاه پرتو می باشد. علاوه بر این دانشگاه، دانشگاه های مطرح دیگری نیز در کشور پرتغال می باشد که هم دارای رنکینگ و اعتبار جهانی هستند و هم مدارک صادر شده از آن ها مورد تایید دانشگاه های سایر کشورها می باشد. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه لیسبون، دانشگاه کویمبرا، دانشگاه مینهو و… اشاره کرد. در ادامه به معرفی دقیق تر این دانشگاه ها می پردازیم.

 • دانشگاه لیسبون - Universidade de Lisboa

  این دانشگاه که از دانشگاه های معروف پرتغال است در شهر لیسبون قرار دارد و حدود 4000 دانشجوی بین المللی است که در رشته های مختلف در حال تحصیل می باشند.

 • دانشگاه پورتو - Universidade do Porto

  این دانشگاه نیز از دانشگاه های رتبه اول در کشور پرتغال می باشد که در شهر پورتو واقع شده است و دارای بیش از 30 هزار دانشجو می باشد که بیشترین تعداد دانشجویان را به خود اختصاص داده است و در رشته های مختلف پزشکی، مهندسی و علوم تربیتی دانشجو می پذیرد.

 • دانشگاه کویمبرا - Universidade de Coimbra

  این دانشگاه که در شهر کویمبرای پرتغال است و از مهترین دانشگاه های اروپا و کشور پرتغال می باشد که در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و بسیاری از رشته های دیگر دانشجو می پذیرد.

 • دانشگاه مینهو - Universidade do Minho

  یکی دیگر از بهترین دانشگاه های پرتغال که در قسمت شمالی این کشور واقع شده است دانشگاه مینهو می باشد که در رشته های بسیاری دارای دانشجو می باشد و همچنین پردیس های دانشگاهی بزرگی در شهرهای براگا و گویمارائس می باشد.

تحصیل پزشکی در پرتغال 6 تحصیل پزشکی در پرتغال

معرفی دانشگاه لیسبون در پرتغال

مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل پزشکی در پرتغال

برای تحصیل پزشکی در پرتغال یک سری مدارک خاص مورد نیاز است که بر اساس آن مدارک بتوان از دانشگاه های پزشکی این کشور پذیرش گرفت. از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی پرتغال نیز داشتن پذیرش دانشگاه است، بنابراین دانشجویان تا زمانی که پذیرش را نداشته باشند نمی توانند برای اخذ این ویزا نیز اقدام نمایند.

 • ارائه پاسپورتی که حداقل ۳ ماه دارای اعتبار باشد.
 • ارائه سه قطعه عکس رنگی ۵ * ۴
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی 12 ساله دبیرستان، یعنی مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و ترجمه آن ها
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی و ترجمه آن
 • ارائه انگیزه نامه قوی، جهت اینکه دانشگاه برای تحصیل شخص دانشجو متقاعد شود که دلیل قانع کننده ای برای تحصیل وی وجود دارد.
 • پر نمودن فرم های مخصوص دانشگاه و پرداخت هزینه های مورد نیاز به دانشگاه
 • ارائه پرینت حساب بانکی و نشان دادن پشتوانه مالی

هزینه های تحصیل پزشکی در پرتغال

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در پرتغال را دارند لازم است که از هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال نیز آگاهی داشته باشند. در این قسمت به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور می پردازیم. افرادی که قصد داشته باشند به زبان پرتغالی در این کشور تحصیل کنند در سال بین 400 تا 600 یورو هزینه های تحصیل خواهند داشت، اما افرادی که قصد داشته باشند که به زبان انگلیسی و مدرک آیلتس 6.5 تحصیل نمایند سالیانه بین 2،000 تا 6،000 یورو با توجه به نوع دانشگاه، باید هزینه تحصیل پرداخت نمایند. همانطور که ذکر شد یادگیری زبان پرتغالی ساده نمی باشد و در ایران این زبان آموزش داده نمی شود، بنابراین انتخاب کشور پرتغال نیز برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی زیاد منطقی به نظر نمی رسد و پیشنهاد می شود که افراد کشورهای برتر دیگری از جمله انگلستان، کانادا، آلمان، اتریش و… را انتخاب نمایند که شرایط خیلی خوبی را اعمال می کنند.

تحصیل پزشکی در پرتغال 7 تحصیل پزشکی در پرتغال

هزینه های زندگی در پرتغال

در خصوص تحصیل پزشکی در پرتغال پس از اینکه هزینه های تحصیل مشخص شد، نیاز است که هزینه های زندگی در این کشور نیز مشخص شود که افراد بتوانند تمام هزینه های خود را برآورد نمایند و بر اساس آن تصمیم بگیرند. در صورت کلی هزینه های زندگی در کشور پرتغال حدود 26 درصد از هزینه های زندگی در ایران بالاتر بوده و هزینه های اجاره نیز حدود 53 درصد از ایران بالاتر می باشد. در جدول زیر بر اساس آخرین تغییرات، هزینه های مورد نیاز زندگی در کشور پرتغال اعلام می شود.

قیمت ها مایحتاج زندگی 
8،00 یورو غذا در یک رستوران ارزان قیمت
30.00 یورو غذا در یک رستوران متوسط برای 2 نفر
0.90 یورو یک بطری آب 1 و نیم لیتری
0.63 یورو یک بطری شیر 1 لیتری
0.88 یورو 1 کیلو گرم برنج سفید
1.68 یورو تخم مرغ
7.17 یورو 1 کیلو گرم پنیرمحلی
9.47 یورو 1 کیلوگرم گوشت گاو
5.31 یورو 1 کیلو گرم گوشت مرغ
1.50 یورو بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی
3.45 یورو تعرفه تاکسی عادی
1.104،98 یورو اجاره آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر
733،36 یورو اجاره آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز شهر
2،785.55 یورو قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر
1،539.67 یورو قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر

در تصویر زیر شاخص هزینه های زندگی در پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نمایش داده شده است. رنگ سبز نشان دهنده ارازن ترین کشورها و رنگ قرمز بیان گر گران ترین کشور ها می باشد. 

تحصیل پزشکی در پرتغال 3 تحصیل پزشکی در پرتغال

بورسیه تحصیلی در پرتغال

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در پرتغال

افرادی که غیر از تحصیل پزشکی در پرتغال قصد تحصیل در سایر رشته های علوم پایه از جمله داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری را داشته باشند نیز باید دارای شرایط خاصی باشند در ادامه به بررسی این رشته ها می پردازیم.

 • تحصیل داروسازی در پرتغال

  برای تحصیل در این رشته در کشور پرتغال، متقاضیان باید دوران دبیرستان 12 ساله را تمام کرده باشند و پس از آن در یک آزمون ورودی که از طریق وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد، بتوانند در دروس پایه از جمله زیست شناسی، زمین شناسی و فیزیک و شیمی نمره قبولی را به دست آورند. مورد دیگری که باید دانشجویان برای تحصیل در این رشته در پرتغال مد نظر داشته باشند این است که باید یک گواهینامه سلامت و عدم بیماری های ذهنی و جسمی که از یادگیری افراد جلوگیری می کند ارائه دهند. هزینه تحصیل در این رشته به زبان پرتغالی بین 500 تا 1،000 یورو در سال است و افرادی که بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید مدرک آیلتس بالایی را ارائه دهند و سالیانه بین 2،500 تا 5،000 یورو هزینه پرداخت نمایند.

 • تحصیل دندان پزشکی در پرتغال

  تحصیل دندان پزشکی در پرتغال نیز همانند شرایط تحصیل پزشکی در این کشور می باشد. افراد باید علاوه بر زبان انگلیسی قوی به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند، در ابتدا یک دوره یک ساله پیش پزشکی را می گذرانند پس از آن وارد دانشگاه های پزشکی می شوند. آزمونی به نام MCAT در سال حدود 15 بار برگزار می شود، این آزمون برای افرادی که می خواهند در دانشگاه های آمریکایی و کانادایی که در کشور پرتغال نمایندگی دارند تحصیل کنند برگزار می شود. نکته ایی که وجود دارد این است که افراد بیشتر از 7 بار در این آزمون نمی توانند شرکت کنند. قبولی در این آزمون، تا 3 سال دارای اعتبار است. هزینه تحصیل در این رشته 400 تا 600 یورو برای افرادی که می خواهند به زبان پرتغالی تحصیل کنند و برای افرادی که بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند بین 2،000 تا 6،000 یورو در سال می باشد.

 • تحصیل پرستاری در پرتغال

  تحصیل در رشته پرستاری نیز همانند رشته های پزشکی و دندان پزشکی نیازمند دانش دو زبان انگلیسی و پرتغالی می باشد. متقاضیان در صورتی که تسلط به دو زبان نداشته باشند باید در ابتدا یک دوره یک ساله فاندیشن را بگذرانند و پس از آن وارد رشته پرستاری شوند. هزینه تحصیل در این رشته در مقطع لیسانس بین 5،000 تا 7،000 یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز بین 3،000 تا 5،000 یورو در سال خواهد بود و هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز سالیانه حدود 3،000 یورو خواهد بود.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

دریافت ویزای تحصیلی پرتغال

پس از دریافت پذیرش تحصیلی برای تحصیل پزشکی در پرتغال، متقاضیان در مرحله بعد باید برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهند. مدارک خاصی مورد نیاز است که توضیح می دهیم.

 • دریافت وقت مصاحبه در سفارت پرتغال
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار 6 ماهه و ترجمه آن
 • ارائه شناسنامه و ترجمه تمام صفحات آن
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آن ها
 • ارائه بیمه نامه دانشجویی
 • ارائه اجاره نامه
 • ارائه پرینت حساب بانکی و تمکن مالی مناسب
 • پرداخت هزینه وقت سفارت

نکته مهم این است که تمام این مدارک باید حتما به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری برسد و پس از آن نیز مهر شود.

تحصیل پزشکی در پرتغال 8 تحصیل پزشکی در پرتغال

کار پس از تحصیل پزشکی در پرتغال

افرادی که قصد تحصیل پزشکی در پرتغال را دارند به صورت معمول شاید بخواهند که پس از تحصیل نیز در این کشور کار پیدا کنند و بتوانند به اخذ اقامت نیز دست پیدا کنند. در این خصوص توضیحاتی لازم است که داده شود. دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت بین 20 تا 30 ساعت در هفته را دارند و پس از اتمام تحصیلات نیز بین 6 الی 8 ماه به داشجویان بین المللی فرصت کاریابی می دهند، اما نکته اینجاست که نرخ بیکاری در این کشور بیش از 7 درصد است و همین نرخ بالا باعث شده است که رقابت سنگینی برای پیدا کردن کار در بین افراد ایجاد شود. بنابراین شاید افراد به راحتی نتوانند کار مورد نظر خود را در این کشور پیدا کنند. این متن توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز می باشد. در قالب نمودار زیر آمار نرخ بیکاری در کشور پرتغال را از سال 2010 تا سال 2018 بیان نموده ایم. بر اساس این نمودار در سال 2015 نرخ بیکاری به بیش از 15 درصد رسیده است و در سال 2018 این نرخ به حدود 7 درصد رسیده است.

تحصیل پزشکی در پرتغال 2 تحصیل پزشکی در پرتغال

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

تحصیل پزشکی در پرتغال را در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار دادیم. به دلیل راحت نبودن تحصیل در این کشور و به دلیل نیازمند بودن به یادگیری زبان پرتغالی، افراد کمتری ممکن است در اندیشه تحصیل پزشکی در پرتغال باشند، اما با این حال باز هم ممکن است که دانشجویان به این موضوع فکر کنند. به همین دلیل این مقاله را در خصوص تحصیل پزشکی در پرتغال به نگارش در آوردیم. شما عزیزان به جای تحصیل در این کشور می توانید کشورهای راحت تر و در عین حال سطح بالاتری را برای تحصیل پزشکی انتخاب نمایید، از جمله تحصیل پزشکی در کانادا، تحصیل پزشکی در انگلستان، تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش و … بنابراین همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص کشورهای مختلف به صورت تخصصی مشاوره دریافت نمایید. یا اینکه با درج پرسش خود در بخش دیدگاه ها یا بخش سوالات مهاجرت در منوی سایت، پاسخ خود را از کارشناسان دریافت کنید.