تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه 2018  و اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای فرانسه ، هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه 2018، مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل پزشکی در فرانسه را در این مقاله برای شما عزیزان شرح داده ایم ، آیا به تحصیل پزشکی در فرانسه می اندیشید؟ در این مقاله برآنیم تا شما را با شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه و اخذ پذیرش در مقاطع مختلف رشته پزشکی اشنا سازیم.

تحصیل پزشکی در فرانسه تحت قوانین وزارت اموزش و سلامت می باشد. تحصیل پزشکی در فرانسه توسط دپارتمان های دانشگاه ها ارائه شده مشتمل بر جنبه های تئورتیکال و عملی اموزش پزشکی  می باشد.

 

پیشنیه پزشکی در فرانسه در دنیا زبان زد بوده وتوانسته ۱۳ جایزه نوبل برای فیزیولوژی ویا پزشکی را کسب نماید. نزدیک به ۸۰ کشف پزشکی بین سالهای ۱۹۵۰ و ۲۰۱۱ توسط دانشمندان فرانسوی انجام شده است مانند سندرو دان، اولین پیوند کلیه، واکسن هپاتیت ب، ویروس ایدزوچندین مورد دیگر.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه

مدرک دکتری عمومی نیاز به ۹ سال تحصیل بعد از دبیرستان دارد. متخصصین می باید ۱ تا ۲ سال دیگر تحصیل پزشکی نمایند. تحصیل پزشکی در فرانسه بسیار متنوع است. فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد دانشجویان پزشکی قادر به گذراندن آزمون سال اول به نام PACES وورود به سال دوم میباشند. تعداد محدود ظرفیت در مدرسه های پزشکی هر ساله از طریق یک سیستمی به نام numerous clauses مشخص میشود. تعداد ظرفیت سال ۱۲-۲۰۱۱ در حدود ۷۵۰۰ نفر بوده است.تعداد دانشجویان از خارج از اتحادیه اروپا محدود به ۸ درصد از ظرفیت تعریف شده میباشد.

تحصیل پزشکی در فرانسه به سه سیکل تقسیم می شود

 • PCEM
 • DCEM
 • دکتری عمومی و دیگر تخصص ها

که منجر به دریافت دیپلم دکتری پزشکی (State Doctor of Medicine Diploma) می شود. پروسه اخذ پذیرش بسته به این است که دانشجو اهل کدام کشور می باشد.

سیکل اول(PCEM) به مدت دو سال می باشد. در پایان ترم پس از یک ازمون رقابتی، فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد قادر به ورود به سال دوم می باشند. دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، ادونتولوژی، پرستاری و فیزیو-کینتوتراپی مشترک می باشد.

تعداد ماکزیمم دانشجویان از خارج از اتحادیه اروپا که هر ساله در دپارتمان خای پزشکی قبول میشوند، ۸ درصد از کل پذیرش ها میباشد با این شرط که رنک اخرین دانشجوی خارجی، مساوی یا بالاتر از سطح اخرین دانشجوی فرانسوی که اقدام کرده است باشد. ازمون اخر سال اول بین رشته های پزشکی، ادونتولوژی(دندانپزشکی) وپرستاری مشابه است. امکان ثبت نام برای ازمون بیش از دو مرتبه در سال اول مقدور نمی باشد.

سیکل دوم یا DCEM  به مدت ۴ سال به طول می انجامد. جهت ورود به سیکل سوم، دانشجویان سال چهارم باید سیکل دوم را با موفقیت گذرانده وازمون های تئوری دوره را پاس نموده، در دوره های اموزشی بیمارستان ها مورد قبول واقع شده ودر سمینارها شرکت نمایند. جهت ورود به دوره تخصص، رنک دانشجو معیار انتخاب خواهد بود.

سیکل سوم شامل دو برنامه اموزشی است؛ پزشکی عمومی ودیگر تخصص ها که هر دو منجر به اخذ DESیا دیپلم تحصیلات تخصصی می گردد.

دوره اینترنشیپ برای دکتری عمومی به مدت سه سال بوده و شامل خدمات بیمارستان به همراه یک دوره ۶ ماهه مجاورت وهمکاری با یک پزشک می باشد. رزیدنسی یا اینرنشیپ برای دیگر تخصص ها معمولا ۴ تا ۵ سال بوده بسته به فیلد تخصصی انها دارد.

برنامه DES ممکن است به همراه یک دوره اموزشی تخصصی تکمیلی بوده که در نهایت دیپلم تحصیلات تخصصی تکمیلی یا DESC پس از یک تحصیل ۱۲ تا ۱۸ ماهه، اهدا می گردد. این مدرک شامل یک تز کوتاه در پزشکی بوده وختم به مدرک MD یا همان دکتری پزشکی می گردد.

 

پذیرش در مقطع پزشکی در فرانسه

هر دانشجویی خارج از اتحادیه اروپا ویا منطقه اقتصادی اروپا، نیاز به اقدام برای ویزای دانشجویی یا ازطریق کنسولگری فرانسه یا کمپوس ویزای فرانسه دارد.

در طول سال اول تحصیل پزشکی، دانشجویان بین المللی تنها نیازبه نشان دادن ویزا برای اثبات وضعیت اقامتی خود دارند. اما انها همچنان نیاز به ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف ۳۰ روز از ورودشان به خاک فرانسه داشته و می باید امتحان پزشکی را نشسته تا ویزایشان اعتبار پیدا نماید. از سال دوم از تحصیلشان به بعد، انها باید برای اجازه اقامت یا Carte de Sejour اقدام نمایند.

 

شرایط دانشجویان بین المللی در فرانسه

اگر چه فرانسه یکی از محبوبترین مقاصد تحصیل پزشکی در دنیاست، اما دانشجویان بین المللی بسیار رقابت شدیدی داشته تا وارد در ظرفیت محدود دانشگاه ها شوند. امکان انتقال دانشجویان پس از پایان سال اول وگذراندن ازمون پزشکی سال اول میباشد.

فارغ از سطح اموزش پزشکی، دانشجویان بین المللی که متقاضی اخذ مدرک پزشکی در فرانسه هستند، باید ازمون سال اول را (PACES) بگذرانند. پس از گذراندن ازمون، انها ممکن است به سطح مناسبی از فصول درسی منتقل شوند.

ازمون پزشکی medical residency راه ورود به مرحله سوم(مرحله دکتری) تحصیل پزشکی می باشد. درخواست ثبت نام برای آزمون باید تا اخر ماه مارس انجام شود.آزمون صلاحیت، در سپتامبر توسط سفارت اسپانیا(دفتر فرهنگی) برگزار می گردد. آزمون پذیرش در دسامبر داده میشود. در سال ۲۰۱۲، ۱۷ رزیدنسی در ۱۱ تخصص ارائه گردید.

دارندگان مدرک پزشکی که خارج از فرانسه مدرک گرفته اند، می توانندتخصص خود را درفرانسه بگیرند.انها باید برای DFMS یا دیپلم تحصیلات تخصصی ویا DFMSA یا دیپلم تحصیلات تکمیلی تخصصی ثبت نام نموده که در سفارت فرانسه میسر میباشد.

در این مقاله تلاش شد تا شما عزیزان را با شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه آشنا نموده وسیستم اموزش عالی جهت تحصیل پزشکی را توضیح دهیم. امید است این مقاله اطلاعات کافی در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه را دراختیار شما قرار داده باشد.

در صورت نیاز به مشاوره با دفتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

36 پاسخ
 1. الهام گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۱۸سالمه و قصد تحصیل پزشکی در فرانسه رو دارم میخواستم بدونم در تمام دانشگاه های فرانسه سال اول به دوم ازمون داره؟؟و اینکه شانس قبولی ما که خارج از اتحادیه اروپا هستیم چقدر است؟؟شما دانشجوهایی داشتید که قبول بشن؟؟یا واقعاً درصد قبولی درحد کنکور خودمونه؟؟باتشکر

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام. بله نیاز به آزمون ورودی دارید. شانس قبولی بستگی به توانایی و تلاش شما دارد. توصیه می کنم برای بررسی جزئیات شرایط خود با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگاه بهره مند گردید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 2. پگاه گفته:

  سلام من 23 سالمه و در حال حاضر دانشجوی ترم 2پزشکی دانشگاه تهران هستم برای گرفتن پذیرش و ویزای پزشکی فرانسه شانسی دارم؟

  پاسخ
 3. وحید گفته:

  با سلام خدمت شما، چند تا سوال داشتم درباره تحصیل پزشکی در فرانسه:
  ١.برای تحصیل پزشکی در فرانسه حتما باید دیپلم تجربیدا ایران رو داشته باشم؟
  ٢. برای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه شرط سن وجود داره و اگر وجود داره تا چند سالگی هست؟
  ٣.اینطور که من متوجه شدم وقتی ثبت نام میکنیم برای پزشکی ابتدا یک یا دو سال درس میخونیم و بعدش در پایان این بازه زمانی یه امتحان ورودی داره تو این بازه یک یا دو ساله هم بورس محسوب میشیم یعنی دولت فرانسه به ما کمک هزینه برای تحصیل میده و اگر میده چقدر هست؟
  ۴. به محض ورود به فرانسه میتونیم کار کنیم؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 4. بهاره خردمند گفته:

  سلام من دیپلم تجربی دارم معدل دیپلمم ۱۹/۳۰ شده..بخوام پزشکی فرانسه بخونم باید آزمون بدم؟!ازمونش سختر از کنکور؟شانس قبولی چقدره

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله باید ازمون دهید . در مورد شانس قبولی این به شما و سطح دانشتان بستگی دارد.جهت مشاوره تکمیلی و تخصصی در این مورد با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 5. پگاه گفته:

  سلام در صورت داشتن قبولی پزشکی دانشگاه ایران میشه برای ادامه تحصیل رفت فرانسه؟ پروسه ی گرفتن ویزا چقدر طول میکشه؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب دوست بزرگوار برای تحصیل در فرانسه برای مقطع پایین تر از لیسانس اگر بخواهید اقدام فرمایید باید به کالج های خصوصی تشریف ببرید و دیگر رایگان نیست پیشنهاد میشود شما پیش دانشگاهی را اخذ نمایید و مدرک زبان فرانسه را همچنین و سپس اقدام فرمایید هزینه اولیه دانشگاه های فرانسه حدود سالی 2 تال3000 یورو است و تقریبا نیمه رایگان است.

   پاسخ
 6. پگاه گفته:

  سلام خسته نباشید
  دانشجوی ترم 3 پزشکی سراسری هستم 22 سال سن دارم برای ورود مستقیم به دانشگاه پزشکی فرانسه با توجه به اینکه دانشگاه ایران قبول شدم میتونم اقدام کنم؟ و پروسه ی گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه چند ماه طول میکشه؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   عرض سلام و ارادت

   شما با وجود دانش فرانسه میتوانید برای فرانسه اقدام نمایید و میبایست در آزمون ورودی آن پذیرفته شوید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 7. پردیس گفته:

  سلام من 19 ساله هستم و در حال حاضر دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می خواستم ببینم آیا برای تحصیل در فرانسه باید دوباره از ابتدا شروع کنم یا فقط مستقیما با گذروندن paces میتونم ادامه بدم؟
  به طور کلی اقامت داده میشه بعد از تحصیل؟ و اینکه کمک هزینه های تحصیلی چه طور؟

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. امکان معادل سازی دروس برای شما وجود دارد. تحصیل در کشور فرانسه تقریبا رایگان بوده و می توانید پس از تحصیل در این کشور با تبدیل این ویزا به ویزای کاری اقامت این کشور را به دست آورید. برای اخذ اطلاعات در این خصوص می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 8. mie editor2 گفته:

  با سلام خدمت جناب ملکپور عزیز بنده بیژن هستم 26 ساله از رشت. بنده دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق الکترونیک هستم و الان در حال تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه گیلان می باشم. میخواستم بپرسم که شرایطی وجود داره بتونم تحصیلات پزشکی رو تو کشور فرانسه یا یکی از کشورهای اروپایی ادامه بدم؟بسیار ممنون از بابت وقتی که به پاسخ گویی به سوالات ما میگذارید.

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای تحصیل در رشته های پزشکی باید مدرک زبان لازم را اخذ نمایید هم چنین نیاز به طی نمودن آزمون ورودی می باشد. با توجه به شرایط سنی شما باید کشورهای مختلف را برای تحصیل پزشکی از ابتدا مورد بررسی قرار داد. در این خصوص پیشنهاد میکنیم با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 9. mie editor2 گفته:

  سلام من ۲۸سالمه ودیپلم ریاضی بامعدل۱۸وپیش بامعدل۱۶دارم ولیسانس امارازدانشگاه دولتی بامعدل۱۲وسال ۹۴گرفتم ایاامکان تحصیل پزشکی درفرانسه رودارم ممنون

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و احترام. شانس اخذ پذیرش پزشکی در کشور فرانسه با توجه به شرایط سنی شما اندک است. برای بررسی شرایط و اخذ اطلاعات در ارتباط با کشورهای متناسب با شرایط خود پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 10. علی گفته:

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون. برای رشته دندانپزشکی ما که جزو غیر اروپایی محسوب میشیم شانسی برای قبولی در امنحان پایان سال اول داریم و سختی کنکور ورودی دانشگاه های فرانسه نسبت به کنکور ایران سخت تر است یا راحت تر میتونیم نتیجه بگیریم؟ باتشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. هر کشوری برای ورود به دانشگاه های خود شرایطی را فراهم نموده است. آزمون ورودی نیز مسلما در هر کشوری سختی های خود را دارد که باید برای آن تلاش نمایید. در صورت تلاش شما صددرصد قبولی میسر می شود. برای دریافت طالاعات بیشتر با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 11. عباسعلی گفته:

  درود بر جناب ملک پور، ممکنه راهنمائی بفرمائید جدای از بحث هزینه و زمان تحصیل ، در مورد امکان قبولی بیشتر و ادامه تحصیل در فرانسه و المان راهنمائی بفرمائید و اینکه در صورت عدم قبولی در رشته پزشکی آیا ادمه تحصیل با استفاده از رتبه همان آزمون در سایر رشته های پیراپزشکی یا مشابه امکانپذیر میباشد؟
  با احترام

  پاسخ
 12. ایدا گفته:

  با عرض سلام خدمت شما دکتر ملک پور عزیز و همکارای گرامیتون الان که دارم این کامنت و برای شما ثبت می کنم تو غمگین ترین حالت و شوکه ترین حالتم امشب نتیجه های کنکور سراسری ایران امده من با رتبه ۴۶۰۰ مردود شدم
  اقای ملک پور دیپلم تجربی ۱۷٫۶۹ و مدرک ایلتس ۶٫۵ دارم مشکل من هزینه است خانوادم قادر به پرداخت هزینه سنگین نیستن میخوام بدونم امکان اینکه من بتونم کمک هزینه درسی بگیرم چقدره ؟ یا اصلا امکان تحصیل رایگان یا تا حدودی رایگان در رشته پزشکی یا دارو برای من وجود داره یا نه؟ یا چطور می تونم منابع ازمون پزشکی فرانسه رو بفهمم

  پاسخ
 13. محمدجواد گفته:

  باسلام وخسته نباشید.من الان ۱۹ سالم هستش بامعدل دیپلم ۱۴ومعدل پیش دانشگاهی ۱۹رشته ریاضی وفیزیک ومهرماه به سربازی اعزام میشم میخواستم بدونم دوسال بعد بامعدل دیپلم وپیش دانشگاهی که دارم میتونم دندانپزشکی یکی از دانشگاه های فرانسه رو بگیرم که هزینش پایین باشه مثلا سالی ۳۰میلیون باشه.ممنون

  پاسخ
 14. Parsa گفته:

  درود بر شما با ارروی بهترین ها برای شما و بسیار سپاسگزارم از الطاف شما و بابت سایت و اطلاعات بسیار مفیدتون من امسال پیش دانشگاهی فارغ التحصیل شدم معدل دیپلم تجربیم ۱۸٫۱۰ هست ولی پیشم پایینتر ..قصد تحصیل پزشکی در فرانسه رو دارم و به شدت به رشته پزشکی علاقه دارم و مطالعات بسیاری در زمینه پزشکی.فوریت های پزشکی..دارو شناسی و…دارم زبان انگلیسیم بسیار قوی است ولی تازه دارم فرانسه میخونم ..سوالی که از شما دارم اینه که شانس ورود پزشکی در فرانسه چقدره؟ایا یک ریسک هست؟و دروسی که در سال اول دانشگاه برای ازمون PACES کار میشه شامل چیان ؟سپاسگزارم راهنماییم کنید

  پاسخ
 15. مهیا گفته:

  سلام، من پزشک عمومی هستم و به زبان فرانسه هم مسلط هستم و برای تخصص در فرانسه میخواهم اقدام کنم، در حال حاضر طرح پزشکی عمومی را میگذرانم، برای انجام اقدامات اولیه برای پذیرش در فرانسه بهتره از طریق سفارت DFMSA رو شرکت کنم یا پذیرش بگیرم از دانشگاهها؟ ممنونم

  پاسخ
 16. نسترن گفته:

  سلام
  من ٢۶ سالمه و میخوام برای پزشکی فرانسه اقدام کنم
  میخواستم بدونم معدل دیپلم حتمأ باید بالا باشه ؟
  چه راهی هست که من بتونم پذیرش بگیرم
  لطفأ راهنماییم کنین

  پاسخ
 17. امیررضا گفته:

  سلام یه سوال داشتم من ۱۷ سالمه و سال چهارم تجربی ام امسال با توج به اینکه سال دیگه مشمول سربازی میشم اگر بخوام واسه خوندن پزشکی یا دندون پزشکی به کشوری مثل ایتالیا یا فرانسه برم باید چکار کنم با توجه به قانون جدید سربازی ممنون

  پاسخ
 18. الهام يعقوبي گفته:

  با تشکر من مایلم اطلاعات بیشتری کسب کنم برای تحصیل پزشکی در فرانسه در صورت امکان وهمچنین ممنوم از راهنمایی شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.