تحصیل پزشکی در مالزی

 

تحصیل پزشکی در مالزی در سال 2018 و مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل در مالزی چه شرایطی دارد؟ در این مقاله سعی بر این داریم که به شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی در مالزی  مانند هزینه ها ٬ مدارک مورد نیاز و … بپردازیم.

دو نوع دانشگاه برای تحصیل پزشکی در مالزی:

به صورت کلی دو نوع دانشگاه برای تحصیل در رشته های پزشکی در کشور مالزی وجود دارد. دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی . که مجموع تعداد این دو نوع دانشگاه در حدود ۲۱ عدد می باشد. تفاوت  های اصلی در مورد تحصیل در این دو نوع دانشگاه این است که هزینه های تحصیل متقاضی در دانشگاه های خصوصی کشور مالزی نسبت به دانشگا ه های خصوصی این کشور بالاتر است. نکته ی قابل توجه دیگر در مورد تفاوت تحصیل در دانشگاه های خصوصی و یا دولتی کشور مالزی در رشته ی پزشکی زبان تحصیل در این دانشگاه ها می باشد . به صورتی که دانشگاه های خصوصی در این کشور معمولا رشته های پزشکی را به زبان انگیسی ارایه می کنند و تحصیل در رشته ی پزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور معمولا به زبان مالایی است.


هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مالزی:

گرانترین رشته برای تحصیل در دانشگاه های کشور مالزی رشته ی دندان پزشکی و بعد از آن رشته ی پزشکی است. هزینه های دانشگاهی با توجه به دانشگاه و شهر محل قرارگیری دانشگاه متفاوت بوده ولی به طور کلی می توان گفت که هزینه ی تحصیل در این رشته برای یک سال در حدود سالانه ۷ تا ۱۵ هزار دلار خواهد بود. البته تحصیل در دانشگاه های خصوصی مبالغ بالاتر این بازه است. هزینه های زندگی در این کشور نیز برای یک دانشجو بالا نیست و می توان این هزینه ها را تا حد زیادی به هزینه های زندگی در ایران تشبیه کرد.

زبان تحصیل در رشته های پزشکی در مالزی:

در کشور مالزی متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی می توانند به دو زبان مالایی و یا انگلیسی تحصیلات خود را آغاز نمایند. اما دو نکته ی مهم در مورد زبان تحصیل در رشته های پزشکی در کشور مالزی وجود دارد که می تواند  تحصیل به زبان مالایی را در رشته ی پزشکی در مالزی در ارجحیت قرار دهد. نکته ی اول اینکه  اکثریت قریب به اتفاقات اساتید دانشگاهی در دانشگاه های این کشور بومی هستند و زبان مالایی زبان اصلی آنها بوده و زبان انگلیسی را پس از آن آموخته اند . از این رو تسلط این اساتید به زبان انگلیسی به اندازه ی زبان مالایی بالا نبوده و معمولا در صحبت انگلیسی خود دارای لهجه بومی هستند که این مساله باعث  یکی از نارضایتی های دانشجویان مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی  در کشور های غیر انگلیسی زبان شده است. از این رو تحصیل به زبان بومی کشور باعث می شود استاد تدریس خود را قویتر ارایه دهد و هم از بد فهمی در زبان انگلیسی جلوگیری شود. نکته ی بعدی در مورد زبان تحصیل در کشور مالزی که مختص رشته های پزشکی و دندان پزشکی است این است که حتی اگر تحصیلات شما به زبان انگلیسی باشد از زمانی که تحصیلات شما وارد فاز بالینی می شود ( معمولا در سال سوم)  تحصیلات شما به زبان بومی آن کشور خواهد بود. چرا که در مرحله ی بالینی شما نمی توانید با زبان انگلیسی به معاینه و درمان بیماران بومی (غیر انگیسی زبان ) بپردازید. از این رو است که در تحصیل در رشته های پزشکی در کشور های غیر انگلیسی زبان٬ تحصیل به زبان بومی آن کشور در ارجحیت قرار دارد.

اعتبار مدرک تحصیلی در رشته ی پزشکی که از دانشگاه های مالزی اخذ می شود:

اگر بخواهیم مدرک اخذ شده از دانشگاه های این کشور را در ایران اعتبار سنجی کنیم باید به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت (حتما لیست وزارت بهداشت)٬ دقت کنید این لیست با لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم متفاوت است ٬ مراجعه نمود . این لیست هر ساله در اوایل سال شمسی از طرف وزارت بهداشت منتشر می شود و دانشگاه های مورد تایید را در سال تحصیلی جاری معرفی میکند. دقت کنید که در این لیست سال ورودی شما مهم است ٬ به عنوان مثال چنانچه شما در سال ۲۰۱۸ وارد یک دانشگاه در رشته ی پزشکی شده اید که مورد تایید وزارت بهداشت است و  سال بعد یعنی سال ۲۰۱۹ ٬ این دانشگاه دیگر مورد تایید نباشد و از لیست خارج شود ٬ مدرک شما هم چنان مورد تایید خواهد بود زیرا در زمان تایید وارد این دانشگاه شده اید . در حال حاضر (مصادف با سال ۲۰۱۸ میلادی) ٬ دانشگاه های کشور مالزی که در رشته های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هستند  به شرح زیر هستند:
University Malaysia(UM).

University Sains Malaysia(USM).

University Kebangsaan Malaysia(UKM).

University Putra Malaysia(UPM).

University National Autonomous of Mexico(UNAM)
اما اگر بخواهیم اعتبار مدارک اخذ شده در رشته های پزشکی در دانشگاه های کشور مالزی را در سطح جهانی مورد بررسی قرار دهیم . باید به رده بندی این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی رجوع کنیم که مسلما هر چه رتبه ی این دانشگاه ها از نظر عددی پایینتر باشد ٬ اعتبار آنها در جهان بالاتر خواهد بود. دقت بفرمایید که مدارک اخذ شده از کشور مالزی مانند اقلب کشور های دیگر برای ادامه تحصیل و یا مورد قبول بودن در کشور های اروپایی و یا امریکا٬ استرالیا و کانادا و … باید معادل سازی شوند . به این منظور شما بعد از ورود به کشور مورد نظر باید آزمون های معادل سازی هر کشور را (که به زبان خود آن کشور است) پاس کرده و یک دوره ی یک تا دو ساله را در این کشور بگذرانید تا مدرک شما معادل مدرک تحصیلی اخذ شده در آن کشور شود تا بتوانید در آن کشور مشغول به کار و یا ادامه تحصیل شوید.

مزایای مورد تایید بودن مدرک پزشکی ((اخذ شده در دانشگاه های کشور مالزی)) در ایران:

دقت نمایید که مورد تایید بودن دانشگاهی که شما مدرک خود را از آن در آینده اخذ خواهید نمود در ایران در چند مورد حایز اهمیت است. مورد اول برای کسانی است که پس از پایان تحصیلات خود قصد برگشت به ایران برای کار و ادامه ی تحصیل را دارند که برای دستیابی به این امر حتما باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشند. نکته دیگر برای افرادی مهم است که مشمول قانون نظام وظیفه بوده و تقاضای دریافت معافیت تحصیلی در دوره ی تحصیل خود را دارند که  برای استفاده از معافیت تحصیلی نیز فرد باید در دانشگاه و رشته ی مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت(که در این مورد وزارت بهداشت ) تحصیل کند.

شرایط ورود به رشته ی پزشکی در مالزی:

ورود به دانشگاه های مالزی برای تحصیل در رشته پزشکی مسلتزم شرکت در آزمون ورودی است. رقابت برای ورود به این رشته ها بسیار شدید بوده و افراد با رزومه ی مناسب از شانس بالاتری برخوردار هستند. شما برای ورود به این رشته ها باید دارای مدرک زبان مناسب با زبان تحصیل خود را ارایه دهید.

در این مقاله به شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور مالزی پرداختیم .شایان ذکر است قبل از هر گونه اقدام برای مهاجرت تحصیلی حتما با موسسات حقوقی معتبر سراسر کشور و وکلای حقوقی در این موسسات مشورت نموده تا بهترین راه و کشور را با توجه به رزومه شما به شما معرفی نمایند. درصورت تمایل به مشاوره با ما با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.