انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج

انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج 

انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور یکی از پارامترهای مهم برای اشخاصی است که قصد ادامه تحصیل و اخذ مدرک در دانشگاههای خارج از کشور را دارند . انتخاب رشته مناسب برای تحصیل جهت مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور ، در واقع تعیین کننده مسیر شما برای دستیابی به اهداف بلند مدت ، شغل و زندگی آینده شما خواهد بود . انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج ، می تواند بر اساس معیارها و اولیتهایی صورت گیرد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم .  

video انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج
audio انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج

انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج بر اساس هدف مهاجرت

در حقیقت ، گام اول در جهت یک انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور ، تعیین کردن هدف نهایی از مهاجرت به یک کشور است . ممکن است این هدف کسب درآمد ، اخذ اقامت پس از تحصیل و یا صرفا علاقه به ادامه تحصیل در رشته ای خاص باشد . بنابراین ، پیش از انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور ، با مشخص کردن هدف خود ، مسیر حرکت خود را تعیین کنید . به عنوان مثال ، در صورتی که هدف شما اخذ اقامت و شروع به کار، بعداز اتمام تحصیل است ، انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور برای شما ، شامل دوره ها و رشته هایی است که در مدت زمان کوتاهتری به اتمام برسد و شما بتوانید با اخذ مدرک تحصیلی نسبت به ویزای کار و اخذ اقامت اقدام کنید .

انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج بر اساس علاقه و توانایی

در اولویت بندی رشته های تحصیلی ، بدیهی است توانایی و علاقه شما به یک رشته تحصیلی مانند : رشته های فنی ، حقوق ، پزشکی و سایر موارد ، می تواند به عنوان  معیار یک انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته شود . موارد زیادی از تغییر رشته دانشجویان بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از تحصیل مشاهده شده که این امر زمان بر و هزینه بر است و علت آن ، عدم انتخاب رشته مناسب برای تحصیل پیش از مهاجرت به یک کشور خارجی است . بنابراین با در نظر گرفتن علایق و توانایی های خود ، به عنوان معیار اصلی موفقیت در یک رشته تحصیلی ، نسبت به انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید تا با یک انتخاب درست ، و پیگیری علایق و توانایی های خود و رشد آنها ، بهترین مسیر را در جهت تحقق اهدافتان دنبال کنید .

 انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج بر اساس بازار کار و کسب درآمد

عموما در بحث در آمد زایی و بازار کارعموما عنوانهای شغلی تجارت ، وکالت و طبابت به عنوان رشته های در آمد زا به عنوان اولیتهای اول شخص جهت انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می آیند اما کسب درآمدهای بالا در زمینه ای غیر از این موارد نیز امکان پذیر است . بنابر این محدودیت در انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج با توجه به شرایط مناسب سایر رشته ها ، ممکن است باعث عدم انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور شود . رشته هایی مانند توریسم ، خلبانی ، هتلداری ، فناوری اطلاعات و رشته های فنی مهندسی ، هر یک با توجه به علاقه و توانایی شما و با توجه به شرایط کشور مورد مهاجرت و تحصیل می توانند درآمد زایی خوبی داشته باشند که این شرایط بستگی به کشور و دانشگاه مورد نظر دارد . به عنوان مثال در کشور آلمان به عنوان یک کشور صنعتی ،  انتخاب رشته مناسب برای تحصیل ، می تواند شامل رشته های فنی مهندسی ، مانند مهندسی صنایع ، الکترونیک و یا مکانیک باشد که در این صورت بعد از یک انتخاب رشته مناسب برای تحصیل و پایان آن ، شما می توانید به راحتی جذب بازار کار این کشور شوید  و یا در کشور هایی مانند کانادا و آمریکا ،  رشته MBA و مدیریت اجرایی به ویژه در چند سال اخیر ، بسیار درآمدزا بوده و دانشگاههای بسیاری ، ارائه دهنده این زمینه تحصلی و تخصصی هستند .

با توجه به موارد ذکر شده در خصوص انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج ، در نظر گرفتن پارامترهایی مانند هدف شما، علاقه و توانایی شخصی ونوع بازار کار و صنعت یک کشور ، بسیار تعیین کننده هستند . در واقع شما با یک انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور پس از پایان دوره تحصیلی خود می توانید نسبت به اخذ ویزای کار آن کشور و اخذ اقامت دائم ، اقدام کنید . بدیهی است که این انتخاب رشته مناسب برای تحصیل ، در انتخاب شغل ، درآمد زایی ، رشد توانایی ها و رسیدن به اهدافتان بسیار تاثیر گذار خواهد بود . شرایط دانشگاه مورد نظر ، بازار کار کشور مورد مهاجرت ، هزینه ها و امکانات تحصیلی ، و سطح کیفیت علمی دانشگاهها ، از مواردی است که قبل از یک انتخاب رشته مناسب برای تحصیل در خارج از کشور نیازمند بررسی و تحقیق جهت یک انتخاب درست است .

2 پاسخ
  1. جواد گفته:

    سلام دکترجان عرض ارادت من نوزده سالمه و دیپلم تجربی معدل هفده و نیم دارم سطح زبانم خوبه اما مدرک ندارم من هدفم زندگی در هلند هست و اما چون هزینه پزشکی در هلند رو ندارم ایا شما پزشکی کشور هایی مثل ترکیه و روسیه رو مورد تایید هلند میدونید ک برا تخصص برم هلند یا پیشنهاد میکنین از ابتدا برم هلند و یک رشته با هزینه متناسب خودم بخونم و بمونم؟کدوم راه بهتره؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.