تحصیل پزشکی در اوکراین و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در اوکراین، مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در اوکراین، شرایط ورود به رشته ها و دانشگاه های پزشکی در اوکراین در این مقاله مورد بحث علمی و بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. هزینه های تحصیل پزشکی در اوکراین چه میزان است؟ شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی در اوکراین چیست؟ آیا بعد از اتمام تحصیل پزشکی در اوکراین می توان در این کشور به جست و جوی کار پرداخت؟ برای دریافت پاسخ این سوالات و سوالات مشابه از این دست در زمینه مهاجرت به اوکراین از روش تحصیل پزشکی در اوکراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه فرمائید و به اطلاعات مهاجرتی و انواع روش های مهاجرتی به بیش از 70 کشور دنیا دسترسی پیدا کنید و یا با تهیه محصول ویدئویی پکیج راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت از انواع روش ها بالا ببرید و یا با تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. هم چنین در فرم درخواست تماس رایگان می توانید شماره تماس و اطلاعات خود را وارد نمائید. مشاورین دفتر مرکزی در کمتر از نیم ساعت از طریق واتس اپ با شما تماس خواهند گرفت.

 • تحصیل پزشکی در اوکراین و شرایط عمومی
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و دانشگاه های پزشکی
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و هزینه های زندگی
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و سایر رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی در اوکراین و کار پس از تحصیل
تحصیل پزشکی در اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل پزشکی در اوکراین و شرایط عمومی

اوکراین کشوری است واقع در اروپای شرقی، با مساحت 604 کیلومتر مربع و دارای 24 استان می باشد. کشور اوکراین از سمت شمال با کشور بلاروس، از سمت غرب با کشورهای اسلوواکی، مجارستان و لهستان و از سمت شرق با کشور روسیه همجوار می باشد. در قسمت جنوبی این کشور دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. این کشور از نظر مساحت و پهناوری در اروپا رتبه دوم را پس از روسیه دارا است. زبان رسمی مردم این کشور، اوکراینی است و البته زبان روسی نیز در بین بسیاری از مردم رواج بالایی دارد. نزدیک به 90% جمعیت این کشور دارای دین مسیحیت می باشند و تنها حدود 10% باقی مانده را دیگر ادیان تشکیل می دهند. پایتخت اوکراین شهر کیو (KIEV) می باشد.

از آن جایی که ورود به دانشگاه های پزشکی در ایران امر بسیار مشکلی است، مهاجرت و ادامه تحصیل در اروپا مخصوصا در رشته های پزشکی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. رتبه دانشگاه های پزشکی اوکراین در مقایسه با کشورهای پیشرفته اروپایی همچون اتریش، انگلستان، آلمان و یا کشورهای دیگری همچون کانادا پایین می باشد و دانشجویان بین المللی تنها به دلیل ارزان بودن تحصیل پزشکی در اوکراین و ارزان بودن هزینه های زندگی، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. در حالی که سطح کیفیت زندگی و سطح کیفیت آموزش و رتبه و رنک دانشگاه های اوکراین را در نظر نمی گیرند.

شرایط عمومی اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل پزشکی در اوکراین

audio تحصیل پزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و شرایط ورود به رشته پزشکی

دانش آموزان بعد از اخذ مدرک دیپلم 12 ساله در ایران می توانند در دوره های پادفک در اوکراین پذیرش بگیرند. در این دوره های یک ساله درس هایی مانند زیست، شیمی، ریاضیات و زبان تدریس خواهد شد و دانش آموزان پس از اتمام این دوره پیش پزشکی یک ساله، برای ورود به دانشگاه های پزشکی و تحصیل پزشکی در اوکراین باید در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی شرکت کنند که آزمون آسانی نمی باشد و عموما در دو مرحله برگزار می گردد و در صورت اخذ نمره قبولی به دانشگاه های پزشکی اوکراین وارد شوند و به ادامه تحصیل در یکی از دوره های زیر بپردازند:

دوره 6 ساله پزشکی عمومی دوره 5 ساله دندانپزشکی
دوره 6 ساله پزشکی اطفال دوره 5 ساله داروسازی

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و دانشگاه های پزشکی

به دلیل ارزان بودن شهریه های دانشگاه های پزشکی در اوکراین، متقاضیان و دانشجویان بین المللی بسیار زیادی که متقاضی تحصیل پزشکی در اوکراین می باشند، هر ساله به این کشور پهناور مهاجرت می کنند. کشور اوکراین دارای 317 دانشگاه پزشکی می باشد که چند مورد از معروف ترین این دانشگاه ها در ادامه معرفی می شوند:

رتبه در رنک بندی جهانی نام دانشگاه
3003 DONETSK
7917 IVANO FRANKIVSK
3233 TERNOPIL
3745 DANYLO HALYTSKY LVIV
4866 BUKOVINIAN

 • دانشگاه پزشکی بین المللی DONETSK

  این دانشگاه بزرگترین و بهترین دانشگاه پزشکی در اروپای شرقی می باشد که در سال 1994 تاسیس گردیده است.

 • دانشگاه پزشکی Ivano Frankivsk

  این دانشگاه در شهر Ivano در شمال غربی اوکراین قرار دارد و در سال 1945 تاسیس گردیده است.

 • دانشگاه علوم پزشکی Ternopil

  این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ اوکراین می باشد، در شهر ترنوپیل واقع شده است و یکی از بزرگترین دپارتمان های پرستاری در این دانشگاه قرار دارد.

 • دانشگاه پزشکی بین المللی Danylo Halytsky Lviv

  این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی اوکراین می باشد و در سال 1704 در شهر Lviv تاسیس گردیده است.

 • دانشگاه علوم پزشکی Bukovinian

  این دانشگاه نیز یکی از بزرگ ترین دانشگاه های پزشکی در اوکراین می باشد که در سال 1994 در شهر Chernivtsi تاسیس گردیده است.

معرفی دانشگاه های اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و مدارک لازم برای پذیرش

بی شک اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اوکراین برای تحصیل پزشکی در این کشور نیازمند داشتن شرایط و ارائه مدارکی است که به معرفی آنها می پردازیم. مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های پزشکی و تحصیل پزشکی در اوکراین طبق لیست زیر می باشند:

 • اصل مدرک تحصیلی دیپلم 12 ساله و ترجمه آن
 • ریز نمرات دیپلم و ترجمه آن
 • نامه تمکن مالی از بانک برای اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی در حین تحصیل پزشکی در اوکراین
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • بیمه درمانی دانشجویی با اعتبار یک ساله
 • مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره مورد نیاز در مقطع تحصیلی مورد نظر

نمودار زیر تعداد دانشجویان بین المللی در اوکراین را تا پایان سال 2018 نشان می دهد:

تعداد دانشجویان بین المللی در اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و هزینه های تحصیل

واحد پول رسمی اوکراین گریونا (Ukrainian hryvnia) می باشد. ولی دانشجویان بین المللی و متقاضی تحصیل پزشکی در اوکراین شهریه دانشگاه را به دلار می پردازند. هزینه های دوره های آمادگی ورود به دانشگاه های پزشکی و آمادگی زبان یک ساله در این کشور از 1300 دلار شروع می شود و بسته به دانشگاه و شهر تا 2100 دلار متغیر می باشد.

دنشجویان بین المللی در اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

در جدول زیر می توانید شهریه تحصیل در برخی از رشته های پزشکی و پیراپزشکی را به زبان روسی و انگلیسی مشاهده فرمائید:

شهریه سالیانه تحصیل به زبان انگلیسی شهریه سالیانه تحصیل به زبان اوکراینی رشته تحصیلی
دوره فوق لیسانس دوره لیسانس دوره فوق لیسانس دوره لیسانس
4100 دلار 3800 دلار پزشکی عمومی
4400 دلار 400 دلار دندان پزشکی
3800 دلار 3700 دلار داروسازی
2000 دلار 1700 دلار مدیریت پزشکی و دارویی
2000 دلار 1700 دلار روانشناسی
از 6000 دلار از 4400 دلار زنان و زایمان
از 6000 دلار از 4400 دلار آلرژی و ایمونولوژی
از 6000 دلار از 4400 دلار گوارش
از 6000 دلار از 4400 دلار ژنتیک
از 6000 دلار از 4400 دلار جراحی کودکان
از 6000 دلار از 4400 دلار جراحی مغز و اعصاب

تحصیل پزشکی در اوکراین و هزینه های زندگی

همانطور که پیش تر نیز به این امر اشاره شد، هزینه های زندگی در اوکراین بسیار پایین می باشد. ولی سطح و کیفیت زندگی و هم چنین امنیت در این کشور نسبت به کشورهای پیشرفته اروپایی مانند اتریش و انگلیس یا استرالیا و کانادا نیز پایین می باشد. اطلاع از هزینه های زندگی در اوکراین برای متقاضیان تحصیل پزشکی در اوکراین امری ضروری می باشد. هر 1 دلار معادل 25 گریونا می باشد.

 • هزینه های اقامت در اوکراین

  بیشتر دانشگاه های اوکراین دارای خوابگاه می باشند. هزینه های اقامت در این خوابگاه ها برای دانشجویان بین المللی از 40 دلار تا 100 دلار در ماه متغیر می باشد. اجاره آپارتمان در اوکراین نسبت به خوابگاه ها گران تر می باشد و بسته به شهر و محله متغیر می باشد. به طور مثال هزینه اجاره یک سوئیت یک خوابه که دور از مرکز شهر است از 100 دلار تا 200 دلار در ماه می باشد.

 • هزینه های حمل و نقل عمومی

  هزینه های حمل و نقل عمومی در اوکراین نیز بسیار ارزان می باشد. به طور مثال بلیط های تک مسیره با مترو، اتوبوس و یا وسایل نقلیه عمومی دیگر از 0.4 دلار تا 0.7 دلار می باشد. کارت اعتباری یک ساله مترو تنها از 8 دلار شروع می شود و تا نهایتا 12 دلار می باشد. هزینه تاکسی نیز هر کیلومتر 0.45 دلار محاسبه می گردد.

 • مواد غذایی

  از معروف ترین هایپر مارکت های بزرگ و زنجیره ای در اوکراین می توان به AMSTOR، ATB،  ASHAN، METRO اشاره کرد.

  قیمت مقدار نوع ماده غذایی
  0.5-0.9 دلار 1 لیتر شیر
  0.35-0.5 دلار نان
  0.8-1.1 دلار 1 کیلوگرم برنج
  0.9-1 دلار 10 عدد تخم مرغ
  0.3-0.5 دلار 1.5 لیتر آب
  0.4-1 دلار 1 کیلوگرم گوجه فرنگی

هر چند هزینه های زندگی کاملا به فرد بستگی دارد ولی می توان هزینه های زندگی در اوکراین را ماهیانه برای یک فرد متقاضی تحصیل پزشکی در اوکراین، بدون احتساب شهریه دانشگاه 200 دلار برآورد کرد.

هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در اوکراین، در رشته ها و زیر شاخه ها و گرایش های بسیاری امکان پذیر است. در ادامه به بررسی تحصیل پزشکی در اوکراین در زیر شاخه های داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری می پردازیم:

 • داروسازی

  تحصیل در رشته داروسازی در اوکراین 5 ساله می باشد. دانشجویان در طول این 5 سال در کنار دروس اصلی داروسازی، دروس پایه پزشکی و زیست شناسی را نیز مطالعه می کنند. شهریه یک ساله تحصیل داروسازی در اوکراین به طور میانگین 4500 دلار می باشد و تمامی هزینه های سال اول برای دانشجو 6200 دلار ارزیابی می گردد و از سال های بعد با توجه به حذف شدن هزینه های مربوط به اخذ ویزا و دعوتنامه از دانشگاه، این هزینه به 4200 دلار کاهش می یابد.

 • دندان پزشکی

  طول دوره دندانپزشکی در اوکراین 5 سال می باشد و طول دوره گرفتن تخصص بعد از این 5 سال، 2 سال می باشد. شهریه تحصیل دندانپزشکی در اوکراین به طور میانگین 4900 دلار می باشد. دانشجویان در سال اول دروس پایه پزشکی و بالینی دندانپزشکی و در ادامه دروس مربوط به مشکلات اصلی دندان از قبیل پوسیدگی دندان، پریودنتیت و بیماری های غشای مخاطی در حفره دهان را مطالعه می کنند. پس از پایان این 5 سال به دانشجویان مدرک دیپلم دکترا یا BDS اهدا می شود. به طور کلی تمامی هزینه های سال اول برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در اوکراین شامل شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه، دعوتنامه دانشگاه، هزینه های ویزا و غیره 6600 دلار می شود و از سال های بعد این هزینه به 4700 دلار کاهش می یابد.

  حقوق ماهیانه دندانپزشکان در اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

 • پرستاری

  تحصیل پرستاری در اوکراین می توند 3 ساله و یا 4 ساله باشد. دانشجویان در این دوره های تحصیلی واحد هایی در زمینه علوم پایه پزشکی، بیولوژیکی و واحد های اصلی پرستاری را می گذارنند و تمامی این واحد های درسی به صورت تئوری و عملی برگزار می گردند. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در اوکراین سالیانه حدودا 6900 دلار می باشد. لازم به ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است و کپی برداری از آن به هیچ عنوان مجاز نمی باشد.

  حقوق ماهیانه پرستاران در اوکراین تحصیل پزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و دریافت ویزا

تحصیل پزشکی در اوکراین و ورود به این کشور برای ایرانیان نیازمند اخذ ویزا از سفارت این کشور می باشد. همواره باید به این نکته توجه داشت که اخذ پذیرش منجر به اخذ ویزا نخواهد شد و اخذ ویزا نیازمند تهیه و ارائه یک سری مدارک الزامی می باشد که بر اساس این مدارک ویزا صادر خواهد شد. از جمله مدارک اصلی مورد نیاز اخذ ویزا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر با داشتن حداقل یک سال اعتبار
 • دعوتنامه دانشگاه
 • اصل آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
 • گواهینامه عمومی پزشکی و بهداشت عمومی و گواهی پزشکی نشان دهنده فقدان ایدز، تائید شده رسمی و قانونی توسط وزارت امور خارجه و ترجمه شده به زبان اوکراینی و صادر شده 2 ماه قبل از ورود به اوکراین
 • بیمه درمانی یک ساله
 • نامه حمایتی والدین
 • نامه تمکن مالی برای اثبات توانایی مالی در تامین هزینه های زندگی در طول مدت تحصیل پزشکی در اوکراین
 • 8 قطعه عکس پاسپورت 3.5 در 4.5
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین و کار پس از تحصیل

یافتن کار پس از تحصیل از بزرگ ترین اهداف دانشجویان بین المللی می باشد. با توجه به این موضوع که کشور اوکراین عضو اتحادیه اروپا نمی باشد، کار کردن در این کشور و اخذ اقامت آن هدف نهایی بسیاری از دانشجویان نمی باشد و بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیل پزشکی در اوکراین به فکر پیدا کردن کار در کشورهای طراز اول اروپا می باشند و تحصیل پزشکی در اوکراین می تواند تنها مثل یک سکوی پرتاب برای آن ها به شمار آید. با پیدا کردن کار در یکی از کشورهای اروپایی فرد می تواند در واقع اقامت 30 کشور اروپایی را اخذ کند و پس از شروع به کار پروسه اخذ اقامت وی آغاز گردد. البته فارغ التحصیلان رشته های پزشکی در اوکراین که می خواهند در اوکراین به جست و جوی کار بپردازند و اقامت اوکراین را اخذ کنند، می توانند پس از گذارندن یک دوره عملی و اخذ اجازه نامه از وزارت بهداشت این کشور، در این کشور اقامت خود را تمدید نمایند و به جست و جوی کار بپردازند و در نهایت اقامت اوکراین را اخذ نمایند.

اقامت بعد از تحصیل در اوکراین
تحصیل پزشکی در اوکراین و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در اوکراین، هزینه های تحصیل پزشکی در اوکراین، مدت زمان دوره های تحصیل پزشکی در اوکراین در این مقاله به صورت تخصصی از منابع معتبر علمی مورد بررسی قرار گرفت. بیان گردید که تحصیل پزشکی در اوکراین هزینه پایین و البته در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا کیفیت پایینی نیز دارد. کشور اوکراین عضو اتحادیه اروپا نیست و اخذ اقامت این کشور هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در اوکراین نمی باشد. اگرچه تحصیل پزشکی در اوکراین هزینه های پایینی دارد ولی مدرک پزشکی اوکراین مورد تائید بسیاری از کشورهای پیشرفته نمی باشد و برای افرادی که متقاضی کار پس از تحصیل در کشورهای تاپ دنیا می باشند گزینه و راه مناسبی به شمار نمی آید. تحصیل پزشکی در اوکراین و کلا تحصیل پزشکی در کشورهای دیگر نیازمند تحقیق و بررسی گسترده و علمی می باشد. موسسه حقوقی ملک پور با سابقه پر افتخار و درخشان 15 ساله در خدمت متقاضیان امر مهاجرت می باشد و با مشاوره های علمی و حقوقی توسط مشاروین حرفه ای و آموزش دیده تحت نظر مستقیم جناب آقای ملک پور، متقاضیان را به سمت درست ترین مسیر هدایت می کند. برای دسترسی به اطلاعات حقوقی بین الملل و مهاجرتی، می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه فرمائید و با مطالعه مقالات به روز و علمی درست ترین مسیر را برای مهاجرت خود انتخاب نمائید. هم چنین می توانید با مشاورین این موسسه تماس حاصل نمائید و مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید. با درج پیش نهادات و نظرات سازنده خود در انتهای این مقاله ما را در رسیدن به هدفمان که ارائه بهترین سرویس و خدمات می باشد یاری بفرمائید.