تحصیل مهندسی ارمنستان و بررسی شرایط آن

تحصیل مهندسی ارمنستان، تحصیل در مقاطع مختلف در ارمنستان، هزینه های تحصیل و زندگی و اقامت پس از تحصیل مهندسی ارمنستان در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. تحصیل مهندسی ارمنستان در مقاطع مختلف چگونه است؟ آیا تحصیل مهندسی ارمنستان سبب اعطای اقامت خواهد شد؟ چه مدارکی برای تحصیل مهندسی مورد نیاز است؟ سوالات مختلفی که ممکن است در رابطه با کشور ارمنستان و تحصیل در رشته های مهندسی ذهن شما را مشغول کرده باشد در این مقاله پاسخ داده شده است. براساس آخرین اطلاعات بدست آمده از سال تحصیلی 2017-2018، 2.491 دانشجوی خارجی در موسسات آموزش عالی ارمنستان تحصیل می کردند که بر اساس اظهارات وزارت آموزش و علوم ارمنستان، بیشترین تعداد از آن یعنی 1.142 دانشجو از هندوستان و سپس 430 دانشجو از ایران و مابقی از کشورهای عراق بوده اند. پس از مطالعه این مقاله از شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل مهندسی ارمنستان مطلع خواهید شد. در صورت داشتن سوالاتی که در این مقاله به آنها پاسخ داده نشده است، می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش بهره مند شوید و اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

تحصیل مهندسی ارمنستان تحصیل مهندسی ارمنستان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل مهندسی ارمنستان و شرایط عمومی

دانشگاه های بین المللی مهندسی در ارمنستان آموزش با كیفیت بالا را به متقاضیان واجد شرایط را تضمین می کنند، چرا که انتخاب دانشجویان جهت تحصیل مهندسی ارمنستان بر اساس رقابت است. به این هدف دانش آموزانی که مهارت و توانایی بالاتری داشته باشند، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های بین المللی ارمنستان خواهند داشت. داشتن معدل مشخص و قبولی در امتحان ورودی از جمله شرایط پذیرش در دانشگاه های ارمنستان است. میزان ساعت های کلاس دانشجویان مهندسی ارمنستان بستگی به نوع رشته تحصیلی و نوع موسسه تحصیلی دارد که ممکن است از مؤسسه‌ای به مؤسسات دیگر در کشور بسیار متفاوت باشد، اما به صورت متداول میزان ساعات آموزش در دانشگاه بدین شرح است:
• برای برنامه های مهندسی 28-32 ساعت در هفته (گاهی اوقات حداکثر 36)
• برای برنامه های کارشناسی ارشد 16 الی 18 ساعت در هفته
• برای برنامه های دکترا 4 الی 8 ساعت در هفته
افراد متقاضی پذیرش مهندسی در دانشگاه های بین المللی ارمنستان علاوه بر داشتن زبان انگلیسی می بایست در آزمون هایSAT و ACT نیز پذیرفته شوند.

شرایط عمومی ارمنستان تحصیل مهندسی ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع لیسانس

پذیرش داوطلبان تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع لیسانس در ابتدا مستلزم بررسی فنی توسط تیم پذیرش دانشگاه مورد نظر می باشد. برای واجد شرایط بودن پذیرش، متقاضیان باید حداکثر تا تابستان قبل از شروع تحصیلات کارشناسی خود، مدرک تحصیلات دبیرستان یا معادل آن را ارائه دهند و درخواست خود را نیز برای پذیرش در دانشگاه های بین المللی ارائه دهند. کمیته پذیرش در مقطع کارشناسی پس از بررسی درخواست های موجود، ممکن است برخی از متقاضیان را برای مصاحبه فراخواند. همانطور که گفته شد، پذیرش در دانشگاه های بین المللی ارمنستان رقابتی است و بنابراین علاوه بر نمرات تحصیلات دیپلم، نمرات آزمون های رسمی نیز مورد نیاز است. از جمله رشته های پرطرفدار تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع لیسانس مکانیک، برق و مهندسی سیستم، علوم رایانه و روباتیک می باشد. تصمیمات پذیرش نهایی است و قابل تجدید نظر نیست. نتیجه پذیرش دانشجویان مهندسی به قرار زیر است:

 • پذیرش شده

  متقاضی که شرایط لازم را جهت پذیرش داشته باشد دانشجوی پذیرش شده است

 • پذیرش مشروط

  متقاضی که نمرات مورد نظر خود را برای پذیرش کسب نکند اما پتانسیل لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در را داشته باشد و ممکن است پذیرش مشروط دریافت کند. دانشجویان پذیرفته شده مشروط ملزم به رعایت کلیه شرایط مندرج در نامه وضعیت پذیرش می باشند و عدم رعایت شرایط مقرر باعث می شود دانشگاه از پذیرش دانشجو خودداری نماید.

 • مردود

  متقاضی از پذیرش در دانشگاه محروم می شود.

 • معوق

  ممکن است متقاضی برای بررسی بیشتر معوق شود. در این صورت متقاضی تا مهلت تعیین شده می تواند اطلاعات و مدارک جدیدی که شانس پذیرش ایشان را تقویت می کند، جهت پذیرش ارائه نماید.

 • لیست انتظار

  هر ساله تعدادی از متقاضیان به دلیل فضای محدود دردانشگاه مورد تقاضا، ممکن است در لیست انتظار برای پذیرش قرار بگیرند.

ویزای تحصیلی ارمنستان

تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع فوق لیسانس

به طور معمول طول دوره فوق لیسانس رشته های مهندسی در ارمنستان 2 ساله است و گذراندن دوره کارشناسی و ارائه مدارک و لیست نمرات از ملزومات ثبت نام در مقطع فوق لیسانس می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی علوم نوآوری و خلاقیت در دانشجویات تقویت می گردد و دانشجویان را جهت قرار گرفتن در موقعیت های کارآفرینی آماده می کند. برای پذیرش و تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع فوق لیسانس متقاضی باید شرایط پذیرش زیر را داشته باشد:

 • مدارک تحصیلی دوره کارشناسی خود را ارائه دهید
 • الزام مهارت ریاضی را برآورده کنید
 • نیازمندی زبان انگلیسی را راضی کنید
 • هزینه درخواست غیر قابل استرداد را پرداخت کنید

دوره های کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی در دانشگاه های بین المللی ارمنستان به گونه ای ارائه می گردد تا اطمینان حاصل شود که فارغ التحصیلان متخصص و افراد کاملاً حرفه ای هستند که می توانند خلاقانه فکر کنند، مستقل یاد بگیرند، با همکاران مشترک و به صورت تیمی کار کنند و ارتباط مستقیمی با افراد فرهنگ ها و رشته های مختلف برقرار کنند.

تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع دکتری

پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری با داشتن رزومه علمی قوی و همچنین پشتیبانی توسط یکی از اساتید به عنوان سوپروایز امکان پذیر می باشد. متقاضیان تحصیل مهندسی ارمنستان در مقطع دکتری ( PHD )، علاوه بر دارا بودن مدارک فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و استاد راهنما، نیازمند داشتن مدرک ایلتس 7 جهت پذیرش در دانشگاه های بین المللی این کشور هستند. داوطلبان PhD مهندسی در واقع افراد متخصص در حل مسئله، فناوری و استفاده از رایانه هستند. برنامه های دکتری مهندسی چالش برانگیز است و داوطلبان را ملزم می کند تا از طریق تحقیق و تمرین سهم بسزایی در این زمینه داشته باشند.
داوطلبانی که دکترای مهندسی را دنبال می کنند معمولاً باید براساس تحقیق خود پایان نامه را تکمیل کنند که اغلب انجام مراحل کار تحقیقاتی توسط یک عضو هیئت علمی در دانشگاه نظارت می شود. داوطلبان متقاضی دکتری مهندسی باید متعهد و دارای صلاحیت های لازم باشند و توانایی انجام تحقیقات و داشتن پایگاه دانش در زمینه رشته خود را داشته باشند. برنامه های دکتری مهندسی افراد را برای کار در مؤسسات دانشگاهی و پژوهشی دولت یا صنعت آماده می کند.

تحصیل مهندسی ارمنستان و هزینه های تحصیل

تحصیل مهندسی ارمنستان برای دانشجویان ارمنی و به زبان ارمنی رایگان است، اما دانشجویان بین المللی در صورتی که از بورسیه های موجود برخوردار نباشند می بایست جهت تحصیل بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل هزینه هایی را پرداخت نمایند. در طی چند سال گذشته به دلیل برخی از تصمیمات قانونی، میزان شهریه حدود 30 درصد افزایش یافته است و این مسئله برخی از مشکلات اقتصادی را برای دانشجویان ایجاد کرده است. اگرچه برنامه هایی نیز مانند اعطا وام های دانشجویی برای کمک به برخی از هزینه ها وجود دارد، اما افزایش هزینه تحصیل برخی دانشجویان را وادار کرده است که مدتی کار کنند تا بتوانند شهریه خود و سایر هزینه های لازم را پرداخت کنند.

در زمان ثبت نام دانشجو در دانشگاه های ارمنستان، متقاضیان به شرح زیر طبقه بندی می شوند: 

 • شهروندان جمهوری ارمنستان: دارندگان گذرنامه های ویژه ارمنستان برای وضعیت اقامت ویژه (معمولاً به عنوان ویزای 10 ساله شناخته می شوند)
 • دانشجویان بین المللی

شهریه سالانه و شهریه دانشجویان ثبت نام شده در برنامه های تحصیلی دانشگاهی برای سال تحصیلی 2019-2020   به شرح زیر است:

شهروندان جمهوری ارمنستان و  دارندگان گذرنامه ویژه ارمنی دانش آموزان بین المللی
متوسط شهریه 1.600.000 درام 3.600.000 درام
هزینه خدمات دانشجویی 25.000 درام
بیمه سلامت 120.000 درام

بیمه سلامت برای همه دانشجویان اختیاری است اما به شدت برای دانشجویان بین المللی توصیه می شود.

تحصیل مهندسی ارمنستان و هزینه های زندگی در آن

هزینه های زندگی در ارمنستان نسبتا پایین است. در ادامه برخی از قیمت های کالاهای مصرفی در کشور ارمنستان برای علاقه مندان تحصیل مهندسی ارمنستان، تشریح شده است. لازم به توضیح است واحد پول ارمنستان درام است و  AMD کد ارزی این واحد پولی است .

کالاهای مصرفی خوراکی
پیاز (در هر کیلوگرم) 272.67 درام پرتقال (به ازای هر کیلوگرم) 648.43 درام
سیب زمینی (به ازای هر کیلوگرم) 228.33 درام گوشت گاو (به ازای هر کیلوگرم) 2،858.33 درام
تخم مرغ ( 12 عدد) 760.82 درام گوجه فرنگی (به ازای هر کیلوگرم) 461.11 درام
سیب (به ازای هر کیلوگرم) 473.53 درام برنج (سفید به ازای هر کیلوگرم) 588.00 درام
سینه مرغ (فاقد چربی و بدون پوست)، (1 کیلوگرم) 1،995.29 درام کاهو (1 عدد) 163.00 درام
شیر  (در هر لیتر) 405.29 درام نان سفید (500 گرم) 234.44 درام
موز (در هر کیلوگرم) 772.00 درام پنیر محلی (1 کیلوگرم) 2،056.25 درام
حمل و نقل
تاکسی 600.00 درام
تاکسی در هر کیلومتر 100.00 درام
بلیط (حمل و نقل محلی) 100.00 درام
برنامه های کاربردی
هزینه های اساسی مانند برق، خنک کننده، گرمایش، دفع زباله ، آب برای آپارتمان 85 متری: 41،122.18 درام اینترنت 6،488.89 درام
اجاره در هر ماه
آپارتمان 3  خوابه در مرکز شهر 295،000.00 درام آپارتمان3  خوابه خارج از مرکز 126،000.00 درام
آپارتمان 1خوابه خارج از مرکز 73،529.41 درام آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 128،055.56 درام

AUA 2849 Copy تحصیل مهندسی ارمنستان

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان
تحصیل مهندسی ارمنستان به همراه بورس تحصیلی

اعطا بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی بستگی به دانشگاه و شرایط و روزمه دانشجو دارد. برخی از دانشگاه های بین المللی در ارمنستان برای پوشش حداکثر 90٪ از کل شهریه بورسیه برای دانشجویان خود در نظر گرفته اند. دانشجویان در حال تحصیل مهندسی ارمنستان که تمایل به استفاده از این بورس را دارند می بایست مطابق با معیارهای تحصیلی دانشگاه پذیرفته شده باشند و همچنین باید یک فرم درخواست به همراه نامه درخواست خود که شامل اطلاعات زیر است را تهیه و به دانشگاه تحویل نمایند.

 • اهداف حرفه ای خود و اینکه چگونه خود را برای پیشرفت حرفه ای آماده می کند را توصیف کنید.
 • به روشنی توضیح دهید که چرا باید مورد توجه قرار بگیرید و چه چیزی شما را از همسالان در بخش خود جدا می کند.

کمک هزینه شهریه به عنوان بورسیه به دانشجو تعلق می گیرد و نیازی به بازپرداخت آن نیست. کمک هزینه ممکن است از 25٪ تا 90٪ از کل هزینه های شهریه باشد. دانشجویان هر سال برای ادامه دریافت کمک های شهریه در هر ترم ، باید جایگاه علمی بالای خود را حفظ کنند.

بورسیه تحصیلی ارمنستان

تحصیل مهندسی ارمنستان به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی ارمنستان در رشته های مختلف در ارمنستان به زبان ارمنی برای دانشجویان همه دنیا امکان پذیر است و برنامه های مطالعاتی و منابع درسی به زبان ارمنی موجود است. با این وجود زبان آموزش در دانشگاه های بین المللی ارمنستان انگلیسی است. به همین ترتیب، تمام متقاضیان باید برای شرکت در دوره های تحصیلی مهارت کافی در زبان را نشان دهند. متقاضیانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست موظفند مدرک زبان انگلیسی را برای پذیرش ارائه دهند. متقاضیان تحصیل مهندسی ارمنستان باید نتایج آزمون رسمی را که تایید مهارت زبان انگلیسی دانشجو می باشد را به دانشگاه ارائه نمایند. مدارک معتبر تایید مهارت زبان از طریق آزمون زبان انگلیسی (TOEFL iBT) یا سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (آیلتس) بدست می آید.
متقاضیان دارای نمره 67 یا پایین تر در سطح TOEFL iBT یا 5.5 یا پایین تر در آکادمیک آیلتس بطور خودکار رد می شوند. نمرات علمی TOEFL iBT / IELTS فقط برای دو سال معتبر است. با این حال دانش زبان ارمنی در اکثر دانشگاه ها یک ضرورت محسوب می شود.

تحصیل مهندسی ارمنستان و مدارک مورد نیاز

هر مؤسسه آموزش عالی ممکن است الزامات خاصی برای ثبت نام داشته باشد که دانشجویان بین المللی جهت ثبت نام قبل از درخواست، از بخش روابط بین الملل دانشجویان، باید اطلاعات لازم در مورد مدارک و شرایط لازم را بدست آورند. به طور کلی مدارکی که برای ثبت نام کلیه دانشجویان داوطلب تحصیل مهندسی ارمنستان معمولا توسط دانشگاه ها درخواست می گردد شامل موارد زیر است:

 • هزینه درخواست غیر قابل استرداد
 • عكس اخير متقاضي
 • اثبات مهارت ریاضی

  آزمون SAT

 • اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • اسکن شناسنامه و کارت شناسایی صادر شده توسط دولت

  به عنوان مثال گذرنامه یا کارت شناسایی ملی

 • اسکن رونوشت رسمی و اثبات فارغ التحصیلی دبیرستان یا معادل آن
 • مدارک هرگونه فعالیت و برنامه های فوق برنامه و داوطلبانه

  این مورد برای افراد اختیاری است

 • مدارک فارغ التحصیلی از آخرین مقطع تحصیلی

متقاضیان می بایست مدارک لازم را هر چه سریعتر و قبل از تاریخ مهلت منتشر شده ، به دفتر ثبت نام دانشگاه ارسال کنند.

تحصیل مهندسی ارمنستان و وضعیت ویزای همراه

برخی از کشورها برای ورود به ارمنستان نیازی به ویزا ندارند. به طور معمول آنها می توانند تا 180 روز در سال بدون ویزا در ارمنستان بمانند. اقامت طولانی تر برای دارندگان اجازه اقامت امکان پذیر است. ارمنستان از جمله کشورهایی است که مردم کشور ایران می توانند بدون ویزا جهت سفر به این کشور اقدام کنند. مدت زمان اجازه اقامت اتباع ایرانی در ارمنستان به صورت بازدید کننده 90 روز می باشد. به طور معمول دانشجویان در ابتدا با ویزای بازدید کننده وارد کشور ارمنستان می شوند و پس از رسمی شدن پذیرش، اجازه اقامت موقت را دریافت می کنند.
این ویزا می تواند برای مدت زمان دوره تحصیلی تمدید شود. بنابراین دانشجو درحال تحصیل مهندسی در ارمنستان پس از ورود و قطعی شدن ثبت نام در دانشگاه می تواند درخواست اتحاد خانواده خود را ارائه نماید. دولت ارمنستان اجازه همراهی و الحاق خانواده را به دانشجویان خارجی می دهد. برای این کار دانشجو پس از ورود با ویزای بازدید کننده و دریافت اجازه اقامت دانشجویی می تواند جهت الحاق خانواده خود شامل همسر و فرزند اقدام کند.
مدارک لازم جهت ارائه درخواست اخذ ویزای همراه شامل موارد زیر است:

 • آدرس محل سکونت در ارمنستان
 • مدارک شناسایی همراه
 • سند ازدواج

تحصیل مهندسی ارمنستان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همانطور که در خصوص اقامت تحصیلی در ارمنستان توضیح داده شد، مدت زمان اقامت دانشجو تا مدت زمان تحصیل مهندسی ارمنستان می باشد و در صورت ادامه یافتن تحصیل امکان تمدید آن وجود دارد، اما این اقامت منجر به اقامت دائم نخواهد شد. دانشجویان خارجی که در دانشگاه های بین المللی ارمنستان تحصیل کرده اند در صورتی پس از تحصیل امکان ماندن و کار در این کشور را دارند که یک پیشنهاد کاری از کارفرمایی در این کشور داشته باشند. در این صورت فرد می تواند ویزای خود را از دانشجویی به کاری تبدیل نماید. در غیر این صورت دانشجو اجازه ماندن و کاریابی را نخواهد داشت.
در بررسی وضعیت اقامت پس از تحصیل، توجه به احتمال کاریابی مناسب برای دانشجویان ضروری است. کشور ارمنستان بر اساس آخرین آمارها دارای 15 درصد نرخ بیکاری است. این میزان نسبتا بالایی است و نشان دهنده شانس پایین کاریابی توسط دانشجویان خارجی می باشد. نمودار نرخ بیکاری کشور ارمنستان را مشاهده می کنید.

نرخ بیکاری ارمنستان تحصیل مهندسی ارمنستان

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل مهندسی ارمنستان و سخن پایانی

تحصیل مهندسی ارمنستان، شرایط و مدارک لازم، تحصیل در مقاطع مختلف در رشته های مهندسی و شرایط اقامت تحصیلی و کار پس از تحصیل در این مقاله تشریح گردید. ارمنستان یک کشور چهار فصل است که مناظر زیبا و کوههای مرتفع آنرا در هیچ کجای دنیا نمی توانید ببینید. اما متاسفانه تعداد فرصت های تحصیلات عالی و همچنین موقعیت های شغلی مناسب در مقایسه با سایر کشورها تا حدودی محدود است. دریافت ویزای دانشجویی به منظور تحصیل مهندسی ارمنستان نسبتاً آسان است. و شما با داشتن دانش زبان و کسب نمره آزمون SAT و ACT می توانید پذیرش دانشگاه های بین المللی این کشور را بدست آورید. دانشجویان خارجی در حال تحصیل مهندسی ارمنستان، می توانند ارمنی را در مدارس زبان خصوصی یاد بگیرند. برخی از دانشگاه هایی که برنامه های تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می دهند ، دوره های زبان ارمنی را نیز برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند. در این مقاله تحصیل مهندسی ارمنستان در مقاطع تحصیلی مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و تمامی اطلاعات لازم نیز بیان شد. در صورت داشتن سوال، پیشنهاد یا انتقاد می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید. کارشناسان موسسه در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما می باشند.