بورسیه تحصیلی در چک

امروزه اشخاص متعددی هستند که رویای تحصیل در بهترین دانشگاه های اتحادیه اروپا را در ذهن خود می پرورانند و تمایل به تحصیل در بهترین دانشگاه های معتبر اروپا و دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آن کشور را دارند، که در باب اخذ بورسیه تحصیلی در چک میتواند با توجه به شرایط آیده آلی که در میان کشورهای اروپایی دارد گزینه عده ی کثیری از دانشجویان باشد، اگر شما متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی در چک هستید ؟ و یا به دنبال راهی کم هزینه براى ادامه تحصیل خود هستید ؟ میتوانید با خواندن این مقاله که توسط وکلای حقوق بین الملل در باب اخذ بورسیه تحصیلی در چک به نگارش در آمده است ، بهره مند گردید و اطلاعات صحیح و درست در باب اخذ بورسیه تحصیلی در چک به دست آورید قبل از هر اقدامی باید به عرض شریف شما متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در چک برسانیم که مهاجرت تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی در چک یک امر کاملاً حقوقی و تخصصی بوده و با توجه به اینکه افراد سودجو همیشه در کمین هستند به شما متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در  چک پیشنهاد و توصیه مینماییم که حتما برای اخذ بورسیه تحصیلی در چک با مشاوران و وکلای زبده حقوق بین الملل که تجربه کافی در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی در چک را دارند مشاوره حقوقی شوید تا راه را کاملا به شما نشان داده و شما بتوانید با داشتن اطلاعات جامع و دقیق در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی در چک بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

موسسه حقوقی ملک پور و دفاتر همکار آن با برخورداری از مشاوران بین المللی زبده در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی در چک آماده ارائه مشاوره تخصصی و رایگان در خصوص بورسیه تحصیلی در چک به شما عزیزان می باشند.

(مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک، تحصیل در جمهوری چک،امکان دریافت بورسیه تحصیلی در چک، انواع بورسیه های تحصیلی در چک، بورسیه دولتی در جمهوری چک، کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه زندگی در چک ، شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در چک، مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در چک، وکیل مهاجرت به چک )

 

در قدم اول ما باید نظام آموزشی چک را برای شما شرح دهیم و این موضوع برای شما مبین شود که بورسیه تحصیلی چک به چه نحوی امکان پذیر است، آموزش قبل از مدرسه در جمهوری چک از سه سال تا شش است که حضور در این مراکز اجباری نمیباشد ولی برای آشنایی با جهان اطراف برای کودکان بسیار مفید است که عمدتا از طریق بازی ها و فعالیت های فیزیکی متمرکز شده است ولی ممکن است که که هزینه این دوره ها به نسبت بالا میباشد، از سال ۱۷۷۴ حضور در مدرسه در جمهوری چک اجباری شده است که این دوره ۹ساله است که از سن ۶ سال تا ۱۵ سال عمدتا در مدرسه عمومی که رایگان هستند بایستی تحصیل کنند سال تحصیلی از سپتامبر آغاز میشود و۳۱ اوت به پایان میرسد سه نوع اصلی از مدارس متوسطه در جمهوری چک وجود دارد که مدت زمان آن به ۴ سال پس از ۹ سال تحصیلی میرسد که ۲۶۰ شاخه آماده میشود که اکثر این مراکز دولتی هستند و بخش دیگر هنرستان های فنی حرفه ای که تقریبا ۴۵ درصد جوانان وارد این مدارس میشوند که تقریبا ۲۸۰ شاخه وجود دارد در این مدارس فنی حرفه ایی و بخش اخر نظام دانشگاهی جمهوری چک است که به صورت علمی و آکادمیک دانش آموزان برای ادامه تحصیل میتوانند این مراکز و دانشگاه ها را انتخاب کنندکه به کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم میشود که معمولا با آزمون ورودی است که معملا برای کارشناسی ارشد به بالاتر در این دانشگاه ها اقدام میکنند.

 

مسئله ی اخذ بورس در کشوری که هزینه ی زندگی بالایی دارد بسیار حیاتی است چون دانشجویان در این صورت فقط دغدغه ی داشتن هزینه ی زندگی و خورد و خوراک را دارند و نیاز نیست نگران هزینه ی تحصیلشان باشند . بورسیه در کشور چک عمدتا به دانشجویان مقطع لیسانس تعلق نمیگیرد مگر در شرایط خاص مثل تحصیلات رایگان  و در مقطع فوق لیسانس نیز شانس دریافت بورسیه تحصیلی نیز پایین می باشد اما در مقطع دکترا هم مثل همه ی کشورها ی اتحادیه ی اروپا که دکترا به عنوان شغل محسوب میشود کشور دانمارک به دانشجویان دکترا توجه خاص دارد  و به عزیزانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند بورس تعلق میگیرد . وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه مشاوره تخصصی و رایگان در خصوص بورسیه تحصیلی در چک به شما عزیزان می باشند، این بورس تحصیلی که به دانشجویان دکترای کشور چک تعلق میگیرد تقریبا در حدود دو هزار دلار در در ماه است ، اینکه شما بتوانید در کشوری تحصیل نمایید که به شما بورس تعلق بگیرد هم می تواند برای شما آرامش خاطر را به ارمغان بیاورد هم کمک به اقتصاد کشور است چون با اعطای بورس به دانشجویان ایرانی از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری می شود.

اما دانشجویانی که شانس گرفتن بورسیه تحصیلی در چک در مقطع دکترا را پیدا می کنند پارامتر هایی باید داشته باشند که در ذیل به آنها اشاره میگردد:

۱٫داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه معتبر

۲٫داشتن مدرک آیلس با نمره ی ۶٫۵ و یا بالاتر

۳٫ارائه پروپوزال و جلب نظر سوپر وایزر

۴٫داشتن مقالات و کتاب …

دانشجویان با داشتن چنین رزومه ای شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی در چک  را افزایش می دهند.

تحصیل در مقطع لیسانس در چک 

مدرک کارشناسی در کشور چک بعد از یک دوره سه سال به دانشجو اعطا می گردد در کشور چک بیشتر تدریس براساس تحقیق می باشد و علاوه بر مبنای آکادمیک دانشجویان را با دانش تخصصی آشنا می سازد که در پایان این دوره سه ساله یک پروژه نهایی باید ارائه دهند تا بتوانند مدرک خود را از دانشگاه اخذ نمایند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور چک در دانشگاه های دولتی که به زبان چکی است رایگان است که این کشور دارای دانشگاه های خصوصی انیز می باشد که در کل هزینه تحصیل در این مقطه بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است و در دانشگاه های انگلیسی زبان نیز بالای ۵۰۰۰ یورو در سال می باشد، موسسه حقوقی ملک پور به واسطه مشاورین حقوقی و کارشناسان ارشد مهاجرت شما را از نحوه اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی در چک و  همچنین اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع آگاه می سازد .

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک :

دوره کارشناسی ارشد که به آن دوره مستر نیز گفته می شود، دوره کارشناسی ارشد یا همان مستر یک دوره دو ساله می باشد که پایه  اساسی آن بر تحقیق می باشد و این دوره دانشجویان دانش نظری ارائه داده و زمینه کاربرد عملی این دانش نیز بالا میرود .این دوره کارشناسی ارشد یا همان مستر در انتها ان یک پایان نامه در بعضی از درس ها یک پروژه علمی باید تحویل دانشگاه دهند . هزینه تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشدتقریبا در حدود ۶الی ۱۰ هزار یورو می باشد که این هزینه نیز با توجه به دانشگاهی که در آن اقدام به پذیرش می نمایید، متغیر می باشد . وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه مشاوره تخصصی و رایگان در خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک و  بورسیه تحصیلی در چک به شما عزیزان می باشند.

تحصیل در مقطع دکترا در چک

دانشجویانی که دوره های دکتری را در کشور چک طی می کنند می توانند بورسیه تحصیلی را اخذ می کنند به عبارتی دیگر متقاضی تحصیل در مقطع دکترا حقوق هم دریافت می کند و شهریه ای هم بابت تحصیل پرداخت نمی کند ، برای پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه های کشور چک  لازم به ذکر است که ارائه پروپوزال یا طرح دکتری و یافتن استاد راهنما در دپارتمان مربوطه جزء شروط اصلی می باشد که می تواند فرآیند تحصیل در چک در مقطع دکترا را تسهیل بخشد .

 

   انواع بورسیه تحصیلی در چک

جمهوری چک برای حمایت از اتباع خارجی انواع مختلفی از بورسیه را پیش بینی کرده که افراد می توانند برای دریافت این بورسیه ها با توجه به شرایط اقدام کنند.

بورسیه تحت عنوان توافق نامه دوجانبه بین المللی

وزارت آموزش و پرورش و ورزش جوانان جمهوری چک درطول یک سال کمک هزینه تحصیلی را به موجب توافق نامه ای که بین دولت چک و برخی کشورها منعقد شد به فارغ التحصیلان دانشگاه در مقاطع ارشد یا دکترا برای دانشجویانی که در حال تحصیل و پژوهش در زمینه رشته تحصیلی خود هستند به مدت ۲ الی ۱۰ ماه ارائه خواهد کرد.

بورسیه های دولتی

دولت جمهوری چک در چارچوب طرح کمک های دولتی به اتباع خارجی برای حمایت از مطالعات و تحصیل افراد در طول یک سال بورسیه هایی ارائه خواهد نمود، البته این طرح برای افرادی ایست که در دبیرستانهای این کشور تحصیل کرده باشند و یا اینکه افرادی که بدون گذراندن دوره دبیرستان نیز اگر خواستار دریافت این بورسیه باشند بایستی در آزمونهای موسسات آموزشی شرکت کرده و پس از گذراندن آزمون در صورت قبولی با نمرات عالی می توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند.

بورسیه صندوق ویشگرد

صندوق بین المللی ویشگرد در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط چهار عضو سازمان ویشگرد که این اعضا شامل کشورهای جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی می باشد ، صندوق بین المللی ویشگرد(IVF) کارشناسی ارشد و بورس تحصیلی مقطع بالاتر از کازشناسی ارشد را برای دوره های ۱ یا ۲ ترم تحصیلی به متقاضیان ارائه می دهند ، تنها شهروندان برخی از کشورها قادر به دریافت چنین بورسیه ای هستند که عبارتند از  آلبانی ، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بوسنی هرزگوین،گرجستان، مقدونیه، کوزوو، روسیه، مونته نگرو ، مولدووا، صربستان و اوکراین می باشد .

کمک هزینه تحصیلی از مرکز موراویا جنوبی برای تحرک بین المللی

مرکز موراویا جنوبی برای تحرک بین المللی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که به دنبال مطالعات دکترا هستند ارائه میدهد.

اسکالرشیپ برای دانشجویان دانشگاه های بین المللی

این اسکالرشیپ افراد زیر را شامل می شود:

 • دانشجویان خارج از اتحادیۀ اروپا که خواستار ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا می باشند
 • بورسیۀ تحصیلی ۷۰۰۰ چک تاچ معادل ۲۵۰ یورو ماهانۀ
 • دانایی زبان چک
 • درخواست ( یا application ) که از اول دسامبر ۲۰۱۶ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷

این برنامه همچنین شامل مراکز چک در شعبات ما در خارج از کشور می شوند. علاوه براین مواردی نظیر دوره های زبان چک، رویدادهای فرهنگی و خدمات مشاوره ای در مورد فرصت مطالعه در brno ارائه شده است.

 

بورسیه و مشاورۀ تحصیلی

این امر شامل:

 • بورس تحصیلی ۷۰۰۰ چک تاج ماهانه / تقریبا  معادل ۲۵۰ یورو برای سال اول تحصیلی و به منظور پوشش هزینه های زندگی و در صورتیکه دانشجو موفق شود در سال اول تحصیل نمرات خوبی را کسب نماید می توانند مستقیماً از سوی دانشگاه بورسیه را برای سال آینده اخذ نمایند. و در صورتیکه دانشجو به زبان چک تحصیل نماید تحصیل به صورت رایگان می باشد.
 • مسئلۀ دیگری که وجود دارد ارائۀ مشاورۀ رایگان می باشد که به دانشجو کمک می کنند راحت تر امتحان ورود به دانشگاه را بگذرانند.

 

چه کسانی می توانند اقدام نمایند

 • دانشجویان بین المللی که از خارج از اتحادیۀ اروپا که به دنبال ادامۀ تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا می باشند. که می خواهند در دانشگاه برونو به زبان چک ادامۀ تحصیل نمایند
 • متقاضیانی که تا به حال در دانشگاه های چک سابقۀ تحصیل نداشته اند و یا اینکه مقطع دبیرستان را در این کشور نگذرانده باشند می توانند اقدام نمایند البته این امر شامل کرس های زبان و یا دوره های کوتاه مدت درسی نمی شود. و افرادی که در حال تحصیل در این کشور می باشند و یا اینکه به مدت ۶ ماه در این کشور تحصیل نموده باشند مستحق چنین موردی نمی باشند.
 • افرادی که در رشته های فنی و طبیعی بخواهند ادامۀ تحصیل نمایند شانس بهتری دارند
 • باید افراد دانش زبان چک را داشته باشند. به خصوص برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

 

چهار مرحلۀ اساسی برای اقدام

 • از تاریخ اول دسامبر ۲۰۱۶ تا تاریخ ۳۱ ژانویۀ ۲۰۱۷: با ارسال بر روی خط برنامه های کاربردی برای کمک هزینه تحصیلی
 • بین ماه های فوریه و جون ۲۰۱۷: در بین تاریخ های ارائه شده متقاضیان باید درخواست خود را به دانشگاه ارائه نمایند
 • بین ماه های می و جولای ۲۰۱۷: مرحلۀ سوم امتحان ورودی به دانشگاه می باشد
 • در اواخر ماه جون ۲۰۱۷: مرحلۀ چهارم انتخاب نهایی دارندگان بورسیه می باشد. که این انتخاب از سوی معاونین ما در دانشگاه های شعبه صورت می گیرد.

 

 

دانائی زبان چک

تمامی دانشجویان نیاز هست تا زبان چک را بدانند تا بتوانند برای ادامۀ تحصیل به دانشگاه ورود پیدا نمایند و اینکه بتوانند به سرعت بعد از ورود به این کشور تحصیل نمایند. البته در حین تحصیل نیز کرس های زبان ارائه می شود برای تقویت زبان چک. و این دوره ها، دوره های زبان فشرده برای متقاضیان تازه وارد نمی باشند. که این کرس ها از سوی مرکز بین المللی برنو و همچنین برخی دیگر از دانشگاه ها ارائه می شوند.

نگاهی اجمالی به این برنامه

برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی از سال تحصیلی ۲۰۰۶/۲۰۰۷ آغاز شده است. و مواردی که در تا سال ۲۰۱۶ توانستند بورسیه را دریافت نمایند عبارتند از:

 • ۲۰ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶
 • ۲۲ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵
 • ۲۲ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴
 • ۲۱ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳
 • ۲۵ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲
 • ۲۶ دانش آموز بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱
 • ۳۴ دانش آموز بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰
 • ۳۰ دانش آموز بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹
 • ۲۲ دانش آموز بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸
 • ۱۴ دانش آموز بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷

 

لیست برخی از دانشگاه های چک

دانشگاه چارلز پراگ
دانشگاه ماساریک، برنو
دانشگاه Palacký، الوموک
دانشگاه ژان اوانجلیستا ، اوستیناد لابم
دانشگاه استراوا، استراوا
سیلسیا دانشگاه، اوپاوا
دانشگاه دامپزشکی و علوم دارویی، برنو
دانشگاه اقتصاد پراگ
دانشگاه هاردک کارلوف، هاردک کارلوف
دانشگاه فنی چک، پراگ
دانشگاه علم و صنعت، برنو
موسسه تکنولوژی شیمیایی، پراگ
دانشگاه پاردوبیتسه، پاردوبیتسه
دانشگاه فنی، استراوا
دانشگاه فنی، لیبرتس
دانشگاه چک کشاورزی، پراگ
دانشگاه مندل کشاورزی و جنگلداری، برنو
آکادمی هنرهای نمایشی، پراگ
آکادمی هنرهای زیبا، پراگ
فرهنگستان هنر، معماری و طراحی، پراگ
جاناسک (Janácek) آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی، برنو
دانشگاه دفاع، برنو
دانشگاه بتا به Tomáš، زلین
کالج پلی تکنیک، جیلاوا

 

حال با توجه به توضیحات فوق الذکر در باب تحصیل در چک  به همراه بورسیه باید خدمت شریفتان عرض نماییم که موسسه حقوقی ملکپور با بیش از ۱۰ سال سابقه کار حقوق بین الملل و مهاجرت تحصیلی و همینطور تحصیل در چک به همراه بورسیه و با داشتن حداقل ۱۰ دفتر همکار حقوقی در سراسر ایران عزیزمان به شما این نوید را میدهد که با همکاری موسسه حقوقی ملکپور بتوانید در کشور چک ادامه تحصیل داشته باشید و همینطور تحصیل به همراه بورسیه در چک را تجربه نمایید ، حال برای بهره مندی از اطلاعات دقیق در باب تحصیل در چک  به همراه بورسیه میتوانید با دفاتر همکار موسسه حقوقی ملکپور در تهران یا شهرستان ها تماس برقرار نمایید و از مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه تحصیل در چک به همراه بورسیه بهره مند شوید و سپس اقدام به مهاجرت تحصیلی به چک نمایید .

 

نگارنده : امید جلالی فراهانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.