تحصیل در چک

جمهوری چک  یکی از زیباترین کشورهای اتحادیه اروپا است که متعهد است که فضا را برای شانس تحصیل برابر ،موفقیت تحصیلی،یادگیری زبان و امنیت دانشجویان را در قاره سبز فراهم کند .این شرایط باعث شده  که یکی از پر متقاضی ترین کشورهای اروپا برای تحصیل دانشجویان خارجی کشور چک باشد.

تحصیل در چک از جمله موضوع مقالات و مطالبی می باشد که امروزه در بحث مهاجرت های تحصیلی بسیاری از دوستان آن را در مراجع و منابع مختلف جست و جو میکنند.

جمهوری چک به عنوان یکی از زیباترین کشورهای شرق اروپا، در آغاز سال ۱۹۹۳ تشکیل شد،این کشور عضو سابق کشور چک اسلواکی بوده است .این کشور سابقا تحت سیطره یک دولت کمونیستی تحت تاثیر اتحاد جماهیر شوروی بوده است،با این وجود این کشور در چند دهه گذشته دستخوش توسعه و پیشرفت های عظیم و  سریعی گزدیده است به طوری که  در سال ۲۰۰۶ کشور چک به عنوان اولین دولت سابق بلوک شرق به عنوان “کشور توسعه یافته” توسط بانک جهانی شناخته گردید که این موفقیت چشمگیر گویای سرعت پیشرفت علم و فناوری و اقتصاد دراین کشور زیبای اروپایی میباشد.

 

امروز، جمهوری چک یک مقصد طور فزاینده محبوب برای دانشجویان بین المللی است، بیش از ۳۹،۰۰۰ دانشجوی خارجی در حال حاضر در دانشگاه های  این کشور ثبت نام نموده اند.طبق  آماری که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ منتشر نمود کشور جمهوری چک به عنوان  مقصد شماره ۱۲  برای دانشجویان  در اروپا ذکر گردیده است. قطعا دلایل بسیاری را برای انتخاب جمهوری چک برای تحصیل وجود دارد: دانشگاه های با سطح علمی بالا، شهریه مقرون به صرفه و هزینه های زندگی پایینو زندگی فرهنگی پر جنب و جوش و رنگارنگ و زنده است..

 

دانشگاه ها در جمهوری چک

در حدود ۶۰۰ سال قدمت  نظام آموزش عالی کشور چک میباشد، که امروزه شامل بیش از ۷۰ دانشگاه میباشد که در حدود دو سوم

این دانشگاه ها خصوصی میباشند.در حدود ۱۲ دانشگاه از دانشگاههای جمهوری چک در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا وجود دارند.

 

دانشگاه چارلز

 

بهترین دانشگاه  جمهوری چک و دارای بالاترین رتبه بندی میان دانشگاه های این کشور دانشگاه چارلز میباشد.این دانشگاه  را در ۱۳۴۸ توسط امپراتور چارلز چهارم تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه کشور چک میباشد، با ۱۷ دانشکده و بیش از ۵۱،۴۰۰ دانشجو است. دانشگاه چارلز یک انتخاب محبوب در میان دانشجویان بین المللی برای سفر به کشور چک میباشد و برنامه های بین المللی خود را در حال حاضر شامل همکاری با بیش از ۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان متمرکز نموده است. پردیس دانشگاه در پراگ واقع شده است. پایتخت چک،یک مقصد بسیار محبوب در میان گردشگران میباشد، که دارای یک محیط جذاب و پر جنب و جوش و  در کنار فرصت های شغلی بسیار گوناگون میباشد.

 

دانشگاه فنی چک در پراگ

این دانشگاه نیز همچنین در پراگ واقع شده است، دانشگاه فنی چک در سال  ۱۷۰۷  تاسیس گردیده است و یکی دیگر از قدیمی ترین و بزرگترین موسسات دانشگاهی در کشور چک میباشد. این دانشگاه رتبه دوم را در دانشگاه های  جمهوری چک در رتبه بندی EECA و دارای هشت دانشکده میباشد که بیش از ۱۰۰ رشته  در مقاطع مختلف ارائه میشود که عمدتا  در رشته های مهندسی و رشته های مرتبط به آن میباشد. حدود ۲۴،۰۰۰ دانشجو در حال حاضر در دانشگاه در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل میباشند. دانشگاه فنی چک  در داشتن بسیاری از فارغ التحصیلان مشهور جهان به  وجود خود می بالد؛ از جمله معروف ترین فیزیکدانان جهان کریستین داپلر.

 

دانشگاه ماساریک

دومین دانشگاه دولتی در این کشور، دانشگاه ماساریک میباشد که در در دومین شهر بزرگ جمهوری چک  برنو واقع شده است. تاسیس در سال ۱۹۱۹، و یک عضو از گروه  Compostela group of universitiesو Utrecht network، که هر دو به دنبال ایجاد همکاری بین دانشگاه های سراسر اروپا میباشد. در حال حاضر دررتبه ۱۰ در رتبه بندی EECA و دارای نه دانشکده میباشد.بیش از ۳۵،۸۰۰ دانشجو در این دانشگاه  است. این  دانشگاه برنامه تدریس به  زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می دهد ،  و به دلابل فوق  این دانشگاه را به  انتخابی قطعی و بدیهی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل مینماید.

 

دانشگاه فناوری برنو Brno

همچنین در Brno دانشگاه فناوری برنو در سال ۱۸۹۹ تاسیس شده است و  در رتبه بندی  EECAدر رتبه ۱۹  قرار گرفته است. در ابتدا دانشگاه تنها  رشته مهندسی عمران را ارایه مینمود، اما به تدریج به یک موسسه دانشگاهی بزرگ  تبدیل گردیده است ، با بیش از ۲۴،۰۰۰ دانشجو که  در هشت دانشکده این دانشگاه ثبت نام نموده اند. برای پیشرفت بین المللی، دانشگاه فناوری برنو در پروژه های اتحادیه اروپا مانند Erasmus، Tempus، Leonardoو … شرکت می کند. این دانشگاه ارایه میدهد رشته های مختلفی را از مقطع کارشناسی تا دکترا به زبان انگلیسی ارایه میدهد و تمرکز آن بیشتر بر روی رشته های فنی و مهندسی میباشد.

 

در پایان باید گفت پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور نیز آنست که اگر والدین عزیز بتوانند از پس  هزینه های تحصیل اندک  فرزندانشان در کشور جمهوری چک   بر آیند ، بدون شک برای آینده ی آنها روی خودشان سرمایه گذاری مینمایند و شانس تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی و اخذ برترین مدارک تحصیلی اروپا را از فرزندشان دریغ نخواهند کرد.

 

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ