تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان و شرایط اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای آذربایجان ۲۰۱۷ ، آیا با جمهوری آذربایجان آشنایی دارید؟ ویژگی های تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان نسبت به سایر کشورهای اروپایی چیست؟ زبان تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان چیست؟ آیا برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان به مدرک زبان نیار است؟ حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان چیست؟ آیا دانشگاه های معتبر جمهوری آذربایجان در رشته پزشکی و دندانپزشکی را می شناسید؟ کدام یک از دانشگاه های جمهوری آذربایجان مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد؟ مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان چقدر است و چه شرایطی دارد؟ هزینه تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان و هزینه های خوابگاه و زندگی در این کشور چقدر است؟ برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان نیاز به ارائه مدرک زبان یا دادن آزمون می باشد؟ آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی یا کار حین تحصیل در کشور آذربایجان وجود دارد؟ در این مقاله تلاش شده است در ارتباط با تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان، شرایط و نکات آن اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

جمهوری آذربایجان تا سال های پیش بخشی از شوروی سوسیالیستی و اتحاد جماهیر شوروی بود و از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشورهای منطقه قفقاز محسوب می شود. این کشور از جنوب با ایران، از غرب با کشورهای ارمنستان و ترکیه، از شمال غربی با کشور گرجستان و از شمال با کشور روسیه هم مرز است همچنین این کشور با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در حاشیه ی دریای خزر مرز آبی دارد. آب و هوای جمهوری آذربایجان سرد و مرطوب و پایتخت این کشور باکو می باشد.

کشور آذربایجان پیشرفت های فراوانی در زمینه های علمی داشته و به علت وجود دانشگاه های معتبر در سطح بین الملل با کیفیت بسیار بالا، هزینه های کمتر در بحث تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای اروپایی، نزدیکی به ایران و بسیاری از شرایط مطلوب دیگر افراد بسیاری را برای تحصیل در رشته های گوناگون به خصوص تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان مشتاق نموده است.

زبان تحصیل در جمهوری آذربایجان زبان ترکی آذربایجانی (آذری)، روسی و انگلیسی می باشد که بسته به انتخاب متقاضی متفاوت است. تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست و برای تحصیل در دانشگاه های این کشور نیاز به حداقل مدرک زبان انگلیسی در سطح IELTS 5.5 می باشد، در صورتی که متقاضیان تحصیل در این کشور آشنایی مناسبی با زبان این کشور نداشته باشند آموزش دانشگاهی آن ها پس از آموزش زبان آغاز می شود.

از دانشگاه های معتبر جمهوری آذربایجان در رشته های پزشکی و دندان پزشکی می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه دولتی باکو Baku State University
  • دانشگاه قفقاز Nakhchivan State University
  • دانشگاه خزر Khazar University
  • دانشگاه علوم پزشکی جمهوری آذربایجان Azerbaijan University of Medical Sciences
  • آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان Azerbaijan National Academy of Science

 

از میان دانشگاه های مطرح شده، دانشگاه خزر مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد.

از بزرگترین و برجسته ترین موسسات آموزشی کشور آذربایجان در سطح بین املل، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان  (AMU)می باشد که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است و از ۷ دانشکده ی پزشکی عمومی، اطفال، پزشکی و زیست شناسی پزشکی، دندان پزشکی، طب نظامی و داروسازی تشکیل شده است. این دانشگاه ارتباط مستقیمی با سایر دانشگاه های معتبر جهانی دارد و بزرگترین کتابخانه پزشکی آذربایجان در این دانشگاه قرار گرفته است. مدت زمان تحصیل پزشکی در این دانشگاه ۶ سال و تحصیل دندانپزشکی ۵ سال بوده که دوره های زبان روسی را نیز شامل می شوند و هزینه شهریه آن بالای ۲۸ لاکز یا روپیه می باشد. دانشجویان پیش از شروع تحصیل خود باید دوره های آمادگی یا hazirlig را بگذرانند که هزینه ی آن ترمی ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار محاسبه شده است و بسته به کالج تحصیلی هزینه ی آن متفاوت می باشد. دوره های تخصصی دانشجویان دندانپزشکی در جمهوری آذربایجان عبارتند از: دوره های ارتودنسی، جراحی دهان، دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی بزرگسالان. تحصیل در رشته دندانپزشکی در جمهوری آذربایجان به ۳ قسمت تقسیم می گردد: قسمت اول علوم سلامت عمومی، قسمت دوم راه کارهای استفاده از علوم سلامت برای مراقبت از بیماران و قسمت سوم مدیریت یک عمل از روش ارتباط با بیمار را شامل می شود. در این دانشگاه برای تحصیل بهتر دانشجویان، بیمارستانی متصل به آن وجود دارد که به آماده سازی دانش آموزان حتی برای آزمون USMLE می پردازد. زمان مورد نظر برای اقدام ۱۵ ژانویه می باشد و پروسه ی اخذ ویزا ۲ ماه زمان می برد. هزینه های تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان در سال اول حدودا ۵۳۰۰ دلار و از سال دوم به بعد حدودا ۴۳۰۰ دلار برآورد شده است که شهریه دانشگاه، اسکان، بیمه درمانی، ثبت نام و …. را دربر می گیرد. هزینه ی دوره های آمادگی زبان ۹ ماهه ۲۵۰۰ منات می باشد.

به این نکته توجه نمایید که دانشجویان برای ادامه تحصیل در جمهوری آذربایجان به مدارک Gmat و Gre احتیاجی ندارند اما برای دریافت پذیرش باید معدل خوب و نمرات بالا داشته باشند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در آذربایجان می توانند از خوابگاه استفاده نمایند یا به صورت فردی یا مشترک منزل اجاره نمایند، هزینه ی اجاره خوابگاه بسته به نوع آن تا ۲۰۰ دلار و هزینه ی اجاره منزل در پایتخت این کشور، باکو یا در نزدیکی محل دانشگاه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد.

دانشجویان در این رشته با داشتن شرایط لازم، رزومه ی مناسب، معدل و نمرات بالا و … می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند. علاوه بر آن دانشجویان می توانند حین تحصیل ۱۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند و بخشی از هزینه های خود را از این راه تامین نمایند. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان دندانپزشکی می توانند به صورت خصوصی مشغول به کار شده یا در بیمارستان ها و ارگان ها دولتی در زمینه رشته تحصیلی خود به کار بپردازند.

باتوجه به نزدیکی کشور آذربایجان به ایران، بالا بودن کیفیت تحصیل در این کشور، سطح علمی بالا، هزینه های مناسب تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و شرایط مطلوب دیگر بسیاری از متقاضیان تحصیل در جمهوری آذربایجان را انتخاب می نمایند. رشته های پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان از رشته های مورد علاقه متقاضیان برای تحصیل است. در این مقاله تلاش شد در ارتباط با تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان، شرایط تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان، نکات تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان، هزینه های تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان و …. اطلاعاتی در اختیار شما قرار گیرد. در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه های مختلف حقوقی می توانید با موسسه مشاوره ایmie  (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران  تماس حاصل نموده و به پاسخ سوالات خود دست یابید.