تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان

تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان  و شرایط تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان ۲۰۱۷ ، تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان یکی از اهداف دانشجویان بین المللی است و متقاضیات جهت اقدام برای تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان همواره به سؤالات بسیاری مطرح می کنند: تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان چه هزینه ای دارد؟ اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان امکانپذیر است؟ چه مدارکی جهت تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان لازم است؟ پاسخ به این سؤالات و دیگر اطلاعات در زمینه تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان در این مقاله مطرح می شود. دانشجویانی قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند به دنبال اهداف آموزشی، تحقیقاتی و کارآفرینی هستند. این مقاله در باب تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش) می باشد.

دانشگاههای برتر تاجیکستان

Tajik National University

Russian-Tajik Slavonic University

Tajik State Medical University

Technological University of Tajikistan

Tajik Agrarian University

Tajik State University of Commerce

Tajik Technical University

Moscow State University Lomonosov in Dushanbe

Tajik State Pedagogical University

Khujand State University

تاجیکستان کشوری واقع در آسیای مرکزی به ۸ میلیون جمعیت است. تاجیکستان با کشورهایی همچون قرقیزستان، ازبکستان و چین مرز مشترک دارد. طبق آمار منتشر شده ۴۸ درصد متقاضیان تحصیل در تاجیکستان مرد و ۵۲ درصد زن هستند. تعداد قابل ملاحظه ای مؤسسات آموزش عالی در تاجیکستان فعالیت دارند. قدیمی ترین دانشگاه تاجیکستان دانشگاه دولتی خوجند است. تعداد ۷۶ مؤسسه و ۱۵ دانشکده در تاجیکستان وجود دارد که رشته های فیزیک، ریاضی، هنر، مهندسی، مدیریت، علوم طبیعی، اقتصاد، تاریخ، زبانهای خارجی و رشته های پزشکی ارائه می دهند. دانشجویانی قصد تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند بسیار ساده تر از متقاضیان مقطع دکترا می توانند از دانشگاههای تاجیکستان پذیرش اخذ نمایند. یکی از دلایل این موضوع این است که دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا می بایست رزومه قوی تری داشته باشند.

دوره های PHD هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در دانشگاههای تاجیکستان برگزار می شود و دانشجویان بین المللی می توانند دوره های آنلاین را بدون حضور در تاجیکستان بگذرانند. به طور کلی در مقطع دکترا کمتر کلاسهای تئوری برگزار می شود و در اغلب رشته ها پروژه های تحقیقاتی در عهده دانششجویان قرار می گیرد. یکی از زبانهای اصلی کشور تاجیکستان زبان فارسی/اردو است و دانشجویان ایرانی برای برقراری ارتباط محدودیت کمتری خواهند داشت. این مقاله در باب تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش) می باشد.

اخذ پذیرش در مقطع دکترا در رشته های تحصیلی و دانشگاههای مختلف متفاوت است. اخذ پذیرش در برخی رشته ها نیازمند تأیید استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر است که اخذ تأیید استاد راهنما معمولأ از طریق مکاتبات ایمیلی انجام می شود. دانشجویان مقطع دکترا در اغلب رشته موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی می شوند. البته اخذ پذیرش دکترا و کمک هزینه تحصیلی به مسائلی همچون معدل مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه محل تحصیل، مقالات بین المللی، چاپ کتب و مقالات علمی داخلی و بین المللی، مدرک زبان و پروژه های تحقیقاتی بستگی دارد و هر چه مدارک علمی متقاضی قوی تر باشد شانس بالاتری برای اخذ پذیرش و کمک هزینه تحصیلی وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا

۱٫تصویر گذرنامه معتبر

۲٫مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات

۳٫مدرک زبان IELTS و TOFFEL

۴٫رزومه متقاضی

۵٫انگیزه نامه یا SOP

هزینه تحصیل در دانشگاههای تاجیکستان متفاوت است و معمولأ شهریه دانشگاهها بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است. علاوه بر این هزینه زندگی در تاجیکستان به طور متوسط ماهیانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. با وجود اینکه اخذ پذیرش از دانشگاههای تاجیکستان ساده تر از اخذ پذیرش دانشگاههای اروپایی است اما رتبه دانشگاههای تاجیکستان در مقایسه با دانشگاههای اروپایی پایین است و همچنین دلایلی وجود دارد که زندگی در کشور تاجیکستان مناسب نیست. اقتصاد کشور تاجیکستان بسیار ضعیف است و در سالهای اخیر پیشرفت چندانی نداشته است. تاجیکستان کشور نسبتأ فقیری است و تحصیل در این کشور به دانشجویان بین المللی توصیه نمی شود زیرا کیفیت علمی بسیاری از دانشگاههای اروپایی بسیار بالاست با وجود اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در تاجیکستان با برخی کشورهای اروپایی برابر است. دانشجویان بین المللی در تاجیکستان به صورت پاره وقت اجازه کار خواهند داشت. البته دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. علاوه بر اینکه امکان کار در دانشگاه و دریافت بورسیه تحصیلی هم دارند. به طور کلی اغلب دانشجویان در مقطع دکترا هزینه های خود را شخصأ تأمین می کنند. کشور تاجیکستان جزء کشورهای مهاجرپذیر نیست به این معنا که دانشجویان خارجی در تاجیکستان امکان اخذ اقامت دائم نخواهند داشت و اقامت تحصیلی و کاری این افراد تبدیل به اقامت دائم و تابعیت نخواهد شد.

با توجه به این توضیحات پیشنهاد می کنیم پیش از هر اقدامی شرایط تحصیل در مقطع دکترا در اروپا را بررسی نمایید و بهترین گزینه را جهت تحصیل انتخاب نمایید. این مقاله در باب تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش) می باشد. جهت تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان با کارشناسان ما در دفتر مرکزی در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.