اوراق سهام

در این مقاله به اوراق سهام و انواع آن می پردازیم و سعی می نماییم تمامی ارکان آن را توضیح دهیم همچنین به توضیح قیمت سهام می پردازیم . در این مقاله همچنین به تشریفات مطالبه مبلغ پرداخت نشده اوراق سهام و همچنین تجزیه ی سهام  در باره ی انتقال سهام و دیگر موارد مربوط به اوراق سهام می پردازیم .بهتر است افراد بدانند هرچه که اطلاعات انها از نحوه ی تشکیل شرکت و اجزای شرکت ایجاد شده بیشتر باشد بهتر می توانند در اداره ی امور شرکت همکاری نمایند . اوراق سهام نیز در زمینه ی تشکیل شرکت های سهامی عام بسیار مهم می باشد.موسسه ی حقوقی ملک پور در این مقاله سعی می نماید تا برای شما اوراق سهام  و انواع آن را به طور کامل توضیح دهد.

اوراق سهام به چند دسته تقسیم می شوند و چگونه می باشند؟قیمت اوراق سهام چگونه است؟تشریفات مطالبه ی مبلغ پرداخت نشده ی اوراق سهام چگونه می باشد؟ اوراق سهام در کدام شرکت کاربرد بیشتری دارد؟

 

 

انواع سهام

از نظر شکلی :

  • سهام بانام: سهامی است که به شخص معینی تعلق ندارد و روی ورقه ی سهام و در دفتر سهام شرکت ثبت شده است.
  • سهام بی نام :سهامی باشد که نام صاحب آن روی ورقه ی سهام و در دفتر سهام شرکت ذکر نمی گردد.

 

 

 

از نظر حقوق متعلقه به سهام در مقایسه با سایر سهام ها :

سهام عادی :  سهامی است که برای آن مزیت و رجحان مخصوصی در شاخص های ناشی شده از سهام نسربت به سایر سهام در نظر گرفته شده است.

سهام غیر عادی :سهامی است که برای آن مزیت و رجحان مخصوصی در شاخص های ناشی شده از سهام نسبت به سایر سهام در نظر گرفته شده است که بر دو قسم می باشد:

سهام موسس و سهام ممتاز

سهام موسس مزیت قابل انتقالی می باشد که صاحب آن سهم به دلیل ارایه ی خدمات در تاسیس شرکت های سهامی برخوردار می شود . اولین دارنده سهام موسس الزاما از میان موسسین می باشد.

سهام ممتاز مزیت قابل نقل و انتقالی است که به صاحب آن امتیازاتی می دهد که به صاحب سهام عادی تعلق نمی گیرد . اولین دارنده ی سهام ممتاز می تواند از میان موسسین باشد یا نباشد.

 

*سهام موسس و ممتاز از جهت نامگذاری و اولین دارندگان متفاوت هستند ولی از جهت تفاوت در ویژگی ها قانونی با هم ندارند .

 

قیمت سهام

 

در اینجا اول به توضیح مبلغ واقعی و مبلغ اسمی اوراق سهام می پردازیم:

مبلغ واقعی: مبلغ واقعی در واقع قیمتی توافقی می باشد که بر اساس عرضه و تقاضا ی موجود برای سهم در بازار نسبت به مبلغ اسمی رخ می دهد. سقوط مبلغ واقعی به کمتر از مبلغ منجر به ورشکستگی شرکت نمی گردد زیرا :

با تغییرات مبلغ واقعی دارایی سهامداران تغییر می کند و دارایی شرکت نسبت به آن تغییرات بلا تاثیر است.

ورشکستگی زمانی اتفاق می افتد که میزان دارایی شرکت از دیون ان کمتر باشد

تغییر قیمت واقعی منجر به تغییر سرمایه ی شرکت که از مجموع مبلغ اسمس اوراق سهام به دست آمده نمی گردد.

مبلغ اسمی : قیمتی دستوری می باشد که در اساسنامه به عنوان بهای یک سهم معین شده است . مبلغ اسمی در شرکت سهامی عام محدودیت دارد که این محدودیت در حدود ۱۰۰۰ تومان می باشد ولی در شرکت سهامی خاص محدودیت ندارد .

 

 تجزیه سهام

تجزیه ی سهام در واقع تقسیم قطعات یک سهام به مبلغ اسمی متساوی را گویند. در اینصورت با مجموع قطعات سهم به علیرغم تعدد صاحبان قطعات در رابطه با شاخص های ناشی از سهام (تعهد ،مشارکت ،سود ) به مانند یک سهم برخوردار خواهد شد .

 

 

ترتیبات مطالبه مبلغ پرداخت نشده سهام

 

*حقوق سهامداران غیر متعهد به باقی مانده میزان پرداخت نشده مبلغ سهام ، از پایان مهلت معقول و متناسب اعطایی مقرر در ماده ۳۵ لایحه اصلاح قانون تجارت برای پرداخت این مبلغ و نه از اتمام مهلت یک ماهه پس از ابلاغ اخطاریه مذکور در این ماده ، سلب و معلق می گردد زیرا ، در ماده ۳۵ لایحه اصلاح قانون تجارت مبدا احتساب خسارت تاخیر تادیه نیز زمان انقضای همین مهلت معقول و متناسب مزبور در نظر گرفته شده است .

*عدم پرداخت قسمتی از سهام مطالبه شده مجوز فروش کل سهام توسط شرکت خواهد بود.

*فروش سهامی که تمام یا قسمتی از مبلغ تعهدی آن پرداخت نشده مجددا می توانند به صورت نقدی  یا تعهدی به میزان مبلغ مطالبه نشده باشد .(ماده ۳۷ لایحه اصلاح قانون تجارت )

همانطور که میدانیم تاریخ اجرای این سلب و تعلیق از روز پایانی یک ماه اخطاریه مندرج در ماده ۳۵ لایحه اصلاح قانون تجارت  می باشد زیرا از این تاریخ حق فروش برای شرکت ایجاد می شود .

امکان تهاتر میزان مبلغ پرداخت نشده سهام  با حقوق مالی متعلقه به آن سهام قبل از اخذ رضایت دارنده سهام مزبور وجود ندارد  زیرا امکان قانونی برای چنین تهاتری پیشبینی نگردیده است  وبرای تحقق تهاتر قراردادی یا قضایی می باید  به روش مقتضی عمل گردد.

 

قانون صرفا امکان سلب دریافت حقوق مذکور توسط دارنده سهام مزبور را پیش بینی نموده است ( ماده ۳۷ لایحه اصلاح قانون تجارت )و شرکت برای وصول مطالبات خود می باید :

به روش مقتضی اقدام به مزایده ی سهام موصوف نماید

و یا اینکه با طرح دعوای مطالبه وجه ضمن تامین و توقیف حقوق نزد خود پس از صدور حکم دادگاه صالحه اقدام به برداشت از ان نماید.

بدیهی می باشد در صورتی که حقوق مالی متعلقه به آن سهام معادل یا بیشتر از میزان مبلغ پرداخت نشده سهام باشد طرح دعوای مطالبه میزان مبلغ پرداخت نشده سهام آسانتر می نماید.

از نظر حقوق متعلقه به سهام در سرمایه ی شرکت در مقایسه با سایر سهام ها :

  • سهام سرمایه ای
  • سهام انتفاعی

سهام سرمایه ای سهامی می باشد که به صاحب آن قبل از انحلال امکان اخذ سود و سهام و پس از انحلال امکان دریافت حاصل تقسیم دارایی ها را خواهد داد.

سهام انتفاعی سهامی می باشد که به صاحی آن قبل از انحلال امکان اخذ سود سهام خواهد داد ولی دارنده آن پس از انحلال امکان دریافت حاصل تقسیم دارای ها را نخواهد داشت.

 

انتقال سهام در انواع شرکت سهامی

در سهامی عام:

نمی توانند مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجمع عمومی صاحبان سهام شود.

شرکت های سهامی عام می توانند سهام خود را برای فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانکها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع ابقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند

 

در سهامی خاص:

می توانند مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجمع عمومی صاحبان سهام بشود :

شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار  آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند.

 

 

منابع

قانون تجارت

لایحه اصلاح قانون تجارت

کتاب تجارت در نظم فرشید فرحناکیان

 

نگارنده: سپیده ایمانعلیزاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.