تحصیل در ژاپن

آیا شرایط تحصیل در ژاپن را میدانید؟

به نظر شما با تحصیل در ژاپن میشود به اقامت رسید؟

شما فکر میکنید سیستم آموزش کشور ژاپن مانند دیگر کشورها است؟

در مورد سیستم آموزشی کشور ژاپن اطلاعات کافیی دارید؟

 

 

در این مقاله همه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در ژاپن ،زندگی دانشجویی و اینکه چه اقداماتی در این امر صورت میگیرد را خدمتتان معرفی میکنیم.

کشور ژاپن تا همین اواخر دومین اقتصاد بزرگ جهان را دارا بود و در حال حاضر در رتبه سوم پس از امریکا و چین قرار دارد ،قدرت اقتصاد داین کشور به دلیل صنعت قوی و همچنین مارکهای موفق بین المللی مانند : نیسان ،تویوتا،پاناسونیک و سونی و همچنین رباتهای تولید کننده در این کشور توانسته رشد اقتصادی فراوانی داشته باشد .

دانشگاهها در کشور ژاپن : اگر شما قصد دارید در کشور ژاپن تحصیل نمایید میتوان جزو یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل این کشور را نام برد .

دولت ژاپن مشتاق به جذب دانشجویان بین المللی است و هدف این کشور داشتن ۳۰۰۰۰۰دانشجوی خارجی در این کشور تا سال ۲۰۲۰ است که این تعداد تا سال ۲۰۰۳ به ۱۰۰۰۰۰دانشجوی بین المللی رسیده بود به عنوان یک نتیجه کلی کشور ژاپن با تمرکز بر ساخت زندگی ساده تر برای دانشجویان خارجی این امکان وجود دارد که دانشجویان بعد از تحصیل وارد بازار کار شوند .

یکی از نکاتی که میشود قطعا برای جذب دانشجویان بین المللی کمک شایانی کند آموزش زبان انگلیسی میباشد طرح های دیگر برای جذب دانش آموزان در خارج از کشور عبارتند از:استخدام کارکنان ویژه به حمایت از دانشجویان بین المللی به آنها اجازه شروع دوره در ماه سپتامبر (به جی آوریل ،زمانی که معمولا سال تحصیلی ژاپن شروع میشود استخدام کارکنان آموزش از کشورهای خارجی و افزایش برنامه های تبادل با دانشگاههای دیگر کشورها زندگی و تحصیل در کشور ژاپن گران است و در مقایسه با دیگر کشورها دولت نیز از دانشجویان خارجی حمایتهای مالی میکند و آنها میتوانند در کشور ژاپن در خواست بورسیه کنند . بورس های دانشگاهی مختلف و کمک های مالی از طریق وزارت آموزش و پرورش ،فرهنگ،ورزش،علوم و فناوری و mextو سازمان خدمات دانشجویی ژاپن jassoدر دسترس هستند .حدود ۷۸۰ دانشگاه دانشگاه در کشور ژاپن وجود دارد که در حدود ۸۰%آنها خصوصی هستند و همچنین کشور ژاپن دارای مدارس تخصصی و کالج های فراوانی جهت حرفه ایی تر شدن دانشجویان میباشد.یکی از دانشگاههای معتبر در کشور ژاپن دانشگاه توکیو میباشد که در رنکینگ جهانی رتبه ۳۴ و این رتبه بندی qsتا تاریخ ۱۷/۲۰۱۶ گرفته شده است.

 

 

دانشگاه توکیو:دانشگاه توکیو در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از بهترین دانشگاههای ژاپن معرفی شده و این دانشگاه از نظر رشته های مورد پذیرش دارای طیف گسترده ایی است دانشگاه توکیو را میتوان یکی از بهترین دانشگاههای ژاپن توصیف کرد ،رشته هایی که در این دانشگاه تدریس میشود عبارتند از:زبانهای مدرن،فیزیک،نجوم،شیمی،مهندسی عمران و سازه و مهندسی معدن را نام برد.

دانشگاه کیوتو :این دانشگاه در پایتخت قدیمی کشور ژاپن مستقر است ،دانشگاه کیوتو در رتبه دوم دانشگاههای این کشور وجود دارند و در qs رتبه ۳۷ میباشد و میتوان این دانشگاه را هم یکی از بهترین دانشگاهها در این کشور نام برد از رشته هایی که در این دانشگاه تدریس میشود مهندسی،علوم مواد ،زبان های مدرن و نجوم و فیزیک را میتوان نام برد.

دانشگاه اوزاکا:این دانشگاه در دومین شهر پر جمعیت ژاپن قرار گرفته است این دانشگاه از نظر رنکینگ qsدر رتبه ۶۳ قرار گرفته است در این دانشگاه رشته های شیمی،علوم زیستی ،مهندسی شیمی،فیزیک،نجوم و داندانپزشکی و علوم مواد را میتوان نام برد.

برنامه های مقطع کارشناسی :از اکتبر ۲۰۱۱ دانشگاه ناگویا برنامه های بین المللی g30را به زبان انگلیسی راه اندازی نموده است ،دانش آموزان با پس زمینه های آموزشهای بین المللی با هدف ترویج تبادل علمی و ارائه فرصتهای آموزشی در سطح دانشگاه ناگویا

سال تحصیلی و برنامه ریزی درسی:

تحصیل در کشور ژاپن در طول یک سال انجام میگیرد و کورس های ورودی در این کشور پاییز و بهار میباشد .که کورس پاییز ۳۱march تا ۱octو کورس بهار ۳۰sepتا۱april،این دوره ها ۴ ساله میباشند در کشور ژاپن دانش آموزان در سال اول علاوه بر کلاسهای زبان ژاپنی ملزم به هنر آزاد و علوم دوره ایی میپردازند از سال دوم به بعد دانش آموزان علاوه بر تحصیل و ارائه پایان نامه خود اجازه کار هم دارند.

www.studyjapan.go.jp/en/

مراکز مطالعات زبان ژاپنی:مرکز مطالعات زبان ژاپنی lucبرنامه ۱۰ ماه مطالعه پیشرفته گفتاری و نوشتاری ژاپنی است.

دانشگاه آیچی shukutoku:این دانشگاه حدود نیم ساعت با وسیله حمل ونقل عمومی با ناگویا فاصله دارد و هر ساله ۳۰ دانشجو جهت تحصیل وارد این دانشگاه میشوند مطالعه زبان از سطوح مختلف از ابتدایی تا پیشرفته با دوره و هنر فرهنگ ژاپن در آن تدریس میشود این برنامه ۹ ماه بوده و از ماه سپتامبر تا ماه می ادامه دارد.

مهاجرت و ویزا:

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور ژاپن را دارند باید وضعیت کالج را بررسی نمایند و همچنین به طور مستقیثم از سفارت ژاپن درخواست ویزا مینمایند.

مدارک لازم جهت اقدامات لازم:

گواهی برای واجد شرایط بودن فرد – دو قطعه عکس – نامه پذیرش از دانشگاه

اسکان و هزینه زندگی در کشور ژاپن:

هزینه اقامت در کشور ژاپن متفاوت بوده و به محل تحصیل و یا شهر مورد نظر جهت تحصیل متفاوت میباشد.مثلا تحصیل در شهر توکیو و همچنین هزینه زندگی بالا بوده است.

www.studyoverseas.com/studying-abroad/study-in-asia/study-in-japan

دو نوع محل اقامت برای دانشجویان وجود دارد :

 • خوابگاه دانشگاهی ۲-محل اقامت خصوصی ،اکثر قریب به اتفاق ۸/۷۶ درصد در سال ۲۰۱۰ دانشجویان در کشور ژاپن در محل اقامت خصوصی به سر میبرند،خانه را میشود از طریق دانشگاه و عوامل املاک و دولت های محلی و یا دفاتر دانشجویان پیدا کرد.

ژاپن چگونه کشوری است؟برای هر شخصی سفر به خارج از کشور میتواند دلهره آور باشد ژاپن یکی از امن ترین کشورهای جهان است با پایین بودن نرخ جرم و جنایت در سطح جهانی و این که این کشور از نظر مهمان نواز بودن رتبه خاصی را کسب کرده است در کشور ژاپن رایجترین سرقت را میتوان سرقت دوچرخه را نام برد و تقریبا میزان قتل ۶ برابر کمتر از ایالت متحده امریکا میباشد

دانشگاه uw:این دانشگاه با حدود ۲۰ موسسه آموزشی در کشور ژاپن در ارتباط است و حدود ۳۰ برنامه جداگانه آموزشی در طول فصل تابستان برای دانش آموزان uwباز است . یک برنامه خاصی برای ترم تابستان و سالهای طولانی در کشور ژاپن جهت زبان و مطالعات عمومی در یوکوهاما برگزار میشود که خواهان زیادی دارد.

 

 

www.tokyo-icc.jp/guide-eng/educ/01.html

در این جا قصد داریم در مورد مدارس کشور ژاپن اطلاعاتی را بدهیم.

کودکانی که به سن ۶ سالگی میرسند از ۱ آوریل باید وارد مدارس در کشور ژاپن بشوند که سال تحصیلی در این کشور را از آوریل شروع شده و در ماه مارس به پایان میرسد.

تحصیلات برای اتباع ژاپنی در دوره ابتدایی ۶ ساله و در دوره دبیرستان ۳ ساله میباشد که کلا ۹ سال و کاملا اجباری است .

اتباع خارجی از قانون اجبار تحصیل در آموزش و پرورش معاف هستند ولی میتوانند جهت تحصیل در این کشور اقدام نمایند.برخی میتوانند از ابتدایی ورود کنند و یا راهنمایی و دبیرستان و میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر اقامت شهری کشور ژاپن در ارتباط باشند.

بعد از فارغ التحصیلی در مقطع دبیرستان وارد مقاطع دانشگاه میشوند که بعد از تحصیل در دانشگاهها جذب کار در این کشور میشوند این کشور جهت کار بعد از تحصیل برای تخصص های خاص میتواند کشور خوبی باشد.

در کشور ژاپن مدارس ابتدایی ،دبیرستان ،کالج فن آوری ،کالج یا دبیرستان ،دانشگاهها و مدارس عالی عمومی یا خصوصی را میتوان اقدام نمودو اینکه سیستم آموزش ژاپن برای کودکانی که چه از لحاظ جسمی و چه ذهنی با مشکل روبرو هستند برنامه ایی ویژه دارد

Research Students یا Kenkyu ryugakusei به ژاپنی، به دانشجویانی گفته می‌شود که پس از گرفتن لیسانس در کشور خود، به عنوان محقق در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در دانشگاههای ژاپن، مشغول به تحصیل می باشند. در این دوره ابتدا به مدت یک یا دو سال به عنوان دانشجومشغول به تحقیق میشوند و پس از گذراندن امتحان ورودی به مقطع دکترا یا فوق لیسانس راه پیدا میکنند. مدت اخذ بورسیه به مدت زمان تحصیل در ژاپن بستگی دارد.
شرایط لازم برای تمدید بورس
در صورت پذیرفته شدن دانشپذیر از مرحله تحقیقاتی به دوره فوق لیسانس یا دکترا چنانچه به عنوان دانشجوی نمونه شناخته شود مدت زمان بورس تمدید میشود. گفتنی است که برای تمدید مدت بورس از دوره تحقیقات به دوره رسمی، شرایط زیر لازم است.در صورت ورود به دوره دکترا درزیرشاخه‌های علوم ریاضی،مهندسی، پزشکی: اززمان ورود به ژاپن و شروع دوره تحقیقات (شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) یک سال بیشتر نگذشته باشد.در صورت ورود به دوره دکترا در زیرشاخه‌های علوم انسانی، اجتماعی و هنر: از بدو ورود به ژاپن و شروع دوره تحقیقات (شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) دو سال نگذشته باشد.
در صورت ورود به دوره فوق لیسانس در زیرشاخه‌های علوم ریاضی،مهندسی، تجربی: از بدو ورود به ژاپن و شروع دوره تحقِقات( شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) دو سال نگذشته باشد.
توجه فرمائید علاوه بر شرایط بالا، در صورت شناخته شدن به عنوان دانشجوی ممتاز (از نظر نمرات و غیره) تمدید بورس میسر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با هیئت آموزش و پرورش دولت متروپولیتن توکیو و یا دفتر شهری و هیئت آموزش و پرورش در بخش یا ناحیه ایی که ذندگی میکنید میتوانید در ارتباط باشید.

 

Rating: 5
3 پاسخ
 1. امیر گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم نظرتون رو در مورد تحصیل در ژاپن برای رشته زبان انگلیسی بدونم اخه شنیدم میگن باید بری اروپا نه کشور های آسیا اگه امکانش هست میخام نظرتون رو در این مورد بدونم!!

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. تحصیل در ژاپن چه از نظر زبان اون کشور و چه از نظر کیفیت زندگی و سایر دلایل قابل مقایسه با دانشگاه های اروپایی نیستش و از نظر ما توصیه نمیشه چرا که به اقامت پش از تحصیل هم برای شما منجر نمیشه

   پاسخ
 2. مه گفته:

  باسلام و خسته نباشید
  من ۳سال فارغ التحصیل رشته مهندسی مدیریت پروژه شدم و قصد دارم برای ارشد و دکترا به دانشگاههای ژاپن در رشته مهندسی عمران-زلزله ادامه تحصیل بدم
  میخواستم راهنمایی کنید چگونه پذیرش میتوانم از سفارت ژاپن داشته باشم؟؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.