تحصیل در یونان

آیا از سیستم آموزشی قبل از مدرسه در کشور یونان اطلاعاتی دارید؟آیا از سیستم آموزشی مقطع ابتدایی درکشور یونان اطلاعاتی دارید؟آیا از سیستم آموزشی در مقطع دبیرستان در کشور یونان اطلاعتی دارید؟آیا می دانید چرا بیشتر افراد تحصیل در کشور یونان را انتخاب می کنند؟آیا می دانید دانشجویان بین اللملی چرا کشور یونان را برای تحصیل انتخاب می کنند؟آیا می دانید برای تحصیل در کشور یونان چه ویزای لازم است؟آیا می دانید در کشور یونان چند دانشگاه وجود دارد و شرایط ثبت نام در مقطع ها چگونه است؟آیا اطلاع دارید پرداخت شهریه در کشور یونان چگونه است؟

 

قبل از مدرسه رفتن آموزش در کشور یونان به صورت داوطلبانه است. ولی کم کم در سراسر کشور یونان آموزش اجباری شد و در کشور یونان در سن ۶ سالگی باید تمام کودکان به مدرسه بروند و تا مقطع دبیرستان به همین روال ادامه دارد و ۹۰% از مدارس کشور یونان عمومی است وبیشتر از ۹۰% از همه دانش آموزان در کشور یونان یک نهاد عمومی هستند که حضور دارند و طبق قانون اساسی کشور یونان آموزش عمومی رایگان برای تمام شهروندان و حتی مهاجرانی که  اقامت دائم در کشور یونان دارند کودکان آنها هم به صورت رایگان تحصیل می کنند و تمام دانش آموزان کشور یونان کتاب های درسی آنان به صورت رایگان است و حتی اگر دانش آموزی مسیر خونه آنها تا مدرسه دور باشد از سرویس حمل و نقل رایگان در اختیار آنان می گذارند و خانواده های که وضعیت مالی مساعدی ندارند و در آمد آنها کمتر از ۳۰۰۰ یورو است و هر کودکی که در مدرسه دولتی در حال درس خواندن است سالانه ۳۰۰ یورو هزینه دارد و این مدارس به نفع خانواده های است که وضعیت مالی خوبی ندارند و ممکن است مدارس دولتی زیر ساخت و سازمان فنی مدارس  خصوصی را نداشته باشد. اگر در باب تحصیل در کشور یونان هرگونه سوالی داشتید می توانید به بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه موسسه حقوقی ملک پور مراجعه کنید و می توانید از مشاوره تلفنی کاملا رایگان بهره مند شوید.

آموزش قبل از مدرسه در کشور یونان

قبلا” در کشور یونان آموزش قبل از مدرسه به صورت داوطلبانه بود اما کم کم در کشور یونان آموزش قبل از مدرسه به صورت اجباری ساخته می شود و کودکانی که سن آنان دو و نیم سال می باشد باید به پیش دبستانی بروند وخدمات مراقبت از کودکان در کشور یونان عبارتند از: مهد کودک که سال تحصیلی آنان در ۱ سپتامبر شروع می شود و سال تحصیلی آنان تا ۲۱ ژوئن ادامه دارد.و مهد کودک ها از دوشنبه تا جمعه  باز است و زمان شروع مهدکودک از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰ است .

مقطع ابتدایی در کشور یونان

وقتی که کودکان به سن ۶ سالگی رسیدند آنها را در یک مدرسه ابتدایی ثبت نام می کنند که به صورت اجباری است. و در ۶ سالی که در مقطع ابتدایی درس می خوانند به آنها درسهای زبان مدرن کشور یونان، ریاضی، تاریخ، مطالعات زیست محیطی، فن آوری اطلاعات، انگلیسی، تربیت بدنی، هنر را به آنها آموزش می دهند و در کلاس ۵ و ۶ به آنها انگلیسی- جغرافیا- علوم طبیعی- مطالعات مدنی- اجتماعی را هم به دانش آموزان آموزش می دهند ممکن است بسیاری از کارمندانی که ساکن خود کشور یونان باشند افراد مذهبی باشند و بسیاری از افراد بخواهند کودکان آنان مذهبی بزرگ شوند و هیچ جدایی بین مدرسه و کلیسا در کشور یونان نیست.

روز اول مدرسه در کشور یونان در تاریخ ۱۱سپتامبر شروع می ود وتا ۱۵ ژوئن ادامه دارد و روز تحصیلی آنان آژ دوشنبه تا جمعه است و ساعت تحصیلی آنان ۸:۱۵ تا ۱۳:۳۰ می باشد و از کلاس اول تا کلاس سوم نمرات آنها توصیفی است مثلا عالی، خوب، شکست به این صورت به آنها نمره می دهند و از کلاس چهارم نمرات آنها از ۱ تا ۱۰ است و دانش آموزانی که ۶ سال دوره مقطع ابتدایی خود را با موفقیت بگذرانند به آنها یک گواهینامه تحصیلی به آنها داده می شود و با آن می توانند در دوره متوسط ثبت نام کنند و نکته مهم این است که به  دانش آموزان در ۵ کلاس اول یک گزارش پیشرفت دریافت می کنند و بعد از کلاس ۶ با توجه به این گزارشات می توانند در یک دوره ۳ ساله به نام  GYMNASIO باید ثبت نام کنند.

این دوره ۳ سال و برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ سال به صورت اجباری می باشد و به آنها زبان یونانی باستان- ادبیات-زبان یونان مدرن-ادبیات-ریاضی- تاریخ- کامپیوتر-زبان خارجی و همچنین مدارس به زبان انگلیسی خارجی- مدارس آموزش و پرورش در کلیسا- مدارس آموزش بین فرهنگی- مدرسه موسیقی- مدرسه هنر و غیر آموزشی خاص برای دانش آموزان وجود دارد بجز این دوره صبح – ظهر – شب نیز مدرسه وجود داردکه تکالیف نوشتاری و پروژهای خود را باید انجام دهند و پایان هر ترم از دانش آموزان یک امتحان می گیرند که نمرات آنها ۲۰تا ۱۰ می باشد.

مقطع دبیرستان در کشور یونان

وقتی که دانش آموزان دوره GYMNASIO را به صورت اجباری گذراندند و قبول شدند می توانند در مقطع دبیرستان ثبت نام کنند. اگر دانش آموزان تمایل داشته باشند در مدرسه ۳ یا ۴ ساله ثبت نام کنند و دانش آموزانی که به رشته های فنی علاقه دارند می توانند در یک مدرسه حرفه ای مقطع دبیرستان یا مدرسه آموز های حرفه ای ثبت نام کنند و این مقطع ۳ ساله است و تحصیلات آنان در تمرینات کارگاهی آموزش داده می شود و این دوره یک سطح رسمی ولی طبقه بندی نشده است و موسسات آموزش های حرفه ای هم در کشور یونان نیز وجود دارد و تدریس تخصص های حرفه ای هم نیز وجود دارد که به این دوره IEK می گویند که به انتخاب دانش آموزان است و ۲ بار در سال اول ماه سپتامبر برای ترم زمستان و آخر ماه ژانویه برای ترم بهار است و دانش آموزان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.

دلیل انتخاب کردن کشور یونان برای مقطع عالی

چون کشور یونان از لحاظ جغرافیایی در بخش جنوب شرقی اروپا مورد توجه قرار گرفته است و کشور یونان از طریق شرکت های چند ملیتی در بخش مالی  مانند تجارن- گردشگری  است. و این شرکت ها که استخدام بیشتر آنها توسط فارغ التحصیلان موسسات آموزشی کشور که در سطح آموزشی بالا داشته اند.

ویزا

دانش آموزان خارجی که خارج از اتحادیه کشور اروپایی زندگی می کنند و قصد ادامه تحصیل در مقطع عالی در کشور یونان را دارند باید ویزای نوع D داشته باشند یعنی از یک کنسولگری یونانی و به آنها امکان می دهد که برای ویزای دانشجویی رایگان در صورت درخواست دادن به کنسولگری کشور یونان برای دانش آموزان وجود دارد و باید حتما” گذرنامه-عکس و… باید ارائه بدهند و برای دانشجویان خارجی باید حتما” یک اظهار نامه حمایت مالی-اثبات وجوه- گواهی ترخیص کالا در گمرک- پزشکی-پلیس- ریز نمرات تحصیلی- گواهی زبان- اسناد موسسه میزبان در کشور یونان، درخواست کنندگان می توانند با کارکنان کنسولگری مصاحبه کنند.

کنوانسیون شنگن در کشور یونان

کشور یونان یکی از امضا کننده های کنوانسیون شنگن هست و اگر برای شما توسط یکی از کشورها ویزای شنگن صادر شود به صورت خودکار برای کشورهای که ویزای شنگن دارند معتبر می شوند

چه دانشجویانی واجد شرایط کمک مالی یا کمک هزینه تحصیلی قرار می گیرند و ورود به دوره مقطع کارشناسی و کمک درسی برای دانشجویان آزاد است و برای دوره های خاص مثل گزارشات، وعده غذایی، مسکن به درآمد خانواده دانشجو و شرایطی که قبل” توسط هر مرکز علمی ارائه داده شده است و دانشجویان برای آنان مراقبت پزشکی  رایگان است و هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان کم است. و کسانی که تمایل دارند در کلاس های زبان یونانی شرکت کنند باید مقداری از هزینه ها را پرداخت کنند و دانشجویان خارجی شاید  به کمک مالی نیاز داشته باشند که توسط سهم دولت ثابت است.

چک لیست برای دانشجویان بین المللی

وقتی که شما می خواهید برای تحصیل کردن به کشور یونان بروید باید مطمئن شوید که بیمه درمانی مناسب- اقامت و بودجه مناسب در چک لیست بررسی کنید. این چک لیست ها عبارتند از:

بررسی نهاد- الزامات- اسناد- مسکن- اعتبار بخش- برنامه آموزشی-بورس تحصیلی- مقررات مهاجرت– بیمه سلامت- پذیرش

دانشگاه های کشور یونان

در کشور یونان ۲۲ دانشگاه وجود دارد که بیشتر از ۳۰ (TEI)  در منطقه جغرافیایی کشور یونان وجود دارد که عملی تر است و به علم و تخصص کمک می کند و دانشگاه یونان آموزش از راه دور در دوره لیسانس-فوق لیسانس و آموزش بزرگسالان طبقه بندی شده است. (EAP) برای دانشجویانی است که نمی توانند در کلاس و یا آزمایشگاه حضور داشته باشند.

کلاس دانشجویان در خود کشور یونان تدریس می شود و نمرات آنان از ۱ تا ۱۰ می باشد که عدد ۱۰ یعنی خیلی عالی و عدد ۱ یعنی قبول نشده.

مدرک دوره لیسانس ۴ تا ۵ سال طول می کشد.

مدرک فوق لیسانس و دکترا درجه ۲ هستند و ۳ تا ۶ سال طول می کشد.

و پذیرش دانشجویان در دانشگاه بستگی به نمرات دانش آموز در امتحانات کلاس سوم دبیرستان می باشد.

درخواست ثبت نام تمام وقت در موسسه یونان مدارک زیر را می خواهد:

  1. اجازه اقامت که از اتباع خارجی یونانی خدمات دی پارت منت به دست آمده است.
  2. گواهی چک آپ پزشکی
  3. گواهی نامه از دانش زبان یونانی

شهریه دانشگاه در کشور یونان

شهریه دانش آموزان اتحادیه اروپا  در دانشگاه دولتی در کشور یونان لازم نیست و اگر دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باشند دانشجویان باید هزینه ۵۰۰/۱ یورو پرداخت کنند.

برای تحصیل در دوره لیسانس در کشور یونان باید گواهی از دوره دبیرستان خود را به همراه داشته باشند و بجز زبان یونانی باید ثابت کنید یک زبان مثل: زبان انگلیسی- فرانسوی- اسپانیایی- آلمانی را خوانده باشید.و شما باید برای ارسال درخواست توسط وزارت یونانی ملی و آموزش و پرورش و امور مذهبی درخواست کرد.

دوره فوق لیسانس و دکترا به برنامه کاربردی و یا مدرک دوره لیسانس مربوط به کشور خود برای درخواست مقطه دکترا لازم است و اگر میخواهید ثبت نام کنید باید برنامه خود را به صورت مستقیم به کالج ارسال کنید و فرم مربوطه که در سایت کالج قرار دارد دانلود و پر کنید.

موخره

ما با بررسی کردن این مقاله فهمیدیم که دوره قبل از ابتدایی در سن دو ونیم سالگی در مهدکودک به صورت اجباری است و حتما باید این دوره را طی کنند و بعد می توانند در یک دوره ۶ ساله ابتدایی ثبت نام کنند و بعد از آن یک دوره دارند به نام GYMNASIO که یک دوره ۳ ساله است باید آن را طی کنند و بعد می توانند در مقطع دبیرستان ثبت نام کنند و در این مقاله به شرایط شهریه و کمک مالی در مقطع عالی برای دانشجویان بین المللی و چه مدارک و چگونه باید اقدام کنند و چه نوع ویزا لازم دارند فهمیدیم و اگر شما در باب تحصیل در کشور یونان هرگونه سوالی داشتید می توانید به بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه موسسه حقوقی ملک پور مراجعه کنید و می توانید از مشاوره تلفنی کاملا” رایگان آن بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.