تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی، قوانین تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار می گیرد. برای بسیاری از افراد ممکن است سوالات متعددی به وجود آید، از جمله اینکه  هزینه های تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی چگونه است؟ شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و مدارک لازم برای پذیرش تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی چگونه است؟ معتبر ترین دانشگاه های پزشکی در آفریقای جنوبی کدام هستند؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاخ داده شده است و موارد دیگری از جمله تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری، داروسازی و دندان پزشکی در آفریقای جنوبی و همچنین راه های پیدا کردن کار پس از تحصیل نیز مورد بررسی قرار گرفته است. شما عزیزان همواره می توانید در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و همچنین تحصیل پزشکی در معتبرترین کشورهای دنیا از جمله تحصیل پزشکی در انگلستان، کانادا و… با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE در تمامی دنیا و یا اینکه با دفاتر مرکزی در اتریش و شهر وین تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط عمومی
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و دانشگاه های پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و هزینه های زندگی
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و سایر رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و کار پس از تحصیل
تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط عمومی

جمهوری آفریقای جنوبی کشوری در جنوب آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است و 50.856.757 نفر جمعیت دارد. واحد پول کشور آفریقای جنوبی راند می باشد. این کشور آفریقایی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، موزامبیک، سوازیلند و همچنین لسوتو هم مرز می باشد. این کشور تنها کشور جهان است که دارای 3 پایتخت با نام های کیپ تاون (مرکز اقتصاد و بازرگانی)، پرتوریا (مرکز اداری) و بلوم فونتین (مرکز قضایی و حقوقی) می باشد. ژوهانسبوگ بزرگترین شهر آفریقای  جنوبی محسوب می شود که بیش از 8 میلیون نفر جمعیت دارد. در حال حاظر آفریقای  جنوبی از لحاظ نژادی دارای تنوع بسیاری می باشد. جامعه افراد دورگه و اروپایی و هندی در تمام قاره آفریقا در جمهوری آفریقای جنوبی زندگی می کنند. سیاه پوستان این کشور کمتر از 80% جمعیت کل کشور است. در کشور آفریقای جنوبی 11 زبان رسمی وجود دار که از این میان زبان انگلیسی در کشور آفریقای جنوبی بسیار رایج است اما جزء پر متکلم ترین زبان این کشور نمی باشد. رایج ترین زبان های مورد مکامله در آفریقای جنوبی افریکانس و انگلیسی به علاوه 9 زبان آفریقایی می باشند.

شرایط عمومی آفریقای جنوبی تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

فایل تصویری موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

video تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

فایل صوتی موسسه ملک پور درباب تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در خارج از کشور

audio تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط ورود به رشته پزشکی

در خصوص تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط ورود به آن می توان بیان نمود که شرایط ورود به برنامه کارشناسی پزشکی(MB.CHB) در این کشور، کار سخت و دشواری می باشد زیرا تعداد متقاضیان زیاد و تعداد ظرفیت محدود می باشد و امکان بالا بردن ظرفیت در این رشته وجود ندارد. افرادی که می خواهند از طرق دیگری وارد رشته های پزشکی در این کشور شوند می توانند از راه های زیر این امکان را فراهم نمایند:

 • راه اول

  راه اول این است که متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره های متوسطه و دبیرستان با توجه به شرایط و رزومه تحصیلی خود وارد مقطع پزشکی و دانشگاه های پزشکی شوند.

 • راه دوم

  راه دوم نیز این است که متقاضیان می توانند پس از گذراندن یک دوره لیسانس و پس از اخذ مدرک کارشناسی (BSC) در رشته های پزشکی ورود نمایند.

در روش دوم، افرادی که نتواسته اند از طریق اول یعنی پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دانشکده های پزشکی شوند،  می توانند با اخذ پذیرش تحصیلی در سایر رشته های علوم پزشکی وارد دانشگاه و دوره 4 ساله کارشناسی شوند. مزیت این روش این است که دانشجویان پس از اتمام سال سوم قادر خواهند بود که وارد رشته پزشکی شده و سال سوم پزشکی را برای ادامه شروع نمایند. تفاوت طول دوره تحصیل در این روش این است یک سال به طول دوره تحصیلی پزشکی اضافه می شود. یعنی در روش اول افراد پس از سال ششم در رشته پزشکی فارغ التحصیل می شوند و در روش دوم افراد پس از 7 سال تحصیل می توانند مدرک پزشکی دریافت نمایند. البته مزیتی که روش دوم دارد این است که دانشجویان علاوه بر اخذ مدرک پزشکی یک مدرک کارشناسی نیز دریافت می کنند.

bursaries to study medicine in south africa تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و دانشگاه های پزشکی

به منظور تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی افراد به دنبال دانشگاه های معتبر این کشور می گردند تا بتوانند از این دانشگاه ها پذیرش پزشکی را اخذ نمایند تا از این طریق شانس خود را برای یافتن کار پس از تحصیل بالا ببرند. مهم ترین دانشگاه های پزشکی در شهرهای بارز و برجسته آفریقای جنوبی از جمله کیپ تاون و شهر ژوهانسبورگ وجود دارند. در جدول زیر نام برخی از دانشگاه های پزشکی برجسته این کشور ذکر شده است.

نام دانشگاه ها         ویژگی های آن ها
University of Cape Town این کالج جزء قدیمی ترین موسسات آموزش عالی آفریقای جنوبی می باشد. این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی در شهر کیپ غربی که در سال 1829 تاسیس شده است.
University of Witwatersrand این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی آفریقای جنوبی است که در شمال شهر ژوهانسبورگ قرار دارد.
Stellenbosch University این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر استلنبوش، در استان کیپ غربی کشور آفریقای جنوبی قرار دارد.
University of KwaZulu Natal دانشگاه خوزو ناتال یا UKZN دانشگاهی است در استان ناتال در آفریقای قرار دارد که دارای 5 دانشگاه است.
University of Pretoria این دانشگاه در سال 1908 در شهر ژوهانسبورگ بنا گردیده است که از معروف ترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود.
North West University – South Africa این دانشگاه در واقع دارای سه دانشگاه در Potchefstroom، Mahikeng و Vanderbijlpark، آفریقای جنوبی است.  

معرفی دانشگاه پرتوریا

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و مدارک لازم برای پذیرش

برای تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و اخذ پذیرش از دانشگاه های آن، باید یک سری مدارک مورد نیاز ارائه گردد. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که متقاضیان می توانند در کشورهای برتر اروپایی یا کشوری مانند انگلستان و یا کانادا با شرایط خیلی بهتر در رشته پزشکی تحصیل نمایند. پروسه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بین 4 الی 6 هفته زمان بر خواهد بود. در زیر مدارک اولیه و لازمه را ذکر می نماییم:

 • ارائه اصل شناسنامه و همچنین کارت ملی متقاضی به همراه کپی آن ها
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات دروس گذرانده متقاضی
 • ارائه گواهی نامه عدم سوء پیشینه متقاضی
 • ارائه گواهی نامه سلامت پزشکی متقاضی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس حدود 6.5
 • ارائه شش قطعه عکس رنگی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و هزینه های تحصیل

در تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی مهم ترین مسئله ای که وجود دارد، بحث هزینه های تحصیل در این کشور می باشد. در صورت کلی ممکن است هزینه های تحصیل در این کشور به نسبت برخی از کشورهای دیگر مانند آمریکا، استرالیا و… پایین تر باشد، اما شرایط ورود به آن ها شرایط راحت و آسانی ندارد. هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور بین 14 هزار دلار تا 16 هزار دلار در سال متغییر می باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که شاید برخی از دانشجویان قصد داشته باشند که از دانشگاه های این کشور کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند. اما در خصوص کمک هزینه های تحصیلی در آفریقای جنوبی می توان بیان نمود که این موضوع تنها برای دانشجویان بومی این کشور اعمال می گردد و دانشجویان بین المللی از این کمک هزینه تحصیلی نمی توانند استفاده کنند. نکته دیگر این است که افرادی که به همراه اخذ پذیرش پزشکی، در دوره های زبان انگلیسی نیز ثبت نام نموده اند باید حدود 4 الی 6 هزار دلار نیز بابت هزینه دوره زبان برای یک ترم پرداخت نمایند.

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و هزینه های زندگی

در خصوص موضوع تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در این کشور نیز برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت می باشد. بر اساس آمار اعلام شده، هزینه زندگی در آفریقای جنوبی حدود  48.4 درصد بالاتر از هزینه های زندگی در ایران است. همچنین مبالغ اجاره نیز در حدود 14.91 درصد از اجاره املاک در ایران بالاتر می باشد. در جدول زیر به روز ترین و مهم ترین هزینه های زندگی در کشور آفریقای جنوبی بیان شده است.

قیمت ها     مایحتاج زندگی       
8.50 دلار غذا در یک رستوران ارزان قیمت
25.87 دلار غذا در یک رستوران متوسط برای 2 نفر
0.70 دلار یک بطری آب 1 و نیم لیتری
0.98 دلار یک بطری شیر 1 لیتری
1.42  دلار 1 کیلو گرم برنج سفید
1.95 دلار تخم مرغ
7.02 دلار 1 کیلو گرم پنیرمحلی
6.66 دلار 1 کیلوگرم گوشت گاو
4.95 دلار 1 کیلو گرم گوشت مرغ
1.28 دلار بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی
1.42 دلار تعرفه تاکسی عادی
918.63 دلار اجاره آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر
781.67 دلار اجاره آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز شهر
978.10 دلار قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر
764.12 دلار قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر
هزینه تحصیل و زندگی در آفریقای جنوبی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و سایر رشته های علوم پزشکی

برخی از افراد علاوه بر تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی قصد دارند که در سایر رشته های علوم پزشکی مانند داروسازی، دندان پزشکی و یا پرستاری تحصیل نمایند. در ادامه به بررسی مختصری در خصوص این رشته ها می پردازیم:

 • داروسازی

  متقاضیان تحصیل رشته داروسازی در کشور آفریقای جنوبی می توانند در دانشگاه های این کشور به مدت 4 سال تحصیل نمایند. پس از اتمام این دوره 4 ساله، دانشجویان می توانند به درجه اخذ مدرک B.Pharmacy  دست پیدا کنند. پس از اینکه این مدرک مدرک را به دست آوردند به صورت الزامی باید داروخانه یا بخش های صنعتی داروسازی و در بخش های دولتی شروع به کار نمایند و دوره کارورزی را به اتمام برسانند. دانشجویان در این طول دوره تحصیل دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، فیزولوژی انسانی، اقلام دارویی و فارماکولوژی را باید بگذرانند. هزینه تحصیل در این رشته حدود 800 دلار تا 1000دلار در هر ترم می باشد.

 • دندانپزشکی

  از آنجایی که رشته دندانپزشکی یک علم فوق العاده مورد نیاز می باشد و هرکسی در این خصوص باید آگاهی های لازمه را داشته باشد، بنابراین تحصیل در این رشته نیز برای بسیاری از افراد مورد تقاضا می باشد، اما امروزه علم دندانپزشکی تنها به مباحث پایه ای مانند مراقبت از دندان ها و یا کشیدن دندان ها ختم نمی شود و وارد مرزهای علم زیبایی و جذابیت شده است. در نتیجه افراد برای تحصیل در این رشته شاید گاهی کشور آفریقای جنوبی را انتخاب نمایند. تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور حدود 5 سال به طول می انجامد که در سال های اول تا سوم واحدهای درسی بیشتر حول محور قوانین پزشکی وعلوم اخلاق پزشکی و دندانپزشکی می باشد و دو سال آخر نیز دروس در خصوص مفاهیم اصلی پزشکی، دندانپزشکی و همچنین رشته دندانپزشکی بالینی خواهند بود. افراد برای تحصیل در این رشته باید در آزمون (NBT (National Benchmark Test که به آزمون بنچ مارک معروف است قبول شوند. هزینه تحصیل در این رشته نیز دانشگاه به دانشگاه متفاوت می باشد.

 • پرستاری

  متقاضیان رشته پرستاری در مقطع کارشناسی نیز می توانند در یک دوره 4 ساله تحصیلات خود را در این رشته به اتمام برسانند که پس از آن مدرکی را تحت عنوان BNurs به دست می آورند. برای ورود به این رشته مدرک زبان آیلتس 6 الی 6.5 و برای مقطع کارشناسی ارشد پرستاری مدرک آیلتس 7 مورد نیاز است. دوره پرستاری از نظر یادگیری به دو بخش تقسیم می شود که دوره اول مربوط به تحصیلات نظری و دوره دوم مربوط می شود به آموزش های عملی و بالینی که دانشجویان می توانند در بیمارستان ها بگذرانند. دورسی مهمی که به دانشجویان ارائه می گردد شامل علوم بیولوژیکی، علوم طبیعی، علم فیزیک و همچنین علم تئوری و علوم پرستاری می باشد. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در این کشور بین 4 الی 6 هزار دلار می باشد.

get into medical school in SA become a doctor تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل داروسازی در آفریقای جنوبی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و دریافت ویزا

برای تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی افراد باید بتوانند این ویزا را که Study visa نام دارد قبل از ورود به این کشور به دست آورند. افراد این ویزا را از سفارت آفریقای جنوبی در کشور خود درخواست می دهند. پروسه اخذ ویزا معمولا بین 6 الی 8 هفته زمان بر است. جهت اخذ ویزای تحصیلی در این کشور نیز مدارک خاصی مورد نیاز می باشد. این مقاله به وسیله موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن از لحاظ شرعی و قانونی مجاز نمی باشد. اما مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا به شرح زیر می باشد:

 • ارائه اصل شناسنامه و همچنین کارت ملی متقاضی به همراه کپی آن ها
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات دروس گذرانده متقاضی
 • ارائه گواهی نامه عدم سوء پیشینه متقاضی
 • ارائه گواهی نامه سلامت پزشکی متقاضی
 • ارائه گردش حساب بانکی مناسب
 • ارائه مدرک زبان آیلتس حدود 6.5
 • ارائه شش قطعه عکس رنگی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار 6 ماهه
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مورد نظر
 • اخذ تاییدیه مدارک لازمه توسط سفارت کشور
راهنمای گام به گام انتخاب نسیر مهاجرت

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و کار پس از تحصیل

در تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی نکته مهم دیگری که دانشجویان مدنظر قرار می دهند امکان پیدا کردن کار پس از تحصیل است که آیا می توانند پس از اتمام تحصیلات کار پیدا کنند یا خیر. متقاضیان پس از اتمام تحصیلات خود از دو روش مختلف می توانند برای کار در آفریقای جنوبی اقدام کنند. روش اول اخذ پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما است، زمانی که افراد بتوانند این پیشنهاد شغلی را دریافت کنند، قادر خواهند بود که اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. روش دوم نیز این است که دانشجویان اگر با توجه به مدرک تحصیلی خود در لیست رشته های موردنیاز کشور آفریقای جنوبی قرار بگیرند می توانند درخواست  Critical Skills work Visaرا بدهند و پس از آن ویزای تحصیل را به ویزای کار تبدیل نمایند. افرادی که قصد داشته باشند اقامت دائم را دریافت نمایند می توانند با پرداخت مالیات پس از حدود 5 سال اقامت دائم آفریقای جنوبی را نیز به دست آورند و پس از اینکه 8 سال از اقامت دائم آن ها گذشت می توانند برای تابعیت این کشور درخواست دهند.

کار حین تحصیل و پس از تحصیل در آفریقای جنوبی
تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی و شرایط آن را را در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار دادیم. نکته بسیار مهم این است که با توجه به اینکه این کشور برای اعطای پذیرش و ویزا به افراد و متقاضیان دارای پروسه پیچیده ای است و شرایط ورود به این رشته و تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی بسیار سخت می باشد، توصیه اکید به افراد این است که به جای صرف وقت و هزینه در این راه برای بهترین کشورهای دنیا از جمله انگلستان، کانادا و یا کشورهای اروپایی اقدام نمایند تا بتوانند در یک زمان کوتاه تر و با هزینه مناسب تر به یک نتیجه مثبت دست پیدا نمایید. در پایان بحث تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی نیز می توان بیان نمود که همواره می توانید در خصوص راه های مهاجرت به کشورهای مختلف با موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و با کارشناسان و متخصصان این موسسه به صورت کاملا تخصصی و رایگان اطلاعات به روز و دقیق دریافت نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی آن باشند.