بورسیه تحصیلی در بلژیک

آیا به دنبال تحصیل رایگان در بلژیک هستید؟ آیا به بورسیه تحصیلی در بلژیک می اندیشید؟ آیا از بورسیه تحصیلی در بلژیک و سازمانهای ارائه کننده آنها آگاهید؟ آیا از شرایط برخورداری از این بورسیه ها واقفید؟ دولت بلژیک و دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان خارجی(بین المللی) تعداد زیادی بورسیه را ارائه می نماید. در این مقاله لیستی از بورسیه های برتر در بلژیک را برای دانشجویان بین المللی بررسی می نماییم.

در این مقاله به معرفی بورسیه تحصیلی در بلژیک پرداخته و شرایط اخذ این بورسیه ها را خدمت شریفتان ارائه می نماییم. امید است این مقاله گامی در ارتقا سطح آموزشی هموطنان عزیزمان باشد.

موسسات و دانشگا های ملی و بین المللی متعددی در کشور بلژیک، بورسیه های تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را ارائه می نماید. این بورسیه های تحصیلی موقعیت های مالی مناسبی را برای دانشجویان داخلی و خارجی که قصد ادامه تحصیل را دارند فراهم می نماید.

درحال حاضر انواع متعددی از بورسیه ها در کشور بلژیک وجود دارد که در زیر لیستی از انها آورده شده است. در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما دانشجویان عزیز را با انواع وشرایط اخذ بورسیه های تحصیلی آشنا سازیم.

برنامه های Erasmus Mundus در والونیا بروکسل

این برنامه توسط اتحادیه اروپا حمایت مالی شده و هدفش ارتقا سطح کیفی تحصیلات دانشگاهی از طریق تشویق همکاری های آکادمیک و تبادلات دانشجو در سطج جهانی می باشد.

این برنامه در سه نوع فعالیت زیر موجود می باشد:

 1. فوق لیسانس و دکتری پیوسته:

این برنامه که Erasmus Mundus Joint Doctorate نام دارد بدین معناست که در این برنامه امکان تحصیل در دو یا سه دوره تحصیلی به صورت همزمان مقدور می باشد.

بورسیه های تحصیلی فقط در فوق لیسانس و دکتری تحت برنامه ERASMUS MUNDUS مقدور می باشد. بورسیه ها در این برنامه به دو نوع A وB دسته بندی می شوند.

 • نوع A

اولین دسته مختص دانشجویانی است که به عنوان “کشورهای سوم” تعریف شده اند. این دانشجویان آنانی هستند که تبعه اروپا نبوده واز کشورهای واقع در خارج از محدوده اروپا می باشند و تحصیلات ویا حرفه آنهادر طی ۵ سال گذشته، بیش از ۱۲ ماه درداخل یکی از ۲۷ کشور اروپایی نبوده است. این دانشجویان می توانند برای نوع A از برنامه ERASMUS MUNDUS اقدام نمایند.

توجه: این ۱۲ ماه از تاریخ ددلاین به عقب توسط کنسرسیوم محاسبه می شود.

 • نوع B

دومین دسته آنانی هستند که در نوع A قرار نمی گیرند. فی الواقع آنانی که از کشورهای اروپایی و یا غیر اروپایی بوده و در طی ۱۲ ماه متوالی در ۵ سال گذشته عمده ای از تحصیلات ویا فعالیت های حرفه ای خود را در یکی از این ۲۷ کشور گذرانده باشند. این دانشجویان می توانند برای نوع B از برنامه های ERASMUS MUNDUS اقدام نمایند.

توجه: دانشجویان امکان برخورداری از دو یا چند نوع برنامه را نداشته و حداکثر می توانند از ۳ نوع برنامه برنامه در این دسته استفاده نمایند.

تعداد پیشنهادات و فلوشیپ های موجود:

 • ۵ فلوشیپ نوع A
 • ۱ فلوشیپ نوع B

قوانین و نیازمندیهای این فلوشیپ ها:

 • دانشجویان دکتری در این برنامه می باید طول تحصیل خود را در حداقل ۲ تا از کشورهای عضو کنسرسیوم بگذرانند. توجه داشته باشید که این ۲ کشور بجز کشوری بوده که متقاضی مدرک تحصیلی خود را اخذ نموده است. امکان جابجایی دانشجویان نیز محدود به بعضی از پروژه های تحقیقاتی دکتری خواهد بود.
 • دانشجیان باید در برنامه های دکتر منطبق با شرایط ویژه تعریف شده توسط “موافقتنامه متقاضیان دکتری” شرکت نمایند. نمونه این موافقت نامه در لینک زیر آورده شده است.
 • بورسیه ها برای ثبت نام در یک دوره تحصیلی تمام وقت موجود می باشد و شامل تحصیل در یک دوره پاره وقت نمی شود.

وسعت فلوشیپ:

این فلوشیپ ها به صورت مجوزهای ماهانه در قالب قراردادهای استخدام ارائه می شوند که برمبنای قوانین هر دانشگاه بوده و برای تمامی متقاضیانی است که موفق به اخذ بورسیه در طول ۳ ویا۴ سال برنامه دکتری شده اند. این موضوع برای متقاضیان هر دو نوع A و  B قابل اقدام می باشد.

مبنای این قراردادهای استخدامی انست که تمامی دانشجویانی که موفق به اخذ این بورسیه شده اند باید بتوانند به صورت تمام وقت در دوره شرکت نمایند و این موضوع فارغ از وضعیت مالی آنها می باشد.

شرایط مالی به شرح زیر می باشد:

 • ۷۵۰۰ یورو برای هزینه های سفر و تمامی هزینه ها نوع A
 • درامد ناخالص ۲۸۰۰ یورو در ماه که مساوی با درامد خالص ۱۳ تا ۱۶ هزار یورو در سال می باشد. این عدد برای “موافقت نامه متقاضی دکتری” ثابت بوده و بسته به قوانین و مقررات ملی باشد.
 • تمامی هزینه های ثبت نام در دوره تحصیلی و سوپرویژن و بیمه در این فلوشیپ گنجانده می شوند. همچنین هزینه به عنوان مثال سفر به ورکشاپ ها نیز تا سقف مشخصی پرداخت می شود.

جزئیات بیشتر در فایل راهنما به آدرس زیر موجود می باشد.

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/programme/programme_guide_en.php

[صفحه ۳۷ در باب دکتری پیوسته]

نحوه اقدام برای شرکت در EMJD به همراه دریافت فلوشیپ

دانشجویان می باید به صورت الکترونیکی برای کنسرسیوم مورد نظر اقدام نمایند. تصمیم گیری و انتخاب بر اساس اپلیکیشن های الکترونیکی بوده و دانشجویان در شرایط رقابتی ممکن است که مصاحبه نیز بشوند.

مراحل ارزشیابی برای فلوشیپ ها

دانشجویانی که حداقل شرایط راداشته باشند بر مبنای موارد زیر نمره دهی می شوند:

 • ریز نمرات ۴۰%
 • سطح دانش زبان انگلیسی ۱۰%
 • کیفیت دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اند ۲۰%
 • پیشینه تحقیقاتی (وهر نوع انتشار مقالات و کتاب و…) %۱۰
 • انگیزه نامه ۱۰%
 • معرفی نامه از اساتید ۱۰%

آنانی که به این نوع بورسیه EMJD تمایل دارند می باید مستقیما از طریق کنسرسیومی که ERASMUS MUNDUS را برگزار می نماید اقدام نموده و فرایندهایی راکه سازمانهای دخیل در این برنامه برگزار می نمایند طی نمایند. هر کنسرسیوم اولویت های خاص خود را بسته به شرایط دانشجویان دارا می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مسئول کنسرسیوم مورد نظر ارتباط برقرار نمایید.

Useful links

Site of the European Commission(link is external)

Site of the Education, Audiovisual and Culture Executive Agency responsible for the management of the Erasmus Mundus program(link is external)

 1. همکاری بین موسسات آموزش عالی اروپایی و غیر اروپایی

این نوع برنامه به دنبال توسعه همکاری های آکادمیک و جابجایی دانشجو و محققین غیر اروپایی و اروپایی می باشد. مشارکت در توسعه و گسترش اجتماعی اقتصادی کشورهای غیر اروپایی از اهداف این برنامه می باشد. کنسرسیوم ها می باید خداقل ۵ موسسه آموزشی از حداقل ۳ کشور اروپایی و موسسات آموزش عالی غیر اروپایی را شامل شود. توج