تحصیل پزشکی در سوئد و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در سوئد و راه های اخذ ویزای تحصیلی سوئد برای رشته پزشکی در این نوشتار مورد نقد و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. شرایط ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های پزشکی سوئد چگونه است؟ جهت تحصیل پزشکی در سوئد چه مدارکی لازم است؟ هدف اصلی از نگارش این مقاله که توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش به رشته تحریر درآمده است، پاسخگویی به سئوالات شما همراهان همیشگی ما است. تحصیل پزشکی در سوئد در دانشگاه های زیادی در این کشور امکان پذیر است. کشور سوئد با توجه به اهمیتی که در این کشور به سلامت و بهداشت داده می شود می تواند بستر مناسبی برای تحصیل در رشته پزشکی در یک کشور اروپایی باشد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های پزشکی سوئد فراهم است و این موضوع می تواند برای دانشجویان بین المللی جذابیت خاصی داشته باشد. شما همراهان گرامی در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه  تحصیل پزشکی در سوئد دارید می توانید با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل کرده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید.

تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در سوئد

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در سوئد و شرایط عمومی

تحصیل پزشکی در سوئد و اخذ اقامت سوئد برای بسیاری از ایرانی ها از جذابیت خاصی برخوردار است. تحصیل پزشکی در سوئد به دلیل اینکه این کشور یکی از کشور های پیشرو در خصوص بهداشت و سلامت در دنیا می باشد و با توجه به اهمیتی که در این کشور برای تحصیل در رشته های پزشکی وجود دارد و همچنین سطح علمی خوبی که دانشگاه های این کشور دارد، به این محبوبیت می افزاید. کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده و با مساحتی حدود 499.644 کیلومتر مربع چهارمین کشور وسیع قاره اروپا بوده و پایتخت آن استکهلم است. جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر می باشد که از این تعداد حدود 7 میلیون نفر سوئدی بوده و باقی جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل می دهند. سیستم بهداشت در کشور سوئد منحصر به فرد می باشد و سیستم مراقبت بهداشتی سوئد معمولاً به عنوان مدل برای سایر کشورها استفاده می گردد. تحصیل پزشکی در سوئد آزمون ورودی دارد و متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید در این آزمون نمره لازم را کسب نمایند. سوئد یکی از مدرن ترین کشورهای دنیا می باشد.

شرایط عمومی سوئد تحصیل پزشکی در سوئد

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در سوئد

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و شرایط ورود به رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در سوئد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی امکان پذیر است. تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد در دانشگاه های خصوصی این کشور امکان پذیر است که شهریه های گرانی نیز دارد. مدت زمان تحصیل پزشکی در سوئد 5.5 سال می باشد و داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می نمایند، لازم است. اما در دانشگاه های دولتی که به زبان سوئدی تدریس می گردد، داشتن مدرک زبان سوئدی تا درجه B1 لازم است. جهت ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های پزشکی در سوئد دانشجویان می توانند در آزمون های UKCAT شرکت نمایند که در این آزمون دروس فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی را آزمون می دهند و پس از قبولی در این آزمون می توانند وارد دانشگاه پزشکی شوند. شروع دوره های تحصیلی در سوئد در سال 2 بار است که ترم اول در ماه سپتامبر و ترم بعدی در ماه ژانویه می باشد.

2 preeclampsia تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و دانشگاه های پزشکی

تحصیل پزشکی در سوئد در صورتی که اطلاعات دقیق تری از وضعیت دانشگاه های علوم پزشکی این کشور داشته باشیم مطلوبتر خواهد بود و دانشجویان متقاضی با دید بازتری می توانند انتخاب خود را انجام دهند. کیفیت آموزش در کشور سوئد در مجموع در وضعیت مطلوبی قرار دارد و این موضوع در رشته های مختلف تحصیلی در این کشور را شامل می شود. دانستن رتبه و اعتبار دانشگاه های سوئد باعث می شود تا دانشجو با انتخاب دانشگاه درست، امکان جستجوی کار پس از تحصیل خود را به میزان زیادی افزایش دهد. در جدول زیر دانشگاه های سوئدی مورد تایید وزارت علوم به همراه رتبه آنها آورده شده است:

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی تأییدیه وزارت بهداشت
انستیتو کارولینسکا 1 40 دارد
دانشگاه اوپسالا 2 87 دارد
دانشگاه لاند 3 98 دارد
دانشگاه استکهلم 4 153 دارد
دانشگاه گوتنبرگ 5 250-201 دارد
دانشگاه علوم کشاورزی سوئد 6 300-251 دارد
دانشگاه اومئا 7 350-301 دارد
دانشگاه لینکوپینگ 8 400-351 دارد
دانشگاه اوربرو 9 500-401 دارد
دانشگاه مالمو 10 دارد

دانشگاه سلطنتی سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و مدارک لازم برای پذیرش

تحصیل پزشکی در سوئد با یک پذیرش تحصیلی از این کشور آغاز می گردد. برای اخذ پذیرش تحصیلی سوئد بایستی شرایطی را دارا بوده ومدارک را ارائه نمود. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر، می بایست مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر ارائه داد تا پذیرش دانشگاه مربوطه صادر گردد:

 • دیپلم 12 ساله در رشته علوم تجربی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی
 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان
 • قبولی در آزمون UKCAT
 • واریز مبلغ پذیرش دانشگاه
 • واریز هزینه بررسی مدارک که حدود 900 کرون می باشد

jzpbklcfw7keeohmmh4h تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در سوئد مستلزم پرداخت هزینه تحصیل می باشد و در دانشگاه های مختلف هزینه ها می تواند متفاوت باشد. آنچه مشهود است این است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی با هزینه های بالاتری به نسبت دانشگاه های دولتی سوئد می باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئد برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا رایگان بوده و دانشجویان بین المللی اهل خارج از اتحادیه اروپا باید شهریه دانشگاه خود را پرداخت نمایند. در مجموع شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی سوئد از 12000 یورو شروع و در برخی از دانشگاه های خصوصی که به زبان انگلیسی آموزش صورت می پذیرد می تواند تا بالای 20000 یورو در سال هم باشد. به عنوان مثال تحصیل پزشکی در سوئد و در دانشگاه لاند حدود 12000 یورو برای یک ترم می باشد.

تحصیل پزشکی در سوئد و هزینه های زندگی

تحصیل پزشکی در سوئد با هزینه های زندگی همراه است و برای فردی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارد، دانستن هزینه های زندگی در این کشور می تواند بسیار مفید و مؤثر باشد. ذکر یک نکته اساسی در این باره می تواند مفید و مؤثر باشد و آن نکته ایناست که که هزینه های زندگی به عواملی مانند سبک زندگی افراد و اینکه در کدام شهر زندگی می نمایید می تواند متغیر باشد. در ادامه در جدول زیر سعی شده است هزینه های زندگی در سوئد را بصورت جزئی به اطلاع شما می رسانیم:

کالا یا خدمات هزینه ها به یورو
یک بطری شیر 1 لیتری 1.07
یک قرص نان 500 گرمی 2.06
برنج  1 کیلو 2.26
تخم مرغ 12 عدد 2.59
گوشت مرغ 1 کیلو 8.88
گوشت گوساله 1 کیلو 13.42
سیب 1 کیلو 2.35
سیب زمینی 1 کیلو 0.98
آب 1.5 لیتر 1.32
ایاب و ذهاب  ماهیانه 66.19
هزینه های برق سرمایش و گرمایش و آب برای اپارتمان 85 متری 66.79
اینترنت پرسرعت 60MBPS نامحدود 27.21
اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر 763.31
اجاره خانه یک خوابه در حومه شهر 538.16

هزینه تحصیل و زندگی سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در سوئد تنها به این رشته ختم نمی شود و امکان تحصیل در سایر شاخه های علوم پزشکی مانند داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری نیز در این کشور وجود دارد که در ذیل به بیان شرایط تحصیل در هر کدام از این رشته ها خواهیم پرداخت:

 • داروسازی

  تحصیل داروسازی در سوئد نیاز به مدرک زبان می باشد. این مدرک در زبان انگلیسی آیلتس 6 می باشد و در زبان سوئدی احتیاج به درجه B زبان سوئدی است. این نوشتار  به وسیله کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تهیه و گردیده و هر نوع کپی از آن و تغییر در محتوای آن بدون ذکر منبع از نظر شرعی و قانونی مجاز نیست و این موسسه هیچ رضایتی در این زمینه ندارد. تحصیل داروسازی در سوئد با پشت سر گذاشتن آزمون ورودی در این کشور امکان پذیر است و متقاضی باید مدرک دیپلم 12 ساله در رشته علوم تجربی را دارا باشد.

 • دندانپزشکی

  تحصیل دندانپزشکی در سوئد پس از گذراندن آزمون ورودی در این کشور برای دانشجویان امکان پذیر است. داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 و یا داشتن مدرک زبان سوئدی B احتیاج می باشد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در سوئد باید دیپلم 12 ساله در رشته علوم تجربی را دارا باشند. طول مدت تحصیل برای رشته دندان پزشکی 5 سال می باشد که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان دندانپزشک عمومی مشغول به کار شوند.

 • پرستاری

  تحصیل پرستاری در سوئد در یک دوره سه ساله انجام می پذیرد. داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 و داشتن مدرک زبان سوئدی B از الزامات این تحصیل می باشد. در سال اول دوره مقدماتی پرستاری آموزش داده می شود و در سال های بعد دروس تخصصی و دروس عملی آغاز می گردد. پس از اخذ مدرک پرستاری درسوئد شخص هم امکان گذراندن دوره های تخصصی در پرستاری می باشد و هم امکان کار در مراکز درمانی برای وی فراهم است.

تحصیل داروسازی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد و دریافت ویزا

تحصیل پزشکی در سوئد پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مد نظر، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی خواهد داشت تا تحصیل در این کشور را برای دانشجو امکان پذیر کند. ذکر یک نکته در این زمینه ضروری است که در چند ماه اخیر شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد کمی سخت شده و دولت این کشور سخت گیری بیشتری را برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در این کشور اعمال می نماید. در ادامه به مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیی سوئد اشاره می شود:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • پذیرش قطعی دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • تعیین وضیت سکونت در سوئد
 • بیمه مسافرتی

ممکن است سفارت سوئد بنا بر شرایط خاص از متقاضی تقاضای مدارک بیشتری را داشته باشد که بایستی این مدارک در اختیار سفارت قرار گیرد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در سوئد و کار پس از تحصیل

تحصیل پزشکی در سوئد برای بسیاری از دانشجویان از این نظر حائز اهمیت است که فارغ التحصیلان دانشگاه های پزشکی سوئد بتوانند پس از اتمام تحصیل در این کشور مشغول به کار شوند. مطابق با قانون جاری در کشور سوئد، دانشجویان پس از اتمام تحصیل این اجازه را دارند تا در یک مدت زمان مشخص 1 ساله در این کشور حضور داشته باشند و جویای کار مطابق با رشته تحصیلی خود شوند. حداقل دستمزد یک پزشک در کشور سوئد حدود 94000 یورو در سال می باشد که این درآمد با در نظر گرفتن 37 ساعت کار در 6 روز هفته در نظر گرفته شده است.

کشور سوئد با دارا بودن نرخ بیکاری سوئد در ماه می 2019 روی عدد 6.4 درصد می باشد. رشته پزشکی یکی از رشته های پر طرفدار و مورد نیاز بازار کار این کشور محسوب می شود. از سوی دیگر دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تأیید بسیاری از کشور ها بوده و پزشکانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های برتر سوئد اخذ نموده باشند می توانند در بسیاری از کشورها به راحتی جذب بازار کار شوند. نکته حائز اهمیت در سوئد این است که افرادی که در سوئد فارغ التحصیل شده باشند می توانند در سه کشور دیگر اسکادیناوی مشغول به کار شوند.

نرخ بیکاری سوئد تحصیل پزشکی در سوئد

نرخ بیکاری سوئد

کار پس از تحصیل در سوئد
تحصیل پزشکی در سوئد و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در سوئد در این مقاله به صورت علمی مورد نقد و بررسی قرار گرفت و راه های اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور توضیح داده شد و علاوه بر آن لیست دانشگاه های برتر سوئد با رتبه جهانی آنها به آگاهی شما عزیزان رسید. همچنین عنوان شد که برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی و داروسازی و پرستاری در صورت چه مواردی مورد نیاز است. با توجه به شرایط مطلوب تحصیل پزشکی در سوئد ذکر یک نکته لازم می باشد که با توجه به سختگیری هایی که دولت سوئد برای دانشجویان ایرانی در پروسه صدور ویزا اعمال می نماید، کمی امکان اخذ ویزای تحصیلی سوئد ضعیف می باشد. امید است مقاله تحصیل پزشکی در سوئد توانسته باشد به تمامی سئوالات و ابهامات ذهنی شما عزیزان پاسخ داده باشد. در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید و یا در انتهای همین مقاله در قسمت دیدگاه سوالات خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان موسسه پاسخ آن را به اطلاع شما برسانند.