تحصیل دکتری در نروژ

آیا قصد تحصیل در مقطع دکتری نروژ  را دارید ؟ شرایط تحصیل دکتری در نروژ چگونه می باشد ؟ مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری نروژ  چه می باشد ؟ تا چه سنی می توان برای تحصیل در مقطع دکتری نروژ  اقدام نمود ؟ آیا برای تحصیل در مقطع دکتری نروژ  نیازی به مدرک زبان می باشد ؟ تحصیل در مقطع دکتری نروژ  در چه رشته هایی ممکن است ؟ هزینه تحصیل در مقطع دکتری نروژ  چه میزان می باشد ؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه مشاوره ای ام آی ای با همکاری موسسه حقوقی ملک پور ارتباط بگیرید . ما در این مقاله در باب تحصیل دکتری در نروژ   ، شرایط تحصیل دکتری در نروژ   و اقدامات تحصیل دکتری در نروژ  را بررسی خواهیم نمود .

چرا برای تحصیل دکتری در نروژ اقدام کنید ؟

تعهد به یادگیری مادام العمر و تفکر مستقل باعث می شود نروژ جایگاه خوبی برای تحصیل در مقطع دکتری باشد . در حقیقت ، نروژی ها هرگز از راه خود نترسیده و اگر چه بعد از اینکه وایکینگها در طول قایقهای طولانی خود به استعمار اروپا رفتند، چیزهای زیادی به حرکت درآورده اند، ولی نروژ یک ملت کارآمد است . امروز، رویکرد مدرن کشور در مورد تحصیلات دانشگاه، سیاست آموزش “برای همه” را شامل می شود، به این معنی است که هزینه تحصیل برای تحصیلات عالی وجود ندارد و نروژی ها اغلب ادامه تحصیل می دهند. دانشگاه عالی نروژ دارای چندین موسسه رتبه بندی شده بین المللی و قدیمی تر می باشد . دانشگاه اسلو در جایگاه ۱۰۰ دانشگاه های  برتر جهان قرار دارد.

نظام تحصیلی دکتری کشور نروژ

نروژ انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی را دارد و تحقیق و آموزش را در زمینه های مختلف ارائه می دهد. اکثریت دانشگاه های معتبر دولتی هستند ، که هفت دانشگاه و ۲۲ کالج دانشگاهی را پوشش می دهند که طیف وسیعی از رشته ها را پوشش می دهند. آموزش های تمرکز بیشتر توسط نه نهاد تخصصی دانشگاهی و دو کالج ملی از هنر ارائه شده است.

تعداد کمی از موسسات خصوصی برنامه های PhD را ارائه می دهند، اما اکثر آموزش و تحقیقات دکتری  در موسسات دولتی و موسسات دانشگاهی معتبر انجام می شود. این بدان معنی است که به عنوان یک دانشجوی دکتری  در نروژ، شما می توانید تحقیق دکتری ی در هر یک از دانشگاه های کشور را ادامه دهید، و چندین کالج دانشگاهی نیز برنامه های دکتری ی خود را ارائه می دهند.

ارائه موضوع در دانشگاه های مختلف ممکن است با توجه به نقاط قوت تحقیق و امکانات نهادهای خاص متفاوت باشد، اما آموزش دکتری  در تمام رشته های علمی عمدتا در سراسر دانشگاه های نروژ در دسترس است . علاوه بر این، نروژ همچنین فرصت های نسبتا منحصر به فردی برای تحقیق و آموزش در زمینه هایی را فراهم می کند که از موقعیت روز کشور در شمال اروپا و لبه قطب شمال استفاده می کنند. دیگر برنامه های تحقیقاتی بر اساس نقاط قوت نروژ در تحقیقات دریایی، انرژی و آب و هوا، پزشکی و سلامت ، غذا ، فن آوری ارتباطات ، بیوتکنولوژی ، علوم مواد و فناوری نانو، می توان استفاده نمود .

سال تحصیلی نروژی معمولا بین اوت و ژوئن، با تعطیلات زمستانی و بهار علاوه بر تعطیلات تابستانی طولانی تر، اجرا می شود. تاریخ شروع برای تحقیق PhD ممکن است انعطاف پذیر تر از آنهایی است که برای برنامه های آموخته شده اعلام  شده است ، اما احتمالا شما نیاز به ثبت نام در زمان مناسب برای شروع هر گونه کورس آموزش رسمی دارید   .

 

ساختار دوره و محتوای دکتری نروژ

سازمان برنامه های نروژی به دنبال اهداف و استانداردهای جامع آموزش عالی اروپایی است که توسط سیستم بولونیا ایجاد شده است ، با برنامه های کارشناسی و سپس دوره های کارشناسی ارشد و سپس دوره های دکتری است . نروژ دو راه را برای واجد شرایط دکتری  ارائه می دهد، که با توجه به میزان تحصیلات رسمی و نظارت رسمی در آن ، متغیر است.

دکتری ی “سازمان یافته” ( دکتر فلسفی ) رویکردی است که در اکثر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و مشابه برنامه های دکتری  در سایر نقاط اروپا است. دانش جویان برای برنامه ی تحصیلی و تحقیق رسمی ثبت نام می کنند که از یک جزء آموزشی ( معادل ۳۰ ECTS ) شروع می شود که تمرکز آن بر تحقیق و نوشتن یک پایان نامه دکتری  با نظارت منظم دانشگاهی است. این برنامه ها به طور معمول حدود سه سال طول می کشد تا به صورت کامل تمام شوند اما برخی از آنها بیش از چهار سال است که ۲۵٪ از این دوره برای تدریس در دوره های پایین تر تحصیل محفوظ است. چنین برنامه هایی می توانند راهی عالی برای کسب آموزش و تجربه رسمی در آموزش دانشگاه در کنار دکترای شما باشند.

بعضی از دانشگاه ها نیز “درجه آزاد” ( doctor philosophiae ) را ارائه می کنند. اینها شبیه گزینه «PhD by portfolio» است که در برخی دیگر از سیستم های آموزش عالی ارائه شده است. دانش آموزان به عنوان نامزدهای دکتری ثبت نشده و هیچ وابستگی نهادی در طول تحقیق و نوشتن پایان نامه خود ندارند. در عوض آنها با تکمیل پایان نامه که قبلا آماده شده اند برای استاندارد کافی برای آزمون اعمال می شود. این فرم دکتری  برای کاندیداهای با تخصص موجود در زمینه مربوط به رشته تحصیلی آنها طراحی شده است و ابزاری برای رسمیت شناختن این دستاورد بدون نیاز به یک دوره تحصیلی رسمی است.

به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی در نروژ، احتمال بیشتری برای ثبت نام در یک برنامه رسمی و پیگیری «PhD سازمان یافته» دارید تا بتوانید مستقیما به دکتر Philos ورود کنید.

ارزیابی و بررسی :

بررسی یک پایان نامه دکتری ی نروژی توسط کمیته حداقل سه کارشناس دانشگاهی انجام می شود، حداقل یکی از آنها از خارج از دانشگاه شما خواهد بود. پس از تصویب، شما از پایان نامه خود دفاع می کنید. این امر به طور عمومی صورت می گیرد و همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک یا چند سخنرانی در مورد موضوع خود را علاوه بر پاسخ به سوالات در پایان نامه خود که توسط کمیته امتحان ارائه شده است، پاسخ دهید.

پذیرش و برنامه های کاربردی برای دکترای نروژی

برای واجد شرایط بودن مدرک دکتری در نروژ، باید یک مدرک کارشناسی ارشد ، معمولا یک کارشناسی ارشد دو ساله یا یک مدرک مربوطه از یک دانشگاهی آموزشی حرفه ای مانند دانشکده روانشناسی، دندانپزشکی، پزشکی یا قانون، داشته باشید. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید در ماه دسامبر و اواسط ماه مارس در سال تحصیلی قبل از ثبت نام مورد نظر خود برای تحصیل در نروژرا  درخواست دهید.

روش درخواست

هر موسسه روش درخواست خود را برای کاندیداهای دکتری  دارد و بهتر است با آنها تماس مستقیم برای اطلاعات در مورد چگونگی اخذ پذیرش انجام شود. به منظور پذیرش در مقطع دکتری ، ممکن است لازم باشد که از قبل هزینه های مالی خود را تامین کنید یا برای برنامه اصلی خود درخواست کنید.

معمولا متقاضیان باید یک توصیف خوب از موضوع پروژه خود و همچنین تکمیل فرم های درخواستی (که معمولا از وب سایت موسسه ها در دسترس است) ارائه نمایند. مستندات اضافی نیز ممکن است برای حمایت از درخواست شما باشد. موارد زیر مواردی هستند که می توانید از آن انتظار داشته باشید:

* کپی گواهی شده از تمام اسناد مرتبط با زمینه تحصیلی قبلی شما.

* شرح پروژه تحقیقاتی شما، شامل یک دوره زمانی برای تکمیل پروژه شما .

* یک برنامه بودجه برای کل دوره توافق (۳ تا ۴ سال تحصیلی تمام وقت)، اطلاعات مربوط به منبع تامین مالی، کارفرما (درصورت امکان) و نوع بودجه (مثلا جریمه یا خرید زمان آزاد از کار دائمی).

* مطالبی که دربرگیرنده هرگونه مقیاس علمی یا منابع ضروری است.

* نام حداقل یک سرپرست دانشگاهی ( سوپروایزر ) پیشنهاد شده، نیاز می باشد.

دانشگاه ممکن است مستندات اضافی را درخواست کند.

پذیرش دوره دکتری معمولا در یک قرارداد کتبی امضا شده توسط کاندیدای دکتری ، سرپرست، واحد علمی و هیأت علمی است. این قرارداد حقوق و تعهدات طرفین را در دوره پذیرش (دوره قرارداد) تعیین می کند.

آشنایی با مدارک تحصیلی

همانطور که نروژ یک عضو از منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA ) است، مدارک تحصیلی به راحتی قابل انتقال هستند. مؤسسه ای که شما در آن تحصیل می کنید، معمولا با انتقال ارزشها و اعتبارات از نهادهای خارجی مقابله می کند. با این حال، میتوانید برای ارزیابی مدارک تحصیلی خود با آژانس تضمین کیفیت در آموزش نروژی (NOKUT  ) تماس بگیرید.

هزینه و بودجه تحصیل دکتری در نروژ

یکی از جذاب ترین جنبه های مطالعه دکتری  در نروژ این است که، از نظر فنی، رایگان است. علاوه بر این، برای تأمین هزینه های زندگی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هزینه های مالی نیز در دسترس است. دانشگاه ها و کالج های دولتی هزینه های تحصیلی را برای دانشجویان، از جمله متقاضیان بین المللی دریافت نمی کنند. با این وجود هزینه ترمی ۳۰۰- ۶۰۰ NOK   ( ۵۰-۱۰۰ دلار) است که بعضی اوقات برای دانشجویان PhD قابل استفاده است. این هزینه اعطای عضویت در سازمان رفاه دانشجویی را به عهده می گیرد و برای اخذ کارت دانشجویی ضروری است و هزینه های حمل و نقل عمومی و تخفیفات را به رویدادهای مختلف فرهنگی کاهش می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در مقطع دکتری در نروژ می توانید با موسسه مشاوره ای ام آی ای با همکاری موسسه حقوقی ملک پور ارتباط بگیرید . ما در این مقاله در باب تحصیل دکتری در نروژ   ، شرایط تحصیل دکتری در نروژ   و اقدامات تحصیل دکتری در نروژ  را بررسی نموده ایم.