اقامت چین

اقامت چین

اقامت چین، راه های اخذ اقامت چین اعم از اخذ اقامت از طریق تولد، اقامت کاری، اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق پناهندگی، اقامت از طریق سرمایه گذاری، اقامت تحصیلی، اقامت توریستی و کوتاه مدت و در نهایت اقامت دائم چین در این مقاله به صورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

در این مقالة علمی سعی نمودیم تا اهم راه ها و شرایط اخذ اقامت چین برای مهاجرین و اتباع خارجه را به صورت تفضیلی مورد بحث و بررسی و تحلیل قرار بدهیم.

اخذ اقامت چین معمولاً از طرق متفاوتی است اما اهم آن به شرح ذیل می باشد.

 • اخذ اقامت چین از طریق تولد

هنگامی که نوزادی در چین متولد می شود، گواهی تولد توسط بیمارستان صادر می گردد.

فرزندی که از پدر و مادری خارجی از در چین متولد می شود واجد شرایط اخذ تابعیت چین نخواهد بود. والدین خارجی در طول یک ماه بعد باید تولد فرزند خود را در اداره امنیت عمومی محلی ثبت نمایند. به علاوه والدین باید جهت اخذ گذرنامه برای فرزند خود با سفارت کشور خود در چین تماس حاصل نمایند. کشورهای مختلف مدارک متفاوتی را جهت صدور گذرنامه درخواست می کنند؛ بنابراین فرد باید ابتدا جهت اطلاع از مدارک لازم در این خصوص با سفارت یا کارشناسان مربوطه تماس بگیرد. فرزند تا زمانی که ویزا یا مجوز اقامت دریافت نکند نمی تواند چین را ترک کند. پس از اخذ گذرنامه برای فرزند، ویزا یا مجوز اقامت را می تواند در اداره ورود و خروج به چین دریافت کرد.

از سوی دیگر چنانچه والدین فرزند متولد شده در چین، چینی و خارجی باشند؛ به عبارت بهتر یکی از پدر یا مادر خارجی و دیگری چینی باشد، فرزند به صورت اتوماتیک تابعیت چین را دریافت می کند. قانون تابعیت چین، تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد. به این ترتیب اگر یکی از تابعیت های فرزند چینی باشد، مراجع قانونی چین تابعیت دیگر نمی پذیرند. فرزند چینی بشمار می رود مگر اینکه رسماً و از لحاظ قانونی تابعیت چین را نپذیرد. وقتی یک تابعیت برای فرزند انتخاب می شود، اخذ ویزا یا مجوز اقامت از اداره امنیت عمومی مشکل می شود و فرزند اجازه خروج از کشور چین را نخواهد داشت. در نهایت لازم به ذکر است که تابعیت چینی را می توان در اداره امنیت عمومی کشور چین به طور قانونی باطل کرد.

به طور خلاصه پدر و مادر فرزند متولد شده در چین مراحل زیر را باید طی کنند:

 • اخذ گواهی تولد از بیمارستان
 • ثبت فرزند در اداره امنیت عمومی چین (در طول 1 ماه)
 • اخذ گذرنامه در سفارت کشور مبدأ
 • درخواست اخذ ویزا برای فرزند

خاطرنشان می کنیم که برای اخذ اقامت چین از طریق تولد یا هر موضوع دیگری حتماً بایستی از کلیدواژة موسسه MIE یا موسسه ملکپور در آخر کلمات جستجو استفاده بفرمایید برای مثال بایستی برای سرچ در گوگل مرقوم بفرمایید اقامت چین از طریق تولد با موسسه ملکپور یا اقامت چین موسسه MIE. مطمئن باشید در همین وبسایت اطلاعات جامعی در خصوص همین موضوع برای شما تهیه و تنظیم گردیده است.

 • اخذ اقامت چین از طریق کار و اخذ اقامت کاری چین

نرخ بیکاری در کشور چین در سال 2018 به 89/3 درصد کاهش یافته است. احتمالاً شما هم در این مورد سوال دارید که آیا می توانید از طریق کار به چین مهاجرت کنید؟ آیا راه اخذ اقامت و تابعیت کاری شما در چین مفتوح است؟

دقت بفرمایید که برای مهاجرت کاری در چین باید شرایط کاری و اوضاع و احوال خود برای کاریابی در کشور مقصد را بسنجید و بنگاه های کاریابی و موسسات اصلی کاریابی در کشور چین را تحلیل نموده و مورد تحقیق قرار دهید.

کاریابی در چین از طرق مختلفی انجام می شود از جمله شبکه های اجتماعی، موسسات و آژانس های کاریابی که در ادامه به 5 آژانس کاریابی در چین می پردازیم:

 • آژانس کاریابی Talent Spot
 • آژانس کاریابی China Executive Group
 • آژانس کاریابی Monroe Consulting Group
 • شبکه کاریابی MTA

ویزای کار چین که ویزای Z نیز نامیده می شود برای خارجی هایی که به مدت بیش از 6 ماه در چین اقامت خواهند داشت و نیز همراهان او از جمله اعضای خانواده شامل همسر، پدر و مادر و فرزندان زیر 18 سال صادر می شود.

جهت اخذ ویزای کار چین از سفارت چین در کشور مبدأ یا اداره ویزا در هنگ کنگ، فرد متقاضی موظف است دو مدرک زیر را فراهم کرده و ارائه دهد:

 • مجوز استخدام خارجی یا تائیدیة کارشناس خارجی و
 • دعوتنامه ویزای Z

مسئولیت اخذ دو مدرک نامبرده از مراجع قانونی محلی در چین برعهدة کارفرمای چینی است.

علاوه بر مدارک مذکور، گزارش معاینه پزشکی نیز برای برخی کشورهای بخصوص لازم خواهد شد.

خارجی هایی که با ویزای توریستی L یا ویزای کسب و کار F وارد چین می شوند این امکان را دارند که برای ویزای کاری Z در چین درخواست دهند.

نمایندگان ارشد، مدیران کل، معاون های مدیر کل که اسامی آنها در مجوز کسب و کار کارفرما ذکر شده است، این اجازه را دارند که ویزای L یا F خود را در چین به ویزای Z تبدیل کنند. اعمال تغییر در ویزا ممکن است در استان ها یا شهرهای مختلف چین و نیز در زمان های مختلف اندکی متفاوت باشد.

ویزای کاری صادر شده توسط سفارت چین در کشور مبدأ معمولاً تک ورودی است و به مدت 30 روز پس از ورود به چین اعتبار دارد؛ به این ترتیب فرد دارندة ویزا باید در مدت 30 روز پس از ورود به چین جهت اخذ مجوز اقامت کاری چین اقدام نماید.

لطفاً توجه داشته باشید که خارجی هایی که در مدت این 30 روز برای اخذ مجوز اقامت کاری چین درخواست نمی دهند برای هر روز اقامت بدون مجوز 500 RMB چین و حداکثر 10 هزار RMB جریمه می شوند.

از جمله عواملی که در خصوص اخذ اقامت کاری چین مهم است می توان به سن متقاضی، اوضاع جسمانی، تحصیلات متقاضی کار در چین و نکات مشابه نظیر سابقة کار و سطح زبان متقاضی اشاره نمود. در این خصوص مقالة جامعی در همین وبسایت در خصوص کار در چین و اقامت کاری آن تهیه و تنظیم گردیده است که شما می توانید به آسانی آن را در همین وبسایت یافته یا با جستجو در گوگل به عنوان شرایط اخذ ویزای کاری در چین با کلیدواژة ملکپور اقدام نمایید. خاطرنشان می کنیم که برای کاریابی و کار در چین یا هر موضوع دیگری حتماً بایستی از کلیدواژة موسسه MIE یا موسسه ملکپور در آخر کلمات جستجو استفاده بفرمایید برای مثال بایستی برای سرچ در گوگل مرقوم بفرمایید اقامت کاری چین با موسسه ملکپور یا کاریابی در چین موسسه MIE. مطمئن باشید در همین وبسایت اطلاعات جامعی در خصوص همین موضوع برای شما تهیه و تنظیم گردیده است.

 • اخذ اقامت چین از طریق ازدواج

اگر یکی از زوجین در چین اقامت داشته و دارای مجوز اقامت چین باشد، امکان ازدواج او با فرد خارجی در چین وجود دارد. در صورتی که هر دوی زوجین با ویزای L در چین ساکن باشند، امکان ثبت ازدواج آنها تقریباً غیرممکن است.

به این ترتیب مشاهده می کنید که امکان ازدواج فرد خارجی با تبعه چینی وجود دارد. معمولاً پس از ازدواج در چین یک ویزای L با اعتبار یک ساله برای فرد خارجی صادر می شود.

با داشتن ویزای L، فرد خارجی از لحاظ قانونی اجازه کار یا تحصیل در چین را ندارد؛ بنابراین با وجود ازدواج با یک تبعه چینی و دارا بودن ویزای L نیز شما موظف هستید برای هر هدفی نظیر کار یا تحصیل جهت اخذ ویزای مربوط به آن درخواست دهید.

پیش از ازدواج با تبعه چین حتماً با وکلای دادگستری متخصص امر ازدواج در سطح بین الملل مشاوره بفرمایید و از آثار نکاح در حقوق ما یعنی ایران و چین مطلع گردید. شما می توانید مقالات ما را با ویدئوهای ما در همین وبسایت یا با کلیدواژة ملکپور در گوگل جستجو بفرمایید.

نکات مهم در خصوص ازدواج در چین و اخذ اقامت چین از طریق ازدواج:

 1. حتماً وضعیت اقامتی شخص مقیم چین بررسی شود.
 2. پیش از مهاجرت اسناد مورد نیاز را بررسی کنید.
 3. شرایط نکاح را قبل از ازدواج و مهاجرت به چین با یک حقوقدان بررسی بفرمایید.
 4. مدارک مورد نیاز باید ترجمه رسمی و تائید دادگستری شود و در برخی موارد نیاز به تائید خود سفارت کشور مقصد وجود دارد و در نهایت تقدیم سفارت گردد.
 5. مسائلی نظیر نفقه و مهریه گاهاً تحت تأثیر قانون چین و ایران در تعارض قرار می گیرد. حتماً با وکلای متخصص حقوق بین الملل مشورت بفرمایید.

دقت بفرمایید در صورتی که از طریق ازدواج با شخص چینی به چین مهاجرت بفرمایید به شما حق کار اعطا نمی گردد و جهت کار یا تحصیل در چین باید مجدد درخواست اخذ مجوز مربوطه را دهید.

 • مهاجرت به چین از طریق تحصیل

چنانکه می دانید کشور چین دارای 1 میلیارد و 413 میلیون تن جمعیت می باشد، حتماً این جمعیت نیاز به تحصیل داشته و دانشگاه های کشور چین برای پاسخگویی به این نیاز تشکیل و راه اندازی گردیده اند.

شما نیز می توانید در صورت دارا بودن شرایط لازم برای تحصیل در چین اقدام بفرمایید. زبان تحصیل در کشور چین زبان چینی و انگلیسی می باشد. دانشگاه های چین برای ورود غالباً مدرک زبان و همچنین CV تحصیلی شما را نیازمند هستند.

شاید سوال شما این باشد که چگونه CV تحصیلی خود را فراهم بفرمایید. در این خصوص نیز مقالة کاملی در همین وبسایت تهیه و تنظیم گردیده است که می توانید ویدئوها و فایل های مجانی ما را در آن خصوص و در خصوص تحصیل در کشور چین نیز ملاحظه بفرمایید.

به هر روی در صورتی که شما مدارک پیشنیاز خود را به دانشگاه مقصد خود در چین تقدیم نمایید و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از کشور چین شوید، سپس می توانید در خصوص مهاجرت تحصیلی، اخذ ویزای تحصیل و اقامت تحصیل در کشور چین اقدام بفرمایید.

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در چین را دارند باید جهت ورود به چین موفق به اخذ ویزای X شوند و در طول 30 روز پس از ورود به چین در اداره امنیت عمومی این کشور جهت اخذ مجوز اقامت چین درخواست دهند. مدت اعتبار مجوز اقامت تحصیلی معمولاً بیش از 1 سال نیست و دانشجو باید جهت تمدید آن دوباره درخواست دهد.

هنگام درخواست مجوز اقامت، متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • گذرنامة معتبر و ویزا
 • فرم درخواست دانشجویان خارجی برای ویزا (فرم شماره JW201 و JW202) یا کپی آن و نامه پذیرش صادر شده از موسسات دانشگاهی و علمی چینی،
 • گواهی پزشکی صادر شده توسط دفتر قرنطینه و بازرسی ورود و خروج پکن
 • دو عکس که به تازگی اخذ شده باشد
 • رضایتنامه والدین برای دانش آموزانی که قصد تحصیل در مقاطع راهنمایی و متوسطه را دارند.

دانش آموزانی که به مدت کمتر از 1 سال در پکن تحصیل می کنند می توانند بدون ارائه گواهی پزشکی برای مجوز اقامت موقت درخواست دهند.

توضیحات بیشتر، مدارک مورد نیاز و شرایط اقدام برای تحصیل در کشور چین و همچنین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در چین را در مقالات همین وبسایت مطالعه بفرمایید.

 • اخذ اقامت چین از طریق پناهندگی

پیش از همه باید گفته شود که ما پناهندگی را به هیچ وجه به بسیاری از افراد توصیه نمی کنیم، به این دلیل که اشخاصی که درخواست پناهندگی می کنند مشمول کنوانسیون ژنو نمی گردند. دلایل مخالفت ما با پناهندگی به شرح زیر است:

 1. پناهندگی دارای شرایط مبهمی است.
 2. پناهنده اکثراً شخصی است که از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار نیست.
 3. امکان بازگشت به کشور خود را ندارید.
 4. در خیلی از موارد مجبور به گفتن دروغ به کشور خود و کشور مقصد هستید.
 5. پناهندگی و راه های سخت تنها راه های اقدام برای مهاجرت نیست، چرا از راه های درست و قانونی اقدام نکنیم.

هرچند ما در خصوص کنوانسیون ژنو اطلاعات جامعی داریم و موارد و پرونده های بسیاری را در خصوص پناهندگی در کشور چین ملاحظه کرده و مطالعه کرده ایم مایل به ارائه خدمات در خصوص پناهندگی در کشور چین نیستیم؛ به این دلیل که بیش از هشتاد درصد کسانی که از این مسیر رفتند، امکان انتخاب مسیر درست و منطقی را برای مهاجرت داشته اند و انتخاب مسیرشان درست نبوده است. بنابراین توصیه می کنیم بهتر است قبل از این که به عنوان یک پناهنده اقدام کنید خطرات و نکات مربوط به پناهندگی را در همین وبسایت یا سایت های مرتبط ما بررسی کنید.

 • اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری

براساس گزارش سرمایه گذاری جهانی 2018 منتشر شده توسط UNCTAD، چین رتبة دوم دریافت کنندة سرمایه گذاری مستقیم خارجی را پس از ایالات متحده و پیش از هنگ کنگ از آن خود کرده است.

طبق بیانیه ای که در اوایل سال 2018، توسط وزارت بازرگانی چین منتشر شد، 35652 شرکت با سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته در چین راه اندازی شده است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در 11 منطقه تجارت آزاد چین در سال 2017، تقریباً 16 میلیارد دلار بوده است.

جهت اخذ اقامت دائم چین از طریق سرمایه گذاری، فرد متقاضی باید سرمایه گذاری مستقیم بسیار هنگفتی در این کشور انجام دهد؛ به­عنوان مثال 2 میلیون دلار در شرق چین و در غرب چین نیم میلیون دلار کافی است.

در این خصوص مقالة جامعی در همین وبسایت در خصوص سرمایه گذاری در چین و اقامت چین از طریق سرمایه گذاری در این کشور  تهیه و تنظیم گردیده است که شما می توانید به آسانی آن را در همین وبسایت یافته یا با جستجو در گوگل به عنوان شرایط سرمایه گذاری در چین و اخذ اقامت چین با کلیدواژة ملکپور اقدام نمایید.

خاطرنشان می کنیم که برای سرمایه گذاری در چین یا هر موضوع دیگری حتماً بایستی از کلیدواژة موسسه MIE یا موسسه ملکپور در آخر کلمات جستجو استفاده بفرمایید برای مثال بایستی برای سرچ در گوگل مرقوم بفرمایید سرمایه گذاری در چین با موسسه ملکپور یا اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری موسسه MIE. مطمئن باشید در همین وبسایت اطلاعات جامعی در خصوص این موضوع برای شما تهیه و تنظیم گردیده است.

 • اخذ اقامت توریستی در چین

تقریباً تمام مسافران به مقصد چین موظف به اخذ ویزای توریستی چین هستند؛ ویزای کوتاه مدت نوع L، که اجازه سفر به تقریباً تمام نقاط چین را به عنوان توریست به فرد می دهد. از مدارک ضروری اخذ ویزای توریستی می توان به گذرنامه، فرم درخواست و مدارک سفر یا دعوتنامه اشاره کرد.

در بیشتر موارد، توریست می تواند فقط یک ویزای تک ورودی L اخذ کند. در صورتی که با تور سفر کنید دیگر یک ویزای فردی در گذرنامه خود نخواهید داشت، بلکه یک ویزا برای گروه تور شامل تمام اعضای تور صادر خواهد شد.

از طرف دیگر اگر به تنهایی سفر می کنید، امور اخذ ویزا خود را شخصاً انجام دهید.

شرایط اخذ ویزای اقامت توریستی چین

فرآیند درخواست اخذ ویزای اقامت توریستی چین معمولاً 4 هفته زمان می برد.

 • شرایط اخذ اقامت موقت چین، مهاجرت به چین و اخذ اقامت موقت چین

برخی ویزاها معمولاً ویزای اقامت طولانی مدت روزنامه نگاری، ویزای تحصیلی و کاری عموماً به مدت 30 روز اعتبار دارند و تک ورودی هستند. با این حال این ویزاها امکان ورود شما به چین و اخذ مجوز اقامت موقت را فراهم می کنند. اعتبار مجوز اقامت موقت با توجه نوع قرارداد و طول دوره تحصیلی هر فرد ممکن است متفاوت باشد و معمولاً به مدت 5 سال است.

به این ترتیب مجوز اقامت موقت نیز در واقع یک جور ویزا است اما با نامی دیگر. این مجوز در گذرنامة شما پیوست می شود و در طول اعتبار آن، امکان ورود و خروج نامحدود در چین را برای فرد فراهم می کند.

فرآیند بررسی درخواست اقامت کوتاه مدت یا موقت معمولاً 14روز کاری زمان می برد.

 • شرایط اخذ اقامت دائم چین، مهاجرت به چین و اخذ اقامت دائم چین

اقامت دائم خارجی ها در چین، یعنی افراد خارجی می توانند به صورت نامحدود در این کشور اقامت داشته باشند. مجوز اقامت دائم چین در واقع همان کارت شناسایی خارجی هایی است که موفق به اخذ اقامت دائم شده اند. چنین افرادی می توانند با در دست داشتن گذرنامه های معتبر خود و نیز مجوز اقامت دائم خارجی ها بدون هیچ ویزایی در چین ورود و خروج کنند.

اعتبار مجوز اقامت دائم چین به مدت 5 تا 10 سال است.

شرایط انواع مختلف مجوز اقامت دائم چین

انواع مختلف مجوز اقامت دائم چین شرایط لازم
برای همسر اتباع چینی همسر تبعة چینی یا خارجی های دارای مجوز اقامت دائم در چین که ازدواج آنها 5 سال دوام داشته است و به مدت 5 سال متوالی در چین با هم زندگی کرده اند و دارای منبع درآمد پایدار و کافی و مکانی برای زندگی هستند.
برای پیوستن به خانواده فرزندان مجرد زیر 18 سال که قصد دارند برای زندگی با پدر و مادر خود به چین مهاجرت کنند.
برای سرمایه گذاری سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذاری پایدار در چین به مدت 3 سال متوالی، و دارا بودن سوابق پرداخت مالیات
برای اشتغال دارا بودن سمت مدیر کل یا سمت های بالاتر یا سمت استادی یا دستیار پژوهشگر، پژوهشگر و سمت های مشابه به مدت 4 سال متوالی و مدت اقامت کمتر از 3 سال نباشد و فرد دارای سوابق پرداخت مالیات باشد.
برای خارجی های منحصربه فرد افرادی که حضور آنها در چین ضروری است یا کمک های فوق العاده ای به چین می کنند.
برای افراد وابسته افرادی که هیچ خانواده درجه یکی در خارج از چین ندارند و برای پیوستن به خانواده درجه یک خود وارد چین می شوند، بیش از 60 سال سن دارند، به مدت 5 سال متوالی در چین زندگی کرده اند و دارای منبع درآمد پایدار و محل اقامت برای زندگی در چین هستند.

هزینه درخواست اخذ مجوز اقامت دائم در چین برای هر فرد 1500 RMB و هزینه صدور هر مجوز اقامت دائم چین برای هر خارجی 300 RMB چین است.

جمع بندی موضوع اقامت چین

نکته مهم اول در خصوص اخذ اقامت چین

دقت بفرمایید صرف تولد در کشور چین سبب اعطای تابعیت نمی باشد، یعنی سیستم اعطای تابعیت در چین از طریق خاک نیست.

نکته مهم دوم در خصوص اخذ اقامت چین

پیش از هر اقدامی با وکلای موسسه ملکپور یا همکاران MIE در سراسر جهان مشورت بفرمایید. ما شما را به وکلای درست و متخصص در امور مورد نیاز شما مرتبط خواهیم نمود.

نکته مهم سوم در خصوص اخذ اقامت چین

راه های اخذ اقامت چین تنها به صورت اختصار و کلی در این مقاله تنها در چند تیتر بررسی گردید. نکات بسیار مهمی نظیر مشاغل مورد نیاز در چین، چگونگی بررسی پرونده شما، مبلغ مورد نیاز اخذ انواع اقامت چین برای پرونده شما، نحوه برخورد سفارت چین با مهاجرت و اساساً چگونگی هزینه ها در کشور چین و بسیاری از سوالات مرتبط نیز نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

توصیه اکید می کنیم سوالات خود را با بهترین مشاورین ما به صورت رایگان مطرح بفرمایید.

در زیر همین مقاله برای شما این امکان فراهم شده که سوالات خود را بپرسید و نه تنها در بعضی از اوقات ما به شما و سوالات شما به صورت مکتوب در خصوص مهاجرت به چین و اخذ اقامت چین پاسخ می دهیم، بلکه گاهاً وکلا و مشاورین همکار ما پاسخ سوالات شما را به صورت ویدئو و فایل صوتی ضبط نموده و برای شما منتشر می نمایند.

ضمناً بسیاری از هموطنانی که سوالات شما را ملاحظه می کنند امکان پاسخ به سوالات شما عزیزان را خواهند داشت. به همین منظور و برای رفاه حال شما نه تنها در بخش زیرین مقاله بلکه در صفحه اصلی وبسایت نیز بخش پرسش و پاسخ همگانی طراحی گردیده است که همه مردم می توانند در کنار ما و مشاورین به پرسش و پاسخ با یکدیگر بپردازند.

امیدواریم از مقاله مرتبط با مهاجرت به چین و اخذ اقامت چین لذت برده باشید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.