تحصیل در جمهوری چک و بررسی شرایط آن

 • تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی
 • تحصیل در جمهوری چک در مدارس
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری
 • تحصیل در جمهوری چک به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در جمهوری چک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • تحصیل در جمهوری چک و کار دانشجویی
 • تحصیل در جمهوری چک و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در جمهوری چک و معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در جمهوری چک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در جهموری چک 1 تحصیل در جهموری چک

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در جمهوری چک و مقدمه ای بر آن

تحصیل در جمهوری چک، مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تحصیل در جمهوری چک دارای چه شرایطی می باشد؟ آیا تحصیل به صورت رایگان در جمهوری چک امکان پذیر است؟ شرایط بردن همراه و کار حین تحصیل در این کشور چگونه است؟ پاسخ به این سوالات به همراه تمامی موارد مرتبط با تحصیل در جمهوری چک بصورت ساده و خلاصه مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت. کشور جمهوری چک به دلیل وجود دانشگاه های معتبری مانند چارلز، اخیراً مورد توجه واقع شده است.  امید است این مقاله که توسط وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است، به تمامی سوالات و ابهامات در مورد شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک پاسخ دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور ، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اعزام دانشجو به جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی

تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی آن از به دلیل اعتبار مناسب و کیفیت مناسب تحصیل در دانشگاه های این کشور اخیراً مورد توجه متقاضیان و علاقمندان مهاجرت تحصیلی به اروپا قرار گرفته است. کشور جمهوری چک، کشوری محصور در خشکی واقع در اروپای مرکزی به پایتختی پراگ می باشد. این کشور با آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان مرز مشترک دارد. جمهوری چک دارای 78.866 کیلومتر مربع وسعت و 10.610.947 نفر جمعیت می باشد.. همچنین واحد پول این کشور کرون چک تعیین شده است. زبان و دین رسمی این کشور نیز به ترتیب چکی و مسیحی کاتولیک می باشد در نتیجه متقاضیان تحصیل در چک و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور بهتر است در کنار دانش زبان انگلیسی، به منظور افزایش شانس پذیرش به زبان چکی نیز تسلط نسبی داشته باشند. البته امکان یادگیری زبان چکی در یکی از کالج های این کشور نیز برای متقاضیان تحصیل در جمهوری چک امکان پذیر خواهد بود. همچنین توصیه می شود متقاضیان کار در جمهوری چک به منظور افزایش شانس اقامت پس از تحصیل خود، تحصیل در رشته هایی را برگزینند که مورد نیاز بازار کار این کشور باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در جمهوری چک به مقالات وبسایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید.

تحصیل در جمهوری چک در مدارس

نظام آموزشی چک شامل چهار سطح آموزشی است: پیش دبستانی، ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه‌. این ساختار از استانداردهای طبقه‌بندی استاندارد بین‌المللی تحصیل (ISCED) که در سال ۱۹۹۷ توسط یونسکو معرفی شد، پیروی می‌کند. آموزش عمومی در جمهوری چک رایگان است.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در جمهوری چک،  (ISCED 5A) نامیده می شود که بین 3 الی 4 سال به طول خواهد انجامید. مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره، دیپلم خواهد بود. متقاضیان تحصیل در این دوره آموزشی امکان تحصیل به دو زبان چکی و انگلیسی را خواهند داشت. در صورت تحصیل به زبان چکی، هزینه تحصیل رایگان خواهد بود. در غیر این صورت، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای این دوره بسته به نوع دانشگاه  6  می باشد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه معتبر چارلز

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در جمهوری چک،  (ISCED 5A) نامیده می شود که بین 1 الی 6 سال به طول خواهد انجامید (دوره 1 الی 3 ساله و یا 4 الی 6 ساله). مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره، کارشناسی خواهد بود. متقاضیان تحصیل در این دوره آموزشی امکان تحصیل به دو زبان چکی و انگلیسی را خواهند داشت که در صورت تحصیل به زبان چکی، هزینه تحصیل برای دانشجو رایگان خواهد بود. در غیر این صورت، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای این دوره بسته به نوع دانشگاه بین 6.5 تا 7 می باشد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در جمهوری چک،  (ISCED 6) نامیده می شود که بین 3 الی 4 سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در این دوره به صورت پژوهش محور بوده و دانشجو می بایست شخصاً نسبت به یافتن استاد راهنما و جلب رضایت وی برای پذیرش اقدام نماید. مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره، کارشناسی ارشد خواهد بود. متقاضیان تحصیل در این دوره آموزشی امکان تحصیل به دو زبان چکی و انگلیسی را خواهند داشت که در صورت تحصیل به زبان چکی، هزینه تحصیل برای دانشجو رایگان خواهد بود. همچنین دانشجویان در این دوره بابت کار تحقیقاتی حین تحصیل مبلغی را بعنوان دستمزد دریافت خواهند نمود. عمدتاً نیز تحصیل در این دوره از طریق بورسیه صورت می پذیرد. حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای این دوره بسته به نوع دانشگاه 7 به بالا می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در چک

تحصیل در جمهوری چک به همراه بورسیه تحصیلی

دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در جمهوری‌چک هستند، گزینه‌هایی برای تامین بودجه تحصیل خود و اقامت در این کشور از طریق تحصیل را خواهند داشت که موثرترین آن‌ها استفاده از بورسیه است .

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در جمهوری چک را دارند، دارای فرصت‌های برابر برای دریافت هر نوع کمک‌ هزینه تحصیلی ارائه‌شده توسط اعضای هیات‌علمی دانشگاه های جمهوری چک خواهند داشت. بورسیه در سطح آموزشعالی می‌تواند شامل بورسیه ها در بخش تحقیقات، توسعه‌، هنر یا سایر زمینه های علمی باشد .این بورسیه ها به دانشجویان کمک هزینه های تحصیل، زندگی و تحقیقات علمی را اعطا خواهند نمود. در بعضی موارد نیز دانشگاه مورد نظر تمامی هزینه های تحصیلی و بخش زیادی از هزینه های زندگی دانشجو را به وی پرداخت خواهد نمود که به آن FUND گفته می شود.

گفتنی است که اخذ بورسیه تحصیلی امری دشوار محسوب شده و نیازمند داشتن توضیه نامه، رزومه علمی و تحقیقاتی قوی، مقالات ISI و سطح زبان بالا می باشد. همچنین اخذ بورسیه تحصیلی می بایست توسط خود دانشجو صورت بپذیرد.  برای سال تحصیلی ۲۰۱۹ -۲۰۲۰، بورس تحصیلی برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس یا معادل آن، 9000 کرون جمهوری چک در ماه و برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق لیسانس یا معادل آن بالغ بر 9500 کرون جمهوری چک در ماه خواهد بود.

از جمله بورسیه های تحصیلی جهموری چک برای دانشجویان خارجی می توان به این موارد اشاره نمود:

 • بورسیه CEEPUS
 • بورسیه The Scholarnational Visegrad Fund
 • بورسیه (The National Agency for European Educational Programmes (NAEP
 • بورسیه Fulbright Association
 • بورسیه کشورهای مشترک المنافع

  بوسنی، کوزووو، صربستان، اوکراین و …

 • بورسیه های دانشگاهی چک

  بورسیه دانشگاه چارلز، بورسیه دانشگاه ماساریک، …

بورسیه تحصیلی چک

تحصیل در جمهوری چک و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک نیازمند دانستن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور به منظور مدیریت آن هزینه ها می باشد. همانطور که پیش تر اشاره شد، تحصیل به زبان چکی در این کشور رایگان می باشد، ولی برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور پرداخت شهریه الزامیست. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری چک از 0 تا 22.350 دلار آمریکا در هر سال متفاوت است. میزان دقیق این شهریه به دانشگاه مربوطه و مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد. دوره‌های متعددی به زبان انگلیسی یا سایر زبان های خارجی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.

هزینه‌های زندگی در جمهوری‌چک به نسبت سایر کشورهای اروپایی مناسب به نظر می رسد. میانگین هزینه زندگی دانشجویان در این کشور از ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار در ماه شامل هزینه های غذا ، مسکن ، حمل و نقل عمومی و تفریحات متغیر است . البته ، قیمت‌ها با توجه به انتخاب محل اقامت ، سبک زندگی و عادات مالی فرد متفاوت خواهد بود .

جمهوری‌ چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا است اما خارج از منطقه یورو قرار دارد ، به این معنی است که این کشور از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده نمی‌کند . واحد پول جمهوری چک ، کرون چک (CZK) می باشد . در ادامه برخی از هزینه های زندگی در این کشور در غالب جدول تقدیم شما عزیزان خواهد شد:

غذا و نوشیدنی

ناهار در سلف دانشگاه برای یک نفر حدود ۵۰ CZK معادل ۳ دلار آمریکا صرف غذا در رستوران از ۱۳۰ CZK معادل ۵.۹ دلار آمریکا
محصولات لبنی ۱۰ تا ۳۰ CZK معادل ۰.۵ تا ۱.۴ دلار آمریکا یک قرص نان از ۲۰ CZK معادل ۰.۹ دلار آمریکا
یک کیلوگرم گوشت مرغ از ۱۰۰ CZK معادل ۴.۵ دلار آمریکا ۱ کیلوگرم سیب ۴۰ تا ۶۰ CZK معادل ۱.۸ تا ۲.۷ دلار آمریکا
۱.۵ لیتر آب معدنی حدود ۱۵ CZK معادل ۰.۷ دلار آمریکا

اقاماتگاه

خوابگاه دانشجویی حدود ۱۵۰ دلار در ماه
اتاق خصوصی در یک آپارتمان از ۲۵۰ دلار آمریکا در ماه
آپارتمان خصوصی از ۴۵۰ دلار در هر ماه

اکثر موسسات آموزش عالی برای دانشجویان خود خوابگاه‌ فراهم می کنند.

ورزش و سرگرمی

بلیت سینما ۱۰۰ تا ۲۰۰ CZKمعادل ۴.۵ تا ۹ دلار آمریکا
بلیت تئاتر ۱۰۰ تا ۵۰۰ CZK  معادل ۴.۵ تا ۲۳ دلار آمریکا
بازدید از موزه از ۴۰ CZK  معادل ۱.۸ دلار آمریکا
شهریه باشگاه بدنسازی از ۱۰۰ CZK معادل ۴.۵ دلار آمریکا
استخر شنا از 3.6 تا 8 دلار آمریکا در ساعت
اجاره دوچرخه ۲۰۰ تا ۵۰۰ CZK معادل ۹ تا ۲۳ دلار در روز
کرایه پیست اسکی یا اسنوبورد ۲۵۰ تا ۲۵۰ CZK معادل ۱۱.۴ تا ۲۳ دلار در روز

کارت دانشجویی

کارت شناسایی ( کارت شناسایی دانشجویان بین‌المللی ) بهترین کارت برای همه دانشجویان است . دارنده این کارت از تخفیف دانشجویی برای حمل و نقل ، رستوران‌ها ، سینماها ، موزه‌ها ، نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها برخوردار خواهد شد. در واقع ، دانشجویانی که به جمهوری‌چک می‌آیند باید کارت ISIC را در اولین فرصت دریافت نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک و کار دانشجویی

تحصیل در جمهوری چک به دلیل هزینه بر بودن، نیازمند داشتن کار پاره وقت برای تامین بخشی از این هزینه ها می باشد بسیاری از دانشجویان بصورت همزمان در جمهوری‌ چک به کار و تحصیل می پردازند. کار پاره‌وقت و یا کار تابستانی در جمهوری‌چک بسیار رایج است. گزینه‌های کاری بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی در این کشور وجود دارد که اغلب آن ها نیاز به دانستن زبان چکی خواهند داشت. با این حال، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی که در شهرهای بزرگ جمهوری چک فعالیت می‌کنند ، فرصت های شغلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

حقوقر پرداختی در جمهوری چک:

حداقل حقوق برای مشاغل تمام‌وقت ( ۴۰ ساعت در هفته ):
سالانه ۱۱000 CZK  در هر ساعت یا ۶۶ CZK در هر ساعت
متوسط حقوق برای مشاغل تمام‌وقت ( ۴۰ ساعت در هفته ):
۲۷.۸۸۹ CZK در هر ماه ( در سال ۲۰۱۷ )
میانگین حقوق پرداختی برای مشاغل نیمه‌وقت:
حدود ۱۰۰ CZK در ساعت برای کار اداری
کار ضمن تحصیل در چک

تحصیل در جمهوری چک و بررسی ویزای همراه

یکی از نکات مهم در زمینه تحصیل در جمهوری چک امکان اخذ ویزای همراه برای متقاضی تحصیل در این کشور می باشد. امروزه اعطای ویزای همراه در جمهوری چک امری آسان و متداول محسوب می شود. این مساله عمدتاً به خاطر این واقعیت است که در کشور جمهوری‌چک، همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خانواده دارای اهمیت بسیاری است و اگر شوهر یا همسر شما اجازه اقامت دائم (اقامت دائم یا شهروندی) در جمهوری‌چک داشته باشد، اخذ ویزای همراه تقریباً تضمینی خواهد بود.

این موضوع برای کودکان زیر ۱۸ سال نیز صدق می‌کند، به طوری که اگر یکی از والدین به طور قانونی در جمهوری‌چک زندگی کنند، برای کودکان زیر 18 سال و افرادی که بیش از ۶۵ سال سن داشته باشند اخذ این ویزا امکان پذیر خواهد بود.

از جمله مدارک مورد نیاز اخذ ویزای همراه جمهوری چک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یک کپی از یک صفحه اول و دوم پاسپورت اعضای خانواده

  حداقل داری ۱۸ ماه اعتبار

 • یک کپی از یک کارت بیومتریک
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • فرم درخواست ویزا

  استفاده از حروف بزرگ لاتین برای پر کردن فرم الزامیست

با توجه به مطالبی که در خصوص اخذ ویزای همراه مطرح شد، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان حقوقی مشورت نمایید. لازم به ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تهیه و گردآوری شده و  هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا و قانونا حرام است.

تحصیل در جمهوری چک و معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک

به منظور تحصیل در جمهوری چک، دانستن رتبه جهانی دانشگاه های برتر کشور الزامی و ضروری به نظر می رسد. رنکینگ دانشگاه ها و درجه علمی آنها به شما در بهره گیری مدرک تحصیلی به منظور کار در جمهوری چک و سایر کشورها پس از تحصیل کمک شایانی خواهد کرد. . در ذیل به ارائه رتبه دانشگاه های جمهوری چک خواهیم پرداخت :

نام دانشگاه رنکینگ جهانی
Charles University in Prague 237
Masaryk University 440
Palacký University Olomouc 694
Brno University of Technology 731
University of Chemistry and Technology, Prague 1449

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک نیازمند داشتن و ارائه مدارکی است که در این بخش به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزی تحصیلی جمهوری چک شامل موارد زیر می باشد:

 • پاسپورت متقاضی

  باید بیش از 12 ماه اعتبار داشته باشد

 • عکس پاسپورتی
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات مدرک تحصیلی

  دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد

 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی سوپیشینه از پلیس محلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا چکی
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • ارایه انگیزه نامه و یا توصیه نامه
 • پر کردن فرم ویزا
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های جمهوری چک

مهلت ثبت نام برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از ۲۸ فوریه تا ۳۱ مارس و برای مقطع دکتری ۳۰ آوریل می باشد.

تحصیل در جمهوری چک و موقعیت کار پس از تحصیل

دانستن زبان چکی و تحصیل در جمهوری چک در رشته های مورد نیاز بازار کار این کشور، شانس شما را برای یافتن کار پس از پایان مدت تحصیل در این کشور به میزان زیادی افزایش خواهد داد. اگر شما یک غیر اتحادیه اروپایی هستید و تحصیلات دانشگاهی خود را در جمهوری‌چک به پایان رسانده اید و می‌خواهید در جمهوری‌چک کار کنید ، باید برای کارت استخدامی درخواست دهید . اتباع خارجی که تحصیلات دانشگاهی در جمهوری‌چک دارند ، دسترسی آسان به بازار کار این کشور خواهند داشت . در این صورت ، کارت استخدامی به عنوان یک مجوز اقامت طولانی ‌مدت برای متقاضی عمل می‌کند که با استفاده از آن امکان کار در این کشور را (برای مشاغل بیش از ۳ ماه) خواهید داشت.

تحصیل در جمهوری چک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در جمهوری چک می تواند در نهایت به اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در جمهوری چک منجر شود. شما می توانید پس از فارغ التحصیلی با اشتغال به کار در جمهوری چک ویزای دانشجویی خود را تبدیل به ویزای کاری نموده و اقامت در جمهوری چک را اخذ نمایید. پس از مدتی کار و پرداخت بیمه و مالیات طبق قوانین امکان درخواست اقامت دائم و تابعیت این کشور را خواهید داشت. در صورتی اقامت بدون وقفه به مدت 5 سال در جمهوری چک داشته باشید، می توانید اقامت دایم جمهوری چک را دریافت نمایید، به شرط اینکه حداقل درآمد مصوب اداره کار جمهوری چک را داشته باشید. لذا تحصیل در جمهوری چک به تنهایی منجر به اخذ اقامت و تابعیت جمهوری چک نمی شود بلکه باید به نوع دیگری از اقامت تبدیل گردد تا در نهایت منجر به اخذ تابعیت جمهوری چک گردد. همچنین می بایست اثبات کنید که می توانید به زبان چکی صحبت کنید و از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز با این دولت یکپارچه شده اید. همچنین نباید در این مدت سابقه کیفری در این کشور داشته باشید. برای شروع روند شما باید درخواست خود را به اداره مهاجرت جمهوری چک ارایه کنید وپس از حدود 3 ماه نتیجه درخواست خود را دریافت نمایید. هزینه درخواست اقامت دائم و تابعیت جمهوری چک برای افراد بزرگسال 2000 CZK و برای افراد زیر سن قانونی و محجورین 500 CZK می باشد.

اقامت پس از تحصیل در چک
تحصیل در جمهوری چک و سخن پایانی

تحصیل در جمهوری چک، مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. تحصیل در جمهوری چک از لحاظ سطح علمی دانشگاه ها و هزینه های تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل، مناسب است ولی می بایست بدانید که اگر قصد تحصیل در جمهوری چک را دارید باید در انتخاب رشته تحصیلی و آینده شغلی آن رشته دقت لازم را داشته باشید تا از اتلاف هزینه و وقت خود پیشگیری نمایید. بنابراین بهتر است ابتدا پیشنهاد می شود برای تحصیل در جمهوری چک ابتدا با وکلای معتبر و حاذق حقوقی موسسه حقوقی ملک پور مشورت نموده و پس از آن تصمیم به مهاجرت و تحصیل در این کشور را اخذ نمایید. امید است توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما در باب تحصیل در جمهوری چک پاسخ گفته باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش در امور حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان و تخصصی دریافت کنید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله در قسمت دیگاه نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.