تحصیل مهندسی اسپانیا و بررسی شرایط آن

تحصیل مهندسی اسپانیا، اقامت پس از تحصیل و پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در رشته های مهندسی در کشور اسپانیا در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفته و به تفصیل شرح داده شده است. آیا از شرایط تحصیل مهندسی اسپانیا مطلع هستید؟ چگونه می توان از بورس های تحصیلی استفاده کرد؟ وضعیت اقامت پس از تحصیل مهندسی اسپانیا چگونه است؟ مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی چه هستند؟ اینها سوالاتی است که ممکن است برای علاقه مندان به تحصیل مهندسی اسپانیا بوجود آمده باشد. اسپانیا کشوری با آب و هوای گرم و مدیترانه ای است و با داشتن بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها، هر ساله از هزاران دانشجوی خارجی استقبال می کند. دانشجویان در این کشور در حالی که مشغول به تحصیل برای تبدیل شدن به یک متخصص در زمینه رشته تحصیلی خود هستند، قطعا با دیدن جاذبه های شگفت انگیز فرهنگی و طبیعی بیشتر جذب این کشور خواهند شد. در صورتی که شما هم یکی از علاقه مندان به دانستن این اطلاعات به منظور تحصیل مهندسی اسپانیا می باشید با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت خواهید کرد. در صورت داشتن سوال می توانید از مشاوره رایگان تلفنی، با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش برخوردار شوید و پاسخ سوالات خود را دریابید.

تحصیل مهندسی اسپانیا 4 تحصیل مهندسی اسپانیا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل مهندسی اسپانیا و شرایط عمومی

اسپانیا تنها کشور اروپایی است که مرز فیزیکی با یک کشور آفریقایی (مراکش) دارد. اسپانیا اکنون یکی از پنج کشور برتر برای مهاجران است. سه دلیل اصلی وجود دارد که باعث می شود اسپانیا به یک مقصد برتر تبدیل شود؛ امنیت شخصی، آب و هوا و کیفیت زندگی. اسپانیا نزدیک به 45 میلیون نفر جمعیت دارد و آن را به سی امین کشور پرجمعیت جهان و چهارمین کشور پرجمعیت ترین در اتحادیه اروپا (پس از آلمان ، فرانسه ، انگلیس و ایتالیا) تبدیل می کند. در دانشگاه های اسپانیا فضایی دوستانه و پر از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان وجود دارد. در دانشگاه های اسپانیا می توانید رشته های تحصیلی متنوعی را انتخاب کنید. تحصیل مهندسی اسپانیا در رشته های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و سایر آموزش های مهندسی رواج دارد. آموزش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات در مدارس ابتدایی و متوسطه اغلب به عنوان پایه و اساس آموزش مهندسی در سطح دانشگاه های اسپانیا است. دانشگاه های مهندسی در اسپانیا دوره های آموزشی خود را به گونه ای برنامه ریزی نموده اند که دوره تحصیلی مهندسی هم شامل کار تحقیقاتی باشد و هم تمرین های عملی. همچنین این آموزش ها در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا و هر گونه آموزش پیشرفته و تخصص های پیشرفته است. بیش از 70 دانشگاه در اسپانیا وجود دارد که بیشتر آنها توسط بودجه دولت پشتیبانی می شوند برخی از آنها در رده بندی دانشگاه های بین المللی قرار می گیرند. دانشگاه های اسپانیا به غیر از شهرهای بزرگ مانند مادرید و بارسلونا، در شهرهای دیگر اسپانیا مانند والنسیا، آلیکانته، سالامانکا یا ماربلا نیز فعالیت می کنند.

در تصویر زیر اطلاعات اولیه در رابطه با کشور اسپانیا به نمایش گذاشته شده است.

تحصیل مهندسی اسپانیا 1 تحصیل مهندسی اسپانیا

تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع لیسانس

لیسانس مهندسی یک مدرک دانشگاهی است که برای تحصیلات تکمیلی در یکی از علوم مهندسی به دست می آید. فارغ التحصیل شدن در مقطع لیسانس در رشته های مهندسی 3 الی 4 سال به طول می انجامد. مدرک لیسانس مهندسی از نظر دانشگاهی برابر با لیسانس علوم است. اعطای لیسانس مهندسی در دانشگاه های علوم کاربردی یا دانشگاه های فنی معمول است و لیسانس در دانشگاه های دیگر به عنوان مدرک لیسانس علوم (کارشناسی) اعطا می شود. بنابراین در صورتی که می خواهید مدرک تحصیلی شما پس از فارغ التحصیلی مهندسی باشد و نه کارشناسی حتما باید در دانشگاه های فنی تحصیل کنید. در مقطع لیسانس مهندسی در دانشکده های بین المللی فنی، دانشجویان یاد می گیرند چگونه مشکلات مهندسی را با استفاده از ریاضیات، اصول علمی و همچنین روش ها و فن آوری های جدید حل کنند. دانشجویان همچنین مهارت های حل مسئله، رویکردی تحلیلی را توسعه داده و می توانند نحوه انجام تحقیقات مناسب را کشف کنند. در نهایت دانشجویان برای فارغ التحصیلی، در سال تحصیلی نهایی یک مقاله تحقیق مهندسی به عنوان پایان نامه بنویسند. بسیاری از برنامه های تحصیل مهندسی اسپانیا در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین قبل از شروع تحصیل، دانشجو باید دانش اساسی در مورد زبان انگلیسی داشته باشد. به این منظور داشتن مدرک آیلتس 6 برای دانشجویان مقطع لیسانس مهندسی الزامی است.

تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع فوق لیسانس

کارشناسی ارشد مهندسی یک مدرک فوق لیسانس فوق تخصصی است که در نتیجه تحصیل در یکی از علوم مهندسی کسب می شود. مدت زمان مطالعه در دوره فوق لیسانس در یک دانشکده مهندسی معمولاً بین 1 الی 2 سال است که دانشجویان تحصیل مهندسی اسپانیا، پس از کسب یک مدرک تحصیلات تکمیلی (4 سال تحصیل) در مقطع لیسانس می توانند طی کنند. تحصیل در اسپانیا در مقطع فوق لیسانس شامل دوره های تئوری و تکالیف عملی و حرفه ای است، آموزش در این مقطع عمدتاً بر توسعه مهارت ها و دانش تخصصی مورد نیاز دانشجویان برای تبدیل شدن به مهندسین حرفه ای در زمینه رشته تخصصی شان تمرکز دارد. دانشجویان در طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی، در بسیاری از رشته ها ملزم هستند که از مکان های صنعتی بازدید کنند و تجربیات کاملی کسب نمایند و همچنین یاد می گیرند که در صنعت مهندسی چگونه کار کنند. برای فارغ التحصیلی، دانشجویان باید یک پروژه نهایی را که شامل حل یک مساله پیچیده مهندسی با استفاده از تمام تجربه و دانش جمع آوری شده در طول تحصیلات است، به اتمام برسانند.

تحصیل مهندسی اسپانیا 3 تحصیل مهندسی اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع دکتری (PHD)

برنامه های دکترای مهندسی در اسپانیا، توسط دانشکده دکتری خاص یا در انستیتوی تحقیقاتی دانشگاه ها ارائه می شود. انستیتوی تحقیقاتی دانشگاه ها، مراکز آموزشی جداگانه است که توسط دانشگاه های همکار و شرکای مستقل تشکیل شده اند. برای پذیرش در دوره های دکتری در اسپانیا حتما باید سوپروایزر یا استاد راهنما داشته باشید. در اسپانیا، مطالعات دکتری به دو صورت دانشجوی تمام وقت و دانشجوی نیمه وقت امکان پذیر است. دوره دکتری دانشجوی تمام وقت حداکثر سه سال به طول می انجامد. در دوره دکتری دانشجوی نیمه وقت امکان تحصیل برای دو سال دیگر علاوه بر سه سال اول وجود دارد. البته تحصیل دکتری دانشجوی نیمه وقت باید بطور ویژه توسط کمیسیون دانشگاهی دانشگاه محل تحصیل تأیید شود. برنامه های دوره دکتری دانشجو نیمه وقت به مدت پنج سال ادامه دارد. اگرچه بیشتر فعالیت اصلی در دوره دکتری تحقیق است، اما ممکن است لازم باشد شما در دوره های آموزشی، سمینارها و سایر فعالیت های دانشگاهی نیز شرکت کنید. این برنامه ها توسط کمیسیون دانشگاهی هماهنگ می شوند. دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در مقطع دکتری می بایست تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند و به این منظور ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 الزامی است. در جدول زیر جزئیات تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع دکتری (PHD) را مشاهده می کنید.

تحصیلات دکتری در اسپانیا
تعداد جوایز نوبل کسب شده توسط دانشگاه های دکتری اسپانیا 8
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه سالامانکا (1218)
تعداد دانشجویان بین المللی 53409
طول دوره دکتری 3 سال
هزینه تحصیل سالانه 1،500-2،500 یورو یا کمتر
طول سال تحصیلی سپتامبر تا آگوست

تحصیل مهندسی اسپانیا و هزینه های تحصیل

اسپانیا حدود 70 موسسه آموزش عالی دارد و براساس سیاست های مجمع عمومی اسپانیا هزینه در دانشگاه های دولتی تعیین می شود. این بدان معناست که هزینه ها طبق هر منطقه در اسپانیا متفاوت است. هزینه های شهریه در برخی از دانشگاه های دولتی اسپانیا، جز پایین ترین شهریه ها در اروپا است که توسط مقامات دولتی اسپانیا برای هر منطقه تعیین شده است. البته تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان اسپانیایی می باشد. در اسپانیا شهریه با توجه به واحدهای درسی در هر رشته تحصیلی محاسبه می شود. به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به شرح زیر می باشد.

 • شهریه تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع لیسانس

  750 الی 2،100 یورو در سال

 • شهریه تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

  900 الی 3،300 یورو در سال

دانشگاه های خصوصی هزینه شهریه بالاتری دارند، آن ها می توانند شهریه خود را مطابق با قوانین خود تعیین کنند اما معمولاً برای هر دوره تحصیلی از 18،000 یورو در سال تجاوز نمی کند. به غیر از پرداخت شهریه، کتاب و سایر مطالب آموزشی به بودجه ماهانه شما اضافه می شود که حداقل 50 یورو می تواند باشد. در صورت تمایل به شرکت در کلاس های ویژه، مانند دروس زبان اسپانیایی یا موارد دیگر، باید مبلغی را بپردازید که ممکن است 40 یورو نیز باشد، اما می تواند به چند صد یورو نیز برسد.

تحصیل مهندسی اسپانیا 6 تحصیل مهندسی اسپانیا

تحصیل مهندسی اسپانیا و هزینه های زندگی

به طور کلی اسپانیا در مقایسه با سایر مناطق اروپای غربی نسبتاً مقرون به صرفه است، جایی که دانشجویان بین المللی نباید فشار مالی را احساس کنند. اگر مادرید یا بارسلونا را انتخاب کنید باید بدانید که عنوان گرانترین شهرهای اسپانیا را مربوط به این دو شهر است. در این دو شهر برای هزینه های ماهانه خود حدود 1،000 الی 1،250 یورو در ماه نیاز دارید. از طرف دیگر، در شهرهایی مانند والنسیا، سویا یا کادیز، هزینه ها کمی ارزان تر است و شما می توانید به طور متوسط با هزینه ​​600 – 900 یورو در ماه زندگی کنید. هزینه مسکن در اسپانیا بسته به موقعیت مکانی شما می تواند بسیار متفاوت باشد. در جدول زیر، قیمت برخی هزینه های متداول در دوره تحصیل مهندسی در اسپانیا ذکر شده است.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا – 2019
اسکان دانشجویی 360 تا 650 یورو در ماه
هزینه های غذا 300 تا 450
1 وعده غذایی رستوران 10 یورو
بلیط سینما 8.00  یورو
حمل و نقل ماهانه 54 یورو در شهرهای بزرگ و 42 یورور در سایر شهرها
اینترنت 30 یورو در ماه

تحصیل مهندسی اسپانیا به همراه بورسیه تحصیلی

تعداد بورس های تحصیلی و وام های ارائه شده به دانشجویان بین المللی در سال های گذشته افزایش یافته است، بنابراین دانشجویان بیشتری برای استفاده از این فرصت تشویق به تحصیل مهندسی اسپانیا شده اند. نمونه هایی از بورس های تحصیلی شامل بورس های تحصیلی که توسط دولت اسپانیا ارائه می شود و بورس های تحصیلی ارائه شده توسط سازمان مطالعات اسپانیایی می باشد.

دانشجویان مقطع دکتری شانس بیشتری برای استفاده از از بورسیه های تحصیلی خواهند داشت و دانشجویان در مقطع لیسانس شانس بسیار کمی برای استفاده از بورسیه های دولتی و سازمان مطالعات اسپانیایی دارند. بورس های تحصیلی و فرصت های تأمین اعتبار، برای دانشجویان در مقطع دکترا در اسپانیا از طریق ارگان های زیر امکان پذیر خواهد شد و دانشجویان بین المللی از این منابع می توانند برای اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری استفاده کنند.

 • آژانس اسپانیایی همکاری های توسعه بین المللی

  شامل کمک های مالی در زمینه توسعه همکاری، هنر، آموزش و پرورش و فرهنگ.

 • فاندیشن کارولینا

   فرصت هایی برای بورسیه های دکترا در دانشگاه های اسپانیا و آمریکای لاتین دارد.

 • وزارت آموزش و پرورش حرفه ای اسپانیا

   کمک مالی و بورس های تحصیلی را برای ادامه تحصیل در دوره دکترا ارائه می دهد.

 • بانک سانتاندر

   کمک هزینه های تحصیل و تحقیق در دانشگاه های اسپانیایی زبان را فراهم می کند.

تحصیل مهندسی اسپانیا به زبان انگلیسی

اسپانیا یک کشور اسپانیایی زبان است، با این وجود بسیاری از برنامه های درسی در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اما باید توجه داشت که در دانشگاه های دولتی اکثر آن ها به زبان اسپانیایی هستند و به برای تحصیل در دانشگاه های دولتی تسلط به زبان اسپانیایی و ارسال مدارک به زبان اسپانیایی الزامی است. دانشگاه های بین المللی اسپانیا خواهان اثبات این امر هستند که شما مهارت کافی برای تحصیل به زبان انگلیسی را دارید و می توانید در دوره های تحصیلی دانشگاه به راحتی موفق شوید. تقریباً تمام دانشگاه های اسپانیا مدارک رسمی مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل را می پذیرند. دانشجویان خارجی برای تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع لیسانس در دانشگاه های بین المللی می بایست حداقل دارای مدرک زبان آیلتس 6 باشند و دانشجویان در مقاطع فوق لیسانس و دکتری باید دارای مدرک آیلتس 6.5 باشند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه گردیده و کپی برداری از مطالب این مقاله بدون ذکر منبع غیر قانونی است.

تحصیل مهندسی اسپانیا 7 تحصیل مهندسی اسپانیا

بورسیه تحصیلی اسپانیا

تحصیل مهندسی اسپانیا و مدارک مورد نیاز

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای ورود به کشور اسپانیا باید ویزای دانشجویی معتبر (نوع D) داشته باشند. برای دانشجویان اتحادیه اروپا گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر کافی است. یکی از مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا داشتن پذیرش از یک دانشگاه در این کشور است. بنابراین ابتدا باید مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه را فراهم نمود و نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمود. لیست اسناد لازم برای درخواست پذیرش تحصیلی در اسپانیا به قرار زیر می باشد.

 • اثبات کسب آخرین مدرک تحصیلی خود
 • کپی گذرنامه
 • انگیزه نامه
 • تکمیل فرم های ثبت نام

لازم است کلیه این فرم ها به زبان اسپانیایی ارسال گردد، بنابراین اگر مدارک به یک زبان دیگر هستند، در اسرع وقت این مدارک را ترجمه نمایید. اگر اسناد را به هر زبان دیگری ارائه دهید، روند پذیرش شما به تاخیر می افتد. پس از اخذ پذیرش تحصیل مهندسی اسپانیا می توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید. ویزای تحصیل اولیه را قبل از عزیمت به اسپانیا در سفارت اسپانیا یا کنسولگری در کشور خود دریافت می کنید. ویزای تحصیل اولیه برای سه ماه اول اقامت در اسپانیا معتبر است و در طی ماه اول باید جهت دریافت ویزای طولانی مدت به اداره دیپلماتیک محلی یا کنسول پست محلی مراجعه کنید.

به طور معمول، موارد مورد نیاز برای درخواست ویزا شامل موارد زیر می باشد.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس گذرنامه
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک ثبت نام دانشگاه
 • مدارک بیمه درمانی
 • مدارک تمکن مالی معمولاً معادل 685 یورو در هر ماه از سال تحصیلی
 • مدارک آدرس در اسپانیا
 • پرداخت مبلغ 60 یورو برای هر درخواست ویزا

تحصیل مهندسی اسپانیا و وضعیت ویزای همراه

پس از تحقق شرایط پذیرش و ویزای دانشجو و ورود دانشجو به اسپانیا، ممکن است که خانواده دانشجو نیز تمایل داشته باشند به ایشان بپیوندند. دانشجو به عنوان فردی که دارای مجوز اقامت در کشور است، می تواند درخواست خود را برای ویزای الحاق مجدد خانواده ارائه نماید. دانشجو به محض تمدید مجوز اقامت خود، می تواند ویزای پیوستن به خانواده را درخواست کند. مانند هر مجوز اقامت دیگر، تهیه مستندات مناسب برای ارائه درخواست ویزا بسیار مهم است. اگر مایل هستید که اعضا خانواده خود را از طریق فرآیند الحاق مجدد خانواده به اسپانیا بیاورید، باید حتماً مدارک زیر را فراهم نمایید.

 • کپی گذرنامه و سند اصلی فرد اصلی
 • کپی اجازه اقامت فرد اصلی
 • عکس از گذرنامه اعضای خانواده که قرار است در اسپانیا به شما بپیوندد.
 • سندی که اعتبار پیوند خویشاوندی شما را تأیید می کند. به طور مثال اگر دوست دارید همسرتان به شما بپیوندد، باید گواهی ازدواج را ارائه دهید و اگر می خواهید برای فرزندان خود درخواست دهید، شناسنامه وی لازم خواهد بود.
 • اثبات تمکن مالی لازم برای حمایت از خانواده

تحصیل مهندسی اسپانیا و وضعیت اقامت پس از تحصیل

اگر تحصیلات خود را در اسپانیا به پایان رسانده اید و می خواهید در کشور اسپانیا بمانید تحت یکی از شرایط زیر می توانید اجازه اقامت خود را تمدید نمایید.

 • شما باید برای یک نوع خاص از اقامت درخواست کنید که به شما امکان می دهد به دنبال شغل باشید. دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در اسپانیا شده اند می توانند این نوع ویزا را درخواست کنند.

 • برای ادامه تحصیل در اسپانیا برای اقامت در کشور به عنوان دانشجو (ویزای دانشجویی) درخواست مجوز دهید.

 • در حال حاضر در اسپانیا دانشجو هستید و می خواهید کار کنید، در هنگام تحصیل برای دریافت اجازه کار درخواست کنید.

اگر تمایل به تحصیل مهندسی اسپانیا دارید، بهتر است از وضعیت اشتغال به کار و نرخ بیکاری این کشور نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید. چرا که کار پس از تحصیل از جمله مواردی است که برای همه دانشجویان مهم است. برای بررسی این مهم دقت به نمودار نرخ بیکاری کشور اسپانیا به تصمیم گیری شما کمک شایانی خواهد کرد. در زیر نمودار نرخ بیکاری اسپانیا را مشاهده می نمایید.

تحصیل مهندسی اسپانیا 2 تحصیل مهندسی اسپانیا

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا
تحصیل مهندسی اسپانیا و سخن پایانی

تحصیل مهندسی اسپانیا، اقامت پس از تحصیل و پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در رشته های مهندسی در کشور اسپانیا در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. اسپانیا با داشتن دانشگاه های بین المللی معتبر، فرهنگ غنی، آب و هوای مدیترانه ای و طبیعت زیبا یکی از مقاصد محبوب تحصیل مهندسی در بین دانشجویان است. تحصیل مهندسی اسپانیا در رشته های مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و سایر آموزش های مهندسی امکان پذیر است. دوره های لیسانس در این کشور معمولا 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دوره های کارشناسی ارشد معمولا دو ساله می باشد. این در حالی است که تحصیل مهندسی اسپانیا در مقطع دکترا می توانند در دو حالت نیمه وقت و تمام وقت انجام پذیرد و این عامل سبب شده است که تحصیل دکتری در اسپانیا 3 ساله و یا 5 ساله باشد. گرچه سطح آموزشی دانشگاه های اسپانیا بالاست اما متاسفانه نرخ بیکاری 15 درصد سبب شده است که دانشجویانی که به دنبال اخذ اقامت کاری پس از تحصیل مهندسی اسپانیا می باشند، کمتر به این کشور رو آورند. شما با خواندن این مقاله از تمامی شرایط تحصیل مهندسی اسپانیا در مقاطع تحصیلی مختلف مطلع شدید. برای اخذ مشاوره رایگان تلفنی می توانید با مؤسسه MIE تماس حاصل نمایید. در صورت داشتن پیشنهاد، انتقاد و یا سوال می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح فرمایید. کارشناسان موسسه در سریعترین زمان پاسخگوی شما می باشند.