تحصیل مهندسی آمریکا و بررسی شرایط آن

تحصیل مهندسی آمریکا ، شرایط و آثار حقوقی تحصیل مهندسی آمریکا، شرایط اخذ اقامت و پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل در آمریکا در این مقاله به تحلیل و بررسی پرداخته می شود. سوالاتی در زمینه تحصیل در رشته های مهندسی آمریکا در ذهن مخاطبین است از جمله اینکه شرایط لازم جهت تحصیل در آمریکا چیست؟ آیا امکان کار در حین تحصیل در رشته  مهندسی در آمریکا وجود دارد؟ شرایط اخذ اقامت دائم آمریکا پس از تحصیل وجود دارد؟ آیا امکان اخذ بورسیه  تحصیلی در آمریکا وجود دارد؟ در این مقاله سعی بر آن است تا به این سوالات شما بزرگواران و دیگر سوالات شما در این خصوص تحصیل مهندسی آمریکا  پاسخ داده شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل مهندسی آمریکا با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس حاصل فرمایید و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

تحصیل مهندسی آمریکا تحصیل مهندسی آمریکا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل مهندسی آمریکا و شرایط عمومی

آمریکا کشوری در قالب جمهوری فدرال متشکل از 50 ایالت، دسته ای از جزایر و 5 منطقه ی خودمختار است. آمریکا دارای مساحت 8.9 میلیون کیلومتر و جمعیتی برابر با 328.956 میلیون نفر است. کشورآمریکا سومین کشور پرجمعیت جهان است. واشینگتن دی سی پایتخت کشور آمریکا و شهر نیویورک پرجمعیت ترین شهر آمریکا است. در کشور آمریکا زبان رسمی انگلیسی آمریکایی است. از این رو یکی از پیش نیازهای تحصیل در آمریکا تسلط بر زبان انگلیسی است. این مقاله توسط موسسه ی حقوقی ملک پور تهیه و تدوین شده است و از این رو هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد و حرام می باشد.

شرایط عمومی آمریکا تحصیل مهندسی آمریکا

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل مهندسی آمریکا

video تحصیل مهندسی آمریکا

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل مهندسی آمریکا

audio تحصیل مهندسی آمریکا

تحصیل مهندسی آمریکا در مقطع لیسانس

کشور آمریکا از تعداد دانشگاه های بسیار زیادی با رنک جهانی بالایی برخوردار است. همچنین گستردگی و تنوع رشته های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های آمریکا و شرایط اقتصادی بسیار خوب و آمار بیکاری پایین، کشور آمریکا را به یک کشور مورد علاقه جهت مهاجرت تبدیل کرده است. دوره کارشناسی در آمریکا 3 الی 4 سال می باشد که بستگی به رشته مورد تقاضای متقاضی دارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا در مقطع لیسانس در اینجا بیان شده است:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل 18 به بالا
 • ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا مدرک تافل با نمره 90 به بالا
 • نداشتن گپ تحصیلی بعد از دیپلم

لازم به ذکر است که امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز در این مقطع وجود دارد. هر چند از آن جایی که رقابت بسیار زیادی جهت اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد، فرد باید شرایط قابل متمایزی داشته باشد تا موفق به دریافت بورسیه تحصیلی گردد. برخی از بورسیه های تحصیلی که در مقطع کارشناسی در کشور آمریکا ارائه می گردد به ترتیب زیر است:

 • بورسیه تحصیلی ICSP در دانشگاه اورگان برابر با 9000 تا 27000 دلار آمریکا
 • بورسیه تحصیلی مختص دانش آموزان ممتاز با معدل بالا در مقطع دیپلم و مدرک زبان بالا در دانشگاه کلارک

  این مبلغ حداقل برابر با 15 هزار دلار آمریکا است

 • بورسیه تحصیلی EGL که توسط برخی از دانشگاه های آمریکایی ارائه می گردد
تحصیل لیسانس در کشور آمریکا

تحصیل مهندسی آمریکا در مقطع فوق لیسانس

طول دوره تحصیل در کارشناسی ارشد در آمریکا 1 الی 2 سال است که بسته به رشته مورد پذیرش دارد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در آمریکا در زیر مورد بیان قرار گرفته شده است:

 • ارائه مدرک کارشناسی 4 ساله یا معدل 16 به بالا
 • ارائه نمره زبان معادل آیلتس 6.5 و تافل 95 به بالا که بسته به دانشگاه مورد تقاضا دارد
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی
 • ارائه مدرک GRE و GMAT در برخی از رشته ها

لازم به ذکر است که امکان اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا نیز وجود دارد. برای افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی در دوره کاشناسی ارشد، فرد متقاضی باید دارای رزومه قوی شامل معدل بالا، مدرک زبان بالا، انگیزه نامه قوی، ارائه مقالات ISI، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی و تالیف کتاب باشد. توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که فرد در ابتدا و در بدو ورود موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشود، می تواند در ابتدا هزینه های تحصیل را شخصا پرداخت نماید. پس از ورود در صورتی که در سال اول موفق به کسب رتبه برتر دانشگاه شود امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه را دارد.

تحصیل مهندسی آمریکا در مقطع دکتری

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا در آمریکا بین 4 الی 6 سال است. مدت زمان تحصیل بسته به رشته مورد تقاضای فرد دارد. فرد متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا پس از گذراندن واحدهای درسی، ارائه سمینارها، قبولی در امتحانات، انجام پروژه های تحقیقاتی و ارائه پایان نامه دکترا (رساله دکترا) و دفاع از آن موفق به پایان رساندن مقطع دکترا می گردد. جهت موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در آمریکا به مدارک زیر نیاز است:

 • داشتن معدل بالای 15 در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان معادل آیلتس 6.5 و یا تافل 80 به بالا

  بستگی به رشته  مورد تقاضا دارد. به عنوان مثال رشته های مهندسی نیاز به ارائه  نمره زبان پایین تری نسبت به رشته های علوم انسانی دارند

 • ارائه مدرک GRE و GMAT در بسیاری از رشته ها

  نمره مورد قبول در این آزمون ها بسته به رشته و دانشگاه مورد تقاضا دارد

 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن مقالات ISI در مجلات معتبر
تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا

تحصیل مهندسی آمریکا و هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در آمریکا رشته به رشته و دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. به طور تقریبی هزینه های تحصیل در دانشگاه های آمریکا بین 5000 تا 50 هزار دلار آمریکا است. در صورتی که فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه های خصوصی آمریکا باشد، حداقل هزینه ای برابر با 15 هزار دلار آمریکا را باید در نظر بگیرد. هزینه های دانشگاه های دولتی بین 10 الی 20 هزار دلار و هزینه کالج های دولتی بین 8 هزار تا 12 هزار می باشد.

تحصیل مهندسی آمریکا و هزینه های زندگی در آن

یکی از موارد مورد توجه جهت انتخاب کشور مورد مهاجرت جهت تحصیل هزینه های زندگی در آن کشور است. در این قسمت به بررسی هزینه های زندگی در زمینه های مختلف شامل رستوران، مارکت، حمل و نقل و اجاره خانه پرداخته می شود. جدول زیر به نمایش هزینه های زندگی در موارد ذکر شده می پردازد.  به طور کلی هزینه های زندگی یک دانشجو در آمریکا برابر با 10 الی 12 هزار دلار  آمریکا می باشد.

موارد هزینه (دلار آمریکا) بازه قیمت (دلار آمریکا)
غذا، رستوران ارزان قیمت 14 10 الی 20
غذا برای 2 نفر، رستوران درجه متوسط 50 35 الی 70
کک یا پپسی (بطری 0.33 لیتر) 1.8 1.25 الی 205
آب (بطری  1.5 لیتر) 1.75 1 الی 3
کاپوچینو یا قهوه معمولی 4 3 الی 5
شیر کم چرب (1 لیتر) 0.82 0.53 الی 1.1
نان سفید تازه (500 گرم) 2.6 1.64 الی 3.85
برنج (1 کیلوگرم) 3.86 2.2 الی 6.6
تخم مرغ (12 عدد) 2.27 1.3 الی 3.5
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 10.45 6.6 الی 16.5
مرغ (بدون پوست و استخوان) (1 کیلوگرم) 8.45 4.4 الی 14.3
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 11.4 6.6 الی 17.6
سیب (1 کیلوگرم) 4.4 2.2 الی 6.6
پرتقال (1 کیلوگرم) 4 2.2 الی 6.6
گوجه (1 کیلوگرم) 4 2.2 الی 6.6
سیب زمینی(1 کیلوگرم) 2.5 1.2 الی 4.4
بلیط حمل و نقل عمومی (یک مسیر) 2.1 1.5 الی 2.75
رفت و آمد ماهیانه (قیمت معمول) 70 38 الی 100
تاکسی (1 کیلومتر) 1.7 1.2 الی 3.1
هزینه های عمومی ماهیانه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، انتقال زباله) برای یک آپارتمان 85 متر مربع 152.44 87.6 الی 250
اجاره آپارتمان (یک خواب) مرکز شهر 1272 750 الی 2100
اجاره آپارتمان (یک خواب) خارج از مرکز شهر 1003 600 الی 1650
تعرفه تلفن همراه (1 دقیقه مکالمه) 0.1 0.1 الی 0.15
60 Mbps اینترنت ماهیانه 62.6 45 الی 90
سینما (اکران بین المللی) 12 9 الی 14

engineering 01 تحصیل مهندسی آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا
تحصیل مهندسی آمریکا به همراه بورس تحصیلی

همانطور که به طور کلی توضیح داده شد، امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آمریکا وجود دارد. هر چند که اخذ بورسیه برای کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت و در مقطع کارشناسی ارشد سخت می باشد ولی اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری محتمل تر است که در صورتی امکان پذیر می باشد که فرد دارای رزومه قوی، مدرک زبان با نمره ی بالا، مقالات ISI، انگیزه نامه قوی و توصیه نامه از اساتید دوره های تحصیلی دانشگاهی مقاطع قبلی باشد. انواع بورسیه های تحصیلی در آمریکا در این قسمت به سور کلی مورد بررسی قرار می گیرد.

 • بورسیه هامفری

  این بورسیه شامل تمامی هزینه های یک سال تحصیل قرد متقاضی می گردد.

 • بورسیه کالج امهرست

  این بورسیه شامل افرادی می گردد که اثبات گردد نیاز به کمک مالی دارند.

 • بورسیه کالج کالومبیا

  کالج کلمبیا به اعطای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی و جوایز به دانشجویان بین المللی ممتاز می پردازد. این کمک هزینه به نحوی است که 15 الی 100 درضد از هزینه ی شهریه ی دانشگاه را پوشش می دهد.

 • بورسیه تحصیلی کالج کالبی-ساویر

  این بورسیه به افرادی تعلق می گیرد که موفق به کسب معدل بالا (که بر اساس سیستم GPA محاسبه می گردد) در دانشگاه شوند. این بورسیه مبلغی بین 20هزار الی 26 هزار دلار آمریکا می باشد.

 • بورسیه تحصیلی کالج کونکوردیا

  این بورسیه تا مبلغ 25 هزار دلار آمریکا را به دانشجویانی که دارای توان علمی بالا و سطح مالی پایین هستند ارائه می دهد.

 • بورسیه تحصیلی واگنر در دانشگاه نیویورک

  مبلغی که تحت این بورسیه به دانشجویان تعلق می گیرد بین 25 هزار الی 47 هزار دلار آمریکا است. این بورسیه به افراد محدودی داده می شود.

بورسیه تحصیلی در آمریکا

تحصیل مهندسی آمریکا به زبان انگلیسی

از آنجایی که زبان رسمی کشور آمریکا زبان انگلیسی است، تمامی دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. از این رو داشتن مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش در تمامی مقاطع مورد نیاز است. مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا در مقاطع مختلف در جدول زیر بیان شده است:

لیسانس مدرک زبان معادل آیلتس 6
فوق لیسانس مدرک زبان معادل آیلتس 6.5
دکترا مدرک زبان معادل آیلتس 7

 از جمله دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن معدل بالا در مقطع و یا مقاطع قبلی، داشتن مقالات ISI، انگیزه نامه و توصیه نامه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. در نمودار زیر می توانید گستردگی رشته ها و شاخه های تحصیلی انتخابی دانشجویان بین الملی در آمریکا را مشاهده نمایید:

آمار دانشجویان بین المللی در آمریکا براساس شاخه تحصیلی تحصیل مهندسی آمریکا

تحصیل در بهترین دانشگاه ها و کالج های زبان آمریکا

تحصیل مهندسی آمریکا و مدارک مورد نیاز

فرد جهت اخذ پذیرش تحصیلی بایستی دارای شرایط تحصیلی متناسب با دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد تقاصا باشد. در بخش های قبل مدارک و شرایط مورد نیاز به جهت اخذ پذیرش تحصیلی مهندسی آمریکا در مقاطع مختلف ذکر گردید. در زیر مدارک کلی مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی مهندسی در آمریکا بیان گردیده است:

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ارائه مدرک زبان معتبر در آزمون های بین المللی
 • ارائه مقالات ISI در مقاطع فوق لیسانس و دکترا
 • ارائه فعالیت های پژوهشی و شرکت در کنفرانس ها و سمینارها
 • ارائه توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی
 • ارائه نگیزه نامه قوی

تحصیل مهندسی آمریکا و وضعیت ویزای همراه

دانشجویی که با ویزای F1 یا J1 وارد آمریکا می گردد، اجازه دارد همسر و فرزند زیر 21 سال خود را به همراه داشته باشد. ویزای همراه تحت عنوان ویزای F2 یا J2 می باشد. همچنین ارائه تمکن مالی کافی (بین 5000 تا 7000 دلار برای همسر و 6000 تا 7000 دلار برای هر فرزند) نیز جهت موفقیت در اخذ ویزا ضروری است. فرزند فرد متقاضی تحصیل در آمریکا این امکان را دارد تا پایان دبیرستان در آمریکا تحصیل کنند. برای ورود به دانشگاه فرزندان خود باید ویزای تحصیلی مستقل (ویزای F1 یا M1) اخذ نمایند.

تحصیل مهندسی آمریکا و وضعیت اقامت پس از تحصیل

یکی از اهداف افراد از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا دریافت اقامت پس از اتمام تحصیل می باشد. به طور کلی فرد متقاضی تحصیل در آمریکا پس از اتمام تحصیل به مدت 60 روز اجازه دارد در خاک آمریکا بماند. در صورتی که در طول دوره تحصیل و یا در مدت 60 روز موفق به استخدام شدن گردد می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید و اقامت خود را در خاک آمریکا تمدید نماید. همچنین لازم به ذکر است امکان تمدید اقامت از طریق ازدواج با یک تبعه آمریکایی نیز وجود دارد. لازم به ذکر است 5 سال پس از اخذ اقامت دائم آمریکا، امکان دریافت پاسپورت آمریکا وجود دارد. در نمودار زیر نرخ بیکاری آمریکا را مشاهده می نمایید:

نرخ بیکاری آمریکا تحصیل مهندسی آمریکا

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل مهندسی آمریکا و سخن پایانی

تحصیل مهندسی آمریکا ، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی، امکان اخذ اقامت و پاسپورت آمریکا، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. به طور کلی در حال حاضر با توجه به شرایط حال حاضر اخذ ویزای آمریکا ریسک بالایی دارد. از این رو توصیه می گردد افراد برای اطمینان از پروسه ویزا شدنشان در ابتدا برای کشورهایی چون آلمان، اتریش، هلند، دانمارک، مجارستان، انگلستان و کانادا اقدام نمایند. در صورتی که فرد بخواهد نزدیک به آمریکا باشد، کشور کانادا انتخاب بسیار مناسبی است. به علاوه فرد می تواند برای دوره تحصیلی بعدی خود از کشور کانادا برای اخذ پذیرش و ویزای کشور آمریکا اقدام نماید. در این حالت شانس فرد برای اخذ ویزا و تحصیل مهندسی آمریکا بسیار بالا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل مهندسی آمریکا و شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش این امکان برای شما عزیزان فراهم گردیده است تا یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش داشته باشید تا در خصوص راه های مهاجرتی متناسب با شرایط شما اطلاعات لازم را کسب نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پایانی این مقاله یادداشت نمایید و یا در قسمت پرسش و پاسخ همگانی پرسش های خود را مطرح نمایید.

law تحصیل مهندسی آمریکا
2 پاسخ
 1. اردشیر گفته:

  سلام. پدر من 13 سال آمریکا بوده و گرین کارت داره اما حدود 20 سال هست که ایران زندگی میکنه و تو این مدت هم سفری به آمریکا نداشته الان می تونه از ایران برای سیتزن شدن درخواست بده؟ یا گرین کارتش رو تمدید کنه؟
  ومن 19 سالمه می تونم از طریق پدرم مهاجرت کنم
  (سیستم ثبت پرسش سایت مشکل دارد)

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. با توجه به قوانین آمریکا، اگر شما یک فرد مقیم دائم با فرم I-551 هستید که اعتبار کارت سبز شمابه مدت ۱۰ سال می‌باشد و کارت سبز منقضی شده است و یا در ظرف ۶ ماه آینده به پایان می‌رسد شما باید قبل از پایان اعتبار کارت سبز خود را تمدید کنید.
   در مورد سوال دوم نیز سن شما برای اخذ ویزای همراه والدین بالاتر از سن مجاز (زیر 18 سال) می باشد.
   https://malekpour.ir/تمدید-کارت-سبز-گرین-کارت-green-card/

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5