تحصیل در رومانی و بررسی شرایط آن

تحصیل در رومانی و شرایط تحصیل در رومانی و انواع ویزای تحصیلی رومانی در این مقاله برای شما متقاضیان عزیز مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. با توجه به تقاضای زیاد اخذ ویزای تحصیل در رومانی و سوالات پیش آمده بر آن شدیم تا مطالبی را در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. همواره سوالاتی در زمینه مهاجرت تحصیلی به رومانی پیش می آید همچون شرایط تحصیل در رومانی چگونه است؟ ویزای رومانی چگونه بدست می آید؟ آیا امکان بردن همراه با داشتن این ویزا وجود دارد؟

ما در این مقاله سعی در آن داشتیم تا تمام سوالات شما عزیزان را پاسخ دهیم. تحصیل در رومانی از جهات مختلفی قابلیت بررسی دارد. متقاضیان بهتر است قبل از هر چیزی اطلاعات کامل را در باب کسب ویزای تحصیلی رومانی بدست آورند. پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام با وکلای مهاجرت رومانی و کسب مشاوره رایگان تلفنی از مشاورین و وکلای مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش از نکات مهم و اساسی در باب اخذ ویزای تحصیل در رومانی اطلاع لازم را کسب نموده و سپس اقدام نمایید.

 • تحصیل در رومانی و شرایط عمومی آن
 • تحصیل در رومانی در مقطع مدارس
 • تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در رومانی در مقطع دکتری
 • تحصیل در رومانی به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در رومانی و هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی
 • تحصیل در رومانی و کار دانشجویی
 • تحصیل در رومانی و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در رومانی و معرفی دانشگاه های برتر
 • تحصیل در رومانی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی رومانی
 • تحصیل در رومانی و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در رومانی و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در رومانی تحصیل در رومانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در رومانی و شرایط عمومی آن

تحصیل در رومانی و اخذ ویزای تحصیلی رومانی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند برای شناخت بهتر از این کشور از شرایط عمومی این کشور اطلاع داشته باشند. جمعیت کشور رومانی در حال حاضر 22.246.000نفر می باشد و مساحتی بالغ بر 538 هزار کیلومتر مربع دارد. زبان رسمی کشور رومانی رومانیایی می باشد.

پایتخت کشور رومانی بخارست است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد. واحد پول این کشور لئو می باشد. رومانی جز کشورهای اروپای شرقی می باشد. کشور رومانی هفتمین کشور از نظر جمعیتی می باشد، نکته جالب این است در این بین این است که پایتخت این کشور شهر بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا می باشد. دانشجویان علاقمند و تحصیل در رومانی باید بدانند این کشور جز اتحادیه اروپا و سازمان ناتو نیز می باشد.

شرایط عمومی تحصیل در رومانی تحصیل در رومانی

اقامت رومانی

تحصیل در رومانی در مقطع مدارس

تحصیل در رومانی و ورود به مدارس این کشور از سن 6 سالگی شروع می شود. دانش آموزانی که در این کشور مشغول تحصیل می باشند طبق قانون اساسی رومانی ملزم به تحصیل اجباری هستند و نکته مثبتی که در زمینه تحصیل در رومانی وجود دارد هزینه تحصیل در مدارس این کشور می باشد که برای اتباع رومانیایی رایگان می باشد.

در رومانی مدارسی به زبان های آلمانی، ترکی و مجارستانی وجود دارد. دانشجویانی که در دبیرستان های این کشور تحصیل می نمایند در صورت مورد تایید نبودن آن ها برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه ها از سال دهم وارد هنرستان های این کشور می شوند تا در آینده نیروی کاری مورد نیاز را تامین نموده و آمورش های لازم را داشته باشند. تحصیل در دوره های دبیرستان به چند شاخه مختلف تقسیم می شود:

 1.  رشته های صنعتی
 2. رشته های ریاضی و فیزیک
 3. رشته های علوم انسانی
 4. رشته های ورزشی
 5. رشته های هنری

در سال های اخیر کشور هایی همچون انگلستان و آمریکا در پایتخت این کشور شهر بخارست اقدام به تاسیس مدارس بین المللی کرده اند. 

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی

تحصیل در رومانی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیازمند پذیرش در دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی دارند باید مدرک ایلتس با نمره  6 ارائه دهند. البته لازم به ذکر می باشد که تحصیل شما در این کشور می تواند به زبان رومانیایی باشد. افرادی که وارد این کشور می شوند باید یک بازه زمانی 4 ساله را برای تحصیل خود در نظر بگیرند.

دانشجویانی که وارد این کشور می شوند اجازه کار پاره وقت (10 الی 15 ساعت در هفته) دارند. البته این اجازه کار نمی تواند تمام هزینه های زندگی شما را پوشش دهند و شما باید حتما از کشور خود پوشش های مالی کافی را داشته باشید. از دیگر مواردی که متقاضیان باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور به آن توجه داشته باشند ارائه مدرک دیپلم 12 ساله می باشد.

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور دارد. تحصیل در این مقطع نیاز به ارائه مدارک ایلتس 6.5 دارد. البته تحصیل به زبان رومانیایی هم در دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند حدودا 2 سال زمان تحصیلشان به طول خواهد انجامید. اجازه کار در حین تحصیل بسیار مهم می باشد و متقاضیان می توانند به صورت پاره وقت (15 تا 20 ساعت در هفته) در این کشور مشغول به کار می شوند. اصولا افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل می باشند بعد از تحصیل وارد بازار کاری این کشور می شوند. هزینه های تحصیل شما در این مقطع بین 3000 تا 5000 یورو می باشد.

تحصیل در رومانی در مقطع دکتری

تحصیل در رومانی و ورود به مقطع دکتری دارای شرایط قابل توجهی می باشد. دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را دارند باید در گام اول با یک استاد در این کشور مکاتبه نمایند و با ارسال رزومه خود برای  اساتید درخواست تایید خود را داشته باشند. البته دانشجویان علاوه بر تایید استاد راهنما (سوپروایزر) باید مدارک دیگری هم به عنوان یک فرد مستعد به تحصیل در مقطع دکترا ارائه دهند.

ارائه مدارکی همچون ایلتس 7 و مقالات بین المللی برای اخذ پذیرش شما از دانشگاه مورد نظرتان الزامی می باشد. افرادی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند می توانند با دریافت بورس تحصیلی هزینه تحصیل خود در این کشور را پوشش دهند. نکته بسیار مهم این است که شما در دوره های تحصیلی دکتری می توانید به صورت تمام وقت کار کنید. دانشجویان که قصد تحصیل در رومانی را دارند باید به این موضوع توجه داشته باشند که تحصیل در مقطع دکتری حدودا 5 سال طول می کشد.

تحصیل در رومانی به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در رومانی و اخذ بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در این کشور امکان پذیر می باشد. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا اقدام می نمایند امکان درخواست بورس تحصیلی برای تامین هزینه های زندگی در این کشور را دارند. میزان و تعداد بورس تحصیلی در کشور رومانی هرساله توسط دولت این کشور تعیین می شود. لازم به ذکر است که بورس تحصیلی شما هزینه های حمل و نقل و هزینه های شخصی شما را پوشش نمی دهد.

البته لازم به ذکر است که تحصیل رایگان در این کشور دارای شرایط گوناگونی می باشد و شما می توانید از بورس های متفاوتی استفاده نمایید. اصولا دانشجویان در مقطع دکترا از ابتدا شانس دریافت بورس کامل (فول فاند) را دارند. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند باید ابتدا وارد این کشور ها شوند و بعد از حداقل 1 ترم یا 2 ترم تحصیل درخواست بورس تحصیلی در این کشور را داشته باشند.

بورسیه های رومانی به سه گروه تقسیم بندی می شوند:

 • گروه اول

  این دوره برای افرادی وجود دارد که از دبیرستان ها قصد ورود به دانشگاه های این کشور را دارند. مدت زمان این دوره حدودا 3 الی 6 سال می باشد. متقاضیان می توانند در این بازه زمانی از این بورس تحصیلی استفاده نمایند و بخشی از هزینه زندگی خود را پوشش دهند

 • گروه دوم

  این نوع بورس برای دوه های کارشناسی ارشد می باشد. مدت زمان استفاده از این بورس 1.5 تا 2 سال می باشد. متقاضیان باید توجه داشته باشند شما برای درخواست این بورس رزومه بسیار قوی احتیاج دارید

 • گروه سوم

  این نوع بورس برای دانشجویان مقطع دکترا ارائه می شود. افرادی که در خواست این بورس تحصیلی را دارند می توانند مدت 3 الی 4 سال از این بورس تحصیلی استفاده نمایند. افرادی که درخواست این بورس تحصیلی را دارند باید از در آزمون مورد نظر امتیازات لازم را کسب نمایند

در رومانی امکان اخذ بورسیه های دانشگاهی دولتی و غیر دولتی (دانشگاهی) نیز برای متقاضیان وجود خواهد داشت.

بورسیه دولتی

 • بورسیه
  1. بورسیه دو زبانه تبادل دانشجوی رومانی (50 دلار در ماه برای دوره کارشناسی و 58 دلار در ماه برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا)
  2. بورسیه فرهنگی وزارت امور خارجه رومانی ویژه خانواده دیپلمات های کشورهای خاص (کشورهای دارای فرهنگ و زبان متفاوت با رومانی) (65 یورو در ماه برای دوره کارشناسی، 75 یورو در ماه برای دوره کارشناسی ارشد و 85 یورو در ماه برای دوره دکترا)
 • رشته ها
  • علوم سیاسی
  • فرهنگ و تمدن رومانی
  • روزنامه نگاری
  • نفت و گاز
  • کشاورزی
  • گیاه پزشکی
  • معماری
  • هنرهای نمایشی
  • دبیری فنی
 • مدارک
  • معرفی نامه از وزارت امور خارجه کشور مطبوع
  • فرم ماموریت تکمیل شده از وزارت امور خارجه MFA
  • فرم تکمیل شده MNE
  • کپی برابر اصل مدارک تحصیلی
  • کپی و ترجمه برابر اصل شناسنامه
  • کپی برابر اصل پاسپورت
  • گواهی سلامت پزشکی
  • رزومه تحصیلی و کاری
  • 4 قطعه عکس پاسپورتی

بورسیه دانشگاهی

 • اسامی دانشگاه ها
  1.  بورسیه دانشگاه بخارست
  2. بورسیه  AEF
  3. بورسیه یادبود جوزف پرینس
  4. بورسیه خانواده پولاتایکو ویژه افراد دارای اجداد اروپای شرقی
بورسیه تحصیلی در رومانی

تحصیل در رومانی و هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی

تحصیل در رومانی و هزینه های زندگی در این کشور از نکات بسیار مهم در اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. هزینه زندگی در این کشور نسبت به ایران 19.2% کمتر از ایران می باشد و دانشجویانی که در این کشور قصد اقامت و اجاره ملک را دارند، هزینه ای که برای اجاره ملک پرداخت می نمایند 34.68% از هزینه های ماهیانه آنان می باشد. افرادی که برای تحصیل در رومانی اقدام می نمایند باید هزینه ای بالغ بر 500 تا 600 یورو در ماه برای زندگی خود در نظر بگیرند. در ادامه مطالب ما لیستی از هزینه های زندگی در این کشور را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

هزینه های زندگی هزینه ها
هزینه غذا در رستوران ارزان قیمت 20 لئو
هزینه غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی 100 لئو
هزینه بطری آب 0.33 لیتری 4.38 لئو
هزینه نوشابه 0.33 لیتری (کوکا/پپسی) 5.05 لئو
هزینه یک فنجان قهوه 6.71 لئو
هزینه بطری شیر 1 لیتری 4.33 لئو
هزینه نان 500 گرمی 2.43 لئو
هزینه 1 کیلو گرم برنج 4.69 لئو
هزینه 1 کیلو سینه مرغ 18.93 لئو
هزینه 1 کیلو گرم گوشت گاو 29.03 لئو
هزینه 1 لیتر بنزین 5.59 لئو
اجاره آپارتمان 1 خوابه داخل شهر 1.369 لئو در هر ماه
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج شهر                 993 لئو در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه داخل شهر 2.272 لئو در هر ماه
اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج شهر 1.650 لئو در هر ماه

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

تحصیل در رومانی و کار دانشجویی

تحصیل در رومانی و کار دانشجویی در این کشور بستگی به مقطع تحصیلی متقاضیان دارد. متقاضیان در برخی مقاطع تحصیلی می توانند اجازه کار تمام وقت داشته باشند و این بسیار مهم است که شما با توجه به مقطع خود چند ساعت اجازه کار داشته باشید. شما در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه کار نیمه وقت و در مقطع دکترا اجازه کار تمام وقت را خواهید داشت. برخی از افراد با فرض بر آن که در حین تحصیل اجازه ورود به بازار کاری این کشور را دارند هزینه مورد نیزاز برای تحصیل و زندگی در رومانی را تامین نمی نمایند و این کاری بسیار اشتباه می باشد، زیرا توانایی تامین تمام هزینه زندگی و تحصیل با کار حین تحصیل در رومانی وجود نخواهد داشت و باید پشتوانه مالی مناسبی داشته باشند.

لازم به ذکر است کشور هایی همچون کانادا، هلند و دانمارک دوره های کوتاه مدتی ارائه می دهند که این دوره های کوتاه مدت یک ساله می باشند و در این کشور های مهاجر پذیر می توانید پس از فارغ التحصیلی به طول مدت تحصیل خود یا مدت 1 سال حضور داشته و جست و جوی کار داشته باشید که این موضوع شروع دوره اقامتی شما می باشد.

کار ضمن تحصیل در رومانی

تحصیل در رومانی و بررسی ویزای همراه

تحصیل در رومانی و ورود دانشجویان بین المللی به این کشور به صورت فردی می باشد. متقاضیان در این کشور اجازه داشتن همراه با خود را ندارند و افرادی که قصد حضور در این کشور و قصد حضور کنار بستگان خود را دارند باید از یک ویزای تورسیتی استفاده نمایند تا بتوانند وارد این کشور شوند. البته متقاضی با اخذ ویزای توریستی رومانی امکان حضور در این کشور را خواهد داشت.

دانشجویانی که تقاضای ویزای همراه رومانی را دارند باید برای کشور هایی اقدام کنند که توانایی به همراه داشتن خانواده خود (همسر و فرزند زیر 18 سال)  را داشته باشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور های اروپایی را دارند می توانند با اخذ پذیرش در کشور های همچون دانمارک، هلند و اتریش تقاضای ویزای همراه داشته باشند. همراهانی که با دانشجویان وارد این کشور ها می شوند اجازه کار تمام وقت دارند و این می تواند یک نکته بسیار مهم در بحث اقامتی آنها باشد.

تحصیل در رومانی و معرفی دانشگاه های برتر

تحصیل در رومانی و ورود به دانشگاه های این کشور نیاز به بررسی دانشگاه های برتر این کشور دارد. شما باید قبل از ورود به دانشگاه های این کشور شناختی از این دانشگاه ها و رتبه آن ها داشته باشید. در ادامه مطالب لیستی از دانشگاه های این کشور برای شما عزیزان قرار داده شده است.

نام دانشگاه رنک کشوری رنک بین المللی
دانشگاه بابی بولیا 1 996
داشنگاه الکساندرو 2 1269
دانشگاه دین بوکورستی 3 1726
دانشگاه پلو تکنیک ناپوکا 4 2153
دانشگاه پلو تکنیک گرگیو اساچی 5 2328
دانشگاه ترنسلیوانیا 6 2524
دانشگاه تمیسورا 7 2804
دانشگاه پولتینکا 8 2891
دانشگاه وست دین تیمسورا 9 2907
دانشگاه دونارا 10 3330

معرفی دانشگاه های رومانی

تحصیل در رومانی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی رومانی

تجصیل در رومانی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیازمند ارائه مدارک کامل و صحیح به دانشگاه مورد نظر و سفارت کشور رومانی می باشد. ارائه مدارک شما امری بسیار مهم می باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی به شرح زیر می باشد:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه
 • ارائه انگیزه نامه مهاجرتی
 • ارائه تمکن مالی متقاضی
 • ارائه بیمه نامه معتبر
 • ارائه مدارک هویتی معتبر
 • ارائه مدارک اجاره ملک و خوابگاه در کشور مقصد

تحصیل در رومانی و موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در رومانی و ورود به بازار کاری این کشور نیاز به بررسی نرخ بیکاری در این کشور دارد. افرادی که توانایی ورود مستقیم به بازار کاری در این کشور را ندارند می توانند با استفاده از یک دوره تحصیلی در این کشور وارد بازار کاری این کشور شوند. در حال حاضر نرخ بیکاری در این کشور 3.8% می باشد. این نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا درصد پایینی می باشد و شما به راحتی می توانید وارد بازار کاری این کشور شوید.

اگر شما قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارید باید تمام جوانب تحصیل در رومانی را در نظر گرفته و بعد اقدام به اخذ پذیرش در این کشور نمایید. دانشجویان باید قبل از ورود بازار کاری این کشور، مشاغل مورد نیاز آن را نیز مورد بررسی قرار دهند و تا جایی که امکان دارد برای رشته های اقدام نمایند که در این کشور استقبال بیشتری دارند و به راحتی می توانید کاریابی داشته و وارد بازار کاری این کشور شوند.

نرخ بیکاری رومانی تحصیل در رومانی

نرخ بیکاری رومانی

پاسپورت رومانی

تحصیل در رومانی و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در رومانی می تواند یکی از راه های اخذ اقامت دائم شود که در نهایت متقاضیان توانایی درخواست پاسپورت و تابعیت این کشور را داشته باشند. افرادی که وارد دانشگاه های این کشور می شوند می توانند بعد از تحصیل در رومانی سکونت داشته و وارد بازار کاری این کشور شوند. این افراد می بایست متناسب با درآمد خود در کشور رومانی مالیات پرداخت نمایند.

افرادی که قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارند باید حدودا 6 سال مالیات پرداخت نمایند و در پایان سال ششم با ارائه مدارک خود درخواست اقامت دائم این کشور را داشته باشند. افرادی که در این کشور با یکی از اتباع رومانی ازدواج می نمایند می توانند بعد مدت 3 سال درخواست خود را مطرح نمایند. متقاضیان حدودا 1 الی 2 سال بعد از اخذ اقامت دائم این کشور اجازه درخواست تابعیت این کشور را دارند.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل در رومانی و سخن پایانی

تحصیل در رومانی و اخذ ویزای تحصیلی در رومانی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. دانشجویانی که قصد اخذ ویزای تحصیل در رومانی را دارند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از ویدیو های رایگان داخل سایت و ویدیوّی راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت استفاده نمایند. پیشنهاد می شود متقاضیان قبل از هرگونه اقدام با دریافت مشاوره تلفنی رایگان از مشاورین و وکلای مؤسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش و کسب اطلاعات مهم و اساسی در باب تحصیل در رومانی اقدام به این امر نمایند. متقاضیان تحصیل در رومانی و اخذ اقامت و تابعیت این کشور می توانند در قسمت انتهایی مقاله در قسمت دیدگاه ها، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابند.