تحصیل پزشکی در بلژیک و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط، مدارک لازم جهت پذیرش و تحصیل پزشکی در بلژیک در این مقاله به صورت کاملا تخصصی و علمی مورد بررسی قرار گرفته شده است. شرایط ورود به رشته های پزشکی و تحصیل پزشکی در بلژیک چگونه است؟ هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک به چه صورت می باشد؟ دانشگاه های معتبر این کشور در زمینه پزشکی کدام است؟ پزشکی از رشته های پر طرفدار در همه دنیا است، بنابراین در این مقاله سعی نموده ایم تا شرایط تحصیل پزشکی و موارد جانبی آن همچون هزینه زندگی و تحصیل، کار پس از تحصیل و شرایط ویزای همراه برای این کشور اروپایی بررسی نماییم. این مقاله برای پاسخ گویی به سوالات شما به صورت علمی توسط تیم کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تنظیم گردیده شده است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل پزشکی این کشور می توانید با موسسه ما تماس حاصل فرموده و از مشاوره تخصصی و رایگان تلفنی استفاده نمایید.

تحصیل پزشکی در بلژیک 3 تحصیل پزشکی در بلژیک

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط عمومی آن

برای تحصیل پزشکی در بلژیک بهتر است ابتدا با این کشور بیشتر آشنا شوید. بلژیک با نام رسمی پادشاهی بلژیک، یک کشور مستقل در غرب اروپا است. این کشور با هلند در شمال، آلمان در شرق، لوکزامبورگ در جنوب شرقی، فرانسه در جنوب غربی و دریای شمال در شمال غربی هم مرز می باشد. این کشور مساحتی بالغ بر 30،688 کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از 11.4 میلیون نفر دارد. پایتخت و بزرگترین شهر بلژیک، بروکسل است. شهرهای بزرگ دیگر این کشور آنتورپ، گنت، شارلرو و لیژ هستند. بلژیک یک نظام سلطنت قانون اساسی فدرال با سیستم پارلمانی است. سازمان نهادی آن پیچیده است و در زمینه های منطقه ای و زبان شناختی سازمان یافته است. این کشور به سه منطقه مستقل تقسیم می شود: فلاندری ها در شمال، والونیا در جنوب و منطقه بروکسل که پایتخت می باشد. بروکسل کوچکترین و پرجمعیت ترین منطقه و همچنین ثروتمندترین منطقه از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی است. برای تحصیل پزشکی در بلژیک باید بدانید که، این کشور سه زبان اصلی دارد. زبان هلندی که اغلب جامعه فلاندری و حدود 59 درصد جمعیت را تشکیل می دهد و جامعه فرانسوی زبان که حدود 40 درصد کل بلژیک ها را تشکیل می دهد. یک جامعه کوچک آلمانی با حدود یک درصد، در کانتونهای شرقی وجود دارد. منطقه بروکسل رسما دو زبانه فرانسوی و هلندی است، اگر چه فرانسوی زبان غالب است. واحد پول آن یورو و دین اغلب مردم مسیحیت می باشد. بلژیک عضو موسس منطقه یورو، ناتو، سازمان همکاری و توسعه و سازمان تجارت جهانی و یک بخش از اتحادیه سه جانبه بنلوکس و منطقه شنگن است. بروکسل میزبان رسمی اتحادیه اروپا و همچنین دفتر مرکزی بسیاری از سازمان های بزرگ بین المللی مانند ناتو است. بلژیک یک کشور توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته با درآمد بالا است. استانداردهای بسیار بالای زندگی، کیفیت زندگی، مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش، و شاخص توسعه انسانی بسیار بالا طبقه بندی شده است. این کشور همچنین به عنوان یکی از امن ترین و صلح آمیزترین کشورهای جهان شناخته می شود. تمامی این شرایط موجب شده تا متقاضیان زیادی برای تحصیل پزشکی در بلژیک اقدام نمایند.

تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط ورود به رشته پزشکی

نظام تحصیلی در بلژیک بولونیایی است. تحصیل پزشکی در بلژیک (MD) به معنای آموزش پزشکی اولیه که شامل دوره کارشناسی و دوره کارشناسی ارشد می باشد. طبق نظام حقوقی پزشکی بلژیک، برای تحصیل پزشکی در بلژیک آموزش اضافی همراه با آموزش پیشرفته (طب عمومی، طب خانواده، طب تخصصی و …) اجباری است تا به عنوان یک پزشک حرفه ای در چارچوب قانونی و اجتماعی بلژیک فعالیت نمایید. شروع آموزش ابتدایی پزشکی نیاز به مدرک تحصیلی متوسطه دارد. همچنین گذراندن آزمون ورودی برای پزشکی و دندانپزشکی که توسط وزارت آموزش و پرورش و دولت فلاندر برگزار می شود. آزمون ورودی به هلندی است به طوری که یک دانش عمیق از زبان هلندی لازم است. اکثر برنامه های پزشکی به هلندی است و تعداد کمی نیز به زبان انگلیسی قابل ارائه می باشد. برای تحصیل پزشکی در بلژیک ، آموزش برای تبدیل شدن به یک پزشک حرفه ای فعال با سه مرحله و درجه از مهارت بدست می آید.

 • لیسانس سه ساله با 180 واحد (ECTS)
 • فوق لیسانس سه ساله با 180 واحد (ECTS)
 • کارشناسی ارشد پیشرفته

  برنامه پیشرفته که متشکل از 120 تا 180 واحد (ECTS) و همچنین یک دوره آموزشی پزشکی حرفه ای است که به مدت 3 تا 6 سال بسته به تخصص پزشکی به طول می انجامد.

ECTS به عنوان سیستم انتقال داده های مرتبط با عملکرد دانشجو در اتحادیه اروپا استفاده می شود. یک ECTS معادل 25 تا 30 ساعت مطالعه است و شامل حضور در سخنرانی ها یا کلاس می باشد.

تحصیل پزشکی در بلژیک و دانشگاه های پزشکی

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در بلژیک که در تولید علم و تحقیقات مربوط به موضوعات مختلف پزشکی و زیست پزشکی برجسته هستند، در زیر نشان داده است. این موضوعات شامل بیهوشی، قلب و عروق، پزشک عمومی و داخلی، متخصص گوارش، زنان، چشم پزشکی، رادیولوژی و جراحی است.

رتبه در پزشکی رتبه در کشور رتبه منطقه نام دانشگاه
24 1 16 Catholic University of Leuven
95 2 31 Ghent University
113 3 57 University Catholique of Louvain
144 4 85 Université Libre de Bruxelles
197 5 96 University of Antwerp
203 6 125 Free University of Brussels
219 7 156 University of Liège

تحصیل پزشکی در بلژیک و مدارک لازم برای پذیرش

برای تحصیل پزشکی در بلژیک لازم است دیپلم 12 ساله داشته باشید. این مدرک باید مورد تایید دانشگاه قرار گیرید. برای تحصیل پزشکی در بلژیک شما باید در آزمون ورودی این کشور شرکت نمایید و لازم است به زبان رسمی کشور تسلط کامل داشته باشید. داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی دبیرستان یعنی زیست، شیمی و ریاضیات نیز برای تحصیل پزشکی در بلژیک لازم است. در زیر مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پزشکی در بلژیک خدمتتان ارائه می گردد.

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی پزشکی در اروپا به شرح زیر می باشد.

 • دیپلم دبیرستان (گواهی)
 • نمرات خوب در زیست شناسی، شیمی و ریاضی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • تجربه کار داوطلبانه و یا مربوط به بهداشت و درمان
 • نمره TOEFL و IELTS معمولا حداقل نمره 6

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد پزشکی در اروپا به شرح زیر می باشد.

 • مدرک کارشناسی پزشکی یا هر مدرک مربوط به مراقبت های بهداشتی
 • مهارت خوب انگلیسی TOEFL و IELTS 6.5 تا 7
 • گذراندن آزمون پذیرش

تحصیل پزشکی در بلژیک و هزینه های تحصیل

برای تحصیل پزشکی در بلژیک هر دو موسسات دولتی و خصوصی وجود دارد و هزینه تحصیل شما بستگی به این دارد که کدام یک از این دو را انتخاب کنید. اگر شما عضو یک کشور اتحادیه اروپا یا EEA هستید و تصمیم دارید به موسسه دولتی ورود پیدا کنید، می توانید انتظار داشته باشید که در هر سال 850 یورو پرداخت کنید. اگر از هر کشور دیگری غیر از اتحادیه اروپا هستید، برای تحصیل در کارشناسی ارشد یا دکترا، اکثر متقاضیان باید هزینه بررسی پرونده را پرداخت نمایند. دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا برای تحصیل پزشکی در بلژیک باید شهریه خاصی را بپردازند. با این حال، این مبلغ نمی تواند بیش از پنج برابر مبلغی باشند که دانشجویان اتحادیه اروپا باید بپردازند. می توانید انتظار داشته باشید که بین 1،000 تا 4،000 یورو در سال پرداخت کنید. موسسات خصوصی بیشتر از این هزینه خواهند داشت. بورس تحصیلی در دسترس است اما بسیار رقابتی است. برای منطقه فلاندرز، دانشجویان برای تحصیل پزشکی در بلژیک از اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا پرداخت هزینه های مختلف درسی می باشد. برای دانشجویان اتحادیه اروپا از 906 یورو در سال شروع می شود. هزینه تحصیل دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل پزشکی در بلژیک می تواند بر اساس آنچه که سازمان ها تصمیم می گیرند افزایش یابد. نمونه هایی از هزینه برای تحصیل پزشکی در بلژیک در زیر بررسی شده است.

 • KU Leuven

  هزینه تحصیل می تواند از 906 یورو در سال تا 4،000 یورو در سال متغیر باشد.

 • Vlerick Business School

  هزینه تحصیل در برخی دوره ها حدود 15،200 یورو در سال است.

 • Vrije Universiteit Brussel - VUB

  هزینه تحصیلات بین 906 تا 1،450 یورو در سال است.

 • University of Liége

  هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا از 906 یورو در سال است و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می تواند از 2،400 یورو تا 4،175 یورو در سال متغیر باشد.

تحصیل در بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک و هزینه زندگی

هزینه زندگی در بلژیک بسته به شهر که در آن زندگی می کنید کمی متفاوت است. بیشترین مبلغ بودجه شما صرف اقامت می شود. با این حال، شما برای تحصیل پزشکی در بلژیک باید هزینه های زندگی به طور متوسط در برخی از شهرهای دانشجوی بلژیک را بدانید.

شهر هزینه زندگی
آنتورپ بین 780 تا 1،230 یورو در سال است.
بروکسل بین 890 تا 1،300 یورو در سال است.
گنت بین 750 تا 1،200 یورو در سال است.
لووان حدود 800 تا 1،300 یورو در سال است.
لیژ حدود 700 تا 1،100 یورو در سال است.

تحصیل پزشکی در بلژیک تحصیل پزشکی در بلژیک

هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک و سایر رشته های علوم پزشکی

سایر رشته های پزشکی نیز مورد توجه بسیاری از افراد می باشد از این رو در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در سایر رشته های پیراپزشکی پرداخته شده است.

 • تحصیل داروسازی در بلژیک

  برنامه آموزشی شامل آموزش داروسازان می باشد. داروسازان آینده با پیروی از لیسانس علوم دارویی شروع به آموزش می کنند. در طول این برنامه تحصیلی، دانشجویان مهارت های عمومی و علمی و دانش پایه ای از دانش دارویی و دانش پایه پزشکی را بدست می آورند. با توجه به تکامل نقش اجتماعی داروساز، دانشکده دو برنامه ابتدایی به دنبال برنامه کارشناسی را دنبال می نماید.

  در کارشناسی ارشد داروسازی، تاکید بر رابطه بین داروساز و بیمار و ارائه کننده خدمات درمانی بیمار است. این برنامه در درجه اول دانشجو را برای یک موقعیت در یک داروخانه یا یک بیمارستان آماده می کند، احتمالا پس از پیگیری یک برنامه پیشرفته (Master after Master) در داروخانه یا بیمارستان مشغول به کار می شوند. کارشناسی ارشد داروسازی تاکید بر مصرف دارو است نه بیمار محور. دانشجویانی که نسبت به صنعت بیشتر تمایل دارند اغلب با پیگیری برنامه های پیشرفته تحصیلی (Master after Master) در داروخانه های صنعتی مشغول می شوند.

  توجه داشته باشید که بیشتر دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال حاضر به زبان هلندی تدریس می شود برای تحصیل در این دوره ها، مهارت زبان هلندی کاملا ضروری است و به طور رسمی مورد نیاز است.

 • تحصیل دندان پزشکی در بلژیک

  دندانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر مطالعه، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها و شرایط مربوط به دهان و ساختارهای وابسته و نحوه تاثیر این شرایط بر بدن انسان تمرکز دارد. مراقبت های دندان پزشکی و سلامتی بسیار مهم است و ضروری است که دندان پزشکان و دستیار دندان پزشکی برای حرفه خود از طریق آموزش آماده شوند. برای تحصیل پزشکی در بلژیک و مدرک کارشناسی در دندانپزشکی یک دانش پایه و عمومی علم دندان پزشکی و همچنین تجربه برای دانشجویان فراهم می آورد. در این دوره مواردی همچون آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی، مراقبت از بیمار و فارماکولوژی مطالعه خواهید کرد. این دوره شامل سخنرانی ها و سمینارها و همچنین جلسات فنی و عملی می شود. همچنین ممکن است نیاز به یک دوره کارورزی، به منظور توسعه مهارت های بالینی خود داشته باشد. تدریس بالینی بخشی مهمی از دوره شما خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که دانش عملی و نظری دارید. ممکن است بتوانید پس از پایان دوره خود متخصص شوید. این تخصص پس از اینکه مدرک دندان پزشکی خود را به دست آورد، امکان پذیر است. به عنوان مثال، شما برای تبدیل شدن به یک جراح دندان، نیاز به آموزش بیشتر دارید. دوره زمانی و مطالعاتی دکترای دندان پزشکی 5 تا 6 سال طول خواهد کشید. آزمون ورودی و زبان هلندی از الزامات تحصیل پزشکی در بلژیک و دندان پزشکی این کشور می باشد.

 • تحصیل پرستاری در بلژیک

  بلژیک یک دولت فدرال است. این به این معنی است که صلاحیت نظام پرستاری تقسیم شده است. از نظر آموزشی به فلاندرز، فرانسوی و جوامع آلمان تقسیم می شود. با این حال دامنه فعالیت حرفه ای و صلاحیت فدرال است و توسط وزارتخانه های فدرال مربوطه مورد رسیدگی قرار می گیرد. در حقیقت آموزش پرستاری بین جوامع فلاندیش و فرانسوی متفاوت بوده است و جامعه آلمانی عمدتا به دنبال مدل فرانسوی هستند. پرستاران در بروکسل، مدل آموزش را با توجه به زبان موسسه که برای آموزش آنها است، دنبال می کنند. در بلژیک دو دسته پرستاری وجود دارد، کارشناس پرستاری و دوره پرستاری. برای دریافت گواهی پرستاری، پس از اتمام دوره های متوسطه، دوره پرستاری را در سال چهارم دبیرستان تدریس می کند. آموزش مبتنی بر عمل و کارآموزی است و سه ماه طول دوره است. این دسته از پرستاران به عنوان پرستار متخصص در نظر گرفته نمی شود، اما ممکن است در سال های دوم و سوم آموزش، مسیر بیمارستان یعنی پرستار عمومی را دنبال کند. تمام کارشناسان پرستاری می توانند آموزش های تخصصی و مکمل را به این شرح انجام دهند: سرطان، تصویربرداری و پرتودرمانی، مراقبت تسکین دهنده، اندوسکوپی، دیالیز، رادیوتراپی، آموزش بهداشت. تخصص پرستاری بالا هستند که در قانون فدرال بلژیک تنظیم شده است. پس از گرفتن مدرک لیسانس در پرستاری، پرستاران می توانند مدرک کارشناسی را پس از لیسانس پرستاری (BANABA) در مراقبت های ویژه و اورژانس، انکولوژی، نوزادان و غیره به دست بیاورند و در نهایت نیز مدرک کارشناس ارشد پرستاری کسب نمایند. قبل از اینکه شما ورود به آموزش کارشناسی ارشد پیدا نمایید، باید 60 واحد (ECTS) با پژوهش های علمی. و پس از آن باید 60 واحد (ECTS) تئوری داشته باشند در نهایت شما می توانید درجه دکترا دریافت کنید.

تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک و دریافت ویزا

برای تحصیل پزشکی در بلژیک و دریافت ویزای تحصیلی بلژیک اسناد زیر مورد نیاز می باشد.

 • فرم درخواست ویزا برای تحصیل پزشکی در بلژیک
 • پاسپورت معتبرکه در 10 سال اخیر دریافت نموده اید و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس
 • فرم ترجیح زبان که بر اساس انتخاب شما آلمانی، فرانسوی و یا هلندی باشد.
 • بیمه مسافرتی با حداقل 30،000 یورو
 • مشخص بودن هدف و انگیزه سفر به بلژیک
 • اثبات تمکن مالی
 • مشخص بودن محل اقامت

هنگام اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در بلژیک، شما باید اسناد و مدارک اضافی زیر را ارائه دهید.

 • گواهی ثبت نام که امکان حضور در دوره های آموزشی (دوره مدرسه، دانشگاه / زبان و غیره) و یا تحصیل پزشکی در بلژیک را فراهم می کند.
 • نامه تاییدیه از موسسه آموزشی که در حال حاضر برای تحصیل پزشکی در بلژیک ثبت نام کرده اید. (در صورت امکان)

تحصیل پزشکی در بلژیک و کار پس از تحصیل

یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت روش تحصیلی است. با تحصیل پزشکی در بلژیک به خودی خود نمی توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید و در واقع اقامت شما تحصیلی است و زمانی می توانید اقامت دائم این کشور را کسب نمایید که پس از تحصیل پزشکی در بلژیک وارد بازار کار این کشور شده و حقوق و درآمد داشته باشید و بتوانید بیمه و مالیات پرداخت نمایید. عموم کشورهای اروپایی با 3 تا 5 سال کار کردن و دریافت حقوق می توان اقامت دائم کسب نمود و بعد از 6 تا 7 سال تقاضای پاسپورت نمایید. برای آنکه با شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در بلژیک بهتر آشنا شوید، لازم است نرخ بیکاری این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. برای این شاخص، بانک جهانی اقتصاد، اطلاعات مربوط به بلژیک را از سال 1983 تا سال 2019 ارائه می دهد. متوسط نرخ بیکاری برای بلژیک در این دوره 8.26 درصد با حداقل 5.4 درصد در ماه مه 2019 و حداکثر 11.5 درصد در سپتامبر 1983 بود. در نمودار زیر نرخ بیکاری این کشور را ملاحضه می فرمایید.

تحصیل پزشکی در بلژیک 2 تحصیل پزشکی در بلژیک

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل پزشکی در بلژیک و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در بلژیک در این مقاله به صورت کاملا علمی مورد بررسی قرار گرفته شد. بلژیک کشوری در اروپای غربی است با شرایط رفاهی و اقتصادی بسیار بالا که به دلیل نظام آموزشی خوب آن برای تحصیل پزشکی در بلژیک متقاضیان زیادی دارد. این کشور از نظر زبانی و فرهنگی متنوع می باشد. برای تحصیل پزشکی در بلژیک باید در آزمون ورودی آن شرکت نمایید که به زبان هلندی برگزار می شود. تسلط به زبان هلندی و داشتن نمرات بالا در دروس زیست، شیمی، ریاضیات از الزامات ورود به رشته می باشد. روش تحصیلی یکی از روش های مهاجرتی است که شما بعد از تحصیل می توانید وارد بازار کار آن کشور شده و ویزای کاری دریافت کنید و برای اقامت دائم خود برنامه ریزی کنید. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه کار در امور مهاجرتی در تمامی زمینه های قانونی مهاجرتی اعم از تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد می تواند راهنمای قابل اعتمادی برای شما عزیزان باشد. در صورت داشتن پیشنهاد و نظر در انتهای مقاله ثبت نموده تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ آن را دریافت نمایید. خدمات مشاوره ای به صورت تلفنی و کاملا رایگان راهی دیگر برای پاسخ به سوالات مهاجرتی شما عزیزان و بررسی شرایط شما است.