تابعیت مضاعف

 

تابعیت مضاعف به چه معناست؟ عوامل پیدایش تابعیت مضاعف چه می باشد؟ سیستم های حقوقی جهان چه نظری درمورد تابعیت مضاعف دارند؟ در دادگاه های بین المملی رویه تابعیت مضاعف چه می باشد؟ راه حل های رفع تابعیت مضاعف چه می باشد؟  در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد تابعیت مضاعف توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

هرگاه شخص حقیقی یا حقوقی با حفظ تابعیت قدیم تابعیت جدیدی کسب نماید ، و یا آنکه دو یا چند دولت تابعیت خود را به شخص مزبور اعطا نماید و در نتیجه حقوق وتکالیفی بر طرفین ایجاد می شود به نحوی که شخص مکلف به انجام تکالیفی در قبال تکلیف دولت در حمایت سیاسی از وی می باشد وضعیت تابعیت مضاعف رخ می دهد. تابعیت مضاعف همچنان که ممکن است برای فرد مشکلات متعددی را از قبیل پرداخت مضاعف مالیات ، انجام خدمت نظام وظیفه برای دو دولت به وجود آورد ، ممکن است مسئولیت هایی را نیز متوجه دولت های متبوع کرده ، حمایت سیاسی از وی را با مشکل مواجه سازد.

  1. عوامل پیدایش تابعیت مضاعف

عواملی که موجب پیدایش تابعیت مضاعف می شود به قرا زیر است:

الف) اختلاف سیستم های پذیرفته شده : تابعیت مضاعف به دلیل اعمال سیستم های متفاوت خون خاک است که دولت ها با ملاحظه منافع و مصالح خود یکی از سیستم ها و یا هردو را برای اعطای تابعیت پذیرفته اند. در نتیجه ، این امر منجر به تابعیت مضاعف غیرارادی برای شخص می شود برای مثال بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی  مقرر می دارد: « کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند» ایرانی محسوب می شوند . حال چنانچه این طفل در کشوری مانند انگلستان به دنیا آمده باشد که سیستم خاک را پذیرفته است، تعارض پیش می آید ، زیرا دولتین ایران و انگلستان هرکدام طفل مزبور را تبعه دولت خود می دانند. ( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

ب) تحصیل تابعیت جدید :  شخصی ممکن است بدون از دست دادن تابعیت موجود ، تابعیت جدیدی را کسب کند.  امروزه بیشتر کشورها از جمله ایالت متحده آمریکا و انگلستان، تابعیت جدید را منحصرا با در نظر گرفتن شرایطی که به نحوی منافع انها را تامین نماید اعطا کرده و ترک تابعیت سابق را برای متقاضی کسب تابعیت جدید لازم نمی دانند ، و این خود باعث ایجاد تابعیت مضاعف شده ، در عمل مشکلاتی را به وجود می آورد.

ج) ازدواج :  ممکن است شخصی پس از ازدواج به جهت  تحمیل تابعیت زوج یا زوجه  دارای تابعیت مضاعف می شود؛ برای مثال هرگاه در قانون کشوری مانند ایران پیش بینی شده باشد که زن خارجی در صورت ازدواج با مرد ایرانی تابعیت او را کسب می کند ، و قانون کشور دیگر مانند فرانسه اینگونه مقرر نمایند که در صورت ازدواج زن فرانسوی با یک مرد خارجی ، زن بر تابعیت فرانسوی خود باقی خواهد ماند ، در این صورت زن تابعیت مضاعف خواهد داشت.

  1. رفع مشکل تابعیت مضاعف

تاکنون راههای زیادی برای پیشگیری یا رفع مشکل تابعیت مضاعف پیش بینی شده است؛ بهترین راه این است که کشورها قوانین مربوط به تابعیت را به گونه ای تنظیم کند که یکی از دو تابعیت بر دیگری ترجیح داده شود و یا هرشخص زمانی بتواند تابعیت جدیدی کسب کند که تابعیت قبلی خود را از دست داده باشد ، این امر می تواند از طریق موافقت کشور متبوع اولیه با ترک تابعیت وی حاصل شود ، یا اینکه کشور ثانوی که قرا است تابعیت شخص را بپذیرد ، ترک تابعیت سابق را شرط پذیرش تابعیت جدید قرار دهد. امروزه کشورها و مراجع بین المللی راه حل های متفاوتی را برای پیشگیری از تابعیت مضاعف به کار می برند ، که در ذیل به مواردی از انها اشاره می شود:

الف) در موارد تحصیل ارادی تابعیت ، لازم است مقرر شود که شخص تا تابعیت قبلی خود را از دست نداده ، نمی تواند تابعیت جدیدی را کسب نماید ، این راه حل را کشورهی اتریش رومانی برای جلوگیری از تابعیت مضاعف پذیرفته اند . البته این راه حل مشکلاتی دارد زیرا همچنان که قبلا گفته شد تابعیت رابطه ای سیاسی است و کشورها حاضر نمی شوند بدون قید شرط از تبعه خود سلب تابعیت کند.

ب) شخص بتواند هنگام رسیدن به سن قانونی و رشد ، به میل خود یکی از دو تابعیت را انتخاب کند . این راه حل را اکثر اعضای موسسه حقوق بین الملل کنگره استکهلم در سال ۱۹۲۸ میلادی پذیرفته اند.  همچنین در ماده ۶ کنوانسیون لاهه راجع به مسائل معینی در ارتباط با تعارض حقوق داخلی پیش بینی شده است که اشخاص دو تابعیتی می توانند با اجازه دولتی که می خواهند تابعیت آن را ترک کنند.

ج) یکی دیگر از راه حل ها آن است که در مورد نسل اول از سیستم خون و در مورد نسل دوم به بعد که علاقه و دلبستگی فرد به محل تولد زیاد می شود ، از سیستم خاک جهت انتخاب یکی از دو تابعیت استفاده شود. این روش در مورد قراردادهای فرانسه و انگلیس راجع به اهالی جزیره مالت ، که ساکن تونس بودند ، انتخاب شد ، با این تفاوت که سیستم خاک رای برای نسل سوم به بعد به کار بردند.

د) در مواردی که شخص دارای تابعیت مضاعف است باید تابعیت فعال و واقعی و موثر و عملی شخص را کشف کرد. این راه حل در ماده ۳ اساسنامه دیوان داوری لاهه نیز پیش بینی شده است که «…. کسی که ممکن است تبعه بیش از یک دولت محسوب شود، تبعه کشوری محسوب خواهد شد که معمولا درآنجا حقوق مدنی وسیاسی خود را به موقع اجرا می گذارد.»

ه) ماده ۴ کنوانسیون لاهه در سال ۱۹۳۰ میلادی مقرر داشت هیچ دولتی نمی تواند حمایت سیاسی از یکی از اتباعش را در مقابل دولت دیگری که شخص مزبور تابعیت آن را نیز دازاست بپذیرد. همچنین ماده ۵ این کنواسیون اعلام داشته است در مورد اشخاصی که بیش از یک تابعیت دارند هر دولتی می تواند تابعیت کشوری را که شخص به طور معمول در آنجا اقامت دارد و یا کشوری را که شخص بیشتر با آن در ارتباظ است در نظر بگیرد.

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشورت های در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

 

امید محمدی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.