تبدیل اقامت به تابعیت سوئد

تبدیل اقامت به تابعیت سوئد

تبدیل اقامت به تابعیت سوئد در سال 2018 چگونه ممکن خواهد بود ، آیا از شرایط  2018 تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد آگاهی دارید؟ شرایط تبدیل اقامت به تابعیت برای افراد بالغ بالای ۱۸ سال چیست؟ آیا ازدواج با فرد تبعه سوئد به تابعیت ختم می شود؟ تابعیت سوئد تحت چه شرایطی به طور پیش فرض و خودکار اعطاء می گردد؟ آیا تولد در سوئد منجر به اخذ تابعیت سوئد می شود؟ آیا با داشتن والدین سوئدی ، تابعیت سوئد به فرزندان داده می شود؟ مدت زمان لازم برای تبدیل اقامت به تابعیت سوئد چه مدت است؟ آیا با تبدیل اقامت به تابعیت، به فرزندان نیز تابعیت سوئد داده می شود؟ شرایط تبدیل اقامت به تابعیت سوئد برای افراد پناهجو چیست؟ آیا کشور سوئد وضعیت دو تابعیتی را قبول دارد؟ امروزه افراد بسیار زیادی از اقصی نقاط جهان متقاضی مهاجرت به سوئد هستند. چنانچه شما نیز از جمله کسانی هستید که در خصوص تبدیل اقامت به تابعیت سوئد سوالاتی دارید این مقاله را مطالعه فرمایید. در این مقاله سعی شده تا شرایط تبدیل اقامت به تابعیت سوئد از منظر وکیل مهاجرت به طور کامل و از منظر حقوق بین الملل خصوصی مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد.

برای پاسخ به پرسش های فوق،  شرایط تبدیل اقامت به تابعیت سوئد  را در هر یک از حالات زیر را بررسی خواهیم کرد. پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات لازم به وکیل مهاجرت به سوئد مراجعه نموده و  به هیچ عنوان برای مشاوره در زمینه مسائل حقوقی مهاجرت که نیاز به پاسخ های به روز و صحیح داشته با افراد غیر حقوقی مشورت ننمایید تا خدای نکرده منابع مالی و زمان خود را هدر ندهید .

الف- تبدیل اقامت به تابعیت از طریق تولد

ب- تبدیل اقامت به تابعیت از طریق ازدواج

ج- تبدیل اقامت به تابعیت از طریق کار و سرمایه گذاری

د- تبدیل اقامت به تابعیت از طریق تحصیل

قاعده اصلی تبدیل اقامت به تابعیت

هنگامی که شما دارای اقامت سوئد بوده و به مدت چند سال در سوئد زندگی کرده باشید، می توانید از دولت سوئد درخواست کنید تا اقامت شما را تبدیل به تابعیت نماید. در این خصوص قاعده کلی برگرفته از قوانین کشور سوئد وجود دارد که عبارت است از : اگر شما دارای اقامت دایم سوئد باشید و یا دارای اقامتی باشید که ذاتا اقامت دایم سوئد را در بر خواهد گرفت، پس از سپری کردن مدت زمان مشخصی در خاک کشور سوئد که معمولا ۵ سال می باشد، امکان درخواست تابعیت را داشته و اقامت شما به تابعیت تبدیل خواهد شد.

این قاعده قاعده کلی است و تحت شرایط معین، طول مدت زمان ۵ سال و یا تاریخ شروع محاسبه ۵ سال متغیر خواهد بود که در ادامه مقاله به آن پرداخته خواهد شد.  منظور از اقامت ذاتی دایم ( Habitual Residence) را با مثالی خدمت شما سروران توضیح می دهیم:

اگر شما اقامت دایم را کسب کرده باشید، پس از سپری شدن ۵ سال زندگی در سوئد ( تحت شرایط مشخص) و پرداخت مالیات قادر به اخذ تابعیت کشور سوئد هستید. اگر شما ویزای دانشجویی داشته باشید از آنجا که هدف ذاتی این ویزا فراهم نمودن امکان تحصیل در سوئد بوده و اصل بر این است که دانشجویان پس از تحصیل به کشور خود باز می گردند لذا مدت زمان اقامت دانشجویی جزء مدت زمان ۵ سال محسوب نمی شود و شما ابتدا باید پس از تحصیل شرایط اخد اقامت دایم را کسب نموده و پس از کسب اقامت، شروع مدت زمان ۵ سال از آن به بعد محاسبه می گردد. اما اگر شما شرکتی را در سوئد ثبت بنمایید ماهیت کسب و کار  ایجاب خواهد کرد که شما در کشور سوئد حضور داشته و تجارت خود را به پیش ببرید لذا در اقامت دریافت شده از طریق کار یا ثبت شرکت یا سرمایه گذاری ، مدت زمان ۵ سال برای دریافت تابعیت، از بدو دریافت اقامت محاسبه می گردد.  بنابراین Habitual Residence  به اقامتی اطلاق می شود که شما مدت زمان طولانی ( چندین سال) در سوئد اقامت داشته و قصد ماندن در سوئد را خواهید داشت.

 

الف- دریافت تابعیت سوئد از طریق تولد

کشور سوئد از زمره کشورهایی است که تابعیت آن از طریق خون منتقل می گردد. در این خصوص قانون کشور سوئد اعلام می دارد : از ابتدای آوریل ۲۰۱۵، هر فرد متولد شده که یکی از والدین آنها سوئدی باشد ولو اینکه در خارج از کشور سوئد متولد شده باشد دارای تابعیت سوئدی است.” در واقع کشور سوئد به عنوان یکی از اعضا کنوانسیون حقوق بشر، سعی نموده است با وضع این قانون ، شرایط بی تابعیتی را از بین ببرد. والدین سوئدی  فرزند تازه متولد شده در کشورهای دیگر می توانند از سفارت سوئد در آن کشور درخواست پاسپورت سوئدی برای فرزند خود بنمایند. همجنین قانون تکلیف متولدین قبل از اول آوریل ۲۰۱۵ را مشخص کرده است:

” برای فرزندانی که قبل از اوریل ۲۰۱۵ بدنیا آمده باشند، در صورتیکه مادر آنها دارای تابعیت سوئدی باشد،  فرزند دارای تابعیت سوئدی است خواه فرزند در سوئد بدنیا آمده باشد خواه در خارج از خاک کشور سوئد. اما اگر تنها پدر سوئدی بوده و فرزند در خاک سوئد بدنیا آمده باشد، تابعیت فرزند متولد شده سوئدی است ولو اینکه رابطه ازدواج ثبت نشده باشد یا فرزند حاصل رابطه نامشروع باشد. اگر فرزند بدنیا آمده  از پدر سوئدی، در خارج از کشور سوئد قبل از تاریخ اول آوریل ۲۰۱۵ بدنیا آمده باشد تنها زمانی تبعه سوئد خواهد بود و پاسپورت سوئدی خواهد داشت که ازدواج پدر سوئدی با مادری با ملیت کشوری خارجی رسما ثبت شده باشد در غیر اینصورت فرزند متولد شده دارای تابعیت سوئدی نخواهد بود و می بایست از طرق دیگری تابعیت سوئد را اخذ نماید.

همچنین اگر زنی همجنسگرا با هر ملیتی از رابطه ای فرزندی را باردار باشد، در صورت ازدواح این زن با زن همجنسگرای سوئدی، فرزند بدنیا آمده دارای تابعیت سوئدی خواهد بود. .

همانطور که در بالا اشاره شد این قوانین بعد از اول آوریل ۲۰۱۵ تغییر کرده است و از این تاریخ به بعد هر فرزند متولد شده که یکی از والدین آنها سوئدی باشد صرفنظر از محل تولد سوئدی خواهد بود.

 

ب- دریافت تابعیت سوئد از طریق ازدواج

اگر شما دارای اقامت سوئد باشید و با یک شهروند سوئدی ازدواج نمایید، در اینصورت پس از ۳ سال می توانید تابعیت سوئدی را درخواست کنید مشروط بر آنکه دو سال آخر از سه سال را با شهروند تبعه سوئد زندگی مشترک داشته باشید. بنابراین نشان دادن مدرک ازدواج کافی نیست و باید ثابت کنید که زندگی مشترک داشته اید. اگر شما با فردی که تابعیت سوئدی را بعدا اخذ نموده است ازدواج کنید (مثلا با یک پناهنده که تابعیت سوئد را اخذ نموده باشد ) تنها زمانی می توانید از طریق ازدواج دارای تابعیت سوئدی شوید که حداقل ۲ سال از اخذ تابعیت سوئدی همسر شما گذشته باشد.

همانطور که در بالا گفته شد شما می بایست ابتدا شرایط اقامت ذاتی دایمی ( Habitual Residence) را داشته باشید. به عنوان مثال یک دانشجو نمی تواند به فرض ازدواج با یک تبعه سوئدی دارای تابعیت سوئدی شود یا به فرض اگر شما با یک فرد سوئدی خارج از کشور سوئد ازدواج کرده باشید تا زمانیکه در سوئد نباشید و اقامت نداشته باشید مشمول شرایط دریافت تابعیت سوئدی نخواهید بود مگر آنکه حداقل به مدت ۱۰ سال با فرد تبعه سوئدی در خارج از کشور خود زندگی مشترک داشته باشید و در این مدت به دفعات از سوئد بازدید داشته باشید.

شرایط گفته شده در بالا جز شرایط لازم بوده اما کافی نیست. بعنوان مثال علاوه بر داشتن حداقل ۲ سال زندگی مشترک با یک تبعه سوئدی، ممکن است افسر مربوطه میزان تطبیق پذیری شما با فرهنگ و جامعه سوئدی را مد نظر قرار داده و مثلا بررسی نماید در چه حد زبان سوئدی را فرا گرفته اید.

 

ج- دریافت تابعیت سوئد از سایر طرق ( کار، سرمایه گذاری، تحصیلی، توریستی، پناهندگی)

در تبیین شرایط تبدیل اقامت به تابعیت از سایر روشها می بایست به قاعده کلی Habitual Residence رجوع و صرفا شرایطی که منجر به کاهش مدت زمان ۵ سال به زمان کوتاهتر می گردد را مد نظر قرار داد. در ادامه به  تشریح شرایط خواهیم پرداخت:

  • شما یک فرد بالغ بالای ۲۱ سال سن هستید
  • شما یک فرد بالغ بین ۱۸ تا ۲۱ سال هستید
  • شما یک کودک یا نوجوان زیر ۱۸ سال هستید
  • شما یک پناهنده هستید

قاعده ۱: اگر شما تابعیت کشور سوئد را دریافت نمایید به عبارت دیگر اقامت خود را به تابعیت تبدیل کنید، تمام فرزندان زیر ۱۸ سال شما نیز دارای تابعیت سوئدی خواهند شد مشروط بر آنکه شما سرپرستی آنها را به عهده داشته باشید.

قاعده ۲: اقامتهای موقت منجر به تبدیل اقامت به تابعیت نمی شوند به عبارت دیگر ویزاهایی از قبیل ویزای توریستی، بازدید و همچنین طول زمان اقامت دانشجویی در محاسبه مدت زمان مورد نیاز حضور در سوئد جهت تبدیل اقامت به تابعیت در نظر گرفته نمی شوند. در خصوص ویزای دانشجویی ابتدا باید به طریقی بعد از تحصیل امکان قانونی حضور در سوئد را پیدا نمود مثلا یافتن کار اما در هر صورت مدت زمان تحصیل در محاسبه مدت زمان ۵ سال حضور در سوئد مد نظر قرار نمی گیرد. تنها مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا چون به عنوان تخصص حرفه ای محسوب می شود در محاسبه مدت زمان حضور در سوئد محاسبه خواهد شد.

تابعیت فرد بالغ با سن بیش از ۲۱ سال سن

هر فرد غیر سوئدی بالای ۲۱ سال سن که دارای اقامت دایم باشد یا امکان اخذ اقامت دایم را داشته باشد پس از ۵ سال از حضور در سوئد می تواند درخواست تابعیت نماید. پس از اخذ تابعیت این فرد، فرزندان زیر ۱۸ سال سن که در خارج از سوئد بدنیا آمده و تحت سرپرستی فرد مذکور هستند هم دارای تابعیت سوئدی خواهند شد. اگر این فرزندان در سوئد بدنیا آمده باشند و هیج یک از والدین آنها سوئدی نباشد، آنها پس از ۳ سال حضور در سوئد می توانند تابعیت سوئدی درخواست نمایند. به عبارت دیگر فرزندان به دنیا آمده از افراد خارجی مقیم سوئد می توانند زودتر از والدین به تابعیت دست یابند. چنانچه سن این فرزندان زیر ۱۲ سال باشد والدین یا قیم آنها که سرپرستی آنها را در خاک سوئد به عهده گرفته است می توانند درخواست تابعیت برای فرزندان بنمایند. اگر بالای ۱۲ و زیر ۱۸ سال باشند درخواست تابعیت همراه با اخذ رضایت نامه از فرزند، توسط والدین می بایست به اداره مهاجرت ارائه شود..

 

تابعیت فرد بالغ بین ۱۸ تا ۲۱ سال

افراد خارجی یا افراد بدون تابعیت ساکن که در سنین بین ۱۸ سال تا  ۲۱ بوده و  دارای اقامت دایم یا کارت اقامت می باشند می توانند از اداره مهاجرت تابعیت سوئد را درخواست نمایند. افراد با تابعیت خارجی می بایست از روزی که به سن ۱۳ سال رسیده باشند در سوئد زندگی کرده باشند. افراد بدون تابعیت، می بایست از روزی که به ۱۵سن سال رسیده باشند در سوئد زندگی کرده باشند.

 

فرد پناهنده با سن بیش از ۲۱ سال سن

اگر فردی مطابق با بخش ۱ از فصل ۴ حقوق اتباع بیگانه به عنوان پناهنده شناخته شده باشد، در آنصورت تابعیت کشور سوئد به آن فرد داده خواهد شد مشروط بر آنکه حداقل ۴ سال در سوئد اقامت داشته باشد.

 

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت

برای دریافت تابعیت سوئد الزامات زیر می بایست برآورده شوند:

  • صحت مدارک هویتی فرد
  • داشتن حداقل سن ۱۸ سال
  • برخورداری از حق اقامت دائم یا کارت اقامت
  • داشتن سابقه زندگی در کشور سوئد برای مدت زمان مشخص
  • داشتن حسن رفتار و عملکرد در سوئد

 

 

زمان و هزینه رسیدگی به درخواست تابعیت

زمان رسیدگی به درخواست تابعیت به عوامل متعددی بستگی دارد. در صورتی که نیاز به صحه گذاری مدارک فرد و استعلام از مبادی ذیربط دیگر نباشد این زمان کوتاهتر می شود. مدت زمان رسیدگی از ۴ ماه تا ۲۴ ماه متغیر می باشد. تصویر زیر فرآیند رسیدگی به درخواست تابعیت را نشان می دهد.

مبنای حضور مستمر در سوئد

همانطور که پیشتر اشاره شد جهت تبدیل اقامت دایم فرد به تابعیت کشور سوئد، عموما شرط حضور ۵ سال مستمر لازم است. منظور از حضور مستمر این است که در هر سال فرد نباید بیش از ۶ هفته خارج از خاک سوئد باشد. البته استثنائاتی در این خصوص وجود دارد از جمله اگر فرد دارای قرارداد کاری با یک کارفرمای سوئدی بوده و در شعبه خارج از کشور آن شرکت سوئدی فعالیت نماید، مدت زمانی که خارج از کشور سوئد به سر می برد جزء اقامت در خاک سوئد محسوب می گردد مشروط بر انکه فرد قبل از اعزام به ماموریت در سوئد زندگی کرده باشد. استثنائات دیگری هم وجود دارد که خارج از موضوع این مقاله می باشد.

 

دو تابعیتی در سوئد

کشور سوئد امکان داشتن تابعیت چند گانه را برای افراد مقیم  این کشور پذیرفته است. توصیه می گردد چنانچه به کشوری ثالث ( غیر از کشور اصلی) مراجعه می فرمایید پیش از سفر بررسی نمایید که کدام یک از پاسپورتهای شما حمایت های بیشتر دیپلماتیک را در آن کشور ثالث خواهند داشت. همچنین در صورتیکه به کشور اصلی خود با پاسپورت آن کشور سفر می کنید ممکن است کشور شما دیگر امکان حمایت دیپلماتیک سوئد را به رسمیت نشناسد.

 

این مقاله در خصوص شرایط تبدیل اقامت به تابعیت سوئد نگارش شده است تا شما همراه همیشگی موسسه مشاوره مهاجرت MIE ( همکار موسسه حقوقی ملک پور) با شرایط دریافت تابعیت کشور سوئد  آشنا شوید. امید است مقاله فوق پاسخ برخی از پرسش های شما را داده باشد. با توجه به پیچیدگیهای اخذ تابعیت که به اطلاعات وسیع و دانش حقوقی گسترده نیاز دارد توصیه می گردد به هیچ عنوان برای مشاوره در زمینه مسائل حقوقی با افراد غیر حقوقی مشورت ننمایید. چنانچه شما شرایط دریافت تابعیت کشور سوئد را دارید می توانید به کارشناسان و وکلای زبده مهاجرتی موسسه MIE همکار موسسه حقوقی ملک پور در وین و دفاتر همکار ما در ایران مراجعه نموده و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.