تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

تحصیل دندان پزشکی در کشور ترکیه 2018 و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه چه شرایطی دارد؟ شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه 2018 چیست و هزینه های تحصیل دندان پزشکی در ترکیه 2018 چقدر است ، چرا کشور ترکیه یکی از محبوب ترین کشور های مقصد برای متقاضیان ایرانی تحصیل در رشته ی دندان پزشکی است؟ برای تحصیل دندان پزشکی در ترکیه چه مدارکی لازم است؟ آیا برای تحصیل دندان پزشکی در ترکیه شرط سنی وجود دارد؟ آیا ایرانیان برای تحصیل پزشکی در ترکیه و داروسازی در ترکیه یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه نیاز به قبولی در آزمونی خاص دارند؟ آیا دانشگاه های ترکیه در رشته ی دندان پزشکی  مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران هستند؟ آیا فارغ التحصیلان رشته ی دندان پزشکی در ترکیه پس از اتمام تحصیلات خود می توانند به ایران برگشته و مهر نظام پزشکی گرفته و مطب تاسیس نمایند؟ آیا مدرک دانشگاه های ترکیه در رشته ی دندان پزشکی مورد تایید کشور های اروپایی و امریکا و … می باشد؟ اعتبار دانشگاه های ترکیه در رشته دندان پزشکی در جهان چگونه است؟

در این مقاله سعی شده است که به سوالات شما در مورد تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در کشور ترکیه پاسخ داده شود و مقایسه ای کوتاه در مورد رشته ی دندان پزشکی در کشور ترکیه با سایر کشور های هم رده انجام شود.

 

به دلیل رقابت بسیار شدید در کنکور ایران برای قبولی در رشته ی دندان پزشکی که همواره جزو دو رشته ی اول شاخه ی علوم تجربی بوده است بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در این رشته از قبولی باز مانده و خواهان ورود به این رشته در کشور های خارجی هستند.

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و همچنین هزینه های پایین تحصیل و زندگی در آن تبدیل به یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در رشته ی دندان پزشکی شده است. از دیگر دلایل محبوبیت این کشور برای متقاضیان ایرانی تحصیل در رشته ی دندان پزشکی می توان به مورد تایید بودن تعداد بالایی از دانشگاه های این کشور از نظر وزارت بهداشت ایران  و همین طور اعتبار خوب جهانی این دانشگاه ها اشاره نمود.

مهمترین قدم برای قبولی در رشته ی دندان پزشکی در کشور ترکیه قبولی در آزمونی به نام YOS  است. آزمون یوس تا چند سال پیش مانند کنکور ایران به صورت یکپارچه در کل کشور ترکیه برگزار میشد. اما  در حال حاضر هر دانشگاه در کشور ترکیه به صورت جداگانه و مستقل این آزمون را برگزار می نماید. به همین دلیل متقاضی ابتدا می باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نماید و سپس در آزمون یوس برگزار شده در دانشگاه مورد نظر خود شرکت نماید و در صورت قبولی وارد رشته ی دندان پزشکی در دانشگاه مذکور شود.

متقاضی پس از انتخاب دانشگاه خود در این آزمون که هر سال تنها یک بار و در تاریخ هجدهم ایپریل برگزار شرکت نماید.

ذکر این نکته ضروری است که این آزمون به زبان ترکی برگزار می شود پس دانش آموزان در صورت قبولی در این آزمون تحصیلات به زبان ترکی را آغاز خواهند نمود.

آزمون یوس:

آزمون یوس از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول این آزمون شامل سوالاتی با موضوع تست هوش و ریاضیات است که  در این بخش سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی مطرح می شوند. در بخش اول است که دانشجو نمره ی قبولی و یا  ردی  مورد نظر برای ورود به رشته ی دندان پزشکی را اخذ می نماید. و اما در بخش دوم دانایی زبان ترکی فرد متقاضی مورد سنجش قرار می گیرد. اما این بخش نقش عمده ای در قبولی و یا ردی فرد متقاضی را ایفا نمی کند.

در این بخش  چنانچه شخص متقاضی حد نصاب نمره مورد نظر را اخذ نکند میبایست در دوره ی یک ساله ی آماده سازی زبان ترکی tomer شرکت نماید. و چنانچه در آزمونی که در انتهای این دوره از وی به عمل می آی قبول شود می تواند وارد کورس اصلی دانشگاهی خود در رشته ی دندان پزشکی شود

متقاضیانی که میخواهند وارد رشته ی دندان پزشکی در کشور ترکیه شده و تحصیلات خود را در این رشته به زبان انگلیسی طی کنند میبایست با در دست داشتن مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس ۶ در آزمون SAT شرکت نمایند و با اخذ حد نصاب مورد نظر هر دانشگاه وارد رشته ی دندان پزشکی در دانشگاه مورد نظر بشوند.
طول دوره:

مانند اکثر کشور های جهان طول دوره ی تحصیلی در رشته ی دندان پزشکی در کشور ترکیه نیز به مدت ۵ سال می باشد.که البته این دوره ی کورس اصلی میباشد و برای کسانی که پذیرش آنها مشروط به گذراندن دوره ی زبان تومر است این مدت با احتساب دوره ی زبان ترکی به شش سال افزایش پیدا می نماید.

هزینه ها:

هزینه های تحصیل در رشته دندان پزشکی در کشور ترکیه متفاوت است و کاملا بستگی به دانشگاهی دارد که متقاضی در آن تحصیل می کند. اما به طور کلی می توان گفت ارزان ترین دانشگاه های دولتی در این کشور در رشته ی دندان پزشکی هزینه ای در حدود سالانه دو هزار دلار امریکا در بر خواهند داشت. و هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور در حدود سالانه پانزده هزار دلار امریکا خواهد بود.

دانشگاه های مورد تایید در کشور  ترکیه در سال ۲۰۱۷

دانشگاه  استانبول (دانشکده های جراح پاشا و چاپا)Istanbul University (Cerrah Passa, Capa)

دانشگاه  حاجت تپه  Hacettepe Universiesi

دانشگاه آنکارا  Ankara Universitesi

دانشگاه  آناتولی  Anadolu Universitesi (University of Anatolia)

دانشگاه  ۹ ایلول (دوقوز ایلول)Dokuz Eylul Universitesi (9th sept. University)

دانشگاه غازی   Gazi Universitesi

دانشگاه اژه Ege University (Aegean University)

دانشگاه  عثمان غازی  Osmangazi University

دانشگاه مرمره  Marmara University

دانشگاه چکورووا   Cukurova  University

دانشگاه اولوداغ   Uludag  University

دانشگاه کارادنیز   Karadeniz Technical  University

دانشگاه  ۱۹ مایس سامسون    Ondoks Mayis University   Samsun University

دانشگاه تراکیا  Trakya University

 دانشگاه سلجوق   Selcuk University

دانشگاه فاتح   Fatih University

دانشگاه خاورمیانه آنکارا   Middle East University  (در رشته‌های علوم پایه پزشکی)

هزینه های زندگی:

هزینه های زندگی در کشور ترکیه شبیه به هزینه های زندگی در ایران است. هزینه زندگی در خوابگاه های این کشور به صورت مشترک در حدود ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار است. اگر دانشجو خواهان اجاره یک واحد آپارتمان به صورت مستقل در این کشور باشد هزینه ای در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه را میبایست به هزینه ی اقامت خود اختصاص دهد. هزینه های دیگر زندگی مانند خورد و خوراک و رفت و آمد نیز در این کشور چیزی در حدود ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار است.

 

در انتها خاطر نشان می شود برای آگاهی از شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور های خارجی مانند ترکیه با موسسات حقوقی معتبر تماس گرفته و از مشاوره ی آنها بهره مند شوید تا با آگاهی قدم در راه مهاجرت تحصیلی بگذارید.

 

موسسه حقوقی ملک پور بزرگترین و معتبر ترین موسسه حقوقی در خاورمیانه همواره بانک اطلاعاتی گسترده ای در رابطه با موضوع بهترین شهر دنیا و تمامی مسائل حقوقی و مهاجرتی از جمله مهاجرت تحصیلی ، مهاجرت کاری و . . . بوده ، لذا شما عزیزان می توانید در صورت هر گونه سوال در رابطه با تحصیل دندان پزشکی در کشور ترکیه و مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری و اخذ اقامت دائم در اروپا ، با دفتر مرکزی ما در وین و یا تمامی دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از طریق مشاورین و کارشناسان حقوقی و وکلای رسمی این دفاتر به صورت تلفنی و رایگان مشاوره ی تخصصی دریافت نمایید .