تحصیل پزشکی در جمهوری چک و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در جمهوری چک  و راه های اخذ ویزای تحصیلی از جمهوری چک در این مقاله مورد نقد و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی جمهوری چک چگونه است؟ هزینه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک چقدر است؟ شرایط کار بعد از تحصیل در رشته های علوم پزشکی به چه ترتیب است؟ تحصیل پزشکی در جمهوری چک به دلایل متعددی مورد استقبال طیف وسیعی از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی از سراسر دنیا و کشور ما ایران می باشد. این کشور به دلیل ارزان بودن تحصیل در آن و معدود دانشگاه های پزشکی که دارد ولی کیفیت آموزشی مطلوبی را ارائه می دهند از جمله این دلایل است. علاوه بر این امکان تحصیل به زبان انگلیسی و حتی امکان تحصیل رایگان به زبان چکی در این کشور دیدنی و زیبا فراهم است. در این نوشتار که توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش به رشته تحریر درآمده است سعی گردید تا به سئوالات شما بزرگواران در خصوص تحصیل پزشکی در جمهوری چک پاسخ دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک تحصیل پزشکی در جمهوری چک

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و شرایط عمومی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک از استقبال خوبی برخوردار است. جمهوری چک  در سال 1993 از تجزیه جمهوری چکسلواکی پدید آمد، پایتخت آن پراگ است که از جمله شهرهای قدیمی اروپا به حساب می آید. مساحت این کشور 78.866 کیلومتر مربع و جمعیت آن 10.230.060 میلیون نفر می باشد. دانشگاه چارلز در پراگ یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است. از نکات قابل توجه در خصوص تحصیل پزشکی در جمهوری چک این است که برای دانشجویان بین المللی امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده و دانشجویان می توانند به زبان چکی که از زیر شاخه های زبان های اسلاوی می باشد تحصیل نمایند.

نکته حائز اهمیت این است که در صورت تحصیل به زبان چکی هزینه های تحصیل رایگان می باشد. مدت زمان تحصیل پزشکی در جمهوری چک 6 سال می باشد. مدرک تحصیلی دانشجویانی که از جمهوری چک فارغ التحصیل شده اند در بیشتر کشورهای دنیا مورد تدیید می باشد. بعد از پراگ شهر برنو بزرگترین شهر این کشور بوده که دانشگاه ماساریوک در این شهر واقع شده که یکی از معروف ترین دانشگاه های پزشکی در جمهوری چک و اروپا می باشد. تحصیلات دانشگاهی در جمهوری چک قدمتی طولانی دارد و حدود 600 سال تحصیلات عالی در این کشور متداول بوده است. واحد پول این کشور علیرغم اینکه عضو اتحادیه اروپاست، کرونای چک می باشد.

شرایط عمومی جمهوری چک تحصیل پزشکی در جمهوری چک

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در جمهوری چک

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و شرایط ورود به رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در جمهوری چک به واسطه داشتن یک پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد.  جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی در جمهوری چک داشتن مدرک دیپلم 12 ساله الزامی می باشد و مدرک دیپلم بایستی در رشته علوم تجربی باشد و به خصوص در دروسی  نظیر زیست شناسی، شیمی و فیزیک نمره خوبی کسب کرده باشید. علاوه بر دروس ذکر شده داشتن مهارت زبان انگلیسی نیاز می باشد که برخی از دانشگاه ها از طریق اسکایپ با دانشجویان جهت ارزیابی زبان انگلیسی مصاحبه می نمایند. همه دانشگاه ها آزمون ورودی و مصاحبه ورودی را برای رشته های پزشکی دارند. دانشجویان بین المللی می توانند در جمهوری چک در دوره های پیش پزشکی شرکت نمایند و در این دوره ها دروس پایه خود نظیر زیست شناسی و فیزیک و شیمی و زبان انگلیسی را تقویت نموده سپس در آزمون های ورودی شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در جمهوری چک 6 سال می باشد. معمولاً تا پایان ماه مارس مهلت ارسال مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک می باشد و امتحانات ورودی در ماه های ژوئن و سپتامبر برگزار می شوند.

i2 wp com doctor 2568481 1280 تحصیل پزشکی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و دانشگاه های پزشکی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک با آگاهی از دانشگاه های پزشکی جمهوری چک و این که این دانشگاه ها چه جایگاهی دارند جهت انتخاب این کشور می تواند مؤثر باشد. جمهوری چک حدود 70 دانشگاه دارد که دو سوم دانشگاه های این کشور خصوصی می باشند. در سال 2018 تعداد 18 دانشگاه جمهوری چک در رتبه بندی دانشگاه ها در اروپا و آسیای میانه در رتبه زیر 1000 قرار داشت.

اسم دانشگاه رتبه جهانی رتبه کشوری تأدییه وزارت بهداشت
دانشگاه چارلز 317 1 دارد
دانشگاه ماراسکی 571 2 دارد
دانشگاه پالاسکی 651 3 دارد

دانشگاه چارلز که معروفترین و بزرگترین دانشگاه جمهوری چک می باشد علاوه بر شهر پراک در شهرهای: پیلسن، هارده کراوو نیز شعبه هایی دارد.  

تحصیل در چک و معرفی دانشگاه های چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و مدارک لازم برای پذیرش

تحصیل پزشکی در جمهوری چک پس از ارائه مدارک مربوطه صادر می گردد. برخی از دانشگاه ها ممکن اسن که از دانشجو یک مصاحبه ایی انجام دهند و بعد از آن پذیرش را برای دانشجو صادر نمایند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل پزشکی در جمهوری چک عبارتند از:

 • مدرک 12 ساله دیپلم
 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • نامه درخواست
 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات 3 سال آخر دبیرستان
 • مدرک زبان
 • فیش واریز هزینه های تحصیل
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • رزومه فردی
 • پرداخت مبلغ 20 یورو بابت پردازش مدارک

Stethoscope 3 1 تحصیل پزشکی در جمهوری چک

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در جمهوری چک برای دانشجویانی که بخواهند به زبان چکی تحصیل نمایند بصورت رایگان می باشد اما در صورت تحصیل به زبان انگلیسی مستلزم هزینه است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های چک با توجه به اینکه در چه نوع دانشگاه هایی تحصیل صورت می گیرد متنوع می باشد. هزینه های تحصیل در جمهوری چک در مجموع بین 4000 یورو تا 14000 یورو متنوع می باشد. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش  به رشته تحریر درآمده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن از نظر این موسسه چه اط نظر شرعی و چه از نظر عرفی غیر قانونی می باشد. به عنوان مثال شهریه رشته پزشکی عمومی در دانشگاه چارلز 13850 یورو ( 360000 کرونای چک) برای یک سال می باشد. و در دانشگاه ماراسکی شهریه تحصیل در رشته پزشکی 300000 کرونای چک می باشد. 

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و هزینه های زندگی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک علاوه بر هزینه تحصیل هزینه زندگی هم دارد البته جمهوری چک به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه زندگی پایین تری دارد و به صورت میانگین هزینه های زندگی در جمهوری چک بین 430 یورو تا 700 یورو در ماه متفاوت است.ذکر این نکته ضروری است که هزینه های زندگی افراد با توجه به سبک زندگی هر فرد می تواند بسیار متنوع باشد. و هزینه ها نیز با توجه به اینکه در کدام شهر جمهوری چک دانشجو تحصیل می کند متفاوت است.

در جدول زیر هزینه های برخی از کالاهای اساسی و خدمات به اطلاع شما عزیزان میرسد:

قیمت کالا و خدمات نرخ به یورو
شیر یک لیتر 0.71
یک قرص نان 500 گرمی 0.88
گوشت مرغ 1 کیلو 5.48
گوشت گوساله 1 کیلو 8.77
سیب زمینی 1 کیلو 0.68
گوجه فرنگی 1 کیلو 1.70
هزینه ایاب و ذهاب 1 ماهه 19.58
هزینه آب،برق،سرمایش و گرمایش  برای آپارتمان 85 متری 162.89
اینترنت پرسرعت  60MBPS نامحدود 17.34
هزینه اجاره مسکن در مرکز شهر تک خوابه 531.25
هزینه اجاره مسکن در حومه شهر تک خوابه 419.14

هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک شامل شاخه های دیگری نیز می باشد که در این بخش به معرفی شرایط تحصیل در رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری در جمهوری چک خواهیم پرداخت.

 • داروسازی

  تحصیل در رشته داروسازی در جمهوری چک به مدت 5 سال تحصیلی بوده و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته داروسازی در جمهوری چک را دارند باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نمایند. دانشجویان بایستی در دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک و زبان انگلیسی در درجه خوبی قرار داشته باشند. هزینه های تحصیل در رشته داروسازی در جمهوری چک حدود 7600 یورو می باشد و فارغ التحصیلان رشته داروسازی می توانند در بیشتر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

 • دندان پزشکی

  تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چک به مدت 5 سال می باشد و دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در جمهوری چک باید پس از گذراندن آزمون ورودی وارد دانشگاه های دندانپزشکی در این کشور شوند. هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف در جمهوری چک کمی متفاوت است به عنوان مثال در دانشگاه چالز هزینه تحصیل 13100 یورو می باشد و در دانشگاه ماراسکی 340000 کرونای چک است.

 • پرستاری

  تحصیل پرستاری در جمهوری چک در یک دوره 3 ساله برگزار می گردد و فارغ التحصیلان این دوره موفق به اخذ مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاه های جمهوری چک می شوند و می توانند به عنوان پرستار عمومی مشغول به کار شوند. زبان تحصیل در این رشته نیز مانند رشته پزشکی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چکی میسر است. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در جمهوری چک حدود 4600 یورو در سال می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و دریافت ویزا

تحصیل پزشکی در جمهوری چک پس از اخذ پذیرش دانشگاه، باید ویزای دانشجویی این کشور را دریافت نمود. البته باید در نظر داشت در برخی از مواقع ممکن است سفارت جمهوری چک مدارک دیگری علاوه بر این مدارک فهرست شده از متقاضی درخواست نماید و شخص بایستی مدارک را در اختیار قرار دهد. پس از بررسی مدارک شخص متقاضی باید به سفارت جمهوری چک مراجعه نموده و مراحل اداری مربوطه را پیگیری نماید.  

برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک باید مدارک زیر را ارائه داد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • عکس پاسپورتی
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • تعیین وضعیت مسکن یا خوابگاه در جمهوری چک
 • بیمه درمانی
 • نامه عدم سوءپیشینه
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در جمهوری چک و کار پس از تحصیل

تحصیل پزشکی در جمهوری چک برای بسیاری از متقاضیان که قصد مهاجرت و کار پس از تحصیل در یک کشور اروپایی را دارند می تواند سکوی پرتاب بسیار مناسبی باشد، چرا که مدرک دانشگاهی فارغ التحصیلان دانشگاه های پزشکی جمهوری چک در بسیاری از کشوها از جمله آمریکا و ایران نیز مورد تأیید است. علاوه بر این داشنجویان که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های جمهوری چک گرفته با شند به راحتی می توانند در مراکز بهداشتی و درمانی در خود این کشور چه در مراکز دولتی و چه در مراکز دولتی مشغول به کار شوند و رشته پزشکی از جمله مشاغل مورد نیاز در جمهوری چک می باشد. فارغ التحصیلان دانشگاه های جمهوری چک طبق قانون این کشور 3 ماه فرصت دارند تا در این کشور حضور داشته باشند تا بتوانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. میزان درآمد پزشکان در جمهوری چک به طور متوسط 84000 کرونای چک می باشد و در طول 5 سال گذشته درآمد پزشکان در این کشور 43 درصد افزایش داشته است و درآمد پرستاران با افزایش 32 درصدی روبرو بوده است.

اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک
تحصیل پزشکی در جمهوری چک و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. راه های اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی مورد نقد واقع شد و شرایط تحصیل در سایر رشته های پزشکی عنوان گردید. همچنین لیست بهترین دانشگاه های جمهوری چک جهت تحصیل در رشته پزشکی معرفی گردید. آن طور که مشخص است تحصیل در رشته پزشکی در جمهوری چک به دلایل متعددی که عنوان شد مانند امکان تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه های ارزان تحصیل و زندگی در این کشور و مهمترین مسئله مورد تأیید مورد مدرک در این کشور مورد استقبال قرار گرفته است. امید است این مقاله توانسته باشد به تمامی ابهامات شما عزیزان در خصوص تحصیل پزشکی در جمهوری چک پاسخ داده باشد در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید و یا می توانید در انتهای همین مقاله در قسمت ثبت دیدگاه سئوالات خود را در زمینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک مطرح نموده و در کم ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت دارید.

law تحصیل پزشکی در جمهوری چک
4 پاسخ
 1. على گفته:

  سلام مجدد و تبريك مجدد🌹
  آيا اگر ما ايرانيها هم زبان چك بلد باشيم ميتونيم بدون كالج و رايگان اپلاى بگيريم و رايگان درس بخونيم؟
  آيا چارلز رايگان ميتونيم درس بخونيم؟
  آيا خوابگاه داره دانشگاههاى چك؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام و سپاس فراوان از لطف شما،
   اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های خارجی با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.
   https://malekpour.ir/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه

   پاسخ
 2. على گفته:

  باسلام و عرض ادب
  وتبريك خدمت جناب ملكپور عزيز و همسرشون(قدم نورسيده مبارك🌹)
  آيا ميشه با مدارك ديپلم ايران بدون رفتن به كالج من در آزمون چارلز شركت كنم (ويزاى توريستى بگيرم برم امتحان بدم برگردم)و بعدازقبولى ،ويزاى تحصيلى گرفته و برم براى ثبت نام.

  على١٩ساله (امسال هم متاسفانه كنكور پزشكى قبول نميشم)

  Rating: 5
  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   سپاس بابت پیام پر مهرتان بله می توانید با ویزای توریستی وارد این کشور شوید و در آزمون ورودی شرکت کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5