تحصیل پزشکی در ایرلند و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در ایرلند ، اخذ اقامت ایرلند و مهاجرت تحصیلی به ایرلند، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. همواره سوالاتی در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در ایرلند در ذهن مخاطبین شکل می گیرد از جمله اینکه هزینه های تحصیل پزشکی در ایرلند به چه شکل است؟  آیا تحصیل پزشکی در ایرلند بدون آزمون ورودی امکان پذیر است؟ دانشگاه های پزشکی در ایرلند مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند؟ در این مقاله سعی شده که به  سوالات شما در زمینه تحصیل پزشکی در ایرلند پاسخ علمی داده شود. کشور ایرلند اخیراً به دلیل انگلیسی زبان بودن آن مورد توجه برخی از علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی قرار گرفته است. شما عزیزان می توانید سوالات در صورت نیاز به اخذ مشاوره تخصصی و داشتن سوالات بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی در ایرلند، با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس بگیرید تا از مشاوره تلفنی رایگان در این زمینه بهره مند شوید.

 • تحصیل پزشکی در ایرلند و شرایط عمومی
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و دانشگاه های پزشکی
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و هزینه های زندگی
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و سایر رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی در ایرلند و کار پس از تحصیل
تحصیل پزشکی در ایرلند تحصیل پزشکی در ایرلند

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی در ایرلند و شرایط عمومی

برای این که بتوانید درباره ادامه تحصیل پزشکی در ایرلند اطلاعات کسب نمایید، بهتر است قبل از هر چیز راجع به کشور ایرلند اطلاعاتی به دست آورید. ایرلند سومین جزیره بزرگ در اروپا و بیستمین جزیره بزرگ دنیا می باشد. ایرلند در شمال غربی اتحادیه اروپا واقع شده است و شامل ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند می شود. همسایه شرقی ایرلند، بریتانیا است و دریای ایرلند بین این دو کشور واقع شده است. مساحت ایرلند ۸۴،۴۲۱ کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بالغ بر ۶ میلیون نفر دارد که از این ۶ میلیون نفر، ۴ میلیون نفر در جمهوری ایرلند زندگی می کنند. پایتخت جمهوری ایرلند شهر دوبلین است. جمهوری ایرلند به ایرلند جنوبی نیز معروف است. جمهوری ایرلند از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می آید. دو زبان ایرلندی و انگلیسی زبان های رسمی جمهوری ایرلند هستند که البته انگلیسی از ایرلندی رایج تر است. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ایرلند می پردازیم.

شرایط عمومی ایرلند تحصیل پزشکی در ایرلند

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در ایرلند

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در ایرلند

تحصیل پزشکی در ایرلند و شرایط ورود به رشته پزشکی

تمام دانشگاه های کشور ایرلند برای ورود دانشجویان به رشته های پزشکی نیاز به ارایه نتیجه آزمون HPAT  دارند. Health Professions Admissions Test یک آزمون سراسری است که در تاریخ اول فوریه هر سال برگزار می شود. برای اقدام به تحصیل در رشته های پزشکی متقاضی باید حداقل نمره ۴۸۰ را در این آزمون کسب کرده باشد. البته این نمره به معنای اتمام کار نیست و تنها حداقل مورد نیاز برای اقدام است. هر دانشگاه نیز یک حداقل نمره در دروس مختلف دانش آموز در مقطع دبیرستان تعیین می کند که برای ورود به آن دانشگاه باید این حد نصاب ها را هم کسب کرده باشید.
برای اقدام در رشته های پزشکی در تمام دانشگاه های کشور ایرلند درخواست شما باید از طریق پورتال CAO بررسی شود. این اقدام به صورت آنلاین انجام می شود. هزینه های بررسی درخواست شما ۴۰ یورو و اگر خیلی زود درخواست خود را برای بررسی ارسال نمایید، ۲۵ یورو خواهد بود. برای این منظور شما باید در سامانه CAO اطلاعات خود را وارد کرده و یک حساب کاربری بسازید و بعد از آپلود مدارک خود و همینطور ارسال کپی فیزیکی مدارک خود یک شماره داوطلبی در این سایت دریافت می کنید. بعد از دریافت این شماره شما می توانید از لیست موجود رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید و منتظر اعلام نتیجه از سوی دانشگاه مورد نظر باشید.

4566721 تحصیل پزشکی در ایرلند

تحصیل پزشکی در ایرلند و دانشگاه های پزشکی

کشور ایرلند به دلیل سطح بالای علمی دانشگاه های خود مقصد مورد علاقه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در رشته های پزشکی است. در مورد معرفی دانشگاه های کشورهای خارجی باید به دو نکته اشاره کرد: اعتبار این دانشگاه ها به دو صورت بررسی می شود. راه اول برای بررسی دانشگاه های مذکور اشاره به لیست وزارت علوم و یا وزارت بهداشت ایران است. به عنوان مثال، دانشگاه های کشورهای خارجی در رشته های پزشکی توسط وزارت بهداشت ایران ارزیابی می شوند. وزارت بهداشت هر سال لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود را ارایه می کند. اگر شما بخواهید مدرک پزشکی شما در کشور ایران مورد قبول باشد و بتوانید با مدرک خود در کشور ایران طبابت کنید باید مدرک شما صادره از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت باشد. قابل ذکر است که مورد تایید بودن دانشگاه شما در سالی که وارد دانشگاه مورد نظر شده اید مهم است و اگر حتی دانشگاه شما پس از ورود از اعتبار لیست وزارت بهداشت خارج شود، مدرک شما همچنان در ایران معتبر است.

تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در ایرلند چند مزیت مهم دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم: ارز دانشجویی تنها به دانشجویانی ارائه می شود که در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و یا وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران تحصیل می کنند، اجازه خروج از کشور با تایید وزارت علوم تنها به دانشجویان مشمولی داده می شود که در دانشگاه های مورد تایید تحصیل می کنند و همچنین پس از پایان تحصیلات خود اگر قصد بازگشت به ایران را دارید نیز تنها در صورتی مدرک شما ارزیابی می شود که در دانشگاه های مورد تایید ایران تحصیل کرده باشید.
در لیست زیر می توانید دانشگاه های کشور ایرلند را که رشته های پزشکی را ارایه می دهند ملاحظه نمایید:

(Trinity College Dublin (TCD – کالج ترینیتی دوبلین
(Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI – کالج سلطنتی جراحی در ایرلند
(University College Dublin (UCD– کالج دانشگاهی دوبلین
(University College Cork (UCC – کالج دانشگاهی کورک
(National University of Ireland, Galway (NUIG – دانشگاه ملی ایرلند در گالوی
(University of Limerick (UL – دانشگاه لیمریک
(Royal College of Surgeons in Ireland – Medical University of Bahrain (RCSI-MUB – کالج سلطنتی جراحی در ایرلند، دانشگاه پزشکی بحرین

معرفی دانشگاه های ایرلند

تحصیل پزشکی در ایرلند و مدارک لازم برای پذیرش

برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در ایرلند، داشتن دیپلم دوازده ساله متقاضی با معدل بالا ضروری است. تحصیل پزشکی در ایرلند بدون ارائه مدرک زبان امکان پذیر نیست. مدرک آیلتس مورد نیاز جهت شرکت در آزمون  ارزیابی HPAT ، ۵/۶ آکادمیک است و متقاضی نباید در هیچ اسکیلی نمره پایین تر از ۶ داشته باشد. برای ورود به دانشگاه های پزشکی ایرلند باید نمره آزمون HPAT  متقاضی حداقل ۴۸۰ باشد.

آزمون HPAT: این آزمون سالی یک بار و فقط در ماه فوریه برگزار می شود، که از قبل برای ثبت نام در این آرمون اقدام نمود. بدون نمره قبولی در این آزمون امکان تحصیل پزشکی در ایرلند وجود ندارد.

ویزای تحصیلی ایرلند

river تحصیل پزشکی در ایرلند

تحصیل پزشکی در ایرلند و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در ایرلند برای دانشجویان اروپایی رایگان است. در واقع آمورش عالی هزینه ای تحصیل این دانشجویان را به دانشگاه می پردازد.  دانشجویان بین المللی هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه متغیر بوده و سالیانه در حدود ۹۰۰۰ یورو تا ۴۵۰۰۰ یورو می باشد. بعضی از ملیت ها امکان دریافت بورس ها و کمک هزینه ای تحصیلی در ایرلند را دارند. اگر دانشجو برای تحصیل پزشکی در ایرلند نیاز به کمک هزینه و بورس تحصیلی دارد باید قبل از ثبت نام درخواست خود را اعلام نماید.

تحصیل پزشکی در ایرلند و هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در ایرلند با توجه به این مساله که شما در پایتخت (شهر دوبلین) سکونت داشته باشید یا در شهر های دیگر متفاوت است. به طور کلی می توان هزینه های زندگی دانشجویی در دوبلین ماهیانه بسته به این موضوع که شما در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشید و یا در آپارتمان شخصی ماهیانه در حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو در هر ماه خواهد بود. بیشترین هزینه در اروپا، هزینه محل اقامت است و سایر هزینه ها نظیر خورد و خوراک و بیمه و حمل و نقل عمومی هزینه بالایی ندارد. هزینه های خورد و خوراک را می توان برای یک ماه در حدود ۱۰۰ یورو تخمین زد که البته چنانچه وعده های غذایی در رستوران صرف شود گران تر خواهد بود.

تحصیل پزشکی در ایرلند و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و داروسازی در ایرلند به زبان انگلیسی است. طول دوره تحصیل پزشکی در ایرلند ۶ سال، دوره دندان پزشکی ۵ سال و پرستاری و داروسازی ۴ سال می باشد. هزینه تحصیل بسته به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه سالیانه در حدود ۹۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ است. رشته های پزشکی و دندان پزشکی پر هزینه بر تر از رشته های داروسازی و پرستاری است. اما برای ورود به تمام این رشته ها در ایرلند کسب نمره کافی در آزمونHPAT ضروری است. تحصیل داروسازی در ایرلند در ابتدا یک دوره ۴ ساله است که برای ورود به این نمره کسب امتیاز و نمره کافی در آزمون DHPAT ضروری است که به نسبت پزشکی و دندان پزشکی نمره پایین تری مورد نیاز است. مدرک زبان در حد ایلتس ۶ جهت قبولی در این آزمون ضروری است. پس از ورود به دوره لیسانس و اتمام این دوره یک مدرک کارشناسی داروسازی به شخص داده می شود. دوره تکمیلی پس از این ۴ سال برگزار می شود که آن دوره نیز ۳ تا ۴ سال بطول خواهد انجامید و متقاضی مدرک دکترای داروسازی دریافت می نماید.

تحصیل پزشکی در ایرلند و دریافت ویزا

برای تحصیل پزشکی در ایرلند پس از اخذ پذیرش، نیاز به ارائه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیلی ایرلند خواهد بود که در ذیل به آنها اشاره شده است:

 • فرم ویزای تحصیلی که از سایت سفارت قابل دانلود است
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ بایومتریک
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی متقاضی
 • پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر کشور ایرلند

  برای اخد ویزای دانشجویی دوره مورد نظر شما باید تمام وقت بوده باشد. (حداقل ۱۵ ساعت در هفته)

 • مدرک پرداخت شهریه دانشگاه توسط متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی متناسب با دوره و رشته تحصیلی انتخاب شده توسط متقاضی
 • نامه تمکن مالی و گردش حساب ۳ ماهه با موجودی حداقل هفت هزار یورو

  البته این مبلغ حداقل می باشد و برای متقاضیان ایرانی توصیه می شود که این مبلغ به میزان حداقل ۲ برابر افزایش یابد مدارکی دال بر تمکن مالی متقاضی (مانند سند ملکی و …)

 • بیمه نامه مسافرتی
 • مدارک شغلی فرد متقاضی که نشان دهنده این باشد که وی بعد از اتمام تحصیل مشغول به کار بوده است

افرادی که در ایرلند تحصیل می کنند، می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز در خواست ویزای همراه دهند. درخواست ویزای ایرلند به صورت آنلاین می باشد و باید فرم درخواست ویزا پر شده و به همراه مدارک دیگر شامل: سند ازدواج  که باید ترجمه انگلیسی شود، اصل و ترجمه انگلیسی شناسنامه، تمکن مالی و کارت اقامت همسر در ایرلند در مدارک وجود داشته باشد. دقت داشته باشید که هرگونه مدارک جعلی در صدور ویزا تاثیر گذاشته و منجر به رد شدن ویزا می شود و متقاضی امکان درخواست تجدید نظر هم ندارد و تا ۵ سال اجازه درخواست ویزا ندارد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در ایرلند و کار پس از تحصیل

از آن جا که پزشکی جزو مشاغل مورد نیاز در ایرلند است، فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی امکان دریافت کارت اقامت یک یا دو ساله خواهند داشت. اما در سایر رشته ها می توان گفت دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای دریافت اقامت یک ساله شرایط سختی دارند، چرا که اولویت کار و استخدام در ایرلند با اتباع آن کشور خواهد بود و زمان درخواست کارت اقامت پس از تحصیل بررسی می شود که کشور ایرلند به آن رشته تحصیلی نیاز دارد یا خیر؟ و اینکه آیا در ایرلند متقاضی کار بومی برای آن رشته وجود دارد؟ در صورتی که از اتباع ایرلند فرد حایز شرایط وجود داشته باشد، افراد خارجی شانسی برای کار و اقامت کاری در ایرلند نخواهند داشت.

همچنین چنانچه پس از اتمام تحصیلات در ایرلند موفق به اخذ اقامت کاردر ایرلند شوید پس از گذشت ۵ سال می توانید برای اقامت دائم کشور ایرلند درخواست دهید. همان طور چنانچه با یک فرد ایرلندی ازدواج نمایید می توانید پس از گذشت ۳ سال از ازدواج خود درخواست اقامت دائم دهید. پروسه اخذ پاسپورت و تابعیت ایرلندی بسته به نوع اقامت متفاوت است، اما معمولا با گذشت ۴ تا ۵ سال  با قبولی در آزمون شهروندی و نشان دادن علقه و اقامت در ایرلند می توانید درخواست پاسپورت و تابعیت ایرلندی نمایید.

اقامت پس از تحصیل در ایرلند
تحصیل پزشکی در ایرلند و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در ایرلند، اخذ اقامت ایرلند، مهاجرت تحصیلی به ایرلند در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. چنانچه که ملاحظه فرمودید شرایط تحصیل پزشکی درایرلند بسیار سخت بوده و نیاز به ارائه مدرک زبان بسیار بالا دارد . هزینه های تحصیل پزشکی در ایرلند بالا بوده و با هزینه های تحصیل پزشکی در انگلیس برابری می کند. بنابر این توصیه می شود چنانچه که علاقمند به تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هستید، قبل از هرگونه پرداخت و هزینه ای با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین ما بهره مند شوید. شما همچنین می توانید در خصوص تحصیل پزشکی در ایرلند سوالات خود را در قسمت انتهایی این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.