بورسیه تحصیلی اروپا

اگر شما متقاضی عزیز در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا، مدارک مورد نیاز برا بورسیه تحصیلی در اروپا، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در اروپا سوالاتی دارید این مقاله به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ می دهد. وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

تحصیل در دانشگاه های اروپا با وجود تنوع رشته ها و امکانات مناسب ،با دشواری هایی نیز همراه است.آنچه برای متقاضیان خارجی علاقه مند به تحصیل در اروپا در مرحله اول حائز اهمیت است تامین مالی است.علاوه بر کارهای دانشجویی با حقوق مشخص راه آسان تری نیز برای برای تامین مخارج زندگی وجود دارد و آن دریافت بورس تحصیلی است.

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در اروپا برای دانشجویان خارجی:

در اروپا چندین موسسه وجود دارد که عمده فعالیتشان مربوط به حمایت مالی از دانشجویان خارجی است .این موسسات ممکن است ،وابسته به یک حزب در اروپا باشند یا گروهی مذهبی را نمایندگی کنند.

از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی  در اروپا میتوان به نمرات خوب در مقطع کارشناسی،اتمام تحصیل درموعد مقرر و همچنین شرکت در سمینارهایی که از سوی موسسه مورد نظر برگزار میشود ،اشاره کرد.علاوه بر این ،نامه پذیرش از استاد راهنما ،بخصوص برای دانشجویان مقطع دکترا الزامی است.

آنچه برای اکثر موسسات اهمیت دارد،اطمینان از بازگشت متقاضی به کشورش پس از اتمام دوران تحصیل در اروپا است،تا از این طریق علاوه بر انتقال تجربیاتش به سایرین ،وجهه مثبتی نیز از جامعه وفرهنگ اروپا به مردم کشور خود منتقل کند.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

بورسیه مشروط:

با الزامی شدن شهریه دانشگاه ها در اکثر کشورهای اروپایی مسئولان دانشگاهی نگران کاهش تعداد متقاضیان خارجی در دانشگاه های اروپا و به تبع آن کاهش روابط آکادمیک با کشورهای مربوطه هستند .

ازهمین رو در ابتکاری جالب به دانشجویان خارجی دانشگاههای اروپایی بورسیه ای مشروط ارائه میکند.این دانشگاه تحت شرایطی خاص ،از دانشجویان خارجی ،شهریه دریافت نمیکند و دانشجویان تنها تعهد اخلاقی دارند که در پایان دوران تحصیل ،این هزینه را به دانشگاه بازگردانند.

ازهمین رو ،بورسیه مشروط نیز به انواع دیگر بورسیه تحصیلی در اروپا اضافه شده است.برای بورسیه تحصیلی در اروپا بهتر است درکشور خود به موقع به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بپردازید ،مثلا اطلاعاتی درباره ی رویداد دانشجویی  چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی اروپا در مراکز آموزشی و دانشگاهی اروپا به شرط این که متقاضی شرایط لازم برای دریافت بورس وپذیرش تحصیلی را داشته باشد.

بخش روابط بین الملل در هر دانشگاهی مسئول ارزیابی مدارک و شرایط متقاضی برای ورود به دانشگاه های اروپاست.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

بورسیه تحصیلی در اروپا :

کمک هزینه ای است که دانشگاه ها ومراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان مستعد اعطا میکنند .این بورس ها معمولا برای دوره های تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکترا)و محصلان متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در نظر گرفته میشود.امروزه یکی از راه های تامین نیروی انسانی در کشورهای اروپایی اعطای بورس تحصیلی است.مهم ترین این بورس ها بورس تحصیلی اراسموس ماندوس میباشد.

توجه داشته باشید که مهم ترین فاکتور در جهت اخذ بورسیه تحصیلی در اروپا مقالات علمی بین المللی (سابقه تحقیقاتی و پژوهشی)دانشجویان است.همانگونه که گفته شد بورسیه تحصیلی در اروپا به دانشجویان مستعد اعطا میشود.

حال باید دید دانشجوی مستعد چه کسی است و چگونه میتوانید بعنوان یک دانشجوی مستعد شناخته شوید؟

دانشجوی مستعد دریافت بورس تحصیلی اروپا کیست؟

دانشجوی مستعد دانشجویی است که دارای موارد زیر باشد:سابقه تحقیقاتی وپژوهشی قابل قبول مدرک دانشگاهی (ترجیحا از دانشگاههای خوب کشور)مدرک زبان انگلیسی سابقه تحقیقاتی و پژوهشی قابل قبول تعریف پروژه مناسب نیاز روز دنیا و انجام آن بصورت علمی-آکادمیک استخراج مقالات علمی از پروژه و چاپ آنها در ژورنالهای بین الملل میباشد.

یکی از مهم ترین این بورسها ،بورس تحصیلی اراسموس ماندوس است ،اراسموس ماندوس Erasmus Mandusنام نوعی بورس تحصیلی مخصوص کشورهای اروپایی میباشد که تاکنون چند ایرانی نیز موفق به کسب آن شده اند.براساس دستورالعمل اداره کل بورس وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ایران،نفرات اول تا سوم دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد ،دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی ارشد برابر با آیین نامه انتخاب دانشجویان نمونه با تایید معاونت دانشجویی وزارت علوم ویا معاونت آموزشی وزارت بهداشت،داشتن کتاب تالیفی و یا ترجمه شده در زمینه های علمی،دارا بودن دست کم یک مقاله چاپ شده در مجله های علمی –پژوهشی داخل یا خارج از کشور در زمینه های علمی ،دارا بودن گواهی مجری بودن در انجام طرح های تحقیقاتی کاربردی پایان یافته مورد نیاز کشور و نیز مخترعان و مکتشفان که اختراعات و اکتشافات آنان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به ثبت رسیده باشد،برگزیدگان رتبه های اول تا سوم جشنواره های خوارزمی ،فارابی و رازی ،ارائه دهندگان پیشنهاد سبک های هنری کاربردی با تایید از مراجع ذیربط و مربیان آموزشی و پژوهشی میتوانند در فراخوان بورس تحصیل خارج از ایران ثبت نام کنند.دوره های تحصیلات تکمیلی کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه تحصیلی اروپا به شکل های مختلف در بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها در اروپا اعطا میگردد.

معمولا دانشگاه های بهتر وممتاز دارای بودجه های بالاتر و کمک هزینه های بیشتری نیز هستند .مهمترین شکل این کمک هزینه ها به صورت زیر میباشند.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

۱٫بورسیه و یا Fellowship بورسهای تحصیلی داری انواع گوناگونی است که معمولا از سوی دانشکده ها یا شرکتها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد در تعدادی محدود قرار میگیرد.خصوصیت اصلی بورسها این است که برخلاف کمک هزینه در قبال گرفتن آن لازم نیست کار بکنید .معمولا برای کسب بورسیه نمره GREو معدل دوران لیسانس و فوق لیسانس و توصیه نامه های اساتید بسیار مهم هستند.این مورد معمولا توسط اداره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بررسی میشود و بسیار رقابتی است.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

۲٫دستیار تدریس و یاTeaching Assistantshipشما بعنوان یک TAبرای همکاری با یک استاد در تدریس یک دوره بخصوص یا آزمایشگاه انتخاب میشوید.وظیفهTA بصورت عمومی شامل نمره دادن ،کمک به دانشجویان و اداره جلسات هفتگی میباشد.سمت شما بعنوان دستیار تدریس بستگی به نظر استادی دارد که با وی همکاری دارید.دریافت TAبه تسلط دانشجو به زبان انگلیسی و توانائی تدریس بستگی دارد.معمولا دانشگاههای مختلف کلاسها و یا دوره هایی برای دانشجویان خارجی متقاضی TAدارند.

۳٫دستیار تحقیق و یا Research Assistantshipدر موارد بسیاری اساتید از طریق تعریف پروژه های تحقیقاتی به ویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای کسب میکنند که قسمتی از این بودجه به دانشجویان فوق لیسانس و یا دکترا بعنوان RAتعلق میگیرد.

مهم ترین دلایل عدم موفقیت دانشجویان خارجی در اخذ بورسیه تحصیل اروپا :

مشکلات اقتصادی باعث کاهش بودجه بسیاری از مراکز آموزشی از سوی دولت شده است .بسیاری از دانشگاه های اروپا در سال های اخیر از سوی دولت تحت فشار بوده اند تا هزینه های خود را کاهش دهند.هزینه آموزش یک دانشجوی خارجی در مقطع فوق لیسانس و دکترا بسیار بیشتر از درآمد آن از شهریه تحصیل است.

از سوی دیگر کشورهای اروپایی معمولا تنها برای تحصیل دانشجویان (شهروند اروپایی)به دانشگاه ها بودجه و کمک هزینه پرداخت میکنند.بنابراین در سالهای اخیر دانشگاه ها تمایلی برای جذب دانشجویان خارجی همراه با بورسیه تحصیلی نشان نمیدهند (یا پرداخت کمک هزینه تحصیلی را تضمین نمیکنند.) مگر اینکه  فعالیت های تحقیقاتی دانشجویان خارجی بازدهی مالی وعلمی داشته باشند و منجربه درآمد زایی شود.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس و یا دکتری :

نحوه اخذ کمک هزینه برای دوره های فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه ها متفاوت بوده وبستگی به رشته ،دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی Department)) دارد.با این حال معمولا بورس تحصیلی اروپا صورت زیر به دانشجویان پرداخت میگردد.

 

۱٫دانشجو در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام مینمایند که خواهان دریافت کمک هزینه هستند .انشگاه با بررسی پرونده شرایط دانشجو را برای دریافت کمک هزینه مورد بررسی قرار داده و میزان کمک هزینه و شرایط آن را در برگه پذیرش اعلام میکند.این اطلاعات ممکن است به صورت حداقل مبلغ کمک هزینه تضمینی از سوی دانشگاه (مثلا ۱۲هزار دلار در سال)زمان (حداکثر ۴سال )و شرط معدل (معدل A)باشد.این کمک هزینه به صورت TAو یا ترکیبی از TA،Grant،Felowship،RAاست.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

۲٫در برخی از دانشگاه ها یا بعضی رشته ها ،اساتید دارای بودجه های تحقیقاتی برای پروژه های خود هستند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خود بعنوان RAپرداخت نمایند.(مانند بسیاری از رشته های مهندسی).از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش با تماس با اعضای هیئت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما (Supervisor)باشند.درصورتی که استاد راهنماذ شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را قبول کند و بودجه نیز داشته باشد دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام میکند. مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد.

۳٫دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم های دوم و یا سال دوم به بعد میتوانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه های تحقیقاتی )و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی ویا موسسات دولتی)بورس بگیرند.در این نوع بورسیه ها رشته تحصیلی ،موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار مهم است.دانشجویان باید توجه کنند که در برخی دانشگاه ها دانشجو ممکن است از تمامی شیوه های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد با این حال چنانچه مجموع دربافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه ها کاهش و یا قطع نمایند.به عنوان مثال چنانچه دانشجو دارای TAباشد و بعد از آن با یک استاد به عنوان RA  شروع به کار کند،مبلغTA خود به خود از سوی دانشگاه و یا دانشکده کاهش خواهد یافت.وکلای برتر موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه برترین خدمات مشاوره در خصوص بورسیه تحصیلی در اروپا به شما عزیزان هستند.

 

Rating: 5

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 پاسخ
 1. S.a گفته:

  سلام خسته نباشید،من دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه صنعتی شریف هستم.مدرک تافل زبانم رو دارم.
  میخواستم ببینم برای دریافت بورسیه باید چه شرایطی داشته باشم،بیشتر کدوم نکته اهمیت داره،داشتن مقاله یا معدل خوب؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های خارجی با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.
   https://malekpourmie.com/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه

   پاسخ
 2. مرتضی گفته:

  با سلام و عرض،ادب خدمت شما من دانشجوی ارشد جغرافیا و. برنامه ریزی شهری از دانشگاه پیام نور هستم من پنچ مقاله isiذارم که تو کنفرانس های بین المللی المان و دیگر کنفرانس هم چاپ شده مدرک زبانم 6 هستش و چهار کشور اروپایی المان و ایتالیا و نروژ و فرانسه رو در نظر دارم ایا برای بورسیه گرفتن شانسی دارم. معدلم من 16 هستش

  Rating: 5
  پاسخ
 3. علی گفته:

  سلام من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه آزاد هستم و کاردانی نقشه برداری دانشگاه دولتی دارم روی زبانم دارم کار میکنم برای گرفتن مدرک ایلتس ایا امکان گرفتن بورسیه برای ارشد نقشه برداری در یک کشور انگلیسی زبان برای من وجود داره؟؟! اگر نه سالانه چقدر هزینه تحصیل و اقامت در خوابگاهی چیزی میشه؟؟!!
  ممنون میشم سوالم را پاسخ بدهید

  پاسخ
  • M.N گفته:

   با سلام و عرض ارادت. برای اخذ بورس تحصیلی شرایط شما همچون نمرات و معدل، مدرک زبان، سن و … مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که شرایط را داشته باشید امکان اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه های مختلف وجود خواهد داشت. برای اخذ اطلاعات بیشتر می توانید ببا شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 4. سعید گنجی گفته:

  باسلام من به تازگی کنکور داده ام اما از رشته ام راضی نیستم تسلط کامل به زبان انگلیسی دارم می خواستم ببینم می تونم بورسیه بگیرم

  پاسخ
  • M.N گفته:

   با سلام و احترام. دوست عزیز برای دریافت بورسیه باید رزومه شما مورد بررسی قرار گیرد تا شما را بتوان راهنمایی دقیق نمود. جهت کسب اطلاعات و مشاوره در این مورد می توانید با کارشناسان مجرب دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 5. maziar samiei گفته:

  با سلام و عرض ادب و احترام
  احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

  پاسخ
 6. کتایون گفته:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه سراسری با معدلم 16.68 هستم
  مقاله و مدرک زبان ندارم
  ولی معدلم جز 10% اول دانشگاه و دارای سهمیه استعداد درخشان برای ارشد تو دانشگاه خودمون هستم

  میخواستم ببینم با این شرایط من در اروپا امکان بورسیه یا گرفتن کمک هزینه دارم؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و احترام برای دریافت بورسیه باید رزومه شما (مدرک زبان ، معدل و نمرات شما و مدارک تحصیلی شما و …) مورد بررسی قرار گیرد و نیاز به معدل بالای 19 و مدرک زبان بالا دارد . در صورتی که این شرایط را دارا باشید میتوانید پیشنهاد میکنیم برای مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید .

   پاسخ
 7. زهراااا گفته:

  سلام من دانشجوی ترم اخر مهندسی کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد هستم تقریبا مسلط به زیان انگلیسی هستم (هنوز ایلتس نگرفته ام ولی به زودی میگیرم) و جدیدا زبان آلمانی هم دارم یاد میگیرم. برای بورس شدن توی کشورای اروپایی یا آمریکایی در مقطع دکترا بنظر شما چه رشته ای برای کارشناسی ارشد بخونم؟ چون علاقه زیادی به کشاورزی ندارم ولی اگر مثلا در رشته گیاهان زینتی درکشوری مثل هلند راحت بورس کنند میتونم بخونم. میخوام کارشناسی ارشدمو در یکی از دانشگاهای تهران بگذرونم تا بتونم بهتر بورس بشم. خودم به شیمی و مهندسی داروسازی و رشته هایی در همین زمینه یا حتی بیوشیمی علاقه دارم و میدونم سخته فقط میخام بدونم که اگر رشته های کشاورزی بهتر بورس میشن کشاورزیو ادامه بدم.اصلا میخام بدونم چه رشته هایی الان بهتر بورس میشه و اونور بیشتر میخوان چون استعدادم خوبه و میدونم اگر یکم بخونم حتما بهترین دانشگاه قبول میشم. من خیلی سردرگمم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله امکان پذیر است باید از طریق استاد راهنما اقدام بفرماید و با ایشان به توافق برسید . اگر استاد و یا دانشگاه رزومه شمار را مورد تایید قرار بدهد میتوانید از شرایط بورسیه استفاده نمایید . همچنین شرایط شما باید به صورت کاملتری در این مورد بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید همچنین برای دریافت بورسیه باید رزومه شما (مدرک زبان ، معدل و نمرات شما و …) مورد بررسی قرار گیرد .

   پاسخ
 8. محمدعليزاده گفته:

  اینجانب محمد علیزاده از ایران دارای ۳۰ سال سن و متاهل و دارای درجه کارشناسی ارشد مهندسی عمران در گرایش آب و سازه های هیدرولیکی ( دانشگاه بین المللی ) و همچنین دارای درجه کارشناسی مهندسی عمران و همچنین دارای درجه کاردانی مهندسی عمران در گرایش نقشه برداری هستم . رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت عمرانی و ساختمانی و راهسازی نیز هستم . علاقه دارم جهت تحصیل در مقطع دکترا به ترتيب اولويت در يكي از كشورهاي اسپانيا ، پرتغال ، اتريش حضور پیدا کنم . بنده به دلیل مشغله شغلی و تحصیلی مدرک زبان ندارم و و با همسرم تصمیم به سفر جهت ادامه تحصیل بنده گرفته شده . آیا امکان تحصیل در اين يكي از اين كشورها برای بنده مقدور می باشد ؟ ممنون میشم بنده را با جواب دادن به این پيغام راهنمایی بفرمایید . مرسی ( ضمنا همسر بنده هم داراي درجه كارشناسي ارشد در رشته فزيولوژي و اصلاح گل و گياهان زينتي و از سال ٨٩ تا حال حاضر در شهرداري مشغول به كار هستند )

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض احترام. تحصیل دکترا برای شما امکان پذیر است اما دقت نمایید برای تحصیل در این کشور به مدرک زبان و استاد راهنما نیاز است. برای اخذ پذیرش دکترا رزومه شما باید به صورت جزئی مورد بررسی قرار گیرد. در خصوص اخذ اطلاعات پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ