تحصیل پزشکی در رومانی و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در رومانی ، شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی رومانی و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در این مقاله مورد تحلیل علمی و تخصصی واقع شده است. با توجه به اینکه تحصیل پزشکی در سال های اخیر مورد توجه افراد بسیاری می باشد، ما سعی بر آن داشتیم تا به تمامی سوالاتی شما در این زمینه پاسخ دهیم. سوالاتی از قبیل اینکه شرایط تحصیل پزشکی در رومانی چگونه می باشد؟ هزینه های تحصیل پزشکی در رومانی چقدر می باشد؟ آیا ویزای تحصیلی رومانی برای ایرانی ها صادر می شود؟ پیشنهاد می شود متقاضیانی که درخواست تحصیل پزشکی در رومانی را دارند با دریافت مشاوره تلفنی از مشاورین و وکلای بین المللی مؤسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش از شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های رومانی اطلاع داشته باشند. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات اساسی و تخصصی درخواست مشاوره ای تخصصی و رایگان داشته باشند.

تحصیل پزشکی در رومانی 1 تحصیل پزشکی در رومانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در رومانی و شرایط عمومی

دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه های کشور رومانی و تحصیل پزشکی در رومانی را دارند باید در گام اول شناختی کلی از کشور مورد انتخاب خود داشته باشند. رومانی از دسته کشور های جنوب شرقی اتحادیه اروپا محسوب می شود و پایتخت بخارست نام دارد. رومانی از شمال و شمال شرقی با کشور های اوکراین و مولداوی، از جنوب با بلغارستان و از غرب با کشور های مجارستان و صربستان همسایه می باشد. رومانی با مساحتی به میزان 238.400 کیلو متر مربع نهمین کشور وسیع اروپا می باشد. رومانی هفتمین کشور پر جمعیت اروپا محسوب می شود که حدودا 19.94 میلیون جمعیت را در خود جای داده است. در ابتدای مطالب به پایتخت رومانی اشاره شد که جالب است بدانید این شهر ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا می باشد.

افرادی که قصد تحصیل در رومانی را دارند باید با واحد پول این کشور نیز آشنایی داشته باشند که لئو نامیده می شود. توجه داشته باشید زبان مردم رومانی، رومانیایی می باشد که ریشه در زبان ایتالیایی دارد و هم خانواده با آن می باشد. دین مردم رومانی مسیحی می باشد که اکثر آنها پیرو شاخه ارتدکس هستند. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکی در رومانی از سوی دانشجویان بسیاری مورد استقبال قرار گرفته است. با توجه به اینکه تعدادی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد، این مسئله باعث شده تا دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل با هزینه های ارزان تری را دارند این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب نمایند. در ادامه به شرایط تحصیل پزشکی در رومانی خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی رومانی تحصیل پزشکی در رومانی

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در رومانی

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی و شرایط ورود به رشته پزشکی

یکی از موارد بسیار مهم در ورود به دانشگاه های رومانی و تحصیل پزشکی در این کشور، اطلاع از شرایط آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی این کشور می باشد. افرادی که از خارج از مرزهای رومانی به منظور تحصیل پزشکی در این کشور اقدام به ورود به رومانی می نمایند باید در ابتدای امر در دوره های پیش پزشکی این کشور شرکت نمایند و بعد از قبولی در آن، در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی رومانی شرکت نمایند. دوره های تحصیل پزشکی در این کشور حدودا 6 ساله است و دانشجویانی که در این کشور تحصیل می نمانید باید از سال دوم هر سال 4 هفته در مراکز آموزشی کارآموزی داشته باشند که مجموع ساعات آنها در 5 سال حدودا 800 ساعت می باشد. دانشجویان در پایان سال تحصیلی خود باید پایان نامه ای با توجه به تحقیقات خود در دوران کارآموزی تهیه نمانید و به تایید استاد خود برسانند.

در انتها دوران تحصیلی یک آزمون سراسری از فارغ التحصیلان گرفته می شود که در صورت موفقیت در این آزمون مدرک MD به آن ها تعلق می گیرد. این مدرک اجازه کار شما به عنوان یک پزشک در رومانی می باشد. دانشجویان و پزشکانی که علاقه به ادامه تحصیل در رشته و تخصص خود دارند می توانند به راحتی در کشور رومانی و سایر کشور ها اتحادیه اروپا مشغول به تحصیل شوند. افرادی که به قصد تحصیل پزشکی در رومانی وارد این کشور می شوند می توانند به 5 زبان رومانیایی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجارستانی تحصیل نمایند. یکی از مواردی که دانشجویان باید به آن دقت نمانید و از اصلی ترین مدارک ورود آنها به دانشگاه های این کشور می باشد، ارائه مدرک دیپلم 12 ساله می باشد.

4 تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی و دانشگاه های پزشکی

ورود به دانشگاه های رومانی و تحصیل پزشکی در رومانی نیاز به شناخت دانشگاه های این کشور دارد. شناخت شما از دانشگاه مورد نظرتان باعث افزایششانس اشتغال پس از تحصیل در رومانی و سایر نقاط جهان می شود، چراکه انتخاب دانشگاه نامعتبر برای شما هیچ سودی نخواهد داشت. ما در ادامه این بخش لیستی از دانشگاه های کشور رومانی را به همراه رتبه دانشگاه ها تقدیم حضورتان کرده ایم:

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه بین المللی
داشنگاه آبس بویا 1 996
دانشگاه الکساندریا 2 1269
داشنگاه دین بوکورستی 3 1726
دانشگاه تکنیکا 4 2153
دانشگاه تکنیک ابستا 5 2328
دانشگاه ترنسلوانیا 6 2524
دانشگاه پلوتکنیکا 7 2804
دانشکاه تکنیک بروکوستی 8 2891
دانشگاه تمی سوریا 9 2907
دانشگاه دوناریا 10 3330

معرفی دانشگاه های رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی و مدارک لازم برای پذیرش

متقاضیانی که درخواست ورود به رومانی و تحصیل پزشکی در این کشور را دارند، باید در مرحله نخست دانشگاه های این کشور را بشناسند. شما بعد از شناخت دانشگاه و انتخاب دانشگاه مورد نظر باید شرایط اخذ پذیرش از آن دانشگاه را بررسی نمایند. ما در ادامه به معرفی مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور پرداخته ایم:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و دیپلم 12 ساله
 • ارائه مدارک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • ارائه انگیزه نامه مناسب و معتبر جهت تحصیل در دانشگاه های رومانی
 • ارائه تمکن مالی و پرداخت هزینه دانشگاه
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی و خدمات بین المللی جهت دانشجویان

986 تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی و هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور مقصد از موارد بسیار مهم در تصمیم متقاضیان و انتخاب محل تحصیل می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در رومانی را دارند باید توجه داشته باشند که هزینه ای بالغ بر 5000 تا 10000 یورو برای هر سال از تحصیل خود در دانشگاه های این کشور را مد نظر قرار دهند. البته متقاضیان باید هزینه ای برای دوره های پیش پزشکی این کشور پرداخت نمانید که این مبلغ بالغ بر 2500 تا 4000 یورو می باشد. افراد که در رشته های مربوط به پزشکی مانند دندانپزشکی و داروسازی تحصیل می نمایند باید هزینه ای کمتر را پرداخت نمانید که حدودا 3200 تا 5000 یورو می باشد. از دیگر موارد بسیار مهم تحصیل پزشکی در رومانی اطلاع از هزینه های زندگی در این کشور می باشد که ما در بخش بعدی به بررسی هزینه های زندگی در این کشور پرداخته ایم.

تحصیل پزشکی در رومانی و هزینه های زندگی

هزینه های تحصیل پزشکی در رومانی از عوامل انتخاب این کشور می باشد. جالب است بدانید هزینه زندگی در رومانی حدودا 10.81% ارزان تر از ایران می باشد. نکته ای اساسی در ارتباط با اجاره ملک در این کشور هزینه های اجاره ملک در این کشور می باشد که 27.42% ارزان تر از ایران می باشد. لازم به ذکر است که هزینه زندگی بستگی مستقیمی به سبک زندگی شخص دارد. ما در ادامه مطالب به هزینه های حمل و نقل و خوراک در رومانی اشاره کرده ایم:

هزینه غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 25 لئو
هزینه بطری آب 0.33 لیتری 100 لئو
هزینه نوشابه 0.33 لیتری (کوکا/پپسی) 5.11 لئو
هزینه یک فنجان قهوه 6.37 لئو
هزینه بطری شیر 1 لیتری 4.38 لئو
هزینه نان 500 گرمی 2.47 لئو
هزینه 1 کیلو گرم برنج 4.69 لئو
هزینه 1 کیلو سینه مرغ 19.27 لئو
هزینه 1 کیلو گرم گوشت گاو 29.23 لئو
هزینه 1 لیتر بنزین 5.65 لئو
اجاره آپارتمان 1 خوابه داخل شهر 1.403 لئو در هر ماه
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج شهر 1.009 لئو  در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه داخل شهر 2.313 لئو در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج شهر 1.678 لئو در هر ماه

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در رومانی و در رشته های مختلف شاخه پزشکی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد ولی هر کدام از این رشته ها دارای شرایط خاص و هزینه های متفاوتی می باشد. ما در ادامه مطالب به بررسی تعدادی از این رشته های پرداخته ایم.

 • داروسازی

  داروسازی از موارد بسیار مهم در این کشور می باشد که ما از سوی دانشجویان بین المللی استقبال بسیاری می شود. در پروسه تحصیل داروسازی و ورود به دانشگاه های این کشور همانند سایر رشته ها نیاز با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله می باشد. هزینه های تحصیل در این دوره ها 3500 تا 4500 یورو می باشد. دانشجویانی که وارد این کشور می شوند باید مدت زمان 5 ساله را برای تحصیل خود مدنظر قرار دهند.

 • دندانپزشکی

  افرادی که قصد تحصیل دندانپزشکی در رومانی را دارند باید توجه داشته باشند که تحصیل آنان به 3 زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر می باشد. افرادی که قصد ورود به دانشگاه های این کشور را دارند باید اصلی ترین مدرک مورد نیاز آن که مدرک دیپلم 12 ساله می باشد را ارائه دهند. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در این کشور6 ساله می باشد. شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی در رومانی حدودا 3000 تا 5000 یورو می باشد.

 • پرستاری

  پرستاری از رشته هایی است که در کشور های اروپایی مورد استقبال می باشد و یکی از دلایل آن کمبود نیروی پرستار و کادر درمانی در این کشورها می باشد. افرادی که قصد تحصیل پرستاری در رومانی را دارند باید مدت زمان 4 ساله را برای تحصیل در این رشته مد نظر قرار دهند. افرادی که درخواست ورود به دوره های پرستاری در این کشور را دارند باید مدرک دیپلم 12 ساله دیپلم خود را ارائه دهند.

تحصیل پزشکی در رومانی و دریافت ویزا

دریافت ویزا تحصیلی از مواردی بسیار اهم در بحث تحصیل پزشکی در رومانی می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر درخواست ویزای تحصیلی رومانی را داشته باشند. دریافت ویزا و نحوه درخواست آن امری بسیار مهم است و پیشنهاد می شود حتما در این زمینه از وکلای تخصصی امر مهاجرت راهنمایی دریافت نمایید. درخواست ویزا نیاز به ارائه برخی اسناد و مدارم دارد که ما در ادامه مطالب این بخش به آنها اشاره کرده ایم:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه ای دلیلی بر تمکن مالی
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه مدارک تحصیلی متقاضی
 • ارائه مدارک زبان مورد نیاز
 • ارائه فیش واریزی شهریه دانشگاه
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در رومانی و کار پس از تحصیل

اجازه کار پس از تحصیل در کشور مورد نظر مهاجران امری بسیار مهم و اساسی می باشد. نکته بسیار مهم در این زمینه این است که کشور رومانی در ارتباط با این موضوع مواردی را در قانون مهاجرتی خود قرار داده است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در رومانی را دارند می توانند  پس از اتمام دوره های تحصیل خود در این کشور جست و جوی کار داشته و با پرداخت مالیات شرایط اخذ اقامت دائم این کشور را فراهم نمایند. برخی از افراد بعد از اتمام تحصیل خود وارد کشور های دیگر اتحادیه اروپا می شوند و در این کشور ها مشغول به کار می شوند. افرادی که علاقه مند ورود به بازار این کشور می باشند باید قبل از هرگونه اقدام نرخ بیکاری در این کشور را بررسی نمایند. ما در ادامه مطالب نموداری از نرخ بیکاری در رومانی در سال های اخیر برای شما قرار داده ایم.

نرخ بیکاری در رومانی تحصیل پزشکی در رومانی

اقامت پس از تحصیل در رومانی
تحصیل پزشکی در رومانی و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در رومانی و دریافت ویزای تحصیل رومانی از مواردی می باشد که ما در این مقاله به بررسی کامل آن پرداخته ایم. همان طور که اشاره شد، جمعیت کشور رومانی کم نمی باشد و از دسته کشور های پر جمعیت اتحادیه اروپا می باشد و این مسئله باعث ایجاد مراکز تحصیلی بسیار زیادی شده است. افرادی که وارد این کشور می شوند باید توجه داشته باشند که اقامت آنان و ورود به بازار کاری پس از اتمام تحصیل امری بسیار مهم و اساسی می باشد، زیرا شما از این طریق امکان دریافت اقامت را خواهید داشت. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات اولیه در باب تحصیل پزشکی در رومانی از مشاوره های رایگان تلفنی مؤسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش استفاده نمایند و درصورت تمایل درخواست مشاوره تخصصی نمایند. پیشنهاد می شود متقاضیان تحصیل پزشکی در رومانی قبل از هرگونه اقدام از ویدیوهای رایگان موجود در سایت و همچنین ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت استفاده نمایند و یا برای اخذ اطلاعات بیشتر درخواست مشاوره تخصصی داشته باشند. متقاضیان تحصیل پزشکی در رومانی و اخذ اقامت و تابعیت این کشور می توانند در انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنند تا کارشناسان ما پاسخگوی آن باشند.