تحصیل در آذربایجان

امروزه افراد بسیار زیادی هستند که تمایل به ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی دارند . تحصیل در آذربایجان  یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی می باشد . تحصیل در آذربایجان در مقایسه با دیگر کشور های آسیایی در سطح علمی  متوسطی در دنیا قرار دارد . همین علت باعث شده است که  تحصیل در آذربایجان به عنوان یک فرصت مناسب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است . هزینه های پایین و مناسب زندگی و تحصیل در آذربایجان باعث شده است اکثر دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل ، تحصیل در آذربایجان را انتخاب کنند . ما به شما دوستان عزیز که قصد ادامه تحصیل دارید تحصیل در آذربایجان را پیشنهاد می کنیم در ادمه مطلب در این مقاله  شرایط  تحصیل در آذربایجان و مزایا و معایب تحصیل در آذربایجان را به تفصیل توضیح می دهیم .
شرایط تحصیل در آذربایجان چگونه است؟ مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل در آذربایجان چه مواردی می باشد؟ بورس تحصیلی کشور آذربایجان  چگونه است؟ آیا تحصیل در آذربایجان تبدیل به اقامت دائم در کشور آذربایجان  می شود؟ هزینه تحصیل در آذربایجان چگونه است ؟

تحصیل درکشور اذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌ هایی که در زمینه های علمی و صنعتی داشته است محل مناسبی را برای ادامه تحصیل دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای آسیایی و در حال توسعه ایجاد کرده است . کیفیت  تحصیل و خدمات مدرن روز دنیا به همراه هزینه های ارزان زندگی در شهر باکو و سایر شهرهای دیگر آذربایجان  این کشور را به یک کشور ایده آل و مناسب برای ادامه تحصیل و پیدا کردن فرصت‌های شغلی متناسب با رشته تحصیلی مورد نظر تبدیل کرده است . اما  دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا را توصیه می‌کنیم   برای ادامه تحصیل ، تحصیل در دانشگاه ‌های کم هزینه شمال اروپا مانند  کشور فنلاند و نروژ که بعضاً رایگان هم  هستند را انتخاب کنند . البته کشور لهستان نیز، در بعضی از رشته‌ های تحصیلی کیفیت تحصیلی به مراتب بیش تری را به نسبت  کشور آذربایجان دارد .
ادامه تحصیل در بعضی از دانشگاه ‌های  کشور جمهوری آذربایجان ممکن است به زبان آذری و یا روسی باشد که انتخاب این موضوع  با خود شخص دانشجو است که یک دوره یک ساله  آمادگی (hazirlig) دارد که شهریه این دوره ۵۰۰ دلار و یا ترمی ۲۵۰ دلار است . طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه  های  آذربایجان ۴ ساله است و شهریه مقطع کارشناسی در کشور آذربایجان سالانه ۸۰۰ دلار و یا برای هر ترم ۴۰۰ دلار است . همانطور که میدانید  تحصیل در کور آذربایجان ارزان است . اما بهتر است بدانید که از نظر کیفیت تحصیلی مانند  کشور های هلند و بلژیک و نروژ نمی باشد .
موضوع مورد توجه در مورد تحصیل در کشور آذربایجان این است که برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان در هر مقطع تحصیلی خوابگاه به اندازه کافی نیز وجود دارد که هزینه آن برای هر ماه کمتر از ۲۰۰ دلار می باشد .

دانشگاه معماری و ساختمان در آذربایجان

یکی از دانشگاه های کشور آذربایجان که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان است .  تحصیل در  این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  امکان پذیر می باشد . لازم است بدانسد که فقط تحصیل در رشته ‌های معماری و عمران و ساختمان تحصیل در این دانشکده به زبان آذری و یا روسی می‌باشد که انتخاب هر یک از این زبان ها با خود دانشجو است  اما در رشته معماری در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می‌توان به زبان انگلیسی هم تحصیل کرد . این دوره  یک سال دوره مقدماتی دارد که شهریه این دوره ۶۰۰ دلار و یا هر ترمی ۳۰۰ دلار می ‌باشد . طول دوره تحصیل در دوره لیسانس در این دانشگاه ۴ ساله می باشد  و شهریه  مقطع کارشناسی سالانه ۱۸۰۰ دلار و برای هر ترم ۹۰۰ دلار است .  طول دوره تحصیل مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه معمولا ۲ ساله می باشد که شهریه این دوره تحصیلی  سالانه ۲۰۰۰ دلار و برای هر ترم ۱۰۰۰ دلار است . همچنین  طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه  مانند کشور های دیگر ۳ تا ۵ ساله می باشد که شهریه این دوره سالانه ۲۴۰۰ دلار و برای هر ترم ۱۲۰۰ دلار می باشد .

دانشگاه طب باکو

ادامه تحصیل در دانشگاه طب باکو مورد استقبال کثیری از دانشجویان ایرانی می باشد که مورد تایید بودن این دانشگاه در وزارت علوم هنوز به تصویب قطعی نرسیده است . اما در هر حال به صورت مشروط مورد ذیرش وزارت علوم و بهداشت می باشد .
دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه  می بایست یک دوره یکساله دوره کالج حاضر لیق را بگذرانند و بعد از گذراندن  آن می توانند وارد سال اول پزشکی شوند .  هزینه دوره کالج حاضرلیق حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار است و  هزینه آن بستگی به کالج تحصیلی دارد .  این دانشگاه سه کورس تحصیلی به سه زبان آذری  ، روسی و انگلیسی دارد .
دانشجویان متقاضی می بایست بدانند برای شرکت در این کورس های تحصیلی البته به جزء زبان آذری باید مدرک زبان مورد نظر را داشته باشند . شهریه این دانشگاه  برای هر ترم ۱۲۰۰ دلار است و در مجموع سالانه ۲۵۰۰ دلار است . هزینه خوابگاه نیز ماهانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار می باشد . اجاره خانه درشهر باکو و در نزدیکی دانشگاه حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد .

دانشگاه ملی نفت

یکی دیگر از دانشگاه‌ های معتبر کشور آذربایجان آکادمی دولتی نفت آذربایجان است . که تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  فقط در رشته‌ های مربوط با نفت و گاز به زبان آذری و یا روسی  امکان پذیر می‌ باشد . این دانشگاه نیز یک  دوره یک ساله آمادگی دارد که شهریه این دوره ۸۰۰ دلار و هر ترمی ۴۰۰ دلار می‌ باشد  . شهریه و طول دوره مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه  دقیقاً مانند دانشگاه معماری و ساختمان می‌ باشد .
متقاضیان تحصیل در کشور آذربایجان می بایست به این موضوع توجه داشته باشند که برای تحصیل در کشور اذربایجان  فاکتور زبان آذربایجانی یا روسی و زندگی در شرایط سرد  را در نظر داشته باشند . این دو موضوع  تأثیر بسزایی در فرآیند تحصیل و زندگی دانشجویان در این کشور دارد . لازم است بدانید زبان آذربایجانی و حتی روسی، جز در این کشور و برخی از کشورهای روس زبان مخاطب خاصی ندارد و قطعاً آموزش این زبان تاثیری در زندگی اقتصادی و علمی شخص نخواهد داشت .
نکته بسیار مهم این است که متقاضیان تحصیل درکشور آذربایجان  نیازی به داشتن مدرک جی ار ایی و یا جی مت ندارند .

در کل با توجه به مطالب گفته شده می توان به این موضوع پی برد که تحصیل در کشور آذربایجان به عنوان یک کشور آسیایی و مدرن به عنوان مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد که قصد تحصیل در کشور هلی آسیایی را دارند . تحصیل در آذربایجان از هزینه های بسیار مناسبی برخوردار است به خصوص اینکه اکثر دانشگاه های موجود در آذربایجان را دانشگاه های دولتی تشکیل داده اند . دولت آذربایجان برنامه ای را برای دانشجویان خارجی ایجاد کرده است که دانشجویان متقاضی بتوانند همزمان تحصیل در آذربایجان به کار دانشجویی بپردازند و بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل در آذربایجان را تامین کنند هرچند  انجام کارهای پارت تایم  فقط بخشی از این هزینه ها را پوشش می دهد و تمام هزینه ها را پوشش نمی دهد .

در کل با توجه به گفته های فوق افراد می توانند برای تحصیل کشورهایی را در اتحادیه اروپا انتخاب کنند که هم هزینه های تحصیل شان به طور رایگان می باشد و هم تحصیل به زبان انگلیسی می باشد و نیاز به یادگیری زبان بومی ومحلی آن جا نمی باشند . زیرا که تحصیل در آذربایجان در مقاطع لیسانس به زبان روسی یا آذری می باشد وافراد برای تحصیل در آذربایجان می بایست به یکی از این زبان ها تسلط داشته باشند .

 

نگارنده : مریم مومنی

5 پاسخ
 1. عباس گفته:

  باسلام به شما آقای ملک پور بخاطر وقت باارزشی که برای ما می گذارید بنده ۱۸ سال دارم با معدل ۱۶.۵۰دیپلم و ۱۸.۵۰ پیش دانشگاهی که قصد تحصیل در رشته آذربایجان رو دارم با اینکه می دونم دانشگاه هاش زیاد از نظر رنکینگ خوب نیست ولی می خواستم از شما مشورت بگیرم که آیا پس از اتمام تحصیل فیزیوتراپی در اونجا آیا می تونم همون جا اقامت بگیرم وکار کنم شرایط اونجا رو چجوری می سنجید منظورم از نظر درآمد فیزیوتراپیست در اونجا و تحصیل لطفا راهنمایی کنید خواهشااااا چند بار سوالاتم رو مطرح کردم اما پاسخی دریافت نکردم لطفا پاسخ بدید
  باتشکر بخاطر تمام لطفی که نسبت به هم وطنان خودتون دارید ارادتمند شما عباس

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   باید در ابتدا در نظر داشته باشید که ممکن است دانشگاه های پزشکی آذربایجان مورد قبول ایران نباشد . شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با نحوه ی دریافت پذیرش در کشور آذربایجان میتوانید با دفتر مرکزی MIE تماس حاصل نمایید . با تشکر

   پاسخ
 2. سما گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من امسال کنکور تجربی دادم و قصدم تحصیل دندانپزشکی در باکو هستش
  میخواستم بپرسم هیچ شرط معدلی برای پذیرش وجود نداره ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.