تحصیل پزشکی در آمریکا و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در آمریکا، راه های اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا، معروفترین دانشگاه های پزشکی آمریکا در این مقاله مورد نقد و تحلیل علمی قرار می گیرد. همواره سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی در آمریکا در ذهن متقاضیان مهاجرت به آمریکا نقش می بندد از جمله اینکه شرایط ورود به دانشگاه های  پزشکی در آمریکا چگونه است؟ هزینه های تحصیل پزشکی در آمریکا چقدر است؟ مراحل دریافت ویزای دانشجویی آمریکا به چه ترتیب است؟ تحصیل پزشکی در آمریکا و زندگی در این کشور پهناور شاید مدنظر خیل عظیمی از افراد دردنیا ازجمله ایران باشد. ادامه تحصیل در رشته پزشکی به دلیل موقعیت اجتماعی که یک پزشک در جامعه از آن برخوردار است و علاوه بر آن زندگی در آمریکا بر آن شدیم تا در این خصوص اقدام به تهیه و نگارش این مقاله اقدام نماییم. دانشگاه های پزشکی در آمریکا از معتبرترین دانشگاه های پزشکی در دنیا می باشند و هرساله تعداد زیادی از دانشجویان وارد این کشور شده و به تحصیل پزشکی در آمریکا می پردازند. این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش نگاشته شده است سعی دارد به پرسش های شما همراهان همیشگی در خصوص تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا  پاسخ گوید. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید.

 • تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط عمومی
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و دانشگاه های پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و هزینه های زندگی
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و سایر رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و کار پس از تحصیل
تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در آمریکا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط عمومی

تحصیل پزشکی در آمریکا یکی از پر درخواست ترین دروس تحصیلی از سوی دانشجویان خارجی می باشد. ایالات متحد آمریکا چهارمین کشور وسیع دنیا و سومین کشور پرجمعیت جهان می باشد و از 50 ایالت و 5 منطقه خودمختار تشکیل یافته است. آمریکا 5800 دانشگاه و موسسه آموزش عالی را دارا می باشد و از این تعداد 125 دانشگاه علوم پزشکی در این کشور دایر است. با توجه به قوانین سختگیرانه مهاجرتی برای ایرانی ها که از سوی دولت آمریکا اعمال شده است، در حال حاضر تنها ویزای قابل وصول کشور آمریکا برای ایرانی ها ویزای دانشجویی آمریکا می باشد. اما باید توجه داشت که داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دانشگاهی لازم می باشد و نکته مهم دیگر این که باید در دانشگاه هایی که شناخته شده بوده و از رتبه بالایی برخوردار بوده باشند علاوه بر این رعایت شرط سن جهت تحصیل پزشکی در آمریکا بسیار می تواند در مرحله اخذ ویزا مؤثر باشد. شروع ترم تحصیلی در آمریکه در سال 2 بار بوده و متقاضیان تحصیل پزشکی در آمریکا می توانند یا در ماه سپتامبر و یا در ماه ژانویه اقدام به شروع تحصیل خود نمایند. از آنجایی که آمریکا در ایران سفارت ندارد و همچنین شلوغی سفارت آمریکا توصیه می شود جهت اقدام به تحصیل در آمریکا کمی زودتر اقدام نمود. 

تحصیل پزشکی در آمریکا 1 تحصیل پزشکی در آمریکا

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در آمریکا

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط ورود به رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در آمریکا مستلزم قبولی در آزمون MCAT می باشد، این آزمون یک امتحان چند گزینه ای از دروس شیمی، زیست شناسی، مهارت کلامی،  فیزیک بدنی می باشد که به مدت 5 ساعت مدت زمان این آزمون می باشد. شخص متقاضی تحصیل پزشکی در آمریکا بعد از قبولی در این امتحان و با توجه به رتبه ای که در این آزمون کسب می نماید می تواند دانشگاه خود را انتخاب نموده و مشغول به تحصیل شود. بر فرض مثال جهت تحصیل در دانشگاه پزشکی آریزونا داشتن نمره 498 تا 509 در آزمون MCAT لازم می باشد و یا در دانشگاه نیو اورلئان داشتن نمره 509 در این آزمون لازم می باشد. در واقع نمره قبولی در آزمون MCAT کلید ورود به یک دانشگاه پزشکی معتبر در آمریکا می باشد.

دانشجویان بعد از قبولی در آزمون MCAT وارد دانشگاه مد نظر خود می شوند و ابتدا یک دوره 2 ساله که بیشتر دروس تئوری و آزمایشگاهی می باشد را طی می کنند و در اولین مرحله آزمون USMLE شرکت می کنند و در 2 سال بعدی دوره های بالینی به دوره های تئوری اضافه می گردد و دانشجویان در مراکز بیمارستانی و کلینیکی که از سوی دانشگاه ها انتخاب می گردد دوره های بالینی خود را ادامه می دهند در پایان سال چهارم در مرحله دوم آزمون USMLE شرکت می کنند. در ادامه تحصیل پزشکی در آمریکا دانشجویان 3 سال دیگر باید ادامه تحصیل دهند و پس از 7 سال و پشت سر گذاشتن سومین مرحله آزمون USMLE موفق به اخذ مدرک پزشکی آمریکا می گردند.

iStock 000004926482Medium تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا و دانشگاه های پزشکی

به منظور موفقیت در جستجوی کار پس از تحصیل در آمریکا و یا کشور مبدأ، توجه به رتبه و اعتبار دانشگاه محل تحصیل ضروری به نطر می رسد. تحصیل پزشکی در آمریکا در 125 دانشگاه علوم پزشکی در این کشور امکان پذیر می باشد که در این قسمت به 10 دانشگاه برتر این کشور اشاره می نماییم و در ادامه به رتبه های جهانی این دانشگاه ها اشاره می گردد و ذکر می شود که کدام یک از دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران می باشد.

اسم دانشگاه رتبه جهانی رتبه کشوری تأدییه وزارت بهداشت
دانشگاه هاروارد 1 1 مورد تأیید می باشد
دانشگاه استنفورد 4 2 مورد تأیید می باشد
دانشگاه جان هاپکینز 5 3 مورد تأیید می باشد
دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس 7 4 مورد تأیید می باشد
دانشگاه یاله 8 5 مورد تأیید می باشد
انستیتوی ماساچوست 9 6 مورد تأیید می باشد
دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو 11 7 مورد تأیید می باشد
دانشگاه کلمبیا 14 8 مورد تأیید می باشد
دانشگاه پنسیلوانیا 15 9 مورد تأیید می باشد
دانشگاه دوک 16 10 مورد تأیید می باشد

دانشگاه علوم پزشکی آمریکایی MUA در نویس NEVIS

تحصیل پزشکی در آمریکا و مدارک لازم برای پذیرش

تحصیل پزشکی در آمریکا از اخذ یک پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور شروع می شود. برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در مرحله اول قبولی آزمون MCAT الزامی می باشد و علاوه بر این برای دانشجویان خارجی که انگلیسی زبان نیستند داشتن مدرک تافل یا آیلتس الزامی است. برخی از دانشگاه های قبل از صدور پذیرش از دانشجو یک مصاحبه از طریق اسکایپ انجام می دهند. علاوه بر این مدارک زیر برای اخذ پذیرش دانشگاه لازم می باشد:

 • دیپلم 12 ساله دبیرستان و ریز نمرات 3 سال آخر دبیرستان
 • قبولی آزمون MCAT
 • مدرک آیلتس یا تافل
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی با پیش زمینه سفید
 • درخواست پذیرش
 • انگیزه نامه
 • نامه تمکن مالی
 • فیش واریزی پرداخت شهریه دانشگاه
 • هزینه پردازش که معمولاً 75 دلار است

foseas es como estudiar medicina en estados unidos 1200x675 تحصیل پزشکی در آمریکا

اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در آمریکا  برای دانشجویان بین المللی باید در دانشگاه های خصوصی اتفاق بیافتد چرا که در دانشگاه های دولتی رقابت برای تحصیل پزشکی بسیار بالا بوده و دانشجویان آمریکایی عمدتاً در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل می شوند. در برخی از دانشگاه های خصوصی دانشجو بایستی هزینه یک سال تحصیل پزشکی در آمریکا را به دانشگاه نشان دهد و حتی برخی از دانشگاه ها ممکن است از دانشجو بخواهند تا هزینه 7 سال تحصیل پزشکی را در حساب خود به دانشگاه نشان دهند و این عدد ممکن است بین 30000 دلار تا 200000 دلار متغیر باشد.

در ادامه به شهریه های برخی از دانشگاه های پزشکی آمریکا اشاره می نماییم:

اسم دانشگاه شهریه به دلار آمریکا
دانشگاه هاروارد 48000 دلار در سال
دانشگاه استنفورد 75000 دلار برای 4 ترم
دانشگاه جان هاپکینز 52000 دلار در سال
دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس 40000 دلار درسال
دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو 52000 دلار در سال

تحصیل پزشکی در آمریکا و هزینه های زندگی

تحصیل پزشکی در آمریکا علاوه بر هزینه های تحصیل هزینه زندگی نسبتاً بالایی دارد و زندگی در این کشور ارزان نمی باشد البته مانند بسیاری از کشورهای دیگر مناطق مختلف این کشور و سبک زندگی افراد در این گزینه می تواند مؤثر باشد. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن شرعاً و عرفاً غیر قانونی بوده و این موسسه هیچ گونه رضایتس در این خصوص ندارد. در ادامه به برخی از کالاهای اساسی و خدمات اصلی مورد نیاز به آگاهی شما دوستان گرامی متقاضی تحصیل پزشکی در آمریکا می رسانیم:

کالا و خدمات مبلغ به دلار آمریکا کالا و خدمات مبلغ به دلار آمریکا
شیر 1 لیتر 0.82 آب 1.5 لیتری 1.76
یک قرص نان 500 گرمی 2.60 سیب زمینی 1 کیلو 2.51
برنج 1 کیلو 3.87 کرایه تاکسی 1 ماهه 70
تخم مرغ 12 عدد 2.27 هزینه آب،برق،گرما و زباله 1ماه 152.29
گوشت مرغ 1 کیلو 8.47 آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1289.07
گوشت گاو 1 کیلو 11.44 آپارتمان 1 خوابه خارج شهر 1015.88
سیب 1 کیلو 4.42 اینترنت 1 ماهه 60 مگا نامحدود 62.73

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا و سایر رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در آمریکا تنها ویژه رشته پزشکی نیست و متقاضیان می توانند علاوه بر رشته پزشکی، در رشته های دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری نیز در این کشور مشغول به تحصیل شوند. در ادامه به بیان شرایط تحصیل در هر کدام از این رشته ها خواهیم پرداخت.

 • داروسازی

  تحصیل داروسازی در آمریکا بسیار رقابتی می باشد و داشتن مدرک تافل یا آیلتس الزامی بوده و دانشجویان باید در آزمون ورودی این رشته شرکت نمایند. در آمریکا دو نوع داروسازی تدریس می گردد. داروسازی نوع B که مدت زمان آن 4 سال است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان یک داروساز مشغول به کار شوند. داروسازی نوع D که مدت زمان تحصیل در این رشته 6 سال بوده و فارغ التحصیلان این رشته بیشتر به عنوان یک داروساز و کار بالینی و تحقیقاتی و تمرکز بر تولید داروها مشغول به فعالیت می باشند.

 • دندان پزشکی

  تحصیل دندانپزشکی در آمریکا مانند تحصیل پزشکی در آمریکا مستلزم قبولی در آزمون مربوط به دندانپزشکان می باشد و دانشجویان متقاضی ابتدا بایستی نمره قبولی در آزمون DAT را کسب نمایند. در پذیرش دندانپزشکی در آمریکا نیز مانند پزشکی نمره ای که در این آزمون از سوی دانشجو کسب می شود در تعیین دانشگاه مورد نظر می تواند مؤثر باشد و قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه بایستی در این آزمون شرکت نمود.  دانشجویانی که زبان رسمی آنها انگلیسی نباشد باید مدرک تافل یا آیلتس را داشته باشند. دانشجویان پس از کسب امتیاز لازم در آزمون DAT و اخذ پذیرش از دانشگاه دندانپزشکی در آمریکا دانشجو می تواند در این کشور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی شود. مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا 6 سال است.

 • پرستاری

  تحصیل پرستاری در آمریکا در این دوره برای دانشجویانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نمی باشد داشتن مدرک تافل یا آیلتس الزامی می باشد. تحصیل پرستاری در آمریکا مقاطع مختلف دارد:

  • کاردانی پرستاری (ADN)

  مدت زمان تحصیل در این دوره 2 سال بوده و دانشجو در سطح یک مددکار می تواند آموزش دیده و در مهارتهای پایه آزمایشگاهی، نظریه پرستاری و عمل بالینی را آموزش می بیند.

  • لیسانس پرستاری (BSN)

  لیسانس پرستاری یک دوره 4 ساله است و افرادی که موفق به اخذ مدرک پرستاری می شوند فرصت های شغلی زیادی برای آنها فراهم است. پرستارانی که در رده ADN باشند جهت ادامه تحصیل و اخذ مدرک BSN بایستی در آزمون RN شرکت کنند.

  • فوق لیسانس پرستاری (MSN)

  در مقطع فوق لیسانس پرستاری پرستاران می توانند به صورت اختصاصی در دوره هایی نظیر: پرستاری نوزادان، پرستاری بالغ، پرستاری بهداشت زنان، پرستاری کودکان و… مدت زمان این دوره 1 سال می باشد و متقاضیان بایستی مدرک لیسانس پرستاری را داشته باشند.

  • دکتری پرستاری (DNP)

  این دوره بعد از دوره فوق لیسانس بوده و مدت زمان آن بین 18 ماه تا 30 ماه می باشد. در این دوره آموزش حول محور روش های تحقیقاتی از جمله تجزیه و تحلیل داده ها و آمار، تاریخ و فلسفه پرستاری تمرکز دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا و دریافت ویزا

تحصیل پزشکی در آمریکا به شرطی امکان پذیر خواهد بود که دانشجویان خارجی بتوانند ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت نمایند. همان گونه که مستحضر هستید اخذ ویزای آمریکا برای ایرانی ها بسیار سخت بوده و فقط در شرایطی خاص می توان موفق به اخذ ویزای آمریکا نمود. ویزای تحصیلی آمریکا به اسم ویزای F1-F2-F3 معروف می باشد که شخص اصلی بایستی ویزای F1 را درخواست نماید و همسر و فرزندان وی درخواست ویزای  F2 نمایند و خویشاوندان وی در صورت درخواست بایستی از ویزای F3 استفاده کنند. لازم به ذکر است که سفارت آمریکا مجاز است تا در صورت صلاحدید از متقاضی مدارک تکمیلی بیشتری درخواست نماید و متقاضی بایستی در این خصوص همکاری لازم را با سفارت انجام دهد. از جمله مدارکی که جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا مورد نیاز است به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدارک هویتی
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در آمریکا و کار پس از تحصیل

تحصیل پزشکی در آمریکا وقتی به اتمام می رسد دانشجویان فرصت این را دارند که در این کشور مشغول به کار شوند. از آنجایی که فارغ التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه های آمریکا در طول مدت تحصیل در 3 مرحله آزمون USMLE را می گذرانند می توانند بعد از اتمام تحصیل و طی کردن دوران  آزمایشی می توانند در آمریکا مشغول به کار شوند. در برخی از مواقع پزشکان می توانند در کشورهای محروم مانند مراکش یا دیگر کشورهای آفریقایی مشغول به کارشوند. سطح درآمدی پزشکان در آمریکا  مناسب می باشد. در ادامه به نمودار سطح درآمدی پزشکان در آمریکا اشاره می شود و با توجه به این نمودار می توان گفت سطح درآمدی پزشک در آمریکا رو به افزایش می باشد:

سطح درآمدی پزشک در آمریکا تحصیل پزشکی در آمریکا

تخصص پزشکی میزان درآمد به دلار آمریکا
بیهوشی 409000 دلار
قلب و عروق 473000 دلار
پوست 434000 دلار
جراحی روده 380000 دلار
غدد 266000 دلار
پزشک اورژانس 336000 دلار
اقامت بعد از تحصیل در آمریکا
تحصیل پزشکی در آمریکا و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در آمریکا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آمریکا توضیح داده شد و برخی از دانشگاه های معروف این کشور نام برده شد. تحصیل پزشکی در آمریکا با توجه به رتبه ای که دانشگاه های این کشور دارا می باشند و سطح درآمدی بالایی که پزشکان در آمریکا دارند این کشور همواره هدف مهاجرت بسیاری از هموطنان ما می باشد. این نکته را باید در نظر گرفت که در حال حاضر ویزای دانشجویی آمریکا تنها ویزایی است که دولت آمریکا برای ایرانی ها صادر می نماید اما این فرآیند با دشواری های خاص خود روبرو می باشد. امید است این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تدوین شده است توانسته باشد پاسخ گوی سوالات شما همراهان گرامی بوده باشد در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران موسسه تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید و یا در انتهای همین مقاله در قسمت ثبت دیدگاه سئوال خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.