تحصیل در ترکمنستان و بررسی شرایط آن

تحصیل در ترکمنستان، نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و شرایط کار پس از تحصیل در ترکمنستان در این نوشتار به شکلی علمی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. سوالات مخاطبان در زمینه تحصیل در ترکمنستان متنوع بوده است از جمله اینکه آیا دریافت بورسیه برای تحصیل در ترکمنستان امکان پذیر است؟ دانشگاه های معتبر و برتر برای تحصیل در این کشور کدام است؟ آیا امکان بردن همراه از طریق ویزای تحصیلی در این کشور وجود دارد؟

در این مقاله سعی بر آن شده تا به تمامی سوالات و ابهامات شما در زمینه تحصیل در ترکمنستان بصورت ساده و خلاصه پرداخته شود. تحصیل در کشور ترکمنستان به دلیل نزدیکی این کشور با ایران و اشتراکات فرهنگی با ایران مورد توجه برخی افراد قرار گرفته است. موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش همواره پاسخگوی شما عزیزان خواهد بود. متخصصین و مشاوران ما به شکل رایگان می توانند پاسخگوی سوالات تلفنی شما عزیزان باشند.

 • تحصیل در ترکمنستان و شرایط عمومی آن
 • تحصیل در ترکمنستان در مقطع مدارس
 • تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در ترکمنستان در مقطع دکتری
 • تحصیل در ترکمنستان به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در ترکمنستان و هزینه های تحصیل و زندگی در ترکمنستان
 • تحصیل در ترکمنستان و کار دانشجویی
 • تحصیل در ترکمنستان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در ترکمنستان و معرفی دانشگاه های برتر
 • تحصیل در ترکمنستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکمنستان
 • تحصیل در ترکمنستان و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در ترکمنستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در ترکمنستان تحصیل در ترکمنستان

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در ترکمنستان و شرایط عمومی آن

ترکمنستان کشوری در همسایگی ایران و واقع در آسیای مرکزی می باشد. افغانستان، قزاقستان و ازبکستان همسایگان دیگر این کشور هستند. عشق آباد پایتخت این کشور محسوب می شود. واحد پول آن منات ترکمنستان و زبان رسمی مردمان این کشور ترکمنی است. البته زبان روسی و ازبکستانی نیز بین اقوام این کشور رایج است. بر اساس آمار 2017 جمعیت این کشور 5،758،075 نفر بوده است و  بیشتر جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و مسیحیت در در این کشور اقلیت قرار گرفته است. از نظر اقتصادی باید گفت مهمترین منبع درآمد این کشور گاز طبیعی، ذخایر نفت، منابع معدنی و همچنین کشت و تولید پنبه و دامپروری می باشد.

بر اساس قانون نظام آموزشی و تحصیل در ترکمنستان برای شهروندان این کشور از سال 2008 به صورت اجباری برای 12 سال رایگان می باشد. تحصیلات عالی در ترکمنستان معمولاً 5 ساله می باشد. اگر قصد شما از تحصیل در ترکمنستان رسیدن به اقامت این کشور می باشد لازم است تا با فاکتورهای مهمی مثل نرخ بیکاری این کشور بیشتر آشنا شوید. در نمودار زیر می توانید این شاخص را مشاهده نمایید. بانک جهانی، داده‌های مربوط به این شاخص را از سال 2008 تا ۲۰۱۸ ارائه نموده است. میانگین نرخ بیکاری طی این دوره ۲.۰۱ میلیون نفر بوده‌است که کمترین درصد آن 1.36 میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ و حداکثر ۲.۶۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ بوده است.

نرخ بیکاری ترکمنستان تحصیل در ترکمنستان

نرخ بیکاری ترکمنستان

شرایط عمومی تحصیل در ترکمنستان تحصیل در ترکمنستان

اقامت ترکمنستان

تحصیل در ترکمنستان در مقطع مدارس

ساختار نظام تحصیل در ترکمنستان شامل پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان می باشد که در مقطع دبیرستان تحصیل به دو صورت دبیرستان های نظری و فنی امکان پذیر است. سن ورود به مدرسه 7 سالگی می باشد. طول این دوره 3 سال بوده و تا 10 سالگی ادامه دارد. بعد از این وارد دوره بعدی 4ام تا 9ام می شوند که طول این دوره 6 سال می باشد. بعداز کلاس 9ام امتحان پایان دوره برگزار می شود و یک مدرک مبنی بر اتمام دوره به دانش آموزان داده می شود. دبیرستان های نظری از 16 تا 18 سالگی به مدت 2 سال ادامه دارد. علاوه بر دبیرستان های نظری، دبیرستان های فنی و حرفه ایی نیز وجود دارند که طول دوره تحصیل در آن 1 سال می باشد و از 16 تا 17 سالگی ادامه دارد.

در پایان دوره دبیرستان نیز دانش آموزان ملزم هستند که در آزمون پایان دوره شرکت نمایند. تحصیل در ترکمنستان در مدارس برای شهروندان این کشور رایگان می باشد. آموزش در مدارس به زبان ترکمنی و روسی می باشد. مدرسه بین المللی عشق آباد از سال 1994 دایر گردیده است و برای دوره دبیرستان 3_4 ساله دانش آموز می پذیرد. دوره های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می شود و دوره های زبان روسی، فرانسوی، اسپانیایی نیز ارائه می گردد. آموزش در زمینه های مختلف هنر، ریاضیات، زیست و… به دانش آموزان ارائه می گردد. آموزش از راه دور برای متقاضیان نیز فراهم شده است.

تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی

در ترکمنستان، آموزش عالی توسط دانشگاه دولتی و چندین موسسه آموزشی دیگر تامین می‌شود. دانشگاه خصوصی نیز در ترکمنستان وجود داشته و مشغول فعالیت هستند. آموزش عالی برای دانشگاه های دولتی رایگان است. طول دوره آموزش عالی معمولا 4 ساله می باشد. تحصیل در ترکمنستان برای رشته های پزشکی، هنر، مطالعات بین ۵ تا ۶ سال ادامه دارد. زبان رسمی دانشگاه های دولتی این کشور ترکمنی و روسی است.

دانشگاه بین المللی علوم انسانی که در سال 2014 در عشق آباد افتتاح شده است، در مقطع کارشناسی برای 14 رشته دانشجو می پذیرد. تحصیل در این دانشگاه بر اساس نظام آموزش بولونیایی ارائه می شود و طول دوره آموزش 4+1 است که براساس آن در سال اول آموزش زبان عمومی و اختصاصی به دانشجویان داده شده و طول دوره آموزش تخصصی 4 ساله می باشد. بنابراین اگر تسلط به زبان انگلیسی نداشته باشید در طول یک سال می توانید این مهارت را کسب نمایید.

تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی ارشد لازم است بدانید که، از نظر نظام آموزشی این کشور در تلاش هست تا بتواند خود را در سطح نظام آموزش بین الملل ارتقا دهد. از آنجا که زبان رسمی مراکز علمی این کشور ترکمنی است، بسیاری از هموطنان ترکمن مایل هستند در این کشور تحصیل نمایند. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور های تراز اول دنیا فرد ملزم به ارائه مدرک زبان بسته به رشته مورد نظر در سطح آیلتس 5.5 تا 6.5 می باشد ولی کشور ترکمنستان این الزام را ندارد.

 نکته مهم تحصیلات تکمیلی این کشور این است که بسیاری از شهروندان این کشور برای تحصیل به کشورهای برتر اروپا، آمریکا و آسیایی می روند. حتی در بین کشورهای آسیایی، ایران نیز مورد استقبال مردمان این کشور قرار گرفته است. دوره های تحصیلی زبان ترکمنی، ادبیات، تاریخ، حقوق، فیزیک، ریاضی، جغرافیای طبیعی، مدیریت، اقتصاد، از رشته های قابل ارائه در دانشگاه های ترکمنستان می باشد. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط با نفت و گاز دانشگاه بین المللی داندی برای دانشجویان متقاضی فراهم است. الزام این دانشگاه لیسانس 4 ساله از دانشگاه های مطرح و معدل خوب به همراه آیلتس 6.5  می باشد.

تحصیل در ترکمنستان در مقطع دکتری

همان طور که قبلا اشاره شد، بحث مهاجرت تحصیلی امری حساس در آینده فرد محسوب می شود بنابراین فرد متقاضی باید در ابتدای امر کشور مناسب با سطح نظام آموزشی ارزشمند را انتخاب نماید. دانشگاه های معتبر جهانی برای مقطع دکتری در رشته های گوناگون شرایط و الزامات متفاوتی دارند. دانش زبان خوب، رزومه تحصیلی و تحقیقاتی مناسب از الزامات تحصیل در مقطع دکتری می باشد. برای تحصیل در مقطع دکتری در عموم کشورها سطح آیلتس 7 به بالا نیاز است. داشتن استاد راهنما در دانشگاه مقصد از دیگر الزامات می باشد. کشور ترکمنستان با توجه به اطلاعات ذکر شده مقصد مناسبی برای تحصیل نمی باشد و به جای آن کشورهای تاپ دنیا مثل انگلستان، اتریش،کانادا و…. با نظام آموزشی ارزشمند می تواند مقصد قابل اعتبار و اعتمادی برای متقاضیان باشد.

تحصیل در ترکمنستان به همراه بورسیه تحصیلی

با توجه به محدودیت های آموزشی کشور ترکمنستان بخش اعظم بودجه آموزشی این کشور برای بورس متقاضیان دکترا از کشور ترکمنستان می باشد. یعنی تحصیل در ترکمنستان به همراه بورسیه تحصیلی تنها برای شهروندان این کشور امکان پذیر می باشد. تعداد این بورس ها نیز محدود بوده و تحت شرایط خاص به متقاضیان ارائه می گردد. شورای آموزش بین‌المللی یک سازمان خصوصی است که بر تبادل آموزش میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه و اوراسیا (که ترکمنستان در آن قرار دارد) تمرکز دارد. شورای آمریکایی از مطالعاتی که شامل مناطق و زبان‌های اورآسیایی هستند پشتیبانی می‌کند.

همچنین این بورسیه به زبان روسی که یکی از زبان‌هایی مورد تکلم در ترکمنستان می با‌شد نیز ارائه می‌شود. طبق این برنامه، وزارت امور خارجه  منابع مالی پژوهشی در ارتباط با کشورهایی که متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بودند، را از شورای آمریکایی و سایر سازمان های مشابه دریافت و به دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در ترکمنستان پرداخت می کندکه بعضی از این کمک ‌های مالی مبلغ قابل توجهی هستند. انجمن تحقیقات علوم اجتماعی هر ساله هفتاد و پنج جایزه بین‌المللی را اعطا می‌کند. متقاضیان برای اخذ این بورسیه تحصیلی باید دانشجوی دوره های تحصیلات تکمیلی در علوم انسانی یا علوم اجتماعی باشند.

رساله شما می تواند درباره تمام دوره های تاریخ ترکمنستان باشد (بهترین بخش تاریخ ترکمنستان شامل تجارت جاده ابریشم است) اما باید شامل دیدگاه معاصر درباره نحوه ارتباط این تحقیق با ترکمنستان نیز باشد. طرح تحقیقاتی شما باید 9 تا 12 ماه کار در ترکمنستان را پوشش دهد. برنامه آموزشی ترکیبی و برنامه آموزش زبان که برای دانشجویانی طراحی شده‌است که نه تنها نیازمند تامین بودجه برای تحقیق در مورد مکانی تاریخی در ترکمنستان است، بلکه دوره‌های فشرده آموزش زبان هایی از جمله زبان روسی را نیز شامل می شود. الزامات اخذ بورسیه تحصیلی ترکمنستان شامل مهارت متوسط در زبان مورد نیاز و تحقیقات برنامه‌ریزی‌شده 3 ‌تا 9 ماهه است.

تحصیل در ترکمنستان و هزینه های تحصیل و زندگی در ترکمنستان

به منظور تحصیل در ترکمنستان، دانستن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور ضروریست. هزینه سالانه تحصیل در ترکمنستان حداقل 3700منات (1300 دلار) و حداکثر 4700 منات (1645 دلار) می باشد. به طور میانگین این هزینه ها ​​4200 منات (1470 دلار) براورد شده است. معمولاً هزینه های تحصیل توسط موسسات آموزش عالی تعیین می شود. تحصیل در دانشگاه های بین المللی موجود در پایتخت ترکمنستان و همچنین تحصیل در رشته های پزشکی هزینه های بیشتری را در بر می­ گیرد.

تحصیل در دانشگاه های بین المللی علوم انسانی و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی هزینه سالانه 5000 دلار دارد. برای پرداخت هزینه های دانشگاهی لازم است سازمان یا شرکتی این هزینه تحصیل در ترکمنستان را پرداخت نماید و دانشجو بعد از تحصیل با کار در شرکت این هزینه را برگرداند. در واقع تضمین کار پس از تحصیل وجود دارد و از طرفی این موضوع باعث شده است رقابت و فساد برای ورود به دانشگاه زیاد شود.

 نکته مهم در این بخش این است که با توجه به هزینه پایین تحصیل و زندگی، افراد زیادی مشتاق برای تحصیل در ترکمنستان شوند اما باید گفت همان طور که قبلاً گفته شده است این تحصیلات در مقایسه با کشور های تراز اول دنیا مثل انگلستان، دانمارک، اتریش و …ارزشمند نمی باشد. کشورهایی همچون چک و مجارستان نیز از کشورهای اروپایی هستند که هزینه تحصیل پایینی دارند. در جدول زیر برخی از هزینه های زندگی در ترکمنستان آورده شده است.

5/1لیتر آب معدنی 76

دلار

1کیلو سیب 1

دلار

1کیلو برنج 1.45

دلار

1کیلو گوجه فرنگی 0.70

دلار

12عدد تخم مرغ 2.21

دلار

1لیتر بنزین 0.20

دلار

1کیلو پنیر 7.66

دلار

بلیط 1طرفه حمل و نقل عمومی 0.1

دلار

1کیلو سینه مرغ 5.71

دلار

اجاره ماهانه آپارتمان 1خوابه مرکز شهر 350

دلار

1کیلو گوشت گاو 6.90

 دلار

اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز 233.33

دلار

تحصیل در ترکمنستان و کار دانشجویی

در تمامی کشورهای تراز اول دنیا، دانشجو حین تحصیل اجازه کار پاره وقت دارد تا بتواند برخی از هزینه های خود را تامین نماید و از طرفی رزومه کاری خوبی بدست آورد تا بعد از تحصیل به راحتی جذب بازار کار کشور مورد نظر شود. مدت زمان کار دانشجویی با توجه به طول دوره تحصیلی متفاوت می باشد و معمولاً از 20 ساعت تا 30 ساعت در هفته می باشد. برای کار دانشجویی ضمن تحصیل در ترکمنستان نیاز به داشتن اطلاعات کافی از شرایط اقتصادی این کشور و نرخ بیکاری این کشور می باشد.

همان طور که قبلا نیز گفته شد مهمترین بخش های اقتصادی این کشور منابع نفت وگاز و معدنی و در درجه بعدی کشاورزی و دامپروری می باشد. آمار رسمی این کشور نرخ بیکاری پایینی را نشان می دهد ولی در واقعیت باید گفت که، شرایط مناسب کاری برای تحصیل کرده های این کشور فراهم نیست. سطح رفاه و اجتماعی این کشور در مقایسه با کشورهایی همچون اتریش بسیار پایین می باشد.

کار در ترکمنستان

تحصیل در ترکمنستان و بررسی ویزای همراه

برای گرفتن ویزای همراه در هنگام تحصیل در ترکمنستان لازم است دانشجو مدارک زیر را کامل نموده و درخواست الحاق به خانواده نماید.

 • 3 کپی از فرم درخواست ویزای الحاق خانواده برای شهروند خارجی در ترکمنستان
 • 3 کپی از فهرست اتباع خارجی که برای آن‌ها درخواست ویزای الحاق خانواده نموده اید
 • کپی گذرنامه معتبر شهروند خارجی در ترکمنستان با ویزایی که براساس تحصیل در ترکمنستان صادر گردیده است
 • کپی پاسپورت معتبر اعضای خانواده (همسر، فرزندان و والدین وابسته) شهروند خارجی در ترکمنستان براساس ویزای تحصیل در ترکمنستان
 • مستندات مربوط به رابطه آنها
 • وکالت نامه صادر شده توسط مقام رسمی متقاضی به نماینده مجاز انجام کار مربوط به مسائل مربوط به ویزا

  مورد نیاز در اولین درخواست، در زمان واریز و یا هنگام اصلاح

تحصیل در ترکمنستان و معرفی دانشگاه های برتر

به منظور تحصیل در ترکمنستان اطلاع از اعتبار دانشگاه مورد نظر دارای ارزش و اهمیت بالاییست، چرا که ارتباط مستقیم با امکان کاریابی پس از تحصیل خواهد داشت. لیست دانشگاه های برتر ترکمنستان را در زیر مشاهده می نماید. این دانشگاه های و مراکز علمی در پایتخت کشور ترکمنستان واقع شده اند و در زمینه های فنی مهندسی، علوم و فناوری، نفت و گاز، هنر، اقتصاد و مدیریت و … دانشجو می پذیرند. زبان رسمی دانشگاه های این کشور ترکمنی و در درجه دوم روسی است. در مراکزی که به زبان انگلیسی آموزش می دهند معمولا 1 سال اضافه بر دوره تحصیلی به آموزش زبان تخصیص می دهند.

 • دانشگاه مهندسی Oguz Khan
 • مؤسسه ملی زبان های خارجی ترکمنستان
 • دانشگاه بین المللی نفت و گاز
 • آکادمی ملی هنرهای زیبا ترکمنستان
 • مؤسسه اقتصاد و مدیریت دولتی ترکمنستان
 • موسسه فرهنگی ترکمنستان

تحصیل در ترکمنستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکمنستان

شهروندان خارجی که قصد تحصیل در ترکمنستان را دارند باید از طریق سفارت و یا کنسولگری این کشور درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه نمایند و مدارک و اسناد لازم را تهیه نمایند. این اسناد شامل موارد زیر می باشد:

 • عکس رنگی 6 * 5
 • کپی تمام صفحات پاسپورت
 • پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی ترکمنستان
 • کپی پاسپورت شهروند خارجی

تحصیل در ترکمنستان و موقعیت کار پس از تحصیل

با توجه به شرایط بد کشور ترکمنستان از نظر اقتصادی و رفاه اجتماعی و محدودیت ها و کمبود در زمینه های مختلف زندگی روزمره مردمان این کشور باید گفت که این کشور مقصد مناسبی برای تحصیل نمی باشد. مهمترین دلیل مهاجرت تحصیلی برای افراد این است که بعد از تحصیل بتوانند به کار و درآمد کافی برسند و طبق اطلاعات بدست آمده شرایط کار برای شهروندان ترکمنستان نیز مناسب نبوده و خود این افراد تقاضای کار برای کشورهای برتر آسیایی و اروپایی دارند. اما در صورتی که فرد برای تحصیل در ترکمنستان وارد این کشور شود و بتواند پس از تحصیل کارفرما پیدا نماید می تواند درخواست مجوز کار از این کشور داشته باشد و با اخذ مجوز کار مشغول شود.

پاسپورت ترکمنستان

تحصیل در ترکمنستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در ترکمنستان جزء اقامت بلند مدت محسوب می شود و به خودی خود نمی تواند منجر به پاسپورت شود. برای آنکه فرد بتواند این اقامت بلند مدت خود را دائم نماید باید تحصیلات خود را به اتمام برساند و بعد از آن با توجه به رشته تحصیلی خود جهت یافتن کار اقدام نمایند. درصورتی که کارفرما پیدا کند می تواند اجازه کار از این کشور درخواست نماید و درصورت موافقت مشغول به کار شود. این اجازه کار به صورت 1 ساله صادر شده و قابل تمدید می باشد. این کشور نیز مانند بسیاری از کشور های دیگر زمانی که فرد بتواند از کار به درآمد برسد، می تواند اقامت بلند مدت این کشور را کسب نماید.

در ترکمنستان بعد از 5 سال کار کردن فرد به اقامت دائم این کشور می رسد و بعد از 7 سال می تواند درخواست پاسپورت این کشور را نماید. نکته مهم این است که پاسپورت کشور ترکمنستان با توجه به شاخص های گوناگون مثل نرخ بیکاری، اقتصادی و … در مقایسه با پاسپورت کشورهایی نظیر کانادا، آلمان، اتریش، دانمارک و …. ارزش کمی دارد. این کشور از نظر شرایط رفاهی و اجتماعی و اقتصادی انتخابی مناسب برای آینده بهتر نمی باشد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل در ترکمنستان و سخن پایانی

تحصیل در ترکمنستان و بررسی شرایط نظام آموزشی مدارک و اسناد مورد نیاز، دانشگاه های برتر این کشور در این مقاله علمی به صورت مفصل بیان گردیده است. دانش آموزان این کشور پس از اتمام دوره متوسطه، تحصیلات خود را در یکی از ده ها موسسه تخصصی یا در دانشگاه دولتی ترکمنستان در عشق آباد ادامه می دهند. پذیرش موسسات آموزش عالی اغلب بسیار رقابتی است و ارتباطات شخصی و رشوه ممکن است در دستیابی به ورود و پیشرفت بعدی نقش داشته باشد. دانشجویان باید به منظور تحصیل در ترکمنستان امتحان ورودی طولانی و سختی بدهند و مانند سایر تست ها و ارزیابی ها در سیستم آموزشی، این آزمون شامل هر دو بخش کتبی و شفاهی است. با این توضیحات باید گفت که کشور ترکمنستان با توجه به کمبودهای نظام آموزشی نمی تواند انتخاب ارزشمندی برای آینده تحصیلی و کاری مهاجرین این کشور باشد. این متن علمی به کوشش تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش ارائه گردیده است. علاقه مندان به تحصیل در ترکمنستان با مطالعه این نوشتار می توانند پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت نمایند. در انتهای مقاله می توانید هرگونه پیشنهاد و سوال مرتبط با نوشتار را مطرح نمایید تا عزیزان مشاور تیم ما در زمان مناسب به آن پاسخ دهند. موسسه حقوقی ملک پور شرایطی را فراهم آورده تا شما مخاطبان بتوانید از خدمات مشاوره رایگان این موسسه بهره مند گردید. برای این منظور کافی است با موسسه ما تماس گرفته و از مشاوران و متخصصان ما راهنمایی بخواهید.