تحصیل پزشکی در تاجیکستان

تحصیل پزشکی در تاجیکستان و اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای تاجیکستان و شرایط تحصیل پزشکی در تاجیکستان  ۲۰۱۷ و نظام آموزشی تاجیکستان و تحصیل ارزان پزشکی در تاجیکستان ، در این مقاله در مورد تحصیل پزشکی در تاجیکستان بحث میشود. تحصیل پزشکی در تاجیکستان همانند سایر کشورهای مورد بحث، شرایط و قوانینی دارد که میتوان با درک آنها سهل تر برای آن اقدام کرد. بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در تاجیکستان اطلاعات تکمیلی در این مورد ندارند که مطالعه ی این مقاله میتواند برای ایشان مفید باشد. موضوع تحصیل در تاجیکستان را با این موضوع شروع مینماییم:  نظام آموزشی تاجیک در چهارچوبی چندفرهنگی است و زبان رسمی آموزش در بسیاری از مدارس زبان تاجیکی، ازبکی، روسی، قرقیزی و ترکمنی است. جمعیت جوان (سنین زیر ۱۷ سال) بیش از ۴۰ درصد از جمعیت تاجیکستان را تشکیل میدهند.

نظام آموزشی تاجیکستان متشکل از چهار مقطع است: پیش دبستانی، راهنمایی (شامل سالهای یکم تا نهم تحصیلی است)، دبیرستان (تخصصی و فنی و حرفه ای) و آموزش عالی یا دانشگاهی. مقطع پیش دبستانی که ممکن است حتی از سه سالگی آغاز شود فقط برای این امر در نظر گرفته شده است که کودکان را برای ورود به مقطع آموزش رسمی آماده کند.

پیش از استقلال، زبان روسی، زبان رسمی آموزش در کشور تاجیکستان بشمار می رفت و سواد خواندن و نوشتن منحصراً به معنای سواد خواندن و نوشتن روسی بود.

در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی آموزش در سراسر تاجیکستان حداقل به پنج زبان امکانپذیر میشود: تاجیکی، روسی، ازبکی، قرقیزی و ترکمنی. با این حال عملاً در برخی مدارس وقتی خانوادهها زبان دیگری غیر از زبان تاجیکی را برای آموزش فرزند خود انتخاب میکنند، ممکن است تحصیل فرزندان آنها با ممانعت مواجه شود و اجازه ی ورود به مدرسه را نیابند.

در سالهای اخیر اختلافات جنسیتی در آموزش بسیار گسترش یافته است. طبق گزارش ارزیابی EFA نسبت پسران و  دختران مشغول به تحصیل از ۵۲ به ۴۸ در کلاس اول به ۶۲ به ۳۸ در ۴۲ به ۳۸ در کلاس یازدهم کاهش یافته است. دختران معمولاً در سالهای هشتم و نهم ترک تحصیل میکنند. نسبت پسران و دختران مشغول به تحصیل در دانشگاهها ۷۴ به ۲۶ است.

جهت اجرای قطعنامه ی «دختران روستاهای دور افتاده ی شورای وزارت آموزش و پرورش این کشور برنامهای تعیین شده است و طبق این برنامه فارغ التحصیلان مدارس دور افتاده برای تحصیل در دوره های تخصصی در مؤسسات آموزش عالی پذیرفته میشوند.

به علاوه برنامه ای نیز برای پذیرش بدون آزمون و سهمیه ای جوانان به ویژه دختران مناطق کوهستانی دور افتاده در رشته های مرتبط و تمام وقت مؤسسات آموزش عالی با کمک  بودجه ی دولتی ۱۹۹۷ تبیین شد؛ این برنامه بخصوص در رشته های فنی، کشاورزی، پزشکی، اقتصادی، حقوقی و روزنامه نگاری اجرا شد. برای ۴۹۱ تن ظرفیت تعیین شد و از این میان ۲۶۹ ظرفیت مخصوص دختران بود.

در سالهای اخیر انواع مؤسسات آموزشی دولتی و غیردولتی جدید ظاهر شدهاند. چند مجموعه ی آموزشی ترکیبی نیز وجود دارد از جمله مهدکودک و مدرسه، مدرسه و دانشگاه، دانشگاه های فنی و غیره.

در طول دورهی تغییر ارزش آموزش رو به افول گذاشته و ضرورت درآمدزایی که نیازی به آموزش نداشت جایگزین آن شد. وقتی جوانان با دوراهی تحصیل یا کار مواجه میشوند معمولاً کار را انتخاب میکنند.

این مسئله بر جوانان از لحاظ توانایی مشارکت در آینده و نیز بر جامعه به شدت تأثیرگذار بود. پس از دوره ی تغییر مفهوم آموزش «رایگان» نیز تغییر کرده و نرخ بالای تورم و کاهش کمکهای دولتی موجب افزایش ظهور بسیاری از مؤسسات آموزشی غیرانتفاعی شده است. دسترسی به آموزش خوب و با کیفیت به جای استعداد و توانایی به واسطه ی پول ممکن میشود و موجب محروم ماندن کودکان خانوادههای فقیر از تحصیل شود.

طبق آمار اطلاعات جهانی از هر هشت تن یک کودک تحت آموزش رسمی تحصیل نمیکند. طبق آمار در سال ۱۹۹۷ حدود ۳۷۹۰۰ دانش آموز از مدارس ابتدایی و راهنمایی ترک تحصیل کرده اند. همچنان که هزینه های آموزش افزایش مییابد انتظار میرود که این آمار نیز بیشتر شود.

بسیاری از خانواده های فقیر قادر به خرید کتابهای درسی، لباس مدرسه، کتاب یا تأمین هزینه های حمل و نقل نیستند. برعکس کودکان به وسیله کار در صنایع غیررسمی یا در خانه ناگزیر به تأمین مخارج خانواده هستند.

امروزه تضمین دسترسی دائمی همگانی به آموزش ابتدایی و راهنمایی نخستین اولویت دولت تاجیکستان بشمار میروند. وزارت آموزش و پرورش برای رفع اختلافات اجتماعی به دنبال روش های جدیدی برای تأمین مالی، آموزش و حفظ کارکنان خود، بهبود کیفیت آموزش، جذب کودکان به مدارس و افزایش میزان ثبت نام و حضور در دوره های آموزشی است. در سال ۱۹۹۶ آکادمی آموزش برای کاهش نابرابری ها تأسیس شد.

استعداد و خلاقیت دانشمندان، هنرمندان و معلمان تاجیک در سراسر جهان شناخته شده است. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۸ بوری کریموف کارشناس UN ESCAP جایزه ی «مرد سال» سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ و «مدال افتخار» مرکز بیوگرافی کمبریج لندن را دریافت کرده است.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان، میرزوهمدم رفیوف، مدال طلای آلبرت شوایتزر را برای کمک به مشاغل بهداشت و درمان در تاجیکستان دریافت کرده است. در میان ۲۰۰ دریافت کننده پرفسور پزشکی تاجیک تنها نماینده از منطقه آسیای مرکزی بشمار میرفت. هنرمند مردمی سوبرب کوربانف نیز عنوان آکادمی هنرهای قرقیزستان را جایزه گرفت.

کاهش میزان بیسوادی در میان جمعیت بزرگسال بخصوص نابرابری های میان زنان و مردان بیسواد برای وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان بسیار مهم است.

علیرغم تخریب و ویرانی های جنگ و محدودیت بودجه، از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ تعداد مدارس به طور پیوسته و نسبتاً کم از ۳۱۱۲ مدرسه به ۳۴۰۰ مدرسه افزایش یافته است. با این حال میزان ثبت نام دانشآموزان و دانشجویان نوسان داشته است و به نظر میرسد که این نوسان در اثر ویرانی ها و مشکلات ایجاد شده در جنگهای داخلی باشد.

از ابتدای سال تحصیلی ۱۹۹۵، میزان کل ثبت نامی ها تقریباً برابر با ثبت نامی های پیش از جنگ بود، با این حال فقط ۷/۸۱ درصد از جمعیت واجدشرایط این کشور را شامل میشد.

دانشگاه ملی تاجیک

دانشگاه ملی تاجیک یک مؤسسه آموزش عالی است که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شده و در شهر دوشنبه واقع است. دانشگاه ملی تاجیک (TNU) دوره ها و برنامه های آموزشی را ارائه میدهد که در نهایت منجر به اعطای مدرک تحصیلی معتبر در رشته های مختلف تحصیلی میشود. TNU خدمات و تسهیلات دانشگاهی و غیردانشگاهی بسیاری را از جمله کتابخانه و نیز خدمات اجرایی و مدیریتی در اختیار دانشجویان میگذارد.

دانشگاه اسلواکی روس ـ تاجیک

دانشگاه اسلواکی روس تاجیک یک مؤسسه آموزش عالی دولتی است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده و در شهر دوشنبه واقع است. این دانشگاه متشکل از دانشکده های مختلفی از جمله هنر و علوم انسانی، تجارت و علوم اجتماعی، زبان و فرهنگ، بهداشت و پزشکی، مهندسی، علوم و فناوری است. دورههای آموزشی رشتههای مختلف این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار میشود.

دانشگاه پزشکی دولتی تاجیک

دانشگاه پزشکی دولتی تاجیک در سال ۱۹۳۹ تأسیس شده و در شهر دوشنبه واقع است. این دانشگاه مورد تأئید وزارت آموزش و پرورش کشور تاجیکستان است. دانشگاه پزشکی دولتی تاجیک رشتههای مختلفی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان ارائه میدهد. شرایط پذیرش ممکن است با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، ملیت دانشجو یا سایر معیارها تغییر کند؛ بنابراین متقاضیان جهت دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ پذیرش موظف هستند با مسئولین پذیرش دانشگاه تماس حاصل نمایند.

درمقاله ی فوق، سه دانشگاه برتر جهت تحصیل در تاجیکستان معرفی شدند، جهت اخذ اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت این دانشگاه ها و یا به سایت های دولتی این کشور مراجعه نمایید. به متقاضیانی که تمایل دارند با هزینه های پایین تحصیل در رشته های پزشکی نمایند، تحصیل پزشکی در تاجیکستان پیشنهاد میشود. شرایط ساده ی تحصیل پزشکی در تاجیکستان موجب شده اخیرا متقاضییان بیشتری برای این امر اقدام نمایند.شما میتوانید اطلاعات بیشتری در این باب از مشاورین مجرب اخذ نمایید.

در این مقاله سعی شد نکات کلی ای در باب تحصیل پزشکی در تاجیکستان  ارائه گردد. در صورت نیاز به مشاوره با دفاتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.