تحصیل در اسلوونی و بررسی شرایط آن

 • تحصیل در اسلوونی و شرایط عمومی
 • تحصیل در اسلوونی در مدارس
 • تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در اسلوونی در مقطع دکتری
 • تحصیل در اسلوونی به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در اسلوونی و هزینه های تحصیل و زندگی در اسلوونی
 • تحصیل در اسلوونی و کار دانشجویی
 • تحصیل در اسلوونی و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در اسلوونی و معرفی دانشگاه های برتر اسلوونی
 • تحصیل در اسلوونی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی
 • تحصیل در اسلوونی و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در اسلوونی و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در اسلوونی تحصیل در اسلوونی

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در اسلوونی و مقدمه ای بر آن

تحصیل در اسلوونی، مهاجرت تحصیلی به اسلوونی، و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی در این مقاله مورد تحقیق و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط تحصیل در کشور اسلوونی چگونه است؟ مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسلوونی چیست؟ شرایط تحصیل رایگان در کشور اسلوونی به چه صورت است؟ تحصیل در اسلوونی از جهات مختلفی قابلیت بررسی دارد و به همین جهت در این مقاله ما به نکات اساسی و شرایط مهم تحصیل و ویزای تحصیلی اسلوونی به صورت ساده و خلاصه اشاره خواهیم نمود. امید است این مقاله که توسط وکلای مجرب و متخصص موسسه حقوقی ملک پور نوشته شده است، سوالات و نکات مبهم در مورد و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی را برای شما شفاف کند. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در اسلوونی و شرایط عمومی

تحصیل در اسلوونی و مهاجرت تحصیلی به اسلوونی در این نوشتار مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. نظام آموزشی کشور اسلوونی همانند سایر کشورهای اروپایی از فرآیند بولونیا الگو برداری شده است. فرآیند بولونیا همان نظام آموزشی واحد اروپاست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اسلوونی، منجر به رعایت و اجرای آن هستند. ذکر این نکته ضروری است که تحصیل در اسلوونی به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت اسلوونی نخواهد بود و به این منظور نیاز به جستجوی کار و تبدیل به ویزای کار اسلوونی خواهد بود. 

جمهوری اسلوونی در قلب اروپا و در میان کوه های آلپ و مدیترانه قرار دارد. این کشور از شمال بااتریش ، از شرق مجارستان ، از جنوب با کرواسی و از غرب ایتالیا هم مرز است . اسلوونی دارای دو میلیون نفر جمعیت و بیش از بیست هزار متر مربع وسعت می باشد .

اسلوونی در سال ۱۹۹۱ به یک کشور مستقل تبدیل شد . این کشور از آن زمان به عنوان یک کشور دموکراتیک ، با ثبات و موفق اروپا شناخته شده‌است . این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد به شمار می رود. اسلونی در ۱ مه ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا شد .

برای تحصیل در اسلوونی شما می بایست از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش داشته باشید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی اقدام نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اسلوونی به مقالات سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید.

تحصیل در اسلوونی در مدارس

کودکانی که تبعه خارجی و مقیم اسلوونی هستند امکان گذراندن تحصیلات ابتدایی شش ساله اجباری را همانند اتباع جمهوری اسلوونی خواهند داشت . ثبت‌نام در مدارس ابتدایی بین‌المللی ویژه دانش آموزان اتباع خارجی در راستای برنامه UBI (سازمان بین المللی مدارک کارشناسی) در مدرسه بین‌المللی دانیلا کومار در لیوبلیانا امکان پذیر است . تدریس در دوره ابتدایی به زبان فرانسه در موسسه خصوصی Ecole francaise در لیوبلیانا نیز امکان پذیر خواهد بود. همچنین دو مدرسه خصوصی در لیوبلیانا و ماریبور در این سطح تحصیلی وجود دارند .

زبان آموزش در مدارس اسلوونی، اسلوونیایی است. ( بجز در مناطق سکونتی مجارستانی و ایتالیایی در اسلوونی ) . همچنین تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس بین‌المللی در شهرهای بازیگراد، لیوبیا و ماریبور برای محصلان امکان پذیر خواهد بود . تحصیل در این مدارس مستلزم پرداخت شهریه خواهد بود.

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی

در سال‌های اخیر , آموزش عالی در اسلوونی دست‌خوش تغییرات ساختاری متعدد , توسعه سازمانی سریع و اجرای برنامه مطالعاتی جدید شده‌است . در حال حاضر بیش از 2000 دانشجوی خارجی در حال تحصیل در اسلوونی هستند . اکثریت قریب به اتفاق این دانشجویان از جمهوری‌های یوگسلاوی سابق می‌آیند که عمدتا ً به دلیل پیوندهای فرهنگی و شباهت‌های زبانی این کشورهاست . دانشجویان خارجی تقریبا ً ۹۰ درصد از دانشجویان دوره دکتری را تشکیل می‌دهند .

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ، دانشکده‌های هنر، دانشکده‌های هنری و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای در اسلوونی امکان پذیر خواهد بود. دانشگاه‌ها ، دانشکده‌ها و هنرستان ها انواع برنامه‌های تحصیلی را به منظور تحصیل در اسلوونی فراهم آورده اند، در حالی که دانشکده‌های فنی و حرفه ایحرفه‌ای عموما ً بر روی برنامه‌های تحصیلی سطح لیسانس تمرکز دارند .

سیستم آموزش عالی در اسلوونی از برنامه‌های تحصیلی سطح لیسانس و بالاتر ، برنامه‌های آموزشی اساتید و همچنین تحصیل در مقطع دکترا تشکیل شده‌است . تحصیل در اسلوونی به صورت تمام‌وقت و امکان پذیر خواهد بود.

برنامه های آموزش زبان

علاوه بر تحصیل در دوره های آموزش عالی در اسلوونی ، می‌توانید در برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی در زمینه‌های مختلف آکادمیک نیز شرکت کنید . اگر تحصیل شما به زبان انگلیسی صورت می پذیرد ، باید مهارت انگلیسی خود را با ارائه نتایجی که در دوره‌های انگلیسی دریافت کرده‌اید ، ثابت کنید . معمولا ً دوره‌های کارشناسی‌ارشد به دانش زبان اسلوونیایی نیاز ندارند .

به عنوان بخشی از برنامه تبادل دانشجویان بین‌المللی ، اسلوونی به دنبال گسترش برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی به منظور جذب دانشجویان اروپایی بیشتری است که قصد تحصیل در اسلوونی را دارند.

مهارت‌های زبان انگلیسی آکادمیک خود را توسعه دهید تا نیازهای زبان انگلیسی در دانشگاه‌های اسلوونیایی را برآورده کرده و به ادامه تحصیل در اسلوونی بپردازید . شما احتمالا بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی نیاز به داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 خواهید داشت.

همچنین دانشجو در این مقطع امکان کار حین تحصیل به میزان 20 ساعت در هفته را با موافق اداره مهاجرت اسلوونی خواهد داشت.

شهروندان خارجی و ساکنین خارجی بدون حق شهروندی اسلوونی که تحصیلات متوسطه را در خارج از اسلوونی به اتمام رسانده اند تحت شرایط زیر امکان ثبت‌نام و تحصیل در اسلوونی را خواهند داشت :

 • تکمیل دوره چهار ساله دبیرستان
 • داشتن مدرک پایان تحصیلات دوره آموزش متوسطه
 • موفقیت در آزمون‌های مورد نیاز , در صورت امکان
 • دانش زبان اسلوونیایی
 • ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان
 • مدارک هویتی یا گواهی شهروندی
 • سایر مدارک بسته به درخواست موسسه آموزش عالی انتخابی

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه‌های سراسر جهان به منظور انجام تحصیلات تکمیلی در یک زمینه علمی یا فن‌آوری می‌باشد .

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد عموماً از طریق اخذ پذیرش توسط دانشجو از دانشگاه های اسلوونی صورت می پذیرد. تحصیل در این مقطع نیازمند داشتن مدرک کارشناسی می باشد.از جمله رشته های ارائه شده در این مقطع در اسلوونی می توان به علوم زیستی , بازرگانی , علوم طبیعی و شاخه های مهندسی اشاره نمود . به طور معمول , دانشجویان این مقطع به منظور فارغ التحصیلی می بایست از پایان نامه خود دفاع کنند .مدرک زبان مورد نیاز در این دوره آیلتس 6.5 به بالا خواهد بود. همچنین دانشجو در این مقطع امکان کار حین تحصیل را با موافق اداره مهاجرت اسلوونی خواهد داشت.

دانشجو در این مقطع امکان بردن همراه را با موفقت اداره مهاجرت اسلوونی خواهد داشت.

تحصیل در اسلوونی در مقطع دکتری

برنامه‌های آموزشی در مقطع دکترا دانشجویان را قادر به درک عمیق‌تر مفاهیم تئوری ، توانایی توسعه دانش جدید و کشف راه‌حل‌های جدید ، مدیریت سیستم‌های کاری و روش‌های علمی تحقیقاتی در زمینه‌های حرفه‌ای و علمی می‌نماید . تحصییل در اسلوونی در مقطع دکترا نیازمند داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما خواهد بود، به این معنی که خود دانشجو می بایست نسبت به پذیرش از دانشگاه اقدام نماید.

تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی و اسلوونیایی امکان پذیر بوده و نیازمند نمره زبان آیلتس 7 به بالا می باشد. تحصیل در این مقطع بصورت آموزشی و پژوهشی خواهد بود، به این معنی که دانشجو امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل را خواهد داشت و مبلغی بعنوان حقوق نیز به دانشجو پرداخت خواهد شد.

دانشجو در این دوره امکان بردن همراه را خواهد داشت.

تحصیل در اسلوونی به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در اسلوونی در قالب بورسیه تحصیلی نیازمند داشتن رزومه قوی علمی و تحقیقاتی خواهد بود. اخذ بورسیه با موافقت دانشگاه و توسط خود دانشجو صورت خواهد پذیرفت. از جمله مزایای تحصیل در اسلوونی همراه با بورسیه می توان به رایگان بودن تحصیل و در مواقعی دریافت کمک هزینه زندگی اشاره نمود. اسلوونی تعدادی بورسیه را برای دانشجویان بین المللی به منظور تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است که در ادامه به معرفی آنها و شرایط عمومی اخذ بورسیه تحصیلی خواهیم پرداخت.

بورس تحصیلی دولت اسلوونی ویژه دانشجویان خارجی:

سایر بورسیه های قابل درخواست برای دانشجویان خارجی در اسلوونی شامل موارد زیر هستند:

 • بورسیه وزارت علوم، تحقیقات، فرهنگ و ورزش اسلوونی
 • بورسیه توسعه منابع انسانی
 • بورسیه CEMPIUS (بورسیه مرکز جمهوری اسلوونی برای پیشرفت برنامه‌های آموزشی شهروندان اروپایی)
 • بورسیه بنیاد علوم اسلوونی
بورسیه تحصیلی اسلوونی

تحصیل در اسلوونی و هزینه های تحصیل و زندگی در اسلوونی

هزینه تحصیلی برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌آیند ، توسط وزارت آموزش عالی تامین می‌شود . دانش آموزان فقط باید هزینه پذیرش برای اولین سال و ساله‌ای بعدی را پرداخت کنند .

لازم است دانشجویان بین‌المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هزینه تحصیل برای تحصیل تمام‌وقت در اسلوونی را پرداخت کنند مگر این که :

 • یک شهروند خارجی باشید که فاقد شهروندی اسلوونی است و همچنین دارنده بورس تحصیلی توسط وزارت آموزش عالی است .
 • دانشجوی یک برنامه تبادل بین موسسات آموزش عالی باشید
 • شهروند خارجی با اقامت دائم در اسلوونی هستید و یا پدر و مادرتان در اسلوونی مالیات می دهند
 • شهروند خارجی یکی از کشورهایی باشید که اسلونی توافقات دو جانبه مربوطه را با آنها به انجام رسانده‌است

همه دانشجویان بین‌المللی باید هزینه شهریه را برای تحصیل نیمه‌وقت پرداخت کنند .

هزینه‌های زندگی در اسلوونی:

میانگین هزینه های زندگی در اسلوونی برای دانشجویان خارجی ۵۵۰ یورو در ماه ، شامل هزینه مسکن ، حمل و نقل ، مواد غذایی و تحصیل خواهد بود . تفکیک هزینه‌های زندگی در هر ماه در اسلوونی برای دانشجویان خارجی به شرح زیر است:

تحصیل در اسلوونی و کار دانشجویی

در اسلوونی، دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره‌وقت هستند.اخذ مجوز کار برای شهروندان کشورهای جدید اتحادیه اروپا، یعنی مالتا، استونی، قبرس، لاتویا، جمهوری‌چک، لهستان، مجارستان و اسلواکی، مجوز کار برای کار در اسلوونی مورد نیاز نیست. همچنین، اتباع انگلیس، سوئد و ایرلند به مجوز کار نیاز ندارند.تمام اتباع کشوری که در بالا ذکر نشده اند باید مجوز کار به منظور کار در اسلوونی را دریافت کنند. دانشجویان اجازه کار به مدت حداقل 20 ساعت در هفته را خواهند داشت.

کار ضمن تحصیل در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی و بررسی ویزای همراه

تحصیل در اسلوونی و اخذ ویزای همراه اسلوونی در این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. شما ممکن است قصد اخذ اجازه اقامت موقت برای اعضای خانواده خود را داشته باشید. به این منظور، اگر اجازه اقامت دائم در جمهوری اسلوونی را داشته باشید یا حداقل برای یک سال دیگر در آنجا زندگی کنید ، به جز مواردی که اجازه اقامت موقت برای اهداف انجام کار فصلی و یا مسافرت روزانه معتبر است می بایست برای اخذ ویزای همراه اقدام نمائید.. شما باید درخواست اجازه اقامت موقت به منظور تجدید دیدار اعضای خانواده را برای کنسولگری و یا سفارت جمهوری اسلوونی ارسال کنید .

شرایط عمومی درخواست شامل اثبات تمکن کافی برای معیشت و داشتن بیمه سلامت می باشد.

اعضای خانواده اینگونه تعریف می شوند:

 • همسر 
 • شریک زندگی بلند مدت 
 • فرزندان زیر 21 سال

با این حال ، واحد اجرایی ممکن است در شرایط استثنایی سایر اعضای خانواده را به عنوان خویشاوند در نظر بگیرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه اسلوونی به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر

  که اعتبار آن از دوره مورد نظر حضور در جمهوری اسلوونی حداقل سه ماه باشد

 • بیمه سلامت برای پوشش خدمات مراقبت‌های بهداشتی اضطراری در جمهوری اسلوونی
 • تمکن مالی کافی برای گذران زندگی ماهانه حداقل برابر با حداقل درآمد پایه جمهوری اسلوونی
 • گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس دارای اعتبار بیش از سه ماه از کشور مبدا که به زبان اسلوونیایی ترجمه و تایید شده‌است
 • عکس پاسپورتی
 • کلاسه اثر انگشت
 • اثبات روابط خانوادگی ، تایید و ترجمه‌شده به زبان اسلوونیایی

تحصیل در اسلوونی و معرفی دانشگاه های برتر اسلوونی

رنکیگ دانشگاه های برتر این کشور از جمله موارد قابل توجه به منظور تحصیل در اسلوونی به شمار می رود.رنکینگ دانشگاه ها و درجه علمی آنها نشان دهنده سطح علمی بالا و ارزش مدرت تحصیلی اخذ شده در این کشور می باشد. همان طور که اشاره کردیم تحصیل در اسلوونی مستلزم اطلاع از وضعیت دانشگاه های این کشور بوده و از این جهت دانشگاه های مختلف زبان های آموزشی متفاوتی دارند. ما در اینجا به معرفی دانشگاه های برتر اسلوونی و رنکینگ آنها اشاره خواهیم کرد :

نام دانشگاه رنکینگ جهانی
University of Ljubljana / Univerza v Ljubljani 318
University of Maribor / Univerza v Mariboru 1180
University of Primorska / Univerza na Primorskem 2112

University of Nova Gorica / Univerza v Novi Gorici
2123
Jožef Stefan International Postgraduate School Ljubljana / Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana 4627
Faculty of Management Koper / Fakulteta za management Koper 7611

Faculty of Information Studies in Novo Mesto / Fakulteta za informacijske študije
7895

معرفی دانشگاه لوبلیانا

تحصیل در اسلوونی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

به منظور تحصیل در اسلوونی در تمام مقاطع تحصیلی می بایست مدارک و شرایط زیر را داشته باشید:

 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی به منظور تحصیل و زندگی در اسلوونی
 • رسید پرداخت هزینه شهریه
 • رسید بلیط رفت و برگشت
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • انگیزش نامه
 • بیمه درمانی

تحصیل در اسلوونی و موقعیت کار پس از تحصیل

اسلوونی دو نوع مجوز اقامت موقت و دائم دارد، در حالی که دانشجویان تنها اجازه موقت دریافت می‌کنند . کار در اسلوونی نیازمند اخذ پیشنهاد کاری یا JOB OFFER  خواهد بود. در صورت عقد قرارداد کاری و اخذ ویزای کار اسلوونی پس از اتمام تحصیلات در در این کشور، پس از پنج سال اقامت رسمی در این کشور امکان دریافت مجوز اقامت دائم وجود خواهد برای دانشجو وجود خواهد داشت که در عرض ۱۰ سال به پاسپورت اسلوونی تبدیل خواهد شد . دانستن این نکته ضروری است که در هنگام گرفتن مجوز اقامت دائم ، تنها نیمی از زمانی که یک فرد در کشور به عنوان یک دانشجو در اسلوونی اقامت داشته است محاسبه خواهد شد . با این حال بر طبق قانون ، کسانی که مایل به ماندن پس از فارغ‌التحصیلی هستند می‌توانند به راحتی کار پیدا کرده و حق شهروندی خود را اخذ نمایند.  بنابراین ، اگر شما تصمیم بگیرید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در اسلوونی بمانید ، این امکان برای شما وجود خواهد داشت.

تحصیل در اسلوونی و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

دانستن این نکته ضروریست که صرف تحصیل در اسلوونی منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت اسلوونی نخواهد شد. به منظور اخذ اقامت و تابعیت اسلوونی پس از پایان تحصیل در این کشور، می بایست از طریق کاری اقدام نمایید تا پس از طی روندی موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت اسلوونی شوید.

به منظور اخذ تابعیت اسلوونی می بایست داری شرایط زیر باشید:

 • افراد خارجی که اجازه اقامت دائم در اسلوونی و اعضای خانواده آن‌ها دارند
 • خارجیانی که در ۲۴ ماه بدون وقفه در اسلوونی حضور داشته اند اجازه اقامت موقت دارند
 • اعضای خانواده شهروندان عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا و در اسلوونی بر مبنای مجوز سکونت موقت زندگی می‌کنند
 • افرادی که پس از زندگی به مدت معین در اسلوونی موفق به ادغام در جامعه اسلوونی شده و مسلط به زبان اسلونیایی و قانون اساسی این کشور هستند

  صفحه ای که عکس شخص در آن است

 • افرادی که در طول مدت حضور در اسلوونی با شهروندان این کشور ازدواج کرده اند
اقامت پس از تحصیل در اسلوونی
تحصیل در اسلوونی و سخن پایانی

تحصیل در اسلوونی، شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی و مهاجرت از طریق تحصیل به اسلوونی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. اگر قصد تحصیل در اسلوونی را دارید باید بدانید که اسلوونی کشوری چندزبانه است و برای ادغام در جامعه اسلوونی می بایست به یکی از زبان های رایج در این کشور از جمله اسلوونیایی، مجارستانی و یا ایتالیایی و همچنین انگلیسی تسلط نسبی داشته باشید. بنابراین بهتر است ابتدا شرایط شما برای تحصیل در اسلوونی توسط وکلای حقوقی موسسه حقوقی ملک پور بررسی شده و بعد از آن تصمیم به مهاجرت به این کشور بگیرید. امید است که توانسته باشیم در این مقاله سوالات شما را در باب تحصیل در اسلوونی پاسخ گفته باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در امور حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله در قسمت دیگاه نظرات و پرسش های خود را بیان کرده و پاسخ سوالات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمائید.