تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و بررسی شرایط آن

تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی، شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی و به طور کلی اقامت آفریقای جنوبی در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. اما تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی برای ایرانیان شرایط بهتری را به همراه خواهد داشت؟ کیفیت تحصیل در آفریقای جنوبی چگونه است؟ بهترین رشته تحصیل در آفریقای جنوبی مبتنی بر درآمد بالقوه کدام است؟ بنابراین تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی از جهات مختلف قابل بحث خواهد بود که سعی گردیده در این نوشتار به شکلی ساده و خلاصه، اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن، خدمت شما دوستان گرامی ارائه می شود. اگر جز آن دسته از متقاضیان هستید که ممکن است تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی را انتخاب کردید و در این زمینه با سوالاتی مواجه هستید، می توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. آفریقای جنوبی از دهه 1990 میلادی به دنبال تصویب قانونی برای براندازی جدایی نژاد اجباری پیشرفت چشمگیری داشته است و در حال توسعه جامعه دموکراتیک تر می باشند. البته در آفریقای جنوبی هنوز مشکلاتی اعم از فقر و جرم و جنایت وجود دارد. اما این کشور در بسیاری از مناطق توانسته خوب عمل کند و توانسته شهرهای پویا و متنوعی را در کنار دانشگاه های پیشرو با چشم انداز بین المللی را ارائه دهد. امید است در این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش در آمده است به تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما پاسخ داده شود  و اطلاعات کلی  را در باب تحصیل مهندسی در  آفریقای جنوبی را به دست آورده باشید. فلذا در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی تر می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و شرایط عمومی

است بدانید که این کشور دارای سه پایتخت شامل قوه مجریه در پرتوریا، قوه قضائیه در بلوم فونتین و پارلمان در کیپ تاون می باشد. یکی از شهرهای پرجمعیت کشور آفریقای جنوبی شهر بزرگ ژوهانسبورگ است. این کشور از اعضای بنیانگذار اتحادیه آفریقاست که اتفاقا بزرگترین اقتصاد را در میان اعضای خود دارد. از دیگر سازمان هایی که آفریقای جنوبی در آن عضو می باشد می توان اشاره کرد به : سازمان ملل، اتحادیه کشورهای همسود، سازمان تجارت جهانی و صندوق بین المللی پول. آفریقای جنوبی دارای 11 زبان رسمی است که 9 زبان آن از زبان های آفریقایی و دو زبان اروپایی ( زبان آفریکانس که ریشه هلندی دارد و زبان دیگر زبان انگلیسی) می باشد.
اما تحصیل در دانشگاه های افریقای جنوبی به سه نوع تقسیم می شوند : دانشگاه های ملی این کشور که بر بحث علمی بیشتر فعالیت دارند، دانشگاه های تکتیکال که در بخش حرفه و تخصص فعالیت دارند و دانشگاه های جامع که ترکیبی از این دو نوع دانشگاه می باشد. 9 استان در آفریقای جنوبی دپارتمان های آموزشی خود را دارا می باشند که بر اساس سیاست های ملی خود آمـوزش های محلـی را پیاده سـازی می کنند. شرایط ورود به دانشگاه های آفریقای جنوبی به دانشگاه مد نظر و برنامه های که قصد تحصیل در آن رشته را دارید بستگی دارد. اما به طور کل دانشگاه های آفریقای جنوبی یک فرم درخواست آنلاین را در اختیار متقاضیان قرار می دهد که دانشجویان بتوانند به راحتی روند ثبت نام را تکمیل نمایند.

شرایط عمومی آفریقای جنوبی تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی

مهاجرت به آفریقای جنوبی

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی در مقطع لیسانس

معمولا برای تحصیل در دانشگاه های آفریقای جنوبی برای مقطع کارشناسی دانشجویان می توانند به مدت 4 سال ادامه تحصیل دهند که بعد از فارغ التحصیلی مدرک خود را از دانشگاه دریافت نمایند. سال تحصیلی در آفریقای جنوبی همانند دیگر کشور ها ، ترم اول از اوایل فوریه تا اوایل ژوئن و ترم دوم از اوایل ژوئیه تا اواخر اکتبر به طول می انجامد. تحصیل در آفریقای جنوبی همانند تحصیل در کشورهایی چون استرالیا و نیوزلنـد نیست. از این رو دانشجویان برای دریافت مدرک تحصیلی خود بر اساس افتخارات خود نـمره کلـی دریـافت نمی کنند. اما در عوض، دانشجویان بعد از سه سال تحصیل برای دریافت مدرک لیسانس و فارغ التحصیلی در رشته های مهندسی باید یک دوره یک ساله را به عنوان تخصص و یادگیری حرفه در زمینه تحصیلات خود بگذرانند و بعد از آن مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند.

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی در مقطع فوق لیسانس

آموزش عالی و تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی شامل دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. موسسات آموزش عالی اعم از موسسات دولتی و موسسات خصوصی از جمله دانشگاه ها و موسسات جامع وجود دارد که هم به شکل تئوری، نظری و یا تحقیق گرا پیش می روند و برخی از نهادها به شکل حرفه ای بر روی تخصص و در بر روی مهارت و دانش فنی تمرکز دارند. قابل ذکر است که آفریقای جنوبی دارای 23 موسسه آموزش عالی در مقع کارشناسی ارشد می باشد که این 23 موسسه در مجموع متشکل شده از 11 دانشگاه ، 6 دانشگاه تکنیکال و 6 موسسه خصوصی است که در مجموع 115 رشته تحصیلی در این دانشگاه ها ارائه می گردد.
برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال بسته به رشنه تحصیلی معین می گردد. سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دو ترم سپتامبر و ژانویه است. هر ترم به طور معمول شامل شش هفته کلاس، یک هفته استراحت، سپس هفت هفته کلاس و در آخر یک هفته ادامه تحصیل به نام هفته SWOT که بعد از آن امتحانات پایان ترم می باشد.

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی در مقطع دکتری

از ملزومات تحصیل مهندسی در مقطع دکتری برای دانشجویان ارائه مدرک تحصیل خود در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. علاوه بر آن باید پایان نامه خود را که متشکل از تحقیقات علمی می باشد را به دانشگاه اراائه دهند. دانشجویان می توانند با ارائه مدرک تحصیلی خود مبنی بر پشت سر گذاشتن تحصیلات پیشرفته در زمینه آموزش و برتری تخصص در حرفه خاص جهت ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در آفریقای جنوبی اقدام نمایند. این کشور از نظر سیستم آموزش در حال تحول می باشد، از این رو دانشگاه های آفریقای جنوبی از نظر کیفیت رو به رشد می باشد به طوری که برخی از آنان در حال حاضر قادر هستند در کلاس جهانی فعالیت نمایند. آفریقای جنوبی به عنوان قطب چند فرهنگی، پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا می باشد.
از این رو 60.000 دانشجوی بین المللی در سال می تواند در آفریقای جنوبی تحصیل کند که به طور خاص 6 دانشگاه در آفریقای جنوبی متمرکز بر مقطع دکتری است. برنامه های تحصیل در مقطع دکتری به طور مشابه با کشورهای همانند انگلیس بین سه الی پنج سال به طول می انجامد. رساله دکتری در آفریقای جنوبی باید ارائه دهنده این موضوع باشد که دانشجویان نقش مهم و اساسی در آموزش و دانش در رشته تخصصی خود دارند، به گونه ای که محتوای آن شایسته انتشار در یک ژورنال و یا یک کتاب علمی را داشته باشد. هنگام تقاضای دکتری در آفریقای جنوبی باید با یک سرپرست دانشگاهی ارتباط برقرار نمایید، چرا که دانشگاه مورد نظر و استاد راهنما باید اطمینان حاصل نمایند که می توانند در رشته تخصصی شما راهنمایی و پشتیبانی لازم را اعطا نمایند.
در این راستا ممکن است مدارک زیر را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری از شما درخواست نمایند. مدارکی همچون:

 • cv متقاضی
 • انگیزه نامه
 • گوهینامه و مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی خود
 • ارسال یک کپی از پایان نامه ارشد خود

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و هزینه های تحصیل

همانطور که در بسیاری از کشورهای دیگر این موضوع صدق می کند، هزینه های تحصیل و شهریه تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی بسته به دانشگاه بسیار متفاوت است. اما با این حال اکثر دانشگاه ها بر اساس و بر مبنای اعتبار خود هزینه هایی را به عنوان شهربه تحصیل دریافت می نمایند. به طور کل باید در نظر داشته باشید که دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجویان آفریقای جنوبی هزینه های بیشتری را به دانشگاه پرداخت می نمایند. در جدول زیر هزینه های برخـی از دانشـگاه ها جهت تحصیـل مهندسـی در آفریقـای جنـوبی را می توانید مشاهده کنید:

هزینه تحصیل آفریقای جنوبی تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و هزینه های زندگی در آن

هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی در آفریقای جنوبی تحت تاثیر عواملی چون منطقه زندگی دانشجو و نوع زندگی وی خواهد بود. غالب هزینه های دانشجویان بین الملی در آفریقای جنوبی متشکل شده از هزینه های مسکن، هزینه های خوراک، پوشاک و رفت و آمد آنان می باشد. که در جدول زیر  عمده ترین هزینه های زندگی در آفریقای جنوبی را طی یک جدول به طور کامل شرح می دهیم:

رستوران
غذا برای یک نفر در رستوران ارزان قیمت 120.00
غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 500.00
در مک دونالد 60.00
بازار
1 لیتر شیر 13.90
1 کیلو برنج 20.30
12 عدد تخم مرغ 27.95
1 کیلو پنیر 99.9
1 کیلو گوشت قرمز 95.12
1 کیلو سیب 21.82
1 کیلو پرتقال 21.39
1 کیلو سیب زمینی 16.20
1 کیلو گوجه 18.60
1 کیلو پیاز 15.34
1.5 لیتر آب 14.67
حمل و نقل
بلیط یک طرفه 18.00
1 کیلو متر تاکسی 10.00
1 لیتر بنزین 15.70
هزینه های ماهانه اعم از برق، سرمایش و گرمایش 1190.61
اجاره مسکن در ماه
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 6368.27
آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر 5492.40
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 13158.07
آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر 11090.41

نکته: آخرین به روز رسانی قیمت ها  در آگوست 2019 می باشد.

واحد پول آفریقای جنوبی رند است

Graduate تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی

هزینه تحصیل و زندگی در آفریقای جنوبی
تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی به همراه بورس تحصیلی

در مورد هزینه های تحصیل و ساختار شهریه دانشگاه های آفریقای جنوبی چند مورد منحصر به فرد وجود دارد که دانشجویان بین المللی باید از آن آگاه باشند، چرا که در اکثر موراد بورس های تحصیلی و کمک مالی از طریق دانشگاه به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. بنابراین دانشجویان بین المللی از این طریق می توانند راهی برای جایگزین کردن و هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند.
برخی از بورسیه های تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی در سال 2019-2020:

 • بورس DRD برای دانشجویان آفریقایی

  در هر سال برای متقایان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشانسی ارشد و دکتری تعداد محدودی بورس تحصیلی در نظر گرفته شده است که بیشتر در رشته های مدیریت دولتی، مطالعات توسعه ارائه می گردد. این بورسیه شامل کمک هزینه ماهیانه 650 یورو به علاوه کمک هزینه سفر داوطلبان و متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و 900 یورو به انضمام کمک هزینه های سفر برای دانشجویان و متقاضیان در مقطه دکتری می باشد. افرادی که شایسته دریافت این بورس می باشند شرایط آنان می بایست:
  o متقاضیان باید سابقه تحصیلی برجسته با درجات عالیه باشند.
  o تحصیلات آنان باید در دانشگاه های معتبر بین المللی تکمیل شده باشد.
  o متقاضیان می بایست مدارک خود مبنی بر مهارت زبان انگلیسی چه به صورت گفتاری چه به صورت کتبی را ارائه دهند.
  o توصیه می گردد دانشجویان در زمینه تحصیلی خود کارو یا تجربه عملی داشته باشند.
  o بهتر است متقاضیان تا سه سال از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به اخذ این بورس نمایند.

 • بورس تحصیلی برای نوآوران اجتماعی در آفریقای جنوبی

  این بورس تحصیلی برای داوطلبان متعهد به نوآوری در اجتماع و کارآفرینی می باشد. این بورس توسط دانشگاه کیپ تاون آفریفای جنوبی ارائه می گردد. در این بورس بر اساس شرایط متقاضی امکان پوشش تمام هزینه های تحصیل وجود خواهد داشت. افرادی که شایسته دریافت این بورس می باشند عبارتند از:
  o کاندید های دریافت این بورس باید از شهروندان آفریقای جنوبی و یا از افرادی که اقامت دائم آفریقای جنوبی را دارند انتخاب می شوند.
  o کاندید های دریافت این بورس باید حداقل یک سال به عنوان یک کارآفرین اجتماعی کار کرده باشند.
  o کاندید های دریافت این بورس بایدشخصیت اخلاقی قوی، محرک کارآفرینی بالا، سابقه فعالیت به عنوان کارآفرین و دارای صفات و خصوصیات رهبری و تعهد در توسعه پایداری یک اقتصاد نوظهور باشند.
  o داوطلبان باید مقاله مورد نظر خود را ارسال نمایندو باید در این مقاله از چگونگی کمک خود به ایجاد یک گستره جدید برای ایجاد یک خدمات بهتر به جامعه توضیحات کامل را ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی در آفریقای حنوبی

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی

یک کشور چند فرهنگی می باشد که در این راستا 11 زبان رسمی در آفریقای جنوبی شناخته شده است. تلاش مستمر برای اشتراک گذاشتن یک زبان واحد در آفریقای جنوبی به مراتب یکی از اهداف اصلی برای این کشور به شمار می رود البته این تلاش در یک ترکیب منحصر به فرد و با نفوذ استعمار گران در این کشور همراه بوده است که در نهایت دو زبان اصلی در آفریقای جنوبی زبان انگلیسی و زبان آفریقایی امکـان پذیـر می باشد.
بنابراین دانشگاه های آفریقای جنوبی تقریبا تمام برنامه های خود را در وحله اول به زبان انگلیسی و در نهایت به زبان آفریقای ارائه می دهد. و این موضوع باعث گردیده که در مکان های عمومی هم اکثر مردم بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. از این رو می توان گفت فرصت مناسبی برای غیر بومیان و دانشجوبان بین المللی محسوب می شود که پیش از پیش بتوانند سطح زبان انگلیسی خود را افزایش دهند. اگر چه قبل از پذیرش و تحصیل مهندسی باید مهارت انگلیسی را دارا باشند و مدرک زبان انگلیسی IELTS6.5 را داشته باشند.

تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و مدارک مورد نیاز

کلیه دانشجویانی که اقامت دائم خارج از آفریقـای جنـوبی را دارند و یا شـهروند آفریقـای جـنوبی محسـوب نمی شوند، موظفند پس از دریافت پذیرش تحصیلی ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایند که پس از دریافت ویزا، تمام دانشجویان بین المللی اجازه اقامت تحصیلی در آفریقای جنوبی را به طور رسمی خواهند داشت.
برای شروع روند دریاقت ویزا، دانشجویان می توانند به نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری آفریقای جنوبی تقاضای خود را اعلام نمایید. از آنجا که ممکن است این روش تا هشت هفته به طول انجامد توصیه می شود که هر چه سریع تر با دریافت پذیرش از دانشگاه در خواست خود را اعلام نمایند.
مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در آفریقای جنوبی عبارت است از :

 • پاسپورت معتبر
 • نامه قبولی از دانشگاه با مشخص شدن مدت دوره
 • تائیدیه ثبت نام در دانشگاه
 • ارائه گواهی عدم سوپیشینه
 • اثبات پوشش بیمه درمانی در طول مدت حضور در آفریقای جنوبی
 • اسناد وضعیت تاهل در صورت نیاز

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و وضعیت ویزای همراه

درخواست ویزا برای اعضای خانواده (همسر و فرزندان) دانشجویان بین المللی که درخواست تحصیل در آفریقای جنوبی را دارند نیز مجاز می باشد. قابل ذکر است که ویزای همراه برای اعضای خانواده دانشجویی بین المللی به مدت سه سال معتبر می باشد که علاوه بر آن همراهان متقاضی اجازه کار و تحصیل را نخواهند داشت.

تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و وضعیت اقامت پس از تحصیل

با دریافت ویزای دانشجویی در آفریقای جنوبی به دانشجویان اجازه داده می شود تا ضمن تحصیل بتوانند کار کنند. باید دقت داشته باشید که دانشجویان بین المللی حداکثر 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. بنابراین دانشجویان در حین تحصیل محدود هستند که صرفا 20 ساعت در هفته مشغول به فعالیت شوند و کار نمایند و اگر پس از اتمام تحصیل با دریافت پیشنهاد کاری می توانند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار نمایند. اما با تغییر قوانین مهاجرتی در آفریقای جنوبی، در ماه ژوئن سال 2014 متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری بعد از اتمام تحصیل می توانند به مدت 12 ماه در این کشور حضور داشته باشند و نسبت به تعیین شرایط خود با ورود به بازار کار اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری نمایند.
با توجه یه این شرایط اگر فارغ التحصیلان بتوانند بعد از تحصیل در این کشور به مدت 5 سال کار نمایند، بعد از آن می توانند در خواست اقامت دائم دهند. این در حالی است که دانشجویان بین المللی در کشورهایی نظیر کانادا و یا در کشورهای اروپایی نظیر اتریش، آلمان، هلند و دانمارک دانشجویان بین الملی در هر مقطع دانشگاهی پس از فارغ التحصیلی حداقل به مدت 6 ماه اجازه اقامت پس از تحصیل خواهند داشت که از این طریق می توانند با دریافت کار اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری نمایند.

نرخ بیکاری آفریقای جنوبی تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل مهندسی آفریقای جنوبی و سخن پایانی

تحصیل مهندسی در آفریقای جنوبی و شرایط ادامه تحصیل مهندسی در این نوشتار بررسی شد. به طور کلی می توان گفت تحصیل مهندسی در آفریقا جنوبی به سبب سوالاتی که مد نطر برخی از افراد بوده است که لذا بر آن شدیم تا پیرامون مسائل مهم راجع به شرایط ادامه تحصیل مهندسی در دانشگاه های آفریقای جنوبی، هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل مهندسی، شرایط کار پس از تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی و حتی شرایط برخی از بورس های تحصیلی را خدمتتان شرح دهیم. نکاتی که دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در رشته های مهندسی باید در نظر داشته باشند در وحله اول زبان رسمی کشورمورد نظر و رواج زبان انگلیسی در آن کشور می باشد از دیگر نکات مهم در باب تحصیل مهندسی و مهاجرت تحصیلی شرایط اقامت پس از تحصیل در آن کشور است و شرایط نرخ بیکاری در تخصص و رشته مورد نظر متقاضی است. شما متقاضیان گرامی می توانید بر اساس شرایط خود در قالب قوانین کشورهای مورد نظر در باب مهاجرت انتخاب های گسترده تری و چه بسا انتخاب بهتری را پیش روی خود داشته باشید. از این رو شما همراهان گرامی در صورت نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید. همچنین می توانید در پایان مقاله در قسمت دیدگاه، نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید و پاسخ آن را در کوتاه ترین زمان ممکن در یابید.