تحصیل مهندسی نروژ و بررسی شرایط آن

 • تحصیل مهندسی نروژ و شرایط عمومی آن
 • تحصیل مهندسی نروژ در مقطع لیسانس
 • تحصیل مهندسی نروژ در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل مهندسی نروژ در مقطع دکتری
 • تحصیل مهندسی نروژ و دانشگاه های معتبر نروژ
 • تحصیل مهندسی نروژ و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل مهندسی نروژ به زبان انگلیسی
 • تحصیل مهندسی نروژ و هزینه های تحصیل
 • تحصیل مهندسی نروژ به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل مهندسی نروژ و وضعیت ویزای همراه
 • تحصیل مهندسی نروژ و وضعیت اقامت پس از تحصیل
تحصیل مهندسی نروژ تحصیل مهندسی نروژ

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل مهندسی نروژ و مقدمه ای بر آن

تحصیل مهندسی نروژ ، تحصیل در دانشگاه های نروژ و مهاجرت تحصیلی به نروژ در این مقاله مورد بررسی و تحقیق علمی قرار می گیرد. تحصیل مهندسی در نروژ با چه هزینه ای امکان پذیر است؟ تحصیل مهندسی نروژ برای چه سنینی امکان پذیر است؟ آیا تحصیل مهندسی نروژ به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟ در این نوشتار به اهم سوالات شما در مورد تحصیل مهندسی در کشور نروژ به صورت ساده پاسخ داده خواهد شد. شما می توانید سوالات خود را قسمت پایین همین مقاله مطرح بفرمایید تا کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند. هم چنین شما می توانید با تماس با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIEاتریش؛ از مشاوره رایگان تلفنی در خصوص مهاجرت تحصیلی به نروژ بهره مند شوید.

مقاله مرتبط

مهاجرت تحصیلی در نروژ

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل مهندسی نروژ

audio تحصیل مهندسی نروژ

تحصیل مهندسی نروژ و شرایط عمومی آن

تحصیل مهندسی نروژ به ویژه در رشته های مهندسی نفت و گاز به دلیل شرایط بسیار مطلوب کشور نروژ و دانشگاه های سطح اول این کشور در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. این کشور دارای شرایط ایده آلی برای دانشجویان خارجی است به جز این مورد که هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالاست و می توان گفت شهر اوسلو، پایتخت این کشور جزو گران ترین شهر های جهان برای زندگی است. مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش؛ با بیش از پانزده سال تجربه موفق در زمینه ادامه تحصیل در خارج از کشور کلیه خدمات تحصیل در خارج از کشور شامل پذیرش، ویزا، ویزای همراه و … را ارایه می دهد. برای برخورداری از خدمات می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. تحصیل مهندسی نروژ معمولا در سه مقطع اصلی انجام می پذیرد. مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا  که در ادامه این مقاله به توضیح در مورد هر مقطع خواهیم پرداخت. طول دوره های کارشناسی در این کشور مانند اکثر کشور های جهان چهار ساله و کارشناسی ارشد یک ساله، یک سال و نیمه و ۲ساله است. همچنین دوره های دکترا در دانشگاه های کشور نروژ بین ۳ سال تا پنج سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور در اکثر رشته ها به زبان نروژی و در مقاطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی و نروژی است.

تحصیل مهندسی نروژ در مقطع لیسانس

تحصیل مهندسی نروژ در مقطع لیسانس امکان پذیر است. با این تفاوت که کشور نروژ برای مقطع لیسانس برای ایرانیان متقاضی بسیار سخت ویزا صادر می کند. اگر خواهان تحصیل مهندسی در دانشگاه های دولتی این کشور هستید باید بدانید که دانشگاه های دولتی معمولا برای متقاضیان ورود در مقطع لیسانس آزمون ورودی برگزار می کنند و حتی اگر رشته مورد نظر شما دارای آزمون ورودی نباشد باز هم مشکل ویزا کماکان وجود دارد. این مقاله درباره تحصیل مهندسی نروژ توسط موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً مجاز نمی باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع نیز رایگان است و با توجه به رشته و دانشگاه نمره زبان مورد نظر متفاوت است که معمولا نمره ای بین ۶ تا ۷ از شما طلب خواهد شد.

تحصیل مهندسی نروژ در مقطع فوق لیسانس

تحصیل  مهندسی نروژ در مقطع فوق لیسانس معمولا دو سال طول خواهد کشید هر چند که رشته های کمی هم وجود دارند که دوره های تحصیل در آن ها یک سال و نیمه است. اگر خواهان تحصیل در دوره های یک ساله در مقطع کارشناسی ارشد هستید رشته های مهندسی انتخاب مناسبی برای شما نیستند و باید در فیلد های دیگری مانند رشته های مدیریتی و بیزینسی ادامه تحصیل دهید. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ نیز برای دانشجویان بین المللی رایگان است و شما تنها هزینه های زندگی را در ابتدا به دانشگاه مقصد می پردازید. نمره زبان طلب شده از سوی دانشگاه برای رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ بسته به دانشگاه، رشته و گرایش متفاوت است اما نمره آزمون آیلتس بین ۶.۵ تا ۷.۵ نمره ای مناسب در نظر گرفته می شود.

تحصیل مهندسی نروژ در مقطع دکترا

تحصیل مهندسی نروژ در مقطع دکترا داری شرایطی متفاوت نسبت به مقاطع دیگر است که به آن اشاره خواهیم کرد. برای اینکه شما  بتوانید از یک دانشگاه در نروژ در مقطع دکتری پذیرش بگیرید باید در ابتدا بتوانید یک استاد راهنما داشته باشید. استاد راهنما و یا همان سوپر وایزر یک استاد در دانشگاه است که به همراه تیم تحقیقاتی خود روی یک پروژه خاص در حال تحقیق و مطالعه است. استاد راهنما برای انجام پروژه های خود نیاز به یک تیم تحقیقاتی کمکی دارد که این تیم کمکی را دانشجویان دکترا در رشته مورد نظر تشکیل می دهند.  برای اینکه شما در مقطع دکترا مشغول به تحصیل شوید باید جزوی از این تیم باشید. حال سوال اینجاست که چگونه استاد راهنما را قانع کنید تا شما را بپذیرد. برای این کار در ابتدا شما باید لیست اساتیدی که در زمینه تحقیقاتی مورد علاقه و مورد نظر شما فعالیت می کنند را بیابید و بعد از آن با توجه به رزومه خود سعی در قانع کردن آن ها برای قبول کردن خود نمایید. پس از این مرحله و نامه قبولی استاد پذیرش شما توسط دانشگاه صادر خواهد شد. در طول دوره دکترا که بین ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید علاوه بر اینکه شما شهریه نمی پردازید می توانید از بورس تحصیلی و حقوق نیز استفاده نمایید.

تحصیل دکتری در نروژ
بورسیه تحصیلی نروژ
تحصیل در نروژ

تحصیل مهندسی نروژ و دانشگاه های معتبر نروژ

اعتبار دانشگاهی یکی از موارد بسیار مهمی است که برای ادامه تحصیل در نروژ مد نظر متقاضیان است. دقت نمایید برای اینکه مدرک شما پس از بازگشت به ایران مورد تایید وزارت علوم باشد باید در دانشگاه هایی تحصیل بفرمایید که مورد تایید وزارت علوم ایران است. این وزاتخانه هر ساله تعدادی دانشگاه از هر کشور را در لیستی قرار می دهید که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری نام دارد. در زیر می توانید آخرین لیست از دانشگاه های نروژی مورد تایید وزارت علوم ایران را ملاحظه بفرمایید.

 • گروه الف، ممتاز

  Norwegian University of Life Sciences

  The Norwegian University of Science & Technology (NTNU)

  The University of Agder

  The University of Bergen   

  The University of Oslo

  The University of Stavanger

  The University of Tromsø – The Arctic University of Norway

 • گروه ب، خوب

  BI Handelshoyskolen

  Det teologiske Menighetsfakultet (Theology)

  Fine Art in Oslo

  GUC-Hogskolen I Gjovik

  KHiB-Kunsthogskolen I Bergen

  Molde university College-Academic Science in Logistics

  Narvik University College

  Norges musikkhogskole

  Oslo and Akershus University College of  Applied Sciences

  Oslo National Academy of the Arts (KHIO)
  صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در رشته های هنر و وابسته به آن

  The Oslo School   Architecture and Design
  University of Nordland

 • گروه ج، متوسط

  Aalesund University College

  Archive Academy, Oslo

  Campus Kristiania School, Oslo

  Diakonhjemmet University College, Oslo

  Harstad University College

  Hogskolen I Nesna

  Inland Norway University of Applied Sciences

  Nord-Trøndelag University College

  Norwegian School of Information Technology -NITH

  Østfold University College

  RudolfSteinerUniversityCollege

  Sami College(Sami allskuvla)

  Sor-Trondelag University College

  Volda University College

  Westerdals School of Communication, Oslo

  Western Norway University of Applid Sciences

تحصیل مهندسی نروژ و مدارک لازم برای پذیرش

برای اعزام دانشجو به نروژ و اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • اسکن پاسپورت متقاضی که دارای اعتبار باشد.

 • رزومه  و یا همان cv: که نشان دهنده کلیه فعالیت های شغلی و تحصیلی و… شما در گذشته و حال است.

 • ترجمه انگلیسی و یا نروژی (در ایران دارالترجمه زبان نروژی وجود دارد) مدارک تحصیلی دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس برای مقاطع مختلف (در واقع شما نیاز به دانشنامه و ریز نمرات مقطع قبلی خود در ایران دارید)

 • ترجمه رسمی ریز نمرات هر مقطع  نیز مورد نیاز هست.

 • توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا.

 • انگیزه نامه: که معمولا در ۲ صفحه نوشته می شود و دلایل شخصی شما برای انتخاب کشور، دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی را نشان می دهد.

 • پروپوزال برای مقطع دکتری: این مدرک که به صورت نوشتاری توسط خود شخص تهیه می شود نشان دهنده زمینه های کاری شخص متقاضی در زمینه مورد به همراه زمینه ای که شخص در رشته مورد نظر در مقطع دکترا تمایل به تحقیق روی آن دارد می باشد.

 • مقالات و کنفرانس ها برای مقطع دکتری: این مدارک جزو مدارک الزامی نیست اما برای پیشبرد پرونده شما کمک بسیاری خواهد نمود .

 • مدرک زبان آیلتس و یا تافل برای رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی: که با توجه به مقطع و رشته و گرایش متفاوت است و در قسمت های مربوط به هر مقطع به آن ها اشاره شد.

تحصیل مهندسی نروژ به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی نروژ به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف امکان پذیر است. اگر چه باید این نکته را در نظر بگیرید که تحصیل مهندسی در نروژ در مقطع لیسانس بسیار محدود است و اکثر کورس های این مقطع در رشته های مهندسی به زبان محلی ارایه می شوند. اما برای تحصیل مهندسی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در کشور نروژ انتخاب های شما بسیار گسترده تر خواهد شد و اکثریت قریب به یقین دانشگاه های دولتی و خصوصی نروژ رشته های مهندسی را در این مقاطع به زبان کاملا انگلیسی ارایه می دهند. مدارک زبان مورد نیاز در هر مقطع نیز در قسمت مربوط به مقاطع تحصیلی مهندسی در نروژ توضیح داده شده است.

تحصیل مهندسی نروژ و هزینه های تحصیل

نظام آموزش و پرورش و همین طور نظام آموزش عالی در کشور نروژ رایگان است. نکته جالب این است که تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور نروژ در تمامی مقاطع حتی برای دانشجویان خارجی نیز رایگان است. البته دانشجویان بین المللی باید این نکته را در نظر بگیرند که کشور نروژ از گران ترن کشورهای جهان بوده و هزینه های زندگی در آن بسیار بالاست. دولت نروژ برای اطمینان از اینکه افراد خارجی توانایی زندگی در این کشور را از نظر هزینه دارند قانون جالبی وضع کرده است به این صورت که شخص می باید هزینه های زندگی خود را (بسته به شهر و زمان ورود) به دانشگاه مورد نظر به صورت دیپازیت بپردازد. زمانی که ویزای تحصیلی فرد صادر شد می تواند به کشور نروژ رفته و پس از افتتاح حساب بانکی این پول را از دانشگاه دریافت کند. هزینه های زندگی نیز برای یک فرد مجرد با زندگی در یک آپارتمان کوچک در شهر اسلو بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو در ماه است.

تحصیل مهندسی نروژ به همراه بورس تحصیلی

در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که بورس تحصیلی به این معنی است که شما از پرداخت شهریه به دانشگاه معاف شده و یا مشمول تخفیف می شوید. اما می توان گفت که این مساله در کشور نروژ به دلیل داشتن دانشگاه های رایگان بی معنی است. در کشور نروژ شما می توانید برای تحصیل در مقاطع مختلف به عنوان یک دانشجوی بین المللی درخواست کمک هزینه های زندگی نمایید که این مساله در مقطع لیسانس بسیار بعید است. در مقطع فوق لیسانس نیز به دلیل محدودیت در اعطای بورسیه شانس شما به عنوان یک دانشجوی ایرانی پایین است. اما در مقطع دکتری به دلیل بودجه بسیار بالای دانشگاه های کشور نروژ برای مسایل تحقیقاتی اعطای کمک هزینه زندگی و حقوق معمولا به اکثریت دانشجویان این مقطع تعلق می گیرد.

تحصیل مهندسی نروژ و وضعیت ویزای همراه

کشور نروژ برای ایرانیان به راحتی ویزا صادر نمی کند. همینطور صدور ویزای دانشجویی همراه نیز به صورت همزمان برای همراهان متقاضی امکان پذیر نیست. از این رو شخص اصلی باید پس از دریافت ویزای خود به کشور نروژ رفته و در این کشور کارت اقامت یک ساله خود را دریافت کند و پس از آن همراهان متقاضی با ارایه کارت اقامت شخص اصلی به سفارت نروژ در تهران تقاضای پیوست به خانواده را داشته باشند. برای این منظور شخص اصلی در کشور نروژ می بایست دارای منزل مسکونی و همین طور سپرده بانکی (به ازای هر همراه در حددود ۷۰۰۰ یورو) در اختیار داشته باشد.

تحصیل مهندسی نروژ و وضعیت اقامت پس از تحصیل

کشور نروژ به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری همواره از متخصصانی که در اروپا تحصیل کرده اند استقبال ویژه ای می کند. تا چند سال پیش کشور نروژ ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار داشت که به متقاضیان اجازه می داد در مدت ۶ ماه با حضور در کشور نروژ به دنبال کار بگردند. که البته این نوع از ویزا دیگر وجود ندارد. اما هنوز نرخ بیکاری در کشور نروژ بسیار پایین است و از این رو شخص می تواند بعد از اتمام تحصیل ۱ سال ویزایی بگیرد که به work permit post study معروف است و شخص با این نوع ویزا به مدت ۱ سال در کشور نروژ به دنبال کار می گردد. اگر متقاضی بتواند شغل مرتبط با رشته خود را بیابد و ۵ سال کار کرده و مالیات بپردازد می تواند درخواست اقامت ۵ ساله نماید و پس از گذشت ۵ سال از اقامت وی می تواند درخواست پاسپورت نروژی کند.

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ
کار حین تحصیل در نروژ
کار پس از تحصیل در نروژ
تحصیل مهندسی نروژ و سخن پایانی

تحصیل مهندسی نروژ یکی از راه های ورود به کشور نروژ و نهایتا اخذ اقامت نروژ می باشد. دانشگاه های کشور نروژ به دلیل داشتن سطح بالای علمی و رتبه های جهانی بسیار خوب همواره یکی از انتخاب های دانشجویان بین المللی بوده اند. دقت بفرمایید که مهاجرت و تحصیل در کشور های خارجی شامل پروسه ای حقوقی است که نیاز به مشورت با کارشناسان حرفه ای در این زمینه دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی نروژ سوالات خود را زیر این مقاله مطرح نمایید تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی سوالات شما باشند و یا با مشاوران مجرب ما در موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس بگیرید تا از راهنمایی و مشاوره تلفنی رایگان در زمینه تحصیل مهندسی نروژ بهره مند شوید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله عنوان نموده و پاسخ خود را در خصوص تحصیل مهندسی در نروژ دریافت نمایید.