تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا در سال 2018 در هنگام مهاجرت به ایتالیا از جمله مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای تحصیل در ایتالیا امکان پذیر است یا نه ؟ در حال حاضر با توجه به ارائه ی بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا، کشور ایتالیا در واقع یکی از بهترین مقاصد تحصیلی اروپا برای تحصیل در رشته های پزشکی است. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی احتمالا ارزان ترین راه تحصیل در این رشته در اروپا است. از هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا و شرایط اخذ اقامت ایتالیا اطلاع دارید؟ در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا می پردازیم.

ایتالیا همواره مرکز فرهنگ و آموزش و پرورش در اروپا بوده است و این نکته با توجه به موسسات و آکادمی های متعدد و معتبر در سراسر این کشور مشهود است. در حال حاضر چهار دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که برنامه های زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد: دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگاتا در رم که همگی دارای رتبه ی بالا در جهان هستند.
هنگامی که شما در ایتالیا در رشته های پزشکی تحصیل کنید این نه تنها فرصتی برای یادگیری در یک موسسه علمی پیشرو، بلکه یک فرصت برای لذت بردن و تجربه شیوه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی، در کشوری سرشار از فرهنگ و تاریخ است که در میان زیبا ترین کشورها در اروپا است.

 

تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی این رشته قبول شوید که به نام آزمون IMAT در این کشور شناخته می شود و سالی یک بار برگزار می گردد. ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا هرسال اعلام می شود ولی به طور معمول شامل ۷۰ تا ۸۰ نفر در سال است. از نکات بسیار خوب تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا این است که آزمون ورودی اش در حدود ۱۲ شهر از جمله دوبی نیز برگزار میشود و هزینه ی ثبت نام در این آزمون ۱۲۰ یورو است. این آزمون اغلب در اواسط ماه سپتامبر برگزار می شود. آزمون IMAT به زبان انگلیسی برگزار می شود که شامل ۶۰ سوال پنج گزینه ای در زمینه ی شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک، منطق و اطلاعات عمومی می باشد. این آزمون در ۱۰۰ دقیقه خواهد بود و بالاترین امتیاز قابل کسب ۹۰ می باشد و در ضمن آزمون دارای نمره ی منفی است.
تعداد سوال موضوع
۲۲ دانش عمومی و استدلال منطقی
۱۸ زیست شناسی
۱۲ شیمی
۸ فیزیک و ریاضیات

 

هزینه ی تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا

معمولا شهریه ی رشته های پزشکی بر اساس رشته و دانشگاه متفاوت است اما در مقایسه با سایر کشورها واقعا پایین است و اغلب چیزی کمتر از ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد که همین هزینه نیز با شرط تحصیل به زبان ایتالیایی بسیار کمتر هم خواهد شد. در ضمن افرادی که در آزمون ورودی قبول شوند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی که شامل هزینه ی شهریه و خوابگاه نیز می شود بهره مند شوند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا
برای شرکت در آزمون ورودی افراد متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( ۱۲ سال تحصیلی ) باشند و همچنین مدرک زبان انگلیسی در حد IELTS 5.5 یا TOEFLE 87 را دارا باشند.
علاوه بر برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا، حدود ۴۰ دانشگاه پزشکی نیز وجود دارند که مطالعات پزشکی را به زبان ایتالیایی در ایتالیا ارائه می دهند. کسانی که به زبان ایتالیایی صحبت نمی کنند باید حداقل یک سال ایتالیایی یاد بگیرند که سطح B2 برای آن مورد نیاز است.
نمره ی مورد نیاز در این آزمون از هر دانشکده به دانشکده ی دیگر متفاوت است. دانشکده پزشکی بین المللی (The International Medical School) از متقاضیان کسب نمره ی حداقل ۴۰٫۵۰، پاویا ۳۸٫۷۵ و ساپینزا ۳۶٫۵ را از این آزمون می خواهند.
این دانشگاه ها هم چنین ممکن است در برخی از دروس برای شما پیش نیاز تعیین کنند مثلا در دروس ریاضیات، شیمی، فیزیک، زیست شناسی. اگر نمرات آزمون و نمرات شما بالا هستند حتی ممکن است واجد شرایط دریافت برخی از بورس های تحصیلی نیز بشوید.

منابع آزمون

سوالات این آزمون از کتاب های الفا تست می باشد که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی موجود ارائه می شوند که به شکل دو کتاب همراه با نمونه سوالات قابل تهیه کردن هستند.

ساختار آزمون

آزمون ورودی شامل ۶۰ سوال میباشد و هر پاسخ درست برابر ۱٫۵ امتیاز است و هر پاسخ غلط ۰٫۴ امتیاز منفی خواهد داشت. از اینرو بالاترین امتیاز ۹۰ میباشد. زمان آزمون ۱۰۰ دقیقه میباشد.

دانشگاه ها:

دانشگاه های زیر در رشته ی پزشکی دانشجو می پذیرند.
دانشگاه ظرفیت
Tor Vergata – Rome 5
Sapienza – Rome 10
Seceond university of Naples 22
Bari 8
Pavia 40

University of Milan (Statale) 16

 

هزینه ی تحصیل در برخی از دانشکده های پزشکی ایتالیایی به زبان انگلیسی

یکی از دانشکده های پزشکی بزرگ ایتالیایی که منحصرا به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشکده پزشکی بین المللی در میلان است. این دانشکده یک دوره ی شش ساله ارائه می دهد که در بیمارستان های آموزشی موسسه ی Clinico Humanitas تدریس می شود و از بالاترین کیفیت علمی برخوردار است. این برنامه دوره های تخصص در پزشکی و جراحی را ارائه می دهد، و دانشجویان در آن به درمان بیماران تحت نظر پزشکان در سطح جهانی می پردازند. شهریه برای این مدرسه بزرگ و مشهور پزشکی ایتالیا در دو قسط در طول سال پرداخت می شود. و شهریه ی آن بر اساس شرایط مالی از دانشجویی به دانشجوی دیگر متفاوت است. بالاترین قیمت شهریه ۳۲۴۵ یورو در هر قسط است، اما بسته به شرایط شما شما می توانید حتی در حد ۸۸ یورو پرداخت کنید. همچنین هزینه های دیگری نیز هست که باید پرداخت شود، مانند هزینه ثبت نام ۱۹۹ یورو و هزینه ی۷۵ یورو برای برگزاری و هزینه های عمومی.
اگر شما علاقمند به تحصیل در رشته ی پزشکی در در ایتالیا در شهری به جز میلان باشید چندین گزینه ی دیگر نیز وجود خواهد داشت که یکی از آن ها دانشگاه Sapienza در رم است. این مورد نیز یکی دیگر از درجه های شش ساله ی پزشکی است که به طور کامل به زبان انگلیسی است. ساپینزا ۷۰۰ سال پیش توسط پاپ بونیفیس VII تاسیس شد. این برنامه برای توسعه مهارت های بالینی دانشجویان خود تلاش می کند و به آنها در زمینه های تخصصی آموزش می دهد. این دانشگاه در رم قرار دارد، شهری که رویای بسیاری از مردم دیدن آن است. هزینه ی کل در هر سال برای این برنامه ۲۶۴۷ یورو به همراه هزینه منطقه ای ۱۴۰ یورو است. ساپینزا نیز کمک هزینه تحصیلی بر اساس شایستگی و نیاز مالی ارائه می دهد.
یکی دیگر از گزینه ها برای یک دوره پزشکی به زبان انگلیسی در یک شهرستان بسیار کوچکتر دوره پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاویا است. “دوره ی هاروی ” یا “Harvey Course” این دانشگاه برپایه ی پانصد سال تجربه ی تدریس در پزشکی قرار دارد.
همه ی اساتید این دانشگاه از جمله ی دانشمندان و پزشکان بسیار با سواد بوده، و مواد درسی مورد مطالعه همان هایی است که در دانشگاه های با بالاترین رتبه بندی ایالات متحده و بریتانیا تدریس می شود. هزینه ی تحصیل در هر سال برای این دانشکده بین ۴۸۳-۴۱۱۰ یورو بسته به شرایط مالی فرد است.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی شامل هزینه ی اسکان و خوراک و بیمه و حمل و نقل برای یک نفر تا حدود ۶۰۰ یورو برای دو نفر متاهل تا حدود ۸۰۰ تا 1000 یورو متغیر است. اما باید توجه کنید که هزینه ی زندگی در دو شهر رم و میلان حدود ۳۰ درصد بالاتر از شهرهای دیگر است.

دلایل بسیار خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به معنای تحصیل در مراکز دارای شهرت در سطح جهانی با قیمت های مقرون به صرفه است. قیمت بسیار پایین دانشگا های ایتالیا نسبت به ایالات متحده و بسیاری از مناطق دیگر جهان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا را بسیار مطلوب می کند.هم چنین تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا تضمین خواهد کرد که شما با اساتید برجسته همکاری کرده و در نهایت شغل و درامد بسیار خوبی داشته باشید. اما توجه داشته باشید که آیا سفارت ایتالیا جهت دادن آزمونهای ورودی دانشگاهها به شما ویزا خواهد داد یا خیر ، و در این باب حتما با وکیل مهاجرت مشاوره نمایید ،

هدف از نگارش این مقاله که متعلق به موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) است تشریح و توضیح شرایط مهاجرت به ایتالیا از جمله مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ، تعریف و توضیحی از مدارک و تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا است که با توجه به دانشجویی بودن کشور اسپانیا و سطح علمی بالای دانشگاه های ایتالیا بتوانیم اطلاعات درستی را به خواننده این مطلب بدهیم تا با توجه به شرایط موجود اگر قصد تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و در نهایت اخذ اقامت ایتالیا را دارد بتواند با موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نماید

Rating: 5
33 پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. تحصیل پزشکی در ایتالیا نیازمند گذراندن دور های پیش پزشکی به همراه داشتن مدرک زبان ایتالیایی حداکثر بعد از گذشت دو ترم از تحصیل پزشکی شما می باشد. مدارک و شرایط دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود. شما اطلاعات کامل و دقیق را برای ارزیابی ارائه نکرده اید تا بتوانیم دقیق تر شما را راهنمایی نماییم.

   پاسخ
 1. علیرضا سیدرضایی گفته:

  سلام بنده سال ۱۲ تجربی هستم و معدل سه سال اخرم بالای ۱۸ هست. میخام برم ایتالیا پزشکی بخونم. با توجه به اینکه تیزهوشان درس میخونم هزینه تحصیل میشه برا ۲۰۰۰ دلار در سال تقلیل پیدا کنه؟ چون توانایی هزینه تا ۲۰۰۰ دلار در سال دارم و ماهانه ۵۰۰ یورو هم میتونم ساپورت بشم. لطفا راهنمایی کنید ممنونم…

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام دوست عزیز توصیه می کنم با دفاتر ما تماس گرفته تا از گزینه های مناسب برای خود آگاه شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 2. فروزان گفته:

  سلام خسته نباشید، بین کشور فرانسه و ایتالیا، از لحاظ هزینه و سختی آزمون ورودی، کدام کشور مناسب تر است؟ کلا کدوم رو پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
 3. امیر گفته:

  سلام و درود برشما
  تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی حدودا چند یورو در سال میشه؟؟
  ارز دولتی تعلق می گیره به ما؟؟؟
  آنجا خوابگاه داره؟؟؟
  وام چطور به ما می دن اونجا؟؟؟

  پاسخ
  • M.N گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. zahra گفته:

  سلام
  خسته نباشید، من دانشجوی پرستاری دانشگاه تهران ، معدل الف هستم و 22 سال دارم. میخواستم بپرسم که ایا این شرایط امتیازی دارد در گرفتن بورسیه یا نه؟ و اینکه سوالی که همیشه ذهنم را مشغول کرده اینه که چه طور باید از یه دانشگاه پذیرش گرفت؟
  با تشکر از لطف شما

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 5. Paniz گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید؛
  من دانش اموز پایه دهم به یازدهم رشته تجربی با معدل ۲۰ در منطقه ۵ تهران هستم و قصد دارم سال دوازدهم و دانشگاه رو در ایتالیا پزشکی بخونم . میخواستم بدونم هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی ایتالیا به چه صورت هست و اینکه ایا تا ۱۸ سالگی به سرپرست گرفتن در ایتالیا نیاز دارم یا نه.
  و البته در مورد اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل هم میخواستم بدونم .

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با عرض سلام و احترام. دوست گرامی هزینه تحصیل با توجه به شرایط شما و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. همچنین متاسفانه هم اکنون شما پس از اتمام دوران تحصیل شانسی برای گرفتن اقامت دائم در کشور ایتالیا نخواهید داشت. پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کامل تر و پیدا کردن روش مناسب برای تحصیل پزشکی با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله میتوان اقدام نمود و اینکه رشته پزشکی در ایتالیا دارای ازمون ورودی به زبان ایتالیایی است . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 6. محمد گفته:

  با سلام
  من ۲۹ سالمه و دیپلم فنی و حرفه ای حسابداری(دیپلم ۱۱ساله) و فوق دیپلم برق صنعتی و همچنین لیسانس حسابداری دارم و معدل کلیه مقاطع تحصیلیم بالای ۱۷ هستش.
  آیا میتونم با این شرایط و بدون مدرک پیش دانشگاهی در آزمون IMAT شرکت کنم و در ایتالیا پزشکی بخونم!؟
  ممنون

  پاسخ
 7. مهدی گفته:

  با سلام و احترام
  اگر کاردانی ناپیوسته و کارشناسی حسابداری داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای 11ساله) برای پزشکی ایتالیا اقدام کنم؟
  در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟
  ممنون

  پاسخ
 8. محمد ساجدی گفته:

  سلام و درود
  مبلغ 7500 یورو باید قبل از اخذ ویزای تحصیلی در حساب خودم یا والدینم موجود باشه؟آیا این حساب در ایتالیا بلوکه میشه یا میشه بعد چند روز از ارایه آن در سفارت از حساب برداشت کرد؟
  سپاس

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. مبلغ تمکن مالی برای کشور ایتالیا بلوکه نشده و پس از زمان مورد نظر امکان برداشت آن وجود دارد. برای بررسی شرایط و اخذ اطلاعات در زمینه مبلغ تمکن مالی پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 9. محمد ساجدی گفته:

  با سلام و عرض ادب
  دیپلم فنی حرفه ای هم برای تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا مورد قبوله یا باید دیپلم تجربی داشته باشیم؟
  لیسانس داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی برای پزشکی ایتالیا اقدام کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و احترام. برای تحصیل در این کشور به دیپلم ۱۲ ساله نیاز است و باید شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. برای اخذ اطلاعات در این خصوص پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 10. nafas گفته:

  سلام ممنون از راهنماییتون-من لیسانس مامایی هستم ٢٧سالمه وخیلی علاقه مند به رشته پزشکی هستم وادرمورد ایتالیا اینطورکه متوجه شدم میشه بورس شد ولی شرایط واینکه برای شروع باید چیکارکنم تا قبول بشم ممنون میشم راهنمایی کنید.باتشکر

  پاسخ
 11. نسترن گفته:

  سلام و وقت بخیر. بسیار سپاسگزارم از اطلاعات سودمندی که در اختیار ما قرار میدید. بنده ۲۶ ساله دیپلم تجربی و لیسانس مامایی هستم. با توجه به سن و شرایطم آیا ایتالیا گزینه مناسبی هست؟ و درجه سختی آزمون چقدر هست؟ و در نهایت آیا پیشنهاد خوب دیگری دارید به بنده؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 12. الی گفته:

  سلام ممنون میشم درباره دندانپزشکی و یا دارو سازی ایتالیا توضیح بدین و این گه شرایط این ث رشته همانند رشته پزشکی است ؟ یعنی توضیحات بالا برای این ث رشته صدق میکند ؟
  و لطف کنین بگین تحصیل این رشته ها در بلاروس بهتره یا ایتالیا ؟ ممنون میشم

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ
   • نواز قاسمی گفته:

    باد عرص سلام و خسته نباشی من مشعول تحصیل در رشته بزشکی در کشور مجارستان هستم ایا می توانم برای کدام کشور انتقالی بردارم ممنونم

    پاسخ
    • mie editor2 گفته:

     با سلام و عرض ادب. می توانید برای کشورهایی چون آلمان، اتریش و … انتقالی بگیرید. برای بررسی شرایط هر یک پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

     پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.